Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (182)...STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Am o intrebare despre arahidele crude (nu UNT sau ULEI de arahide).

 

In cartea lui Monti le vad ca

- au IG = 15 (la fel ca legumele verzi)

- au fibre 9 grame la 100 de grame

- este glucido-lipidic

 

Imi este neclar si nu vreau sa calc aiurea. Avand IG atat de mic se pot consuma la mesele lipidice ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

puisoaroid="red"> acu m-ai adus pe mine in ceata!! acu ce mai au arahidele de nu-s sanatoase??[q][q] [barfa] ca din cate citeam nush ce articol acum cativa ani consumul de alune crude chiar ajuta la scaderea colesterolului..io nu mai inteleg nik[bang][bang]

 

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.id="size2">

id="violet">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiam eu ca am citit candva de rau despre arahide http://www.cristianmargarit.ro/2008/12/dieta/arahidele-si-aflatoxina . Si am mai citit undeva ca sunt mult mai sarace in nutrienti decat restul nucilor si alunelor, de aceea sunt si asa ieftine.

 

[mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008)

 

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copiiid="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SI Sor'mea ii tot urmareste blogul tipului...[:D]

 

interesant ce spune..insa tind sa-i dau dreptate numai asupra untului de arahide..pentru ca aduce ca si argument ca ciuperca aia contamineaza cu precadere arahidele si porumbul...daca cu arahidele mai inteleg de ce ar putea fi contaminate(crescand in pamant)..nu inteleg ce legatura are porumbul...care e deasupra...trebuie sa mai cercetez problema...desi suna infricosator informatia

 

+ exista o tipa care ii pune niste intrebari legate de ceva cu porumbul/maialul si face trimite la o alta pagina la un anume punct 5 (care nu exista)...cred ca tipul e cam plin de el..deci din start il consider sursa nedemna de luat in calcul...

 

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.id="size2">

id="violet">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brandusikoid="red">, informatia nu e numai pe blogul lui. Da un search pe google despre aflatoxina. Toxina asta este dezvoltata de un tip de mucegai, de-aia e incriminat si porumbul.

 

Supa crema de ciuperci e mega simpla: pui la fiert niste albitura( telina de preferat), ciuperci si vegeta de casa mai pun eu. Fierbi, mixezi si adaugi musai smantana dulce de frisca, nu acra.

 

Acum e in pregatire si drobul meu de ciuperci [:)]

 

[mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008)

 

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copiiid="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o s-o balotez maine si mai cumpar pastarnac ca telina nu prea gasesc..am numai betze...

o sa folosesc vreo 75g de ciuperci uscate la punga-par a fi hribi(luate de ceva vreme de la magazinu chinezesc)...si mai am si niste champinioane...

 

momentan prestez la cuptor ultimu iepurila de-l am de acasa..cam asta o sa am la prinz sapt asta si o sa-m fac in tigaie un mix tailandez (nush daca se gaseste in ro..dar e singuru mix de-l gasesc la chestii congelate care nu are morcov sau porumb si castanele de apa sunt[pofta][pofta])

 

am vrut sa fac pulpe de pui la cuptor ca le aveam in congelator da le-am aruncat ca nu imi placeau cum miroseau dupa ce s-au dezghetat[bang][bang]

 

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.id="size2">

id="violet">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...