Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (11)


Recommended Posts

Corina ma gandeam la greutate, daca acu 3 sapt avea 6800, iar la 2 luni 4850, inseamna ca de la 2 la 3 luni a luat 2 kg? Mi se pare cam mult... o fi diferenta de cantar. Daca iei altfel: de la 2 la 4 luni are aproape 2 kg si vine 1 kil pe luna, ceea ce mi se pare super ok. Al meu a luat 500, 600 gr in ultimele luni. Sper ca e logic ce spun, is cam debusolata acum...
*****************************************
Mirabela, mamik de [url="http://i124.photobucket.com/albums/p37/mcond2001/182702_1288661954674_1773983593_482826_7291111_n.jpg"]DAVID STEFAN[/url] (21.09.2006) si [url="http://i124.photobucket.com/albums/p37/mcond2001/Calin%20Adrian/3%20luni/bosu.jpg"]CALIN ADRIAN [/url] (25.08.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Oanaid="red"> mi-i si imaginez pe ai nostri - ca-s cei mai maricei de pe aici - la diversificare, deja am emotii...

 

Aaa, l-a cantarit azi noua pediatra si are 8000 gr... fata de 7500 la 4 luni - alt cantar - e ok, insa nu l-a masurat, o sa-l masor eu ca mi se pare ca s-a lungit mult. Daca e sa ma iau dupa cantarul meu electronic de acasa, cantarire prin diferenta, la 4 luni avea tot in jur de 8000 gr, asa ca o sa iau ce-mi convine si nu ma ingrijorez.

 

Oliviaid="red"> treci incoa' si nu lasa problemele sa te doboare, poate te putem ajuta noi cu ceva.[pup]

 

Apropo de pusee, am observat brusc anumite schimbari la el, in urma cu max 2 sapt abia tinea capul, cand il ridicam de maini si-l lasa in urma... acum se tine asa batzos si cand il ridic in fund de maini, se ridica direct in picioare. Toata ziua vrea in picioare, deodata. Deci la noi nu a crescut in greutate mult ci in achizitii ca sa zic asa.id="purple">id="Comic Sans MS">

 

*****************************************id="red">
Mirabelaid="red">id="size3">, mamik de Did="red">Aid="navy">Vid="blue">Iid="green">Did="orange"> Sid="purple">Tid="blue">Eid="brown">Fid="teal">Aid="red">Nid="navy">id="size3">id="red"> (21.09.2006)

si Cid="red">Aid="navy">Lid="blue">Iid="green">Nid="orange"> Aid="purple">Did="blue">Rid="brown">Iid="teal">Aid="red">Nid="navy"> id="red">id="size3"> (25.08.2012)

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mersi Oana, da, la biberoane ma refeream. Eu am de la Tomee Tipee 2 si la cat ii dau acum imi sunt suficiente dar nu imi plac in mod deosebit.

Am gasit prin favorites salvat urmatorul link (nu stiu sa il ascund dupa cuvant, poate ma invatati si pe mine), sper sa va fie de folos.

http://www.babycenter.com/0_baby-sleep-basics-3-to-6-months_7656.bc

 

Am un somn in mine de nu se poate si in afara de fete nu are cine sta cu mister P, iar diseara daca vreau sa ma culc la ora 22 nu pot, nu imi vine somnul [bang].

 

 

carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) & Paul (24.09.2012)

Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, ca sa ascunzi linkul cu un cuvant, pui asa:

 

aici_pui_cuvantul

 

Mirabela, hai ca sunt curioasa ce zice medicul de familie, care e si pediatru, de diversificare. Am adus vorba la vaccinul de 4 luni dar am dedus amandoi ca mai e pana atunci, si pana acum nici nu am mai intrebat.

 

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)id="size2">id="navy">

 

 

 

Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ehee, Carmenid="red"> David e indragostit [bang] deja de o fata din clasa, Alexandra, deja ma intreaba daca sa-i spuna ca o place, azi mi-a zis ca o iubeste, o sa se casatoreasca si o sa faca un milion de copii... a, si ei doi formeaza un cuplu deja... eu una is depasita de situatie[alcool], chiar nu-s pregatita pt asa ceva... is sub stare de soc. Mai si vine un coleg la el zilele trecute si ascultau muzica, cand ma duc sa vad ce fac, uite ce ascultau. Am avut impresia ca am un copil de vreo 16 ani asa si l-am pierdut din frau. In concluzie am trecut la alte subiecte de discutie cu el, nu ma asteptam insa sa incep asa devreme discutiile astea.id="purple">id="Comic Sans MS">[wow]

 

*****************************************id="red">
Mirabelaid="red">id="size3">, mamik de Did="red">Aid="navy">Vid="blue">Iid="green">Did="orange"> Sid="purple">Tid="blue">Eid="brown">Fid="teal">Aid="red">Nid="navy">id="size3">id="red"> (21.09.2006)

si Cid="red">Aid="navy">Lid="blue">Iid="green">Nid="orange"> Aid="purple">Did="blue">Rid="brown">Iid="teal">Aid="red">Nid="navy"> id="red">id="size3"> (25.08.2012)

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma exprim ca naiba dar asta e, nu mai recitesc nik, trimit ca mi-o ia restartu' inainte[:D].

 

Am adaugat datele in tabel. Asteptam noutati.id="purple">id="Comic Sans MS">

 

*****************************************id="red">
Mirabelaid="red">id="size3">, mamik de Did="red">Aid="navy">Vid="blue">Iid="green">Did="orange"> Sid="purple">Tid="blue">Eid="brown">Fid="teal">Aid="red">Nid="navy">id="size3">id="red"> (21.09.2006)

si Cid="red">Aid="navy">Lid="blue">Iid="green">Nid="orange"> Aid="purple">Did="blue">Rid="brown">Iid="teal">Aid="red">Nid="navy"> id="red">id="size3"> (25.08.2012)

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri
Carmen, ca sa ascunzi linkul cu un cuvant, pui asa:aici_pui_cuvantulMirabela, hai ca sunt curioasa ce zice medicul de familie, care e si pediatru, de diversificare. Am adus vorba la vaccinul de 4 luni dar am dedus amandoi ca mai e pana atunci, si pana acum nici nu am mai intrebat.Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)id="size2">id="navy">Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso
align="right" id="quote2">Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)id="size2">id="navy">Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo PicassoCarmen, reiau...ca trebuia sa pun niste spatii :DDECI aici_pui_cuvantul [ /url] Trebuie sa scoti toate spatiile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, ma scuzati ca dau buzna peste voi, dar ma gandesc poate va ajuta ce-am de zis. In special pt Corina: nu dispera, iti cunosti copilul si vei invata in fiecare zi ceva nou. Dar trebuie sa iti reamintesti ca e atat de mic si are de invatat atat de multe! E un site (creat dupa o carte) unde descrie foarte bine salturile mentale si starea bebelusilor. Ei spun ca in timpul unui astfel de salt/ puseu (care are loc la 5, 8, 12, 19, 26, 37, 46 si 55 sapt.), bebelusii sunt speriati pt ca dintr-o data vad si pot face lucruri noi; singura lor alinare e sa fie lipiti de mama lor. Uneori nu e de ajuns doar sa fie luati in brate, au nevoie de atentia noastra 100% (adica nu-l tii in brate si vb la telefon).

http://www.thewonderweeks.com/index.php/about-the-wonder-weeks/what-are-leaps

 

Saptamanile se calculeaza dupa data estimata a nasterii, nu dupa data nasterii; conteaza varsta de la concepere. Daca va inscrieti la ei pe site pt Leap Alarm, veti primi in preajma saptamanii aleia un e-mail unde va va spune la ce sa va asteptati, cum ii puteti ajuta pe bebei ca sa treaca mai usor peste si ce va invata el nou dupa acest salt mental.

 

Nu ma pricep sa explic bine, abia am luat cartea de la bibl. si doar am rasfoit-o putin. Puteti citi pe site, daca vreti, ca e foarte interesant si va ajuta sa intelegeti ca nu faceti nimic gresit. Eu mereu imi amintesc ca sunt in concediu de crestere a copilului, nu de facut mancare, curat etc. Alea se fac daca e timp. Iesiti la plimbare, aerul curat face bine la amandoi/ amandoua.

 

 

 

 

 

scaunul verde poate fi si daca verificati scutecul dupa mai mult timp dupa ce-a facut; am citit si eu undeva, si apoi am “verificat”. Mereu face ca mustarul, dar daca am fost plecati si n-am verificat, e spre verde - depinde cat sta.

 

 

Diversificarea : un document foarte bun il consider a fi cel al World Health Organization’s http://whqlibdoc.who.int/hq/2000/WHO_NHD_00.1.pdf

E din 2000, dar ce-am citit pana acum e pe placul meu.

 

Calmare:

periuta de dinti electrica/ cea cu baterii a facut minuni la noi. Nici un white noise nu a mers, dar periuta ne-a salvat intai la scaunul de masina, apoi la carut; plangea foarte tare, dar cum dadeam drumul la periuta, se linistea. Periuta o tineti aproape de capul lor; daca e bateria noua, tineti-o mai departe, ca zgomotul e prea puternic, cel putin la ale noastre, care-s obisnuite, nu de marca.

 

Tinutul pe antebrat iar ajuta mult; parca pusese Bob niste poze mai demult. Il culci pe David pe antebrat, si-l lipesti cu spatele de tine; se poate uita prin casa, ii calmezi si burtica, si se simte si in siguranta intre mana si corpul tau.

 

sper sa va ajute nitel.

 

va pup si multa sanatate!

Gabi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E oficial....incep cu supa de legume (mai diluata asa), incep cand vreau, mai incolo fructe....cred ca are deja medicul de familie incredere in experienta mea [:D] ca nu a intrat in amanunte, ci doar ca principiu.

 

Deci cam prin februarie asa...sa vad ce dispozitie am (acum astept sa vad daca face varicela sau nu- mi se pare mai important acum, mai ales ca nu as mai adauga o schimbare mare gen diversificare daca e bolnavioara)

 

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)id="size2">id="navy">

 

 

 

Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen [pup] si cantarul meu difera de cel al pediatrei, de aceea eu cand compar, compar masuratorile iesite pe acelasi cantar.

Eu tot Topfer ii dau. Pe asta ni l-a recomandat pediatra la 3 saptamani si nu l-am mai schimbat.

 

Corina, cand Maya face scandal la san si nu vrea sa suga nici in picioare, plimbata, leganata si mai stiu eu cum, ii fac lp si sincer il bea in 2 timpi si 3 miscari. Acum 2 zile a baut 4 bibe, azi doar unul. Acum 2 zile dupa o repriza de scandal la san cand simteam ca ma lasa nervii si bratele, dupa ce a baut un bibe de lp am zis sa ma mulg sa vad daca intr-adevar nu mai e nimic. Si am scos 50 ml! deci lapte mai era. Dar ea urla de foame la san!

Vad ca de cateva zile nu mai regurgiteaza sau vomita si astea erau la ordinea zilei de la cat se agita. Cel putin daca se punea pe burta, stiam sigur ce urma.

 

Oana, nu da nimeni cu rosii. Si eu sterilizez o data pe zi sau la 2 zile, depinde de cate bibe bea pe zi, eu am 4 in uz. Sincer ce mi s-ar parea mie nasol noaptea ar fi sa-l prepar, pe cand asa decat o iau din patut si o mufez. Ca sa nu mai zic de avantajul ca adoarme imediat la san noaptea. Daca eram pe lp noaptea, nu prea mi-ar fi fost ok sa-i fac de 9 ori si ea sa bea cateva guri. Aaaa, si cum mai tragem de timp cu trezirea, ca o iau langa mine si eu dorm iar ea suge. Avantajul ar fi ca ziua cand urla de foame la san, ii dau lp si macar stiu ca a mancat. Asta asa, ca joc in ambele tabere :)))).

 

Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...