Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ne-am luat catzel, vrem sfaturi


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 277
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am terminat in sfârșit de citit, de vreo 4 zile fac asta :). Timpul e atat de putin acum, de doua saptamani l-am adus acasă pe Winston, un Welsh Pembroke Corgi, astăzi are 11 saptamani. L-am cumparat din Norvegia, am fost dupa el acum doua saptamani. 

 

Am gasit multe sfaturi bune pe aici, noi n-am avut niciunul câine niciodata. Proprietarii ne-au spus ca ne aleg un pui mai linistit (au ales doi din care noi l-am ales pe el). Dar si așa e năzdrăvan :)). 

 

Noi avem si un motan, care contrar așteptărilor de destul de blând cu Winston (așa il cheama pe câine). W sare mereu la joaca, il musca pe motan, il prinde da călcâi (asta e comportamentul negativ la Corgi, au fost inițial câini de paza la vaci, le prindeau de călcâi sa le adune in ciurda). Motanul l-a pedepsit de cateva ori trăgându-i cate o lăbuță, mult prea fin se pare, W nu are nicio treaba in continuare. 

 

Suntem la partea cu antrenării făcutului afara, e cuminte si daca pana acum făcea noaptea pe peepad si nu ne trezea, de doua nopți ne-a trezit plângând tare de tot, la ora 2, nu mai vrea sa faca pe peepad ci vrea afara. 

 

Stie cateva comenzi, il învățam in suedeza, in caz ca va rămâne la cineva cand plecam in concedii. E greu cu lesa, nu cooperează mereu, depinde cat e de somnoros sau de activ. 

 

Stie Aj! cand ne jucam cu el mai agresiv si sare sa muște, ca sa înțeleagă cat poate musca, iar Stop! cand vrem sa oprim joaca, ii arătam si palma ca si comanda de stop. 

 

O sa revin desigur cu întrebări, deocamdată tot ce pot sa spun este ca e mult mai greu decat ma asteptam. :) dar o greutate placuta, el e atat de dulce si jucăuș si energic. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle La multi ani pt maine lui Pepper!  [:)]

 

 

hai ca esti chiar culmea, cum de ai remarcat asta?!

 

mersi , mersi...ehe...deja am comanda facuta sa ii fac tort cu luminari(de fapt un pie de vanilie care sa manince si el) friptura la gratar, are o jucarie cumparata pt cadou...e f rasfatat si recunosc ca binecuvintat(mie si rusine ce rasfatati sunt ciini aici)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca sa invete sa muste soft, cind va prinde treb sa faceti asa sunete ascutite "au, au!" atunci isi da seama ca nu e bine.

Pepper cu sotul ii place sa se hirjoneaasca rau de tot, se duce la sot si il provoaca, il musca de mina, ii ia anumite lucruri doar sa-l alerge...pana se joaca cu el.

pe William insa il face varza il ataca (la limita frumosului), sare pe el,il trage de haine...il latra...de mutle ori treb sa-l scap eu (pe William )ca nu-mi place joaca asta.

 cu mine insa nu are nici o sansa...se joaca dar putin, ca stie ca nu tin la tavaleala...si nu isi permite prea multe...cum incearca un pic, soft soft sa ma prinda de mina stie ca eu nu sunt fun si spun "au" si apoi imediat incepe sa ma linga.

 

deci de pe acumil invatati si ii trasati perimetrul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aj sau au, așa spunem si noi, se oprește atunci. 

 

Am citit azi pagina unde scriai ca in 17 oct 2013 împlinise un an :). 

 

De 2 zile n-a mai facut deloc in casa, l-am vazut ca mirosea pe jos si apoi se ducea la usa de la terasa, pe unde iesim cu el in curte. Deja stie :). Sa vedem daca ne mai trezeste la noapte :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pepper e greu de antrenat sa faca doar intr-un loc. sunt zile cind sta toata ziua afara prin curte, si desigur ca face pe unde vrea si cind vrea...dar sunt zile cind il tin in casa si treb sa faca pe o terasa . dar cum nu pot lasa usa deschisa treb sa fiu atenta la semnale ca daca nu face in camera unde e terasa respecctiva.

 

in terasa face pe absorbante. a treb sa cumpar marime extra large ca are tendinta sa se roteasca, si sa faca mai pe marggine... [smulgpar] plus ca daca adie un pic vintul sa fiu atenta sa-l intind sa faca pe absorbat....nu pe langa.

 

singur in casa liber, nu-l putem lasa niciodata ...ca nu avem incredere....plsu ca sotul e innebunit sa nu ii faca in casa (avem 70 % mocheta +covor). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu as vrea sa deschid  subiect. 

Am un Bigle. ..de 5 luni .

De ieri il vad abatut  nu mananca  mai nimic. 

Sunt  atat de suparata! 

Am chemat veterinarul  dar mi.a zis ca nu e pana maine  la  ora  16.

 

Zilele astea a cam stat pe afara  ,in ploaie. 

Ii dau hrana pt junior  recomandata  de veterinar. 

 

Si totusi  ....noi cum nu suntem acasa toata ziua  avem pe cineva  care il hraneste. 

Am vz ca s.a consumat  ....cam multa hrana  in ultimele  zile. ...

Oare sa fie ca io fii dat prea multa mancare? O fii stat ud pe afara? 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...