Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ne-am luat catzel, vrem sfaturi


Recommended Posts

  • Răspunsuri 277
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cam asa ceva.

In timpul antrenamentului folosesti un "release word" cand cainele face bine ce i-ai comandat sa faca. Care poate fi ori clicker ori cuvant zis cu gura, bravo, yes, ok etc

In videouri pe Youtube, din ce-am vazut la cei cu clicker, in timpul antrenamentului nu spuneau nimic, laudatul in cuvinte era doar la sfarsit ca un fel de gata ne-am terminat treaba.

Aww, ce forma cute are:)).

Al meu e boring, simplu, si-asa nu l-am folosit niciodata. Am incercat sa-l folosesc dar mie mi-a fost greu sa schimb, ca ma obisnuisem sa vorbesc cu ea:)). Ar fi trebuit sa-mi pun scotch pe gura:))) Ea, in schimb, a fost foarte receptiva la sunet.

http://www.petco.com/assets/product_images/7/742583782279C.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 sa va povestesc patzania noastra de ieri cand  era sa raman fara Pepperus...pe bune.

 

 dupa un an de zile, ma saturasem sa aud povesti de genul ..."eu am luat un catel ieri...si azi l-am lasat liber prin parc" si tot asa, cum ca eu sunt paranoia, nu las catelul liber nici dupa un an...

 

ei, ieri mi-a ajuns, chiar daca instinctul striga in mine  ca am dreptate...am fost in parc cu vecina, si copiii si bineinteles Pepper...era o portinue 3/4 inchisa si eu m-am asezat in partea deschisa si cu niste tufe...si l-am lasat pe Pepper liber.

 

aveam o minge, si am inceput "fetch Pepper!"...a fetchuit Pepper de vreo 4 ori, venit inapoi a luat treat-ul...si tot asa...a 5-a oara mi-am zis asta si gata...si il pun in lesa...

il vad pe Pepparus cum se uita la mine, se invirte un pic...si realizeaza de libertatea care chiar o are...si nu-I venea sa creada. asa ca ce sa mai alerge el dupa minge si sa vina la treat...nope..."freedom,  e mai fun!"

 si alearga in partea opusa unde tocmai se termina gardul si sa iasa din parc...si apoi in strada, in traficul de masini.

 

noroc ca mi-am pastrat cool-ul...si usor, usor sa ma aporpii de el, mai cu mingea, mai cu treatul. ca o joaca..dar intrase in mood-ul ala, care pe care e mai tare...si uite mami ce naughty pot sa fiu...si uite ca nu vin cand ma chemi...pai ce sunt prost...freedom, freedom!!!

 

nu era chip sa-l prind, ca se apropia doar cat sa nu-l pot ajunge.

noroc cu willy ca s-a apropiat pe la spate de el si l-a prins...William are stilul lui, la disperare nu mai stie ce apuca, se arunca pe el...si nu-I mai da drumul.

 

 si asa l-am prins pe Pepper...care si-a pierdut iar dreptul la libertate pt un alt an de zile..." he failed the test!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pfiu, bine ca a reusit sa-l prinda. Nu te mai lua dupa altii ca tu stii mai bine catelul.

Eu am auzit ca e prea slaba ca i se vad coastele sau ca de ce n-are voie una sau alta. Uite d-aia ca asa vreau io. Asa tre' sa fie un caine de vanatoare, slab si sa asculte ce ii spun io.

Daca imi permiti sa-mi spun o parere neintrebata, cred ca ar fi bine sa intensificati exersarea comenzii "come", sa lucrezi cu el in fiecare zi cate un pic ici, un pic colo. Nu prea mult, te opresti inainte sa vezi ca se plictiseste. Nu neaparat sa faci caine de paza dar din ce-am citit eu pe la altii, come este cea mai importanta comanda, ii poate salva viata intr-o zi.

Cum a fost patania asta.

Nu stii cum mai poate scapa si aterizeaza direct in trafic si poate se dezorienteaza si se sperie.

Daca stie come 100% vine inapoi la tine inainte sa pateasca ceva.

Iti trebuie o lesa lunga de vreo 20 fts si niste treats care ii plac lui cel mai mult.

Cand mergeti la plimbare, pe un loc mai larg, lasa lesa lunga sa poata umbla incolo si incoace si cheama-l la tine: Pepper, come! (Numele intai sa-i atragi atentia, apoi comanda). Daca nu vine din prima, trage gently de lesa inspre tine sa-l obligi sa vina la tine. Lauda-l bine de tot, sa i se para ca tu esti cea mai tare si interesanta chestie care i s-a intamplat lui si apoi da-i un treat. Exersati asta in fiecare zi timp de 10 minute apoi continuati plimbarea obisnuita. Poti sa exersezi si acasa in curte 10 minute ici, 10 colo. O sa invete in timp si chiar o sa poti renunta la treats mai incolo.

 

Cu Rio am avut un an de zile o lesa lunga, de fapt nu cred ca exista o lesa asa lunga, era o sfoara de vreo 50-60 fts infasurata pe o bucata de lemn 2x4. Cam incomoda de carat si mereu se rasucea si innoda (2n?) si stateam sa o desfac. Si pe camp lasam sfoara sa se desfasoare sa poata alerga Rio si din cand in cand o chemam la mine. Nici nu putea pleca prea departe, oricat de departe era Rio de mine, pur si simplu calcam pe sfoara si o oprea:))

In timp pe camp, am inceput sa o las libera un pic cate un pic, o chemam des la mine ca imi era teama ca fuge. Mi-a povestit breederul ca sora lu' Rio a fugit in padure de s-au speriat ca o pierd. A venit dupa nu stiu cat timp inapoi.

Acu, inteleg, sunt doua rase diferite, Vizsla asa sunt, le place sa te stie in raza lor vizuala. Pe camp alearga pana se face un punctulet mic in zare dar din cand in cand se opreste si intoarce capul sa vada unde suntem. N-avem merit aici, asa e rasa.

Dar come e important de exersat oricum, parerea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu niciodata nu am sa renunt la lesa, niciodata. Indiferent cine ce spune, cand nu am spatiu bine ingradit si fara pericole, nu ma risc si gata.

 

 

edit: de asta sunt plini stalpii de anunturi cu catei mici pierduti ... cand vad pozele cu catelusii imediat la asta ma gandesc, ca i au lasat fara lesa :(

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu faceți așa si cu copiii vostri,si animalele sunt niște suflete pe care le Ținem cu noi,cu voia noastră.Nu v ați gândit poate ca din cauza nesiguranței proprii va comportati așa cu animalele.Daca sunteți siguri de cum vreți sa fie animalul,lăsați L liber sa răspundă la comenzile voastre,educati L ca pe propriul copil.Teama de a L pierde va face sa gresiti mai mult,si in cazul animalului si al copilului

De aia exista scoala de dresaj,dar poți educa si tu propriul animal,nu este diferit fata de a educa un om

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi il lasam pe Pepper liber in curte, avem aprope o jumatate de acru...pe care hoinareste liber toata ziua, cu jucarii, mingi...dar preferata lui jucarie e un ghiveci de plastic gol.

 

cand ne jucam in curte fetch, si ii dau jucaria alearga dupa ia si vine si mi-o adduce la picior...darin parc eu cred ca altfel vede libertatea.

 

l-am testat si  in curte NU intotdeauna vien cand il chem si nu vad conectiunea aia ca al alti caini care se uita doar in ochii stapinului...si ii simti ascultarea...nu stium cum sa ma exprim...dar poate intelegeti.

 eu nu am mai avut ciine si nu stiu sa-l dresez ma bazez doar pe ce vad pe net si pe instinct...

 Pepper ii place sa fie nebunatic, sa se joace...sa te rogi de el...ce sa mai ...adevarul e ca el vrea sa fie in charge....si inca nu am putut trece peste asta.

 

de asta spun ca mai avem de lucrat cu el.Oana mersi mult pt sfaturi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...