Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ne-am luat catzel, vrem sfaturi


Recommended Posts

A noastra catelusa ma percepe pe mine drept alfamama [:D]  si pe fie`mea un fel de sora mai mare sau rivala sau ceacaresigurmanancacevabuuun [:-)))]  asa ca unde e fie`mea e si Sela cot la labuta sa nu cumva sa rateze ceva [:)]  Mi nou o cearta intr un fel atat de haios, cand nu o baga in seama o latra pe o anume tonalitate , o nebunie [il]

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 277
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

   Multumesc Boticelina. E complicat. Chiar daca imi conving sotul sa ia cateaua in masina (nici copiii nu au voie sa manance in masina sau sa intre murdari), chiar dac aplatesc 1-2 zile de cazare mai departe nu va avea cine sa o dea cu crema sau sa o bibileasca. Ma indoiesc ca primeste mancare zilnic, ca prea e disperata cand mergem pe acolo. Stau sa ma gandesc ca maidanezii care se intorceau cu crotalul de ureche nu erau ei bibiliti cu creme si vestuta o saptamana.  Poate o declar maidaneza adoptata din strada :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anya, exact la asta m-am gandit si eu, ca s-ar putea situatia curenta sa va avantajeze. Am vazut cateva linkuri pe FB spre fundatii care sterilizeaza gratuit caini, poate arunci o intrebare...

 

Daca gasesti veterinar (eventual cei de la facultatea de med. Veterinara) iti imprumuta ei si cusca de transport, deci o poate duce sotul in portbagaj (daca incape) si nu murdareste masina.

 

Noi am sterilizat cateaua pt ca ne saturasem de cati caini aduna cand intra in calduri, plus de cei 8-10 catei pe care ii facea in fiecare an si care o storceau de vlaga si pe noi de resurse, ca singura nu reusea sa-i hraneasca pe toti pana se faceau de 8-10 saptamani cand ii plasam la doritori.

 

Puii ei erau la mare cautare in sat, ramasese singura catea fertila (acum nu mai e niciuna) dar nu am mai suportat noi situatia...

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ai facut la vet? De ce s-a balonat? Mananca bobite? Poate mananca prea repede. A mea, cand era mica, era ca un aspirator si i-am luat o farfurie care avea trei turnulete pe mijloc care cica o incetineau la mancare ca se chinuia sa apuce mancarea pe langa ele. Nu stiu cat a ajutat, cred o incetinea 10 secunde:))). Sau mai sunt niste jucarii, treat dispenser, ca niste sticle goale cu o sfoara atasata de ele. Bagi mancarea in sticla si catelul se chinuie sa o scoata de acolo. Incetineste foarte mult, plus ca e fun pentru ei sa se prinda cum sa scoata mancarea.

Asta e farfuria: http://www.amazon.com/Brake-Fast-Food-Slow-Feed-Bowl/dp/B000PE30MQ

Asta e jucaria: http://www.amazon.com/PetSafe-Buddy-Tug-A-Jug-Dispensing-Small/dp/B000KV61FC

Poate se gasesc si in Romania.

Altceva, sa lasi pauza intre mancare si activitate fizica. Cam o ora, ori mancare si dupa aia alergatura, ori alergatura si dupa aia mancare. Se poate intampla de la balonare sa faca GDV Gastric Dilatation Volvulus, se umfla si se twist, rasuceste, stomacul. Am inteles ca rasele mari au pericolul asta. Frecventam un forum american de caini si spuneau oamenii cu diferite rase de caini ca li s-a intamplat sa ajunga cu cainele la operatie. Unii caini, saracii, au murit pe masa de operatie.

Si din ce-am citit, daca e lacoma, mai bine ii dai mancarea in portii mai mici la cateva ore decat una mare si nu joaca (gen alergat) dupa mancare.

 

Referitor la al doilea mesaj, daca e tanara, degusta si ea sa vada ce e. In timp o sa ii treaca. A mea calca pe tufele de pe langa casa si le-am ingradit cu plasa. Barbata-miu ma bombane ca nu poate taia iarba pe langa plasa, i-am zis ca asta e.

Ofera-i in primul rand mancare nutritiva si jucarii/ joaca din plin. Ce varsta are? Poate ii place apa. Pe a mea, am bagat-o prima oara in apa intr-un lac, avea 14 saptamani. Incetisor, am incurajat-o si am lasat-o sa faca cum vrea, n-am fortat-o. Urmatoarea data a fost dupa 6 luni, era februarie, a sarit singura direct in lac si-a inotat dupa niste rate. A mea e Vizsla, am uitat sa zic.

Cainii mananca cele mai nastrusnice chestii. Noua ni se intoarce stomacul pe dos si ei se ling pe buze.

A mea mananca iarba. N-am putut neam s-o dezvat. Asta e. Cred ca pur si simplu ii place gustul ca e si pretentioasa, alege doar firele proaspete. O fi vreun fel de salata pentru ea. N-are nimic, face kk normal. Se rasuceste in carcase de animale moarte si ganganii. Ii place kk de iepure. Mai scapa din cand in cand la cate un muc de tigara si cate un servetel. Daca le vad, i le scot din gura, daca nu, le gasesc in kk.

Referitor la toaleta, continua sa o scoti afara, in timp se poate invata sa ceara singura, unii se pun langa usa si latra scurt si se uita la tine parca sugestiv. A mea se posteaza si loveste cu laba usa si daca vede ca nu ma simt sa ii dau drumul afara vine la mine sa-mi atraga atentia, apoi se duce iar la usa si tot asa pana ma vede ca am inteles. Eu am inteles din prima ce vrea dar o las un pic ca e simpatica cum se plimba de la usa la mine. Altora poti sa le pui un clopotel atarnat de usa si il inveti sa dea cu laba in el cand vrea afara. Inainte sa iesi lovesti tu clopotelul, iesiti afara, isi face nevoile, o lauzi tare de tot. Azi asa, maine asa, se invata.

Poti sa o inveti sa faca si la comanda pipi si caca. In timp ce face ii spui comanda si dupa aia o lauzi bine de tot, cu o voce sa isi dea seama ca te bucuri. Ii dai si un treat recompensa. Dar sa fii consecventa. Absolut de fiecare data. In timp, o sa ii spui comanda si o sa faca.

Asta e la caini, le place sa faca pe plac stapanului. Daca ce face bine o lauzi de parca a facut cea mai tare chestie din lume, ea o sa tina minte.

A mea a invatat o chestie care nici n-am intentionat sa o invat. Cand aude pungile de plastic fashaind in garaj, alea pe care le pastrez de la cumparaturi ca sa strang caca al ei din curte, se duce direct la usa ca stie ca e rost de iesit in curte la joaca.

Lab-ul e un caine destept, are si energie daca ii dai ocazia sa se desfasoare. Cu cat ii tii mintea ocupata cu atat mai putin ii vin alte idei de rontait sau distrus ce nu trebuie. Invat-o tricks, gen sa dea labuta, sa stea culcat, sa stea, sa play dead, arunca frisbee farfurie d-aia de zboara si ea o aduca inapoi. Labradorul e retriever si in general ii place sa aduca jucarii inapoi. A mea e pointer si aduce de doua ori frisbee dupa care se plictiseste. Avem o minge de fotbal dezumflata si "jucam" fotbal, ea topaie pe langa minge si o atinge cu laba si incearca sa apuce mingea, eu dau cu piciorul in minge sa i-o fur. Placerea ei e sa o fugareasca cineva. Ia mingea in gura si fuge cu ea prin curte si eu o fugaresc.

Oana,ms mult de raspunsuri [flo2] am fost la veterinar,mi-a zis sa stau linistita ca e ok din toate punctele de vedere,e lacoma,mananca repede si dupa zburda ca un iepuras  [batcap] dar e ok o alintata(asa spune medicul)de asta se plange... am fost atunci seara,eram disperata ca plangea si respira greu si nu stiam ce sa-i fac,am trezit-o din somn pe doamna doctor [smulgpar] dar a fost totusi draguta si s-a ocupat de ea,i-a facut si o serie de analize,au iesit toate bune,cat despre toate porcariile pe care le rontaie mi-a zis ca e ok ca e mica si curioasa si de asta face asa si mi-a dat niste pastilute de calciu si vitamine sa-i dau jumatate pe zi timp de 10 zile(asta ca sa stau eu linistita  [pk] )In rest ce sa-ti spun este minunea mea,imi bucura zilele [:-)))] e o nebunica,invata foarte repede,sunt mandra de ea ca este si foarte cuminte,mai am eva probleme cand trebuie sa plec de acasa,urla,plange dar nu am e sa-i fac si acum vad ca este si foarte pretentioasa...am lut-o cu noi la soacra mea acasa,era moarta de somn ca s-a jucat vreo 5 ore incontinuu cu nepotica si nu a dormit deloc,plangea incontinuu,am plecat acasa si cand am ajuns s-a dus la locul ei si a dormit pana seara tarziu,cand s-a trezit a mancat am scos-o afara sa-si faca nevoile si dupa iar somn pana dimineata la 7 [batcap]acum vad ca iar mai plange cand si cand si nu stiu de ce,ma gandesc ca poate din cauza dintisorilor...o dor sau...habar nu am. Aaaa cat despre clopotel...am incercat cateva zile,am esuat [alcool]  ea a inteles ca e de joaca si non-stop dadea cu labuta in el si ultima faza afost cand l-a smuls si a inceput sa-l rantaie... [batcap] .Ce sa zic...incet incet se invata ea cumva sa anunte,deocamdata stau cu ochii pe ea,dupa ce se trezeste,dupa joaca,dupa ce mananca....asta este . [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

EllaCleo, ma bucur ca e bine catelul!  [flo2]

 

noi am lasat-o azi pe Jessy pt prima data singura....vreo 40 de minute am lipsit de acasa. inainte sa plecam i-am dat un oscior de ros (nu real) si am iesit pe usa. era prea absorbita de rontzait, nu a observat ca am plecat. am mai stat un pic in fata usii, sa vedem daca plange....a fost liniste.

cand ne-am intors, cu stomacul ghem de teama ca a facut sau a patit ceva, ea dormea dusa pe pat. cum a ajuns acolo nu stiu....a impins cumva usa (probabil nu am inchis-o eu bine) si s-a urcat in pat (nu stiu cum). nici nu s-a sinchisit sa vina la usa cand a auzit cheia. cand am intrat in camera (o cautam ca disperata) si-a ridicat capsorul si a inceput sa dea din coditza. am iesit igorand-o....a venit ea dupa mine mai apoi. deci prima tentativa a fost ok...sa vedem mai incolo.

este a 6-a zi de cand e la noi....o scot la pishu din 2 in doua ore si cand se trezeste, dupa ce se joaca, dupa ce papa si tot mai avem accidente  [batcap]

de marti am inceput sa iesim afara cu lesa, nu ne prea place, dar rezistam. nu stiu insa cum sa o invat sa nu ma mai traga dupa ea si cum sa reactionez cand se opreste brusc si se pune in fund plangand. ce sa ii spun, cum sa fac?

maraie la unele persoane,dar mai mult e un marait combinat cu plans - in acest caz cum reactionez?

seara ultimul pishu e la orele 23 - 23,30.....pana dimineata la 7. au fost nopti cand ne-a trezit dand cu labutza in pat, am scos-o si a facut pipi....dar nu se intampla in fiecare noapte. voi cum ati procedat? ati iesit si noaptea cu catelul? daca da, la ce interval de timp?

e bine sa o cert cand face in casa sau ii spun un simplu "nu" cand o prind si o scot afara? pricepe ce ii cer oare? cand face afara o recompensez mereu si o felicit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

EllaCleo, hahahaha ce tare faza cu clopotelul:)))

Ma bucur ca e bine si ca a fost doar o sperietura.

Am observat si eu ca atunci cand e intre oameni cateva ore e absolut terminata de oboseala:)))

 

Giulia, a mea cand era mica plangea daca o lasam singura numai cand eram in deplasare. Chiar daca era in cusca ei, pe perna ei, stia ca nu e casa ei.

Acasa timpul in care a stat singura a fost crescut treptat. Am citit ca e varsta +1. Ex: 2 luni, lasata singura 3 ore. Ca nu putea sa se tina prea mult de pipi.

Ca sa nu se scoale noaptea, nu-i mai dadeam apa de pe la 8, cu vreo doua ore inainte culcare.

Accidente in casa n-a avut decat vreo doua. O scoteam imediat dupa masa, dupa somn (chiar si atipit 5 minute) si in general ii citeam semnalele, cand se oprea din joaca si lasa jucaria din gura si incepea sa amusine pe jos, imediat o luam pe sus si o duceam afara:)).

S-a intamplat sa nu fiu atenta sau sa nu ii percep semnalele si numa' ce-am vazut-o cu facea pipi tacticoasa pe parchet:))). Am batut din palme sa o sperii, aiurea, nici n-a intors capul:))

Nu pricepe daca o certi, e mica, nu stie de capul ei. Continua cu scosul des afara, cu felicitatul cand face ca se invata in timp sa faca afara. Incearca sa o scoti si mai des daca se poate si daca accidentele din casa s-au intamplat in alte camere, sa ii restrictionezi accesul in alte camere. A mea a ales camera cu parchet ca e cea mai indepartata de locul ei de joaca. Cainii nu-si fac nevoile unde dorm sau unde stau de obicei.

Incearca sa o socializezi, sa se apropie de oameni, de copii, sa lasi oamenii sa o mangaie, se se joace cu ea. Si sa vina in contact cu cat mai multe lucruri. Eu aveam bobite de mancare sau treats in buzunar si daca era un lucru care o speria imediat ma apucam sa ii arat ca e ok acel lucru. Ma apucam sa ma joc cu lucrul respectiv si puneam mancarea/ treats pe el si o incurajam sa manance si o laudam. Asociind lucrul cu mancarea invata ca lucrul respectiv e pozitiv, nu e periculos.

Cu netrasul in lesa e un proces lung de invatare. Unii pricep mai repede altii mai greu. Oricum, acum e prea mica, importanta e joaca si mirositul chestiilor pe-afara:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi pana la 4 luni l-am scos mereu noaptea cate o singura data(pe la ora 3).

nu-i mai dadeam apa de pe la ora 8 cum a spus si oana.

apoi am inceput sa-i cunoastem semnele. daca scrincea sau se foia in cusca stiam ca vrea afara la pipi.

mai face pipi dupa ce se joaca. noi inainte de a incepe joaca il luceam la pipi si apoi la vreo 10-20 min de alergat prin casa si zburdalnicit...iar il scoteam.

ai grija daca o lasi singura prin casa, la vecinii mei cateaua, de aproape 1 an, le-a ros salteaua (le-a facut o gaura  in mijloc)...asta doar in nu mmai mult de 5 min.

 

al meu si acum la 1 an mai trage lesa, ca vrea sa miroase...sa descopere.

 

noi cand plecam de acasa nu-l lasam niciodata liber in casa. il lasam in curte liber sau in cusca in casa. nu stii niciodata cum roade un fir electric sau inghite vreo jucarie, un obiect micut. e mai safe asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iesim afara la plimbare de 3-4 ori/zi cate o ora aprox....dar e greu cand se pune in fund si incepe sa planga....ca nu inteleg care e problema.

toate buzunarele mi-s pline de crontzaneli pt ea  [batcap] , miroase la mine in buzunar ca la petshop  [:)]

am observat ca se foieste mult pana sa faca traba mare...daca suntem afara imediat ii distrage atentia orice zgomot - daca pica o frunza langa ea dex instant uita ce avea de facut si nu mai face.

avem o curte mica in spatele casei, acolo o scot la pisu. ce nu inteleg de ce daca de ex am fost afara, si-a facut treburile, cand intram in casa face din nou pipi  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iesim afara la plimbare de 3-4 ori/zi cate o ora aprox....dar e greu cand se pune in fund si incepe sa planga....ca nu inteleg care e problema.

toate buzunarele mi-s pline de crontzaneli pt ea  [batcap] , miroase la mine in buzunar ca la petshop  [:)]

am observat ca se foieste mult pana sa faca traba mare...daca suntem afara imediat ii distrage atentia orice zgomot - daca pica o frunza langa ea dex instant uita ce avea de facut si nu mai face.

avem o curte mica in spatele casei, acolo o scot la pisu. ce nu inteleg de ce daca de ex am fost afara, si-a facut treburile, cand intram in casa face din nou pipi  [fri]

Giulia eu nu sunt experta si nici nu ma pricep atat de bine dar am inteles ca de obicei ei isi marcheaza  teritoriul,ca este o chestie nativa si nu prea ai cum sa i-o scoti din cap...acum cine stie mai bine sa ma contrazica si Cleo a mea face asa dupa ce o aduc de afara,pt ca eu dupa fiecare "accident" spal bine locul,eu am noroc ca face pe hol unde am doar gresie  [pk] si cat despre foitul ala cand face kk cred ca e natural ca toti fac asa din cate am vazut...miros cateva minute,se agita,se invart...oricum rabdare multa sa ai si felicitari [flo2] pt catelusa ta cuminte eu daca o lasam pe nebunica mea singura in camere  [fri] ...pfffffff [smulgpar] nici nu vreau sa-mi amintesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...