Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ne-am luat catzel, vrem sfaturi


Recommended Posts

ma bucur ca e mai bine.

 

si pepper maninca tot felul de prostii.

noi luam curtea la revizuit aproape saptamanal...iar in ccasa stau mereu cu ochii pe el...dar tot se mai intimpla . ieri l-am prins cu un servetel din ala de sters pe jos(ca o vatelina)...am  reusit sa I-l zmulg din gura dar o bucatica tot a inghiti-o .

in curte maninca mereu ghinde...pur si simplu nu am ce sa-I fac...am 5 stejari in currte. nu conteaza ca are mincare, cca ii dau treats...nimic...rontaie la ghinde.

 

am fost suparata pe copiii vecinilor ca aruncau cu niste mingi micute de plastic...am gasit citeva din ele in curte...alea chiar ca sunt periculoase...fiiind mici incit sa le apuce in gura si  ca sfarimate pot sa-I perforeze ceva.

 

 

deci ai grija ce plante, ce ai prin curte ca ii pot face rau...ia curtea la revizuit...sa nu fie cioburi, gunoaie, plastic...chiar si gghivece de plastic....la fel si in casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 277
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc  Michelle  [flo2]

Curtea  e betonata. ...am un petec  de gradina  cu cateva flori di arbusti. ...e curatenie  tot timpul, suntem mai mult plecati. 

Eu cred ca baiatul  asta de ii  da mancare  ...I s.a fc mila de el si io fii dat ceva de la magazin  ...(cand ies  la plimbare )

El mananca mereu chipssuri, porcarii  din astea  ambalate. ..

El zice ca I. A dat bobite  cam multe ...nu prea cred. ...nici veterinarul [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

E puppy inca cu dinti de lapte?

Dintii de puppy inteapa ca acele:)). Cand musca tre' sa spui "au" tare si sa te intorci cu spatele sau pleci. Poti sa cauti pe net info despre "bite inhibition". 

 

Cu latratul e mai greu, unii sunt vorbareti din fire si depinde din ce motiv latra. Daca latra a plictis te joci cu el.

Pe a mea o fac sa taca cand ii spun "quiet". Am invatat-o spunandu-i "good girl" dupa ce tacea.

Cainii au multe feluri de latrat si in timp inveti sa le recunosti, Nu intotdeauna e indicat sa il faci sa taca.

De exemplu a mea cand aude zgomote pe afara necunoscute scoate cate un "woof" infundat. O data la un vecin in curte era un tip ce lucra pe acoperis si a inceput sa latre a primejdie, latrat tare si neintrerupt. Cand ii vede pe alt vecin care de obicei se joaca cu ea, fuge la gard si se suie in doua labe pe el si latra a joaca.

Cand ma joc cu ea un fel de wrestling, maraie a joaca si mai scoate cate un latrat, dar daca ii spun quiet tace.

Important este sa ai rabdare cu toate schimbarile de comportament pe care vrei sa le instill, au faze, ei in timp se adapteaza familiei si pe masura ce se cresc isi schimba naravurile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yup, puppy teeth dar tehnica cu au tare nu merge cu ea, se uita cute la mine si musca in continuare :(

 

latra daca vrea afara si nu reactionez cata vreme doar scheauna, daca vrea apa. Astea sunt ok. Dar latra daca e singura in casa sau afara si asta e problema, caci asa nu pot sa o las afara, ma trezesc cu reclamatii de la vecini :(((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aqai welcome la subiect chiar ma gindeam cand o sa apari [:)]

 

cu muscatul ti-am spus si la cafea si oana a confirmat treb sa tipi 'au, au" ori "ouch"  cind te musca te intorci si nu te mai joci pt o vreme.

 

Aqai m-am tot avut pe inima sa-ti mai spun zilele astea ca berry fiind puppy si avind numai 10 sapt e mica rau....e ca un baby. plange poate dupa mamica ei, vrea sa fie mereu cu cineva, se sperie de orice...si toate astea sunt normale. iar voi treb sa ii acordati multa atentie, dragoste...sa nu o lasati sa doarma singura, sa nu o lasati izolata.

 

cat despre latrat...eu sunt depasita de situatie...si acum Pepper la peste 3 ani, plange -latra cind il dau in curte si el vrea in casa.in funcit ede cum e el in mood. cciteodata ii place afara citeodata nu.

am incercat cu dif device-uri impotriva latratului...nimic nu a mers.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...