Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ne-am luat catzel, vrem sfaturi


Recommended Posts

suntem in perioada de testare...zilele astea mi-au venit 2 mamici pe la mine , la niciuna nu a facut pipi. sare sa le intimpine...dar ii spun "sit" si se potoleste.

 

altceva , de data asta e mai funny. pepper se "cearta " cu mine [:-)))] ...pe bune...daca pot o sa si fac un video.

cand vrea ceva, cand nu-I convine si mai ales daca ii spun " nu" are un latrat scurt, se uita in ochii mei..eu zic ceva, el latra...eu zic iar ceva...iar latra...el are mereu ultimul cuvint. si nu am de ales ...treb sa vad ce vrea , sa inteleg,ca nu ma lasa .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 277
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pepper a implinit 2 ani....e adolescent de acum, nu?

 

in rest tot avvem probleme ca face in casa. ziua sta afara cam 70% dar cand sunt singura il tzin cu mine.

chiar daca e usa deschisa sa mearga intr-o terasa sa faca acolo...prefer sa faca pipi pe mocheta [smulgpar]  se intimpla cam 1-2 ori pe saptamana.

pur si simplu nu cere afara pt pipi....rar se intimpla sa se duca singur in terasa sa faca .

kk se duce si face.  rar...f rar mi-a facut in casa ccind usa de la terasa era din greseala inchisa.

 

ma ginddesc eu ca fiind obisnuit afara sa faca pipi te miri pe unde prin toata curtea...nu-si da seama si la fel face si in casa. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Humor

A rolled up newspaper can be an effective training tool  when used properly.

For instance, use the rolled-up newspaper if  your dog chews up something innappropriate or has a housebreaking  accident.

Bring the dog over to the destroyed object (or mess),  then take the rolled-up newspaper... and hit yourself over the  head as you repeat the phrase,"I FORGOT TO WATCH MY DOG, I FORGOT  TO WATCH MY DOG!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Humor

A rolled up newspaper can be an effective training tool  when used properly.

For instance, use the rolled-up newspaper if  your dog chews up something innappropriate or has a housebreaking  accident.

Bring the dog over to the destroyed object (or mess),  then take the rolled-up newspaper... and hit yourself over the  head as you repeat the phrase,"I FORGOT TO WATCH MY DOG, I FORGOT  TO WATCH MY DOG!"

 

[:-)))] [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

am nevoie de sfaturi.

pepper, cand vine ccineva in casa sare pe om. nu sa-l muste, dar sa se joace, sa il miroase...nu stiu ce sa fac , cum sa-l opresc.

 

ba mai am o prietena , care cum vine...sau cand e la mine, cand trece  pe langa el (chiar fara sa-l mingiie)...pepper face pipi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parca ai mai intrebat o data asta, sau mi s-a parut.

Saritul pe oameni e un obicei tare greu de dezvatat pentru ca, in general oamenilor li se pare amuzant cand catelul sare asa.

Cat te chinui sa-l inveti, vine nu stiu cine, care rade sau ii vorbeste in high pitch voice si catelul atat asteapta. El stie ca este rewarded daca sare pe om sa-l linga sau sa-l miroasa. Rasul omului si interactiunea dintre ei este rewardul catelului.

Trebuie temperat.

 

Daca se si repede la usa, voi membrii familiei trebuie sa-l invatati ca atunci cand suna soneria e treaba voastra sa deschideti usa, nu a lui.

As zice ca puteti sa il invatati, unul suna la usa si altul (de care asculta Pepper cel mai bine) ii spune "stay" sau ce comanda folositi ca sa stea pe loc. Repetat, cu treats.

Asta e un inceput de calmare.

Cand prietena  intra in casa, trebuie sa intre casually si sa-l ignore, trece pe langa el si nu ii vorbeste si se intoarce cu spatele daca mnealui tot insista. Cateva minute la inceput ca sa se calmeze, dupa care se poate interactiona normal. La inceput tot o sa faca dar cu rabdare si consecventa, in timp o sa bage la cap.

Si voi puteti sa procedati la fel daca si pe voi sare.

Si daca se calmeaza cu astea, n-o sa mai aiba nici acea submissive urination.

 

Si a mea sarea sa miroasa la crotch si la gura, si cum de obicei oamenii se aplecau sa o mangaie, atunci si mai rau sarea ca era gura omului aproape de nivelul ei.

Acum are aproape cinci ani si i-a trecut de astea.

Cand suna soneria cateodata nici nu se sinchiseste sau mai vine dar se opreste in dreptul holului de unde poate vedea usa. Daca o deschid si ma aude zicand hello da sa se aproprie dar o opresc cu "stay".

Cine intra in casa daca o ignora, ea vine si pleaca imediat, dar daca e bagata in seama se gudura frecandu-se de picioare. De sarit nu mai sare. Submissive urination n-a avut niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parca ai mai intrebat o data asta, sau mi s-a parut.

Saritul pe oameni e un obicei tare greu de dezvatat pentru ca, in general oamenilor li se pare amuzant cand catelul sare asa.

Cat te chinui sa-l inveti, vine nu stiu cine, care rade sau ii vorbeste in high pitch voice si catelul atat asteapta. El stie ca este rewarded daca sare pe om sa-l linga sau sa-l miroasa. Rasul omului si interactiunea dintre ei este rewardul catelului.

Trebuie temperat.

 

Daca se si repede la usa, voi membrii familiei trebuie sa-l invatati ca atunci cand suna soneria e treaba voastra sa deschideti usa, nu a lui.

As zice ca puteti sa il invatati, unul suna la usa si altul (de care asculta Pepper cel mai bine) ii spune "stay" sau ce comanda folositi ca sa stea pe loc. Repetat, cu treats.

Asta e un inceput de calmare.

Cand prietena  intra in casa, trebuie sa intre casually si sa-l ignore, trece pe langa el si nu ii vorbeste si se intoarce cu spatele daca mnealui tot insista. Cateva minute la inceput ca sa se calmeze, dupa care se poate interactiona normal. La inceput tot o sa faca dar cu rabdare si consecventa, in timp o sa bage la cap.

Si voi puteti sa procedati la fel daca si pe voi sare.

Si daca se calmeaza cu astea, n-o sa mai aiba nici acea submissive urination.

 

Si a mea sarea sa miroasa la crotch si la gura, si cum de obicei oamenii se aplecau sa o mangaie, atunci si mai rau sarea ca era gura omului aproape de nivelul ei.

Acum are aproape cinci ani si i-a trecut de astea.

Cand suna soneria cateodata nici nu se sinchiseste sau mai vine dar se opreste in dreptul holului de unde poate vedea usa. Daca o deschid si ma aude zicand hello da sa se aproprie dar o opresc cu "stay".

Cine intra in casa daca o ignora, ea vine si pleaca imediat, dar daca e bagata in seama se gudura frecandu-se de picioare. De sarit nu mai sare. Submissive urination n-a avut niciodata.

wow Oana si a mea face in februarie 5 ani [:)] 

 

Michelle , la inceput poti folosi mancarea favorita, daca asculta la sit ii dai un treat, noi pe a noastra asa am dresat-o , e foarte ascultatoare , asculta si urmeaza toate comenzile, de la dus in patutul ei, la astepta, la dus afara are program [:)]

dealtfel sfaturile Oanei sant foarte bune si noi la fel procedam

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuze, da...cred cca am mai intrebat,

am si incercat cum ziceti  dar tot degeaba. si pe noi sare dimineata ccand ne vede sau cind venim de undeva...si cel mai mult pe William.

 

pepper e foarte energic, e tipul de catzel foartejucaus...mereu sa faca ceva, agitat cand e multe lume. cel mai linistit sta cind e doar cu o persoana in casa.

nu va spun ce emotii am cind vin musafirii, cand am mese festive...

 

o sa mai incerc asta cu sunatul la usa. dar cu prietena e jale, noroc ca mi-e prietena buna...si sper ca nu s-a suparat de cite ori a facut pipi pe ea.

noi ca sa iesim mai cu fatza curate I-am spus prietenei  ca e favorite lui...dar drept sa spun imi crapa obrazul de rusine....si chiar nu stiu ce are cu ea.

il ignora, nu-l mingiie ...nu-l baga in seama...degeaba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alta problema e ca maninca ghinde din curte.

cite o manca, habar nu am  dar cu 7 stejari in curte...nu am ce-I face.  de multe ori nici nu mai maninca seara...cred ca de satul de ghinde. ..ca sta cu mincarea linga el si nu maninca deccit rugat, ori sa-i dau eu bucatic  cu bucatica...mutre, mutrisoare.

 

culmea ca ii las mereu treats afara, nici nu se atinge de ele...in schimb il vad cu cite o ghinda in gura...ori o ia doar ca sa-mi faca mie in necaz

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuze, da...cred cca am mai intrebat,

am si incercat cum ziceti  dar tot degeaba. si pe noi sare dimineata ccand ne vede sau cind venim de undeva...si cel mai mult pe William.

 

pepper e foarte energic, e tipul de catzel foartejucaus...mereu sa faca ceva, agitat cand e multe lume. cel mai linistit sta cind e doar cu o persoana in casa.

nu va spun ce emotii am cind vin musafirii, cand am mese festive...

 

o sa mai incerc asta cu sunatul la usa. dar cu prietena e jale, noroc ca mi-e prietena buna...si sper ca nu s-a suparat de cite ori a facut pipi pe ea.

noi ca sa iesim mai cu fatza curate I-am spus prietenei  ca e favorite lui...dar drept sa spun imi crapa obrazul de rusine....si chiar nu stiu ce are cu ea.

il ignora, nu-l mingiie ...nu-l baga in seama...degeaba.

in primul rand dimineata daca sare nu il bagi in seama, decat daca te asculta si cand se linisteste , cand sa linistit il recompensezi si atunci o mangai , e greau la inceput dar o sa fie ok

poate il pui William sa il dreseze o sa fie fun pt el, cel putin a mea ii place sa vada ca o asculta

acum nu stiu ce sa-ti spun trebuie dedicate si toata familia sa vrea, altfel .....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...