Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ne-am luat catzel, vrem sfaturi


Recommended Posts

  • Răspunsuri 277
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Jessy imi scoate peri albi cand e vorba de plimbare...nu stiu cum sa o conving sa mearga....ori ma trage de nebuna cand ne indreptam spre casa (stie exact unde locuim) ori se pune in fund si tre' sa o trag tare pana se urneste. nu inteleg de ce....i-am cumparat ham pana la urma ca mi-era mila de ea sa o trag de zgarda, aveam impresia ca o strang de gat....ai vostri cum se comporta la plimbare? cand vad alti catei ce fain merg in lesa si nu au nici o treaba mi-e o ciuda de numa  [batcap] se va obisnui cu timpul? e inca prea mica? fiul meu nu mai vrea sa o plimbe din aceasta cauza....a incercat si sotul....nici un rezultat..... ce sa fac?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

poate nu o intereseaza prea mult ce se intampla afara [:)]

Eu am luat-o pe a mea la aproape 6 luni. Tragea in lesa, era sport extrem sa o plimbi, mai ales ca avea si putere, la 15 kg...

Am avut ore de dresaj cu ea si a invatat...mai trage si acum, cand si cand... asta din cauza ca nu sant eu consecventa, recunosc :)

 

Ingrid si Cristi 10 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Giulia, like pentru cum ai invatat-o in cosulet [flo]. Asa am procedat si eu sa o invat pe Rio in cusca. Actually, i-am pus bolul cu mancare in cusca pana pe la 6 luni.

Acolo si doarme. Ii inchid usa noaptea. S-a intamplat ca barbata-miu sa uite sa-i inchida usita si dimineata o gaseam tot acolo dormind, facuta colac. Nu iese dar n-am eu incredere inca totala desi are 3 ani. Cainii nu dorm legat ca noi noaptea, se mai trezesc si ma gandesc ca poate ii vin idei.

De socializat, poate gasesti oameni cu catei tot asa mici sa se joace. Sau clase de dresaj.

Aici, primariile mai fac parcuri pentru catei unde ii poti lasa se joace impreuna fara lesa. Asa e unul la noi in oras, e impartit pentru caini mari si caini mici. Sau la magazinele pentru animalute mai organizeaza cateodata clase de socializare, gratis. Am dus-o si eu pe Rio cand era mica. Faceau in magazin un tarc si era un baiat care se baga cu cainii in tarc si ii supraveghea. Stapanii stateau pe margine.

Aici e un big business cu animalele. Inainte sa o am pe Rio ma gandeam de ce sunt atat de multe magazine pentru animale. Pe o raza de o mila stanga si dreapta eu am trei magazine mari. In general, oamenii au grija de pets aici ca si de copii.

Cred ca ar fi o idee buna sa se faca si in Romania, poate deja este, se dezvolte industria asta, ar ajuta sa invete mai multi oameni cu grija pentru animale. Si primariile sa faca parcuri speciale pentru caini. Cel din orasul nostru s-a construit din fonduri publice si din donatii.

Am divagat.

Cu plimbatul e bun hamul, si eu am avut pentru Rio. Nu stiu daca ai procedat cu Jessy asa, dar ma gandeam ca sa o inveti inca din casa cu lesa si plimbatul in lesa. In casa unde nu sunt chestii care sa ii distraga atentia. Ii pui lesa, nu o lasi la toata lungimea, o faci scurta (confortabil pentru marimea ei) si o asezi langa tine si incepi sa ii spui o comanda de mers la picior, preferabil langa piciorul cu care pasesti prima data, ca sa ii fie mai usor sa-l vada. Gasesti tu o formulare. Si faci un pas, spui comanda. Daca nu se misca, ii pui un treat in fata nasului si o ademenesti spunandu-i comanda. Cand se misca ii dai treat-ul si o lauzi bine. Daca de prima oara se misca o data cu tine cand pasesti la fel ii dai treat-ul si o lauzi si te plimbi incet prin casa. Cand o ia razna, spui "nu" si o iei de la inceput. Cateva minute pe zi, apoi joaca. Cand se plimba lejer in casa, avansezi in curte. Cand se plimba lejer in curte, avansezi pe strada. Intre timp o plimbi pe strada, ca de obicei, ca trebuie plimbata, dar incearca sa tii lesa scurta sa nu aiba loc de manevre.

Cred ca o sa se invete in timp si cu pipi si cu plimbatul, o sa isi schimbe atitudinea pe masura ce se maturizeaza. Cu tot ce o inveti doar sa ai rabdare ca o sa priceapa pana la urma. Sunt doar faze.

 

EllaCleo, incearca sa o scoti afara mai mult chiar daca e frig, nu raceste. Joaca-te mai mult cu ea, poate de aia doarme pe papuci, o fi vreo manifestare ca vrea ma multa atentie. Cand roade cosuletul, da-i la schimb jucarii de-ale ei. Cumpara-i chestii de ros. La fel, rabdare ca sunt doar faze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri  [:)]

Stam in apartament la parter si avem o curte mica in spate, doar cativa metri patrati, betonat, deci nu e curte curte....insa e la indemana pt a o invata sa iasa afara pt a-si face nevoile.

am gasit un parculet aici aproapte de noi, dar e imprejmuit doar de gard viu si are loc sa fuga in strada; acolo vin mai multi cu caini la plimbare, o sa merg mai des cu ea acolo....o sa mergem toti 3 cu ea si o eliberez din lesa, in caz ca fuge sa fim 3 pe faza  [:-)))]

bun: deci imprietenire cu lesa...cate un pic cate un pic....si rabdare multa....

imi casc ochii si dupa petshopuri poate prind si eu ceva dresaj gratis sau macar cu reducere....

 

e interesant cum ne trezeste noaptea ca vrea afara, dar peste zi se mai scapa si in casa, dar doar pipi...dar probabil va trece si asta.

 

 

inca o intrebare: am invatat-o sa dea cu labutza in clopotzelul de langa usa. cum asociez acum clopotzelul cu cerutul afara? adica sa dea in clopotzel cand vrea pipi...ca acum face doar la comanda, sau cand isi aduce aminte ca ar rontzai ceva bun: da cu labutza in clopotzel si fuge la mana mea sa ii dau treat  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] Simpatica de tot.

Ma gandesc, chiar inainte sa o scoti sa-si faca nevoile ca sa asocieze sunetul cu iesitul afara. Suna tu clopotelul intai, iesiti afara, comanda, face pipi, treat, laudat. Acum suna clopotelul ca sa primeasca treat, trebuie cumva sa intrerupi ideea asta in capul ei. Clopotel = treat. Tre' sa fie clopotel = pipi/caca afara. Daca faci tu de cateva ori asa cred ca se prinde ce are de facut.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jessy s-a cerut afara la plimbare pentru prima data...ma latra si fugea catre lesa...in prima faza nu imi venea sa cred ca vrea la plimbare, [fal] stiind ce crize facea saptamanile trecute....a fost atat de fericita, a alergat printre frunze, o singura data nu a trebuit sa o trag in lesa....incredibil! 

si este a treia zi consecutiv in care suna la clopotzel sa iasa afara   [pk] 
moama, ce mandra mi-s de ea  [il] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...