Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ne-am luat catzel, vrem sfaturi


Recommended Posts

  • Răspunsuri 277
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

El e tanar, doi ani cat are parca abia a atins un pic maturitatea. O sa ii vina mintea la cap dar mai trebuie si nitica disciplina si consecventa.

Vai ce ma mai enerva barbata-miu ca nu ma asculta cand ii ziceam de dresajul lui Rio:))). Ce o invatam eu, strica el. Dar tot a bagat la cap. Rio nu el.

Si tot pe mine ma asculta cel mai bine 15.gif

 

Bella, nu-mi vine sa cred cum au trecut anii, era un pic mai lunga ca telecomanda cand am adus-o acasa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a mea paste [:)]  ii place iarba, cateodata o ajut ii culeg si manaca din mana mea [:)]

 

intreaba vetul

 

Si eu fac la fel:))). Ii zic ca-si manca salata:))). Dar nu orice iarba, doar fresh springs:))

 

Lasa tu Michelle ca nu iti face in ciuda, el nu stie ce e aia, ii place si lui sa rontaie. 

Cu mancarea nu te mai ruga de el, daca nu mananca, ia-o din bol si da-i mai tarziu. N-o vrea nici p-aia, ia-o din nou. Cand l-o razbi foamea o sa manance si mancare ca n-are incotro.

Eu ii dau lui Rio de trei ani aceeasi mancare, nu vad sensul sa o schimb.

Ii puneam din cand in cand dovleac in mancare si asa se obisnuise cu el ca n-a vrut sa mai manance cand n-am mai cumparat dovleac. Am crezut ca nu-i mai place tipul de mancare si am incercat sa o schimb si nu i-au placut nici alte modele. Mi-am dat seama ca ea vroia dovleacul. Si i-am pus la loc mancarea ei obisnuita si dupa doua mese refuzate am vazut-o cum dadea tarcoale bolului gol.

O sa ii mai cumpar dovleac, dar nu mereu gasesc de care vreau si in sale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

El e tanar, doi ani cat are parca abia a atins un pic maturitatea. O sa ii vina mintea la cap dar mai trebuie si nitica disciplina si consecventa.

Vai ce ma mai enerva barbata-miu ca nu ma asculta cand ii ziceam de dresajul lui Rio:))). Ce o invatam eu, strica el. Dar tot a bagat la cap. Rio nu el.

Si tot pe mine ma asculta cel mai bine 15.gif

 

Bella, nu-mi vine sa cred cum au trecut anii, era un pic mai lunga ca telecomanda cand am adus-o acasa. 

a mea era mare cand am adus-o acasa, am adoptat-o de la shelter, avea 3 ani si nu o vrea nimeni era la shelter de 9 luni, m-a cucerit cu personalitatea si dragalasania ei  si pe ea am vrut-o de la inceput, sotul se mai uita la alt catelus mai mare da i-am zis e ea ori vine acasa fara catel [:)]

pe noi ne ascuta pe toti, e topita dupa fetita cand vine de la scoala, deja o asteapta la usa si se tot uita pe geam dupa ea, pe sot il iubeste eu cred ca il adora ( dar eu cred ca al meu o iubeste enorm dar nu vrea sa arate prea mult [:)] noaptea cand mai vine jos o mangaie se joaca cu ea) , iar cu mine stie ca o alint dar in acelasi timp daca ii zic o comanda ma asculta, mai cerseste binenteles si cel mai mult ii place sa stea langa mine eu o iau tot timpul in brate si langa mine pe canapea sotul mai rar ca e ocupat cu calculatorul dar tot vine la el si asteapta calma, hei vezi sant aici nu ma bagi inseama dar cel mai mult vreau langa tine sa pun capul pe pieptul tau [:)]

 

nici a mea nu mananca orce iarba e un fir mai lat si verde deschis [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

nu stiu daca mi-ati putea da vreun sfat...dacca exista ceva...asa cca doar ma plang si eu pe aici.

noi in curte avem un zid de 1.2 m. Pepper merge pe el(e cam ingust), ieri I-a scapat o labuta si a cazut...dar s-a redresat si a cazut in picioare pe ciment. tot ieri a sarit si intentionat.

in ambele situatii l-a vazut William care era cu el afara.

 

cand avea vreo 10 saptamani a sarit de pe zid, alergind dupa o minge. atunci l-am vazut si eu si am crezut ca zob s-a facut...de unde, a alergat incontinuare....I-ar mie cred ca instantaneu mi s-au albit citeva fire de par.

 

mai am ziduri in spatele curtii dar sunt mai scunde, sunt din bolovani ...un pic inclinate...le sare, le urca de parca nici n-ar fi...

 

idea e ca nu stiu de cate ori o fi cazut , sarit cand noi nu-l vedem...nu suntem acasa. nu am cum sa izolez zidul sa nu se urce pe el...de certat mereu il cert cind il vad ...nu stiu ce altceva as putea face.

 

mi-e tare frica sa nu-si rupa vreun picior...

 

pun si poza cu acrobatul

post-12506-0-13059500-1421614226_thumb.jpg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ori pui pe zid ceva mai lat (gen pervaz) astfel incat catelusul sa se poata plimba fara sa-i alunece piciorusele, ori pui jardiniere pe toata lungimea zidului, astfel incat sa nu se mai poata urca/plimba. dar de la jardiniere ti se poate pata zidul, de la apa/pamantul scurse...

o alta varianta ar fi sa puneti pe zid o coama, ceva in genul acesta

http://www.iacobas.md/uploads/iatg3.JPG

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

buna

imi doresc f mult sa v o prezint pe labratorita noastra...are apropare 11 ani si e o dulce si o isteata

este f iubitoare o iubim si o rasfatam la maxim.

domnisoare JADE sau DUDU ne da pupici dar le cam sforaie cind doarme!!

Maninca sau din palma mea sau din lingura ,ne ridica obiectele de jos inclusiv telefonul...

e o dulce!

ps tot ma uit sa vad cum sa pun foto dar eu is nula!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coincidenta  sau  nu ...

Catelul  nostru  de acolo I l.am lasat sotului  ....iar noI am venit farà kititi  sa luam unul aici. 

Am inceput niste renovari  pt bunul  plac  la casa de aici. 

Intr.o dimineata  pe la 7 ...suna la poarta. 

Erau  oamenii  cu contuarul  de la gaz. Am iesit nervoasa. ....nu aveam  zi de munca ,asteptam  zugravii. 

Cat nenea  de la gaz  ....imi explica ceva acolo  simt  ceva pe picioare. 

Eram  un ceva. ...de blana!  [il]

M.am uitat in jur ....sa nu fie a cuiva  din vecini  ....nimeni ..nimic! 

L.am bagat  in casa. ...I. am dat papa, spalat  ,sunat  veterinarul. 

La 2 ore ..vine  sotul  cu bichon  maltesse  [alcool] ...special  pt noi  ..surpriza! !!

Nu reusesc  sa pun poze  cum se joaca amandoi. ..amandoi  albi. 

Suntem topiti. .. [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in urmma cu citeva zile am pus un cd-cu frank Sinatra. la un moment dat aud ca repeat un vers mereu , mereu...se stricase ceva.

 eram ocupata la bucatarie, William lipit de ps4...niciunul nu puteam sa ne ducem sa oprim cd-ul.

pepper nu a mai putut suporta calvarul  s-a pus in fatza cd-playerului si a inceput sa latre la el. [:-)))] nu s-a oprit din latrat pana nu am oprit melodia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in urmma cu citeva zile am pus un cd-cu frank Sinatra. la un moment dat aud ca repeat un vers mereu , mereu...se stricase ceva.

 eram ocupata la bucatarie, William lipit de ps4...niciunul nu puteam sa ne ducem sa oprim cd-ul.

pepper nu a mai putut suporta calvarul  s-a pus in fatza cd-playerului si a inceput sa latre la el. [:-)))] nu s-a oprit din latrat pana nu am oprit melodia.

ii place muzica buna!

what a underfful world!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...