Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ne-am luat catzel, vrem sfaturi


Recommended Posts

din ciclul "la plimbare cu Jessy": avansam incet incet, avem eye-contact din ce in ce mai des.....cred ca si-a dat seama ca nu e singura afara ci e legata de mine  [batcap]  cu pasi mici dar siguri mergem din ce in ce mai bine..... inca sarim pe anumite persoane (noroc ca majoritatatea lor se apleaca sa o mangaie, la ce fatzuca are nu ii pot rezista  ), ne mai speriem de latraturi, dar e ok....azi ne-am intalnit face to face cu un caine de vreo 10-15 ori cat Jessy, si nu exagerez deloc!!!....eram pe un trotuar stramt, asa ca nu am avut incotro si am trecut unul pe langa altul...cainele cel mare care ajungea mai sus de burta stapanului (care avea vreo 1,80 minim) s-a aratat interesat de Jessy, dar asta mica si-a zburlit parul exact ca o pisica [afro] si s-a strecurat pe langa el 

 aaaa si inca ceva: azi inafara de melci si rame dupa care sapam cu multa daruire si harnicie (chiar si in asfalt daca se poate) am gasit si un soricel mort. noroc ca am ginit-o pe Jessy, altfel ma trezeam ca imi aduce "comoara" si mi-o pune in brate mandra-nevoie-mare [fri]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 277
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

vineri seara m-a suparat rau....tocmai ce cumparasem o pilota noua...iar Jessy, care mai nou se poate urca in orice pat, a facut pipi pe ea  [smulgpar] i-am dat vreo 3 peste fund  cu ziarul infasurat... [zirea] niciodata nu a facut pipi in pat....nici cand nu putea sa coboare singura... nu stiu ce a apucat-o.....posibil ca mirosul pilotei ii era strain si s-a gandit sa isi marcheze teritoriul....nu stiu....de atunci am exilat-o din camera....in prima noapte m-a trezit de vreo 10 ori plangand ca vrea in pat, dar mereu am trimis-o la locul ei....acum se pare ca s-a obisnuit cu ideea....cred ca a inteles si motivul pedepsei....

asa ca vineri seara mi-am petrecut-o frecand pilota, care are 2 metri pe 2 si ceva, deci nici gand sa o pot baga in masina de spalat. noroc ca nu a ramas patata, semn ca am

frecat bine  [clo]

 

voi va imbracati cainii iarna? la noi a cazut prima zapada deja si e din ce in ce mai frig...o vad pe Jessy ca dardaie afara si ma tot gandesc daca sa investesc sau nu intr-o blanitza pt ea....avand in vedere ca mai ieftin de 30 de euro nu am gasit, ma gandesc de zece ori daca merita sau investitia....e o necesitate sau fitza? 

 

ce trucuri va invatati cateii? inafara de: aici, pas, stai, culcat, sezi, da labuta, hifive....astea le stim deja...ma gandeam sa o invat sa se rostogoleasca, un fel de "play dead" dar cum sa denumesc comanda in romaneste sa si sune cumva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta imi aduce aminte ca si a mea, pe la vreo 6 luni, s-a urcat in patul meu si a facut pipi...noroc ca nu a apucat prea mult, ca am surprins-o la timp.

Haina ii pun boxeritei numai de la -8 grade C in sus.... dar cainelui batran, care sta in curte, iarna trecuta i-am pus haina ca ii era tare frig, in ciuda blanitei. Si acum nu mai gasesc haina, nu stiu ce am facut cu ea. Si aici sant scumpe hainele.

 

Ingrid si Cristi 10 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pff nasol ca ti-a dat de munca:))))

Rio are o haina de iarna dar nu i-am dat-o niciodata. Cand alearga ies aburi din ea si cred ca s-ar supraincalzi cu haina pe ea. Dar Jessy e micuta cred ca e bine s-o imbraci.

 

Rio stie ceva trucuri "come", "stay" (pentru come si stay am invatat-o si 2 hand signals ca sa nu zbier cand e la departare), "down", "sit", "stand" sa se ridice in picioare (sau bat de doua ori din palme), "heel" (sa mearga la picior), "shake/other" (adica sa dea labele pe rand), "touch" (sa atinga cu botul un obiect), "bang" (adica play dead), "leave it" (cand e sa apuce ceva de jos), "drop it" (sa lase un obiect din gura, mai greu daca e ceva bun de mancare [:D]), "back" (cand ii dau ceva de mancare sa intoarca botul, sa refuze pana ii dau eu voie sa ia mancarea), "cookie on the nose" (tine un treat pe nas si la comanda il apuca si-l mananca), "take a bow" (adica sa se incline pe labele din fata).

 

Si avem diverse expresii prin care comunicam cu ea. La pipi/ caca am invatat-o sa faca la comanda "go potty" dar in timp le-am diferentiat si din intamplare am ales "du-te pisa-te":)), eram pe fuga dimineata si in loc sa faca pipi avea alta treaba prin curte si i-am zis da' pisa-te odata:)) si s-a dus. Si de atunci asa a ramas comanda de pipi si go potty de caca.

 

Cand e agitata ii spun "settle" sa se linisteasca. Stie "go play" cand ii dau voie sa se duca sa se joace, "go away" cand vreau sa ma lase in pace. O intreb "you wanna go outside" si daca vrea se duce la usa:))). "Where's dolly" e sa caute jucaria:)) Si barbata-miu zice (n-am verificat) ca daca ii zici "where's bony" iti aduce osul de ros. E foarte funny ca are obiceul sa aduca osul sa tii de el sa poata sa-l roada, lenesa:))

"Go eat" e comanda sa se duca sa manance dupa ce-a asteptat sa-i pun in bol. Stie "water" pentru apa. Cand suntem pe afara si alearga ca nebuna, dupa un timp vine la mine sa-i dau apa, dar uneori o intreb "water" si daca vrea vine.

 

Tot pe afara stie "bye Rio" cand e ocupata cu ceva si nu vine cand o chem. Asta a invatat-o intamplator, era micuta si eram pe un teren unde o antrenam, nu era in lesa si a vazut un om care facea jogging si a fugit la el. Si omul nu s-a suparat s-a aplecat sa o mangaie. Si eu Rio, Rio, come, ea nimic. In final, am zis ok, bye Rio:))) si m-am intors pe calcaie sa plec. Si l-a lasat pe ala si a venit la mine, o fi crezut ca o parasesc acolo:)) De atunci cand dau sa plec si nu vine, ma intorc pe calcaie si zic "bye Rio". Automat vine.

 

Mai nou am descoperit ca ne stie numele. Am intrebat-o acum ceva timp "unde e Ovi?", unde era barbata-miu dupa ce a plecat la munca, si si-a ciulit urechile si s-a dus in capul holului si se uita inspre dormitoare si apoi s-a dus langa scarile de la basement, ca stie ca barbata-miu se mai duce acolo:))

Si-am facut o proba i-am spus pe rand, eu "unde e Ovi" si barbata-miu "unde e Oana" si venea de la unul la altul.:)))

 

Mai stie doua comenzi de la clasa de agility, "table" (sa se suie pe ceva mai inalt). Folosesc expresia asta pe afara cand o pun sa se suie pe butuci si alte chestii inalte si in casa cand o pun sa se suie pe cantar:))). Si mai stie "tunnel", merge taras pe sub lucruril. La clasa era un tub din plastic, un tunel si intra in el dar era mica si nu se tara. Prin casa daca ii spun tunnel pe sub coffee table sau scaune merge taras ca nu-s asa inalte ca tunelul de la clasa.

 

Stie multe din ce vorbim:)), de exemplu stie "bully stick". Asta e un os comestibil dupa care e lesinata. E facut din penis de bou, si e uscat si facut tare ca un os. Daca n-are chef sa iasa din cusca cand o chemi, cand spui bully stick automat sare din cusca si se posteaza langa coffee table unde e locul ei de obicei de ros osul si asteapta. Si daca vede ca nu te simti sa-i dai, se duce la prosopul pe care il pun sub ea pe covor cand roade osul si da cu botul in el si iar se posteaza langa coffee table. E self explanatory, nu se poate sa nu te prinzi ce vrea:))).

Stie asa de bine cuvantul ca am ajuns ca niste caraghiosi sa nu mai rostim cuvantul ca sa nu se prinda cainele. Cand vorbim de bully stick ii zicem "putzulica":)))

Intr-o seara vorbeam cu barbata-miu de bully stick si de ureche de vaca de ros si cum discutam noi acolo ce sa-i dam barbata-miu rostea "putzulica" pe acelasi ton pe care zice bully stick. Cainii stiu sa asculte tonul vocii si limbajul corpului, si i-am zis ca daca mai zice asa o sa se prinda Rio ca vorbim de "celalalt cuvant". A izbucnit barbata-miu in ras ce caraghiosi am ajuns sa ne ferim de caine:))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Are 3 ani jumate.

In timp invata obiceiurile familiei. Daca aveti chestii de rutina care il involve si pe el, o sa vezi mai incolo ca si le insuseste fara sa-ti dai seama. De exemplu, am mai scris de asta, pungile de plastic de la magazin le folosim sa strangem caca din curte si cand le aude fashaind in garaj se duce fuga la usa ca stie ca e rost de iesit in curte.

Sau la pranz cand se scoala barbata-miu (lucreaza de noapte) are un tabiet: isi face cafeaua, apoi se aseaza pe canapea la tv sa se dezmeticeasca. Rio vine la el si se aseaza intre genunchii lui sa o scarpine. In fiecare zi. Asa s-a obisnuit, ca acum se duce inaintea lui langa canapea si se aseaza in fund asteptandu-l sa vina:))))))

Rio nu fetch mai deloc. Arunc jucaria si-o aduce de vreo doua ori dupa care se uita impasibila cum zboara jucaria prin aer si dupa aia se uita la mine, de parca ar zice "booooring":))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

wow, ce multe stie sa faca ai vostri  [flo2]

 

noi ne antrenam din greu pt comanda "stai"...o executa doar cand vrea ea.

 

urmatorul trick pe lista: sa mearga taras.....

am cumparat si un clicker pt dresaj. voi aveti?

 

Jessy face foarte bine diferenta intre "mergem afara" si "mergem la plimbare". afara inseamna in curte la pipi/caca, iar plimbarea inseamna ca mergem afara de tot. si in functie de ce ii spun se aseaza la usa corecta.

 

voi aveti zgarda sau ham? eu i-am pus ham pt ca are prostul obicei de a trage in lesa si mi-e sa nu se sugrume, nebunatica  [batcap]

 

post-11913-0-18409800-1385565361_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si Pepper tot ham are pt afara, si el tot mai trage. iar pt curte cand ud florile, pun nutrienti i-am luat un lantz ca toate zgardele le roade in 5 minute.

si al meu stie cand iesim la plimbare... daca nu ma grabesc, ma ia tiris pe scari.

 

nu stiu ce e ala clicker decat daca googelesc.

 

mie tot mi-e frica sa-l las in parc fara lesa. am din aia retractabila...eu sunt sigura ca daca vede ceva atractiv...fuge si nu mai vine inapoi. multa lume imi spune sa am incredere in el...dar nu-mi vine sa risc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hihihi ce draguta e:)))

Am si ham si clicker. Ham-ul l-am folosit cat a fost mai mica si tragea in lesa, acum folosesc doar zgarda si lesa si clicker-ul nu l-am folosit niciodata. La primul curs pentru catei, tipa ne-a spus ca putem folosi ori un cuvant ori clicker. Cliker-ul e mai comod ca face un sunet  la fel de fiecare data. Daca spui un cuvant, poti sa il zici pe diverse tonalitati si poate se confuzeaza cainele.

Barbata-miu a zis ca el nu foloseste clicker ca e incomod si sa folosim cuvant. Ma rog, nici cuvant n-a folosit ca atata lene i-a fost cu dresajul asta:))) mai repede ma asculta catelul la ce spuneam, decat el.

Am folosit cuvantul "yes" si la sfarsit de antrenament o laudam "good girl", o scarpinam bine (butt rub cum ii place ei [:D]) si ii dadeam si-un treat. Barbata-miu cand se apuca sa o antreneze, dupa ce Rio executa comanda, el ii zicea "yes, good girl":))))

Mult am avut de furca cu el:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...