Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (11)


Recommended Posts

Buna seara,

 

Cred ca si noi suntem afectati de vaccin. Aseara Alex s-a trezit in ora in ora urland inconsolabil cum nu am mai patit. Reuseam sa il linistesc dar doar dupa o tura de cateva minute 5-10 de plans. SI apoi a supt azi noapte de 3 ori si a dormit foarte agitat. Poate sii tu Corinuka esti in aceeasi situatie. Sper sa fie bine ca am citit pe net acuma o multime de balauri despere vaccine.

 

Va pupam si va doresc noapte buna

 

[*][cubrad][*][pegeam][*]Mariaid="red"> si Alexandruid="green"> asteptand sa vina Mosul[*][pegeam][*][cubrad][*]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dau o cafea si un suc de portocale facut de sot dimineata.

 

Am avut cea mai agitata noapte de pana acum, a stat numai cu sanul in gura, eu am dormit doar cu milkutzele afara, bineinteles mai mult cu mine in pat ca n-am mai fost in stare sa ma ridic. Is rupta... la 6 deja facea "aaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuuuuuuuu" ca lupii la luna, cum ii zice David, sa-l vedeti cum ascute buzele si ridica capul in sus asa, chiar ca un lup... sa va povestesc, ieri la pranz ne-am asezat toti 3 sa dormim, D a zis sa-l las cu fata la el sa-l adoarma pe C, si inainte sa inchida ochii, ii spune pe o limba de alintatura asa de simpatica: "treci si te culca lupishorule de luna c-ai sa fii obosit la noapte cand tre sa strigi ceilalti lupishori de luna si n-ai sa stii care e luna si soarele..." am ras de-am capiat amandoi. Bineinteles ca si el radea asa complice la noi. A adormit f repede vazandu-l pe fra-su cu ochii inchisi.id="purple">id="Comic Sans MS">

 

*****************************************id="red">
Mirabelaid="red">id="size3">, mamik de Did="red">Aid="navy">Vid="blue">Iid="green">Did="orange"> Sid="purple">Tid="blue">Eid="brown">Fid="teal">Aid="red">Nid="navy">id="size3">id="red"> (21.09.2006)

si Cid="red">Aid="navy">Lid="blue">Iid="green">Nid="orange"> Aid="purple">Did="blue">Rid="brown">Iid="teal">Aid="red">Nid="navy"> id="red">id="size3"> (25.08.2012)

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata dragelor!

 

Cafea, ceai, cappuccino, laptic? Ce va doreste inimioara?

 

Mandra mea care toata saptamana s-a trezit la 10, azi a fost fresh la 6.45 [bang]Si ea niciodata nu s-a trezit mai devreme de 8. Pun si eu pe seama saptamanii 19, ca nu vreau sa cred ca isi schimba programul. A supt si ziceam si eu ca adoarme. De unde! Am plimbat-o/leganat-o cu tzatza in gura, a inceput sa ma muste. Asa ca acum o legan pe perna. Momentan vad ca nu protesteaza, dar nici nu adoarme. Sper sa adoarma si sa mai reusesc si eu, ca de obicei adorm greu.

 

Gabi, pai hai mai des pe la noi! Da-ne detalii despre bebe si despre tine!

 

Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Papeluscaid="red"> bine ai venit la noi, te asteptam cu drag, zi-ne despre voi. Multu de info, interesante.

 

Kytana, Carmen, Oliviaid="red"> asa este, nu ne putem proteja copiii de multe rele, trebuie sa-i directionam noi pe calea cea buna, si nu e neaparat important ce e spunem, ci exemplul personal conteaza cel mai mult.

 

Kytanaid="red"> posibil sa ai infectie, cum esti cu maseaua? Am primit gelul de dinti, Bonjela se numeste. O sa va spun cum este.

 

Stellaid="red"> ma bucur ca te-ai mai linistit citind acolo, e important pt noi ca intram intr-un cerc vicios, noi ne agitam ca nu stim ce are si le transmitem si lor, saracii de ei si asa sufera si facem mai rau.

 

Aliveid="red"> vaporub e solutie sau capsule, m-ar interesa si pe mine.id="purple">id="Comic Sans MS">

 

*****************************************id="red">
Mirabelaid="red">id="size3">, mamik de Did="red">Aid="navy">Vid="blue">Iid="green">Did="orange"> Sid="purple">Tid="blue">Eid="brown">Fid="teal">Aid="red">Nid="navy">id="size3">id="red"> (21.09.2006)

si Cid="red">Aid="navy">Lid="blue">Iid="green">Nid="orange"> Aid="purple">Did="blue">Rid="brown">Iid="teal">Aid="red">Nid="navy"> id="red">id="size3"> (25.08.2012)

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, era sa uit, azi face Calin 5 luni. Va servesc si cu o prajitura facuta de mine. Teoretic suntem la regim de dulciuri, practic am facut orez cu stafide si prajituri[:D].

 

Oliviaid="red"> super faza cu taticul, am ras de numa'. Sper ca esti mai bine cu stomacul.

 

Carinaid="red"> nu tre sa fim de acord cu tine, tu faci ce crezi ca e mai bine. Succes mult in diversificare, poate ne mai spui si noua cum merge si ce metode folosesti.

 

Stellaid="red"> ma bucur ca ai dormit putin mai bine, conteaza sa fii si tu odihnita, iei altfel lucrurile. Daca stau bine sa ma gandesc si al meu s-a agitat mai tare dupa vaccinul de 4 luni.

 

id="purple">id="Comic Sans MS">

 

*****************************************id="red">
Mirabelaid="red">id="size3">, mamik de Did="red">Aid="navy">Vid="blue">Iid="green">Did="orange"> Sid="purple">Tid="blue">Eid="brown">Fid="teal">Aid="red">Nid="navy">id="size3">id="red"> (21.09.2006)

si Cid="red">Aid="navy">Lid="blue">Iid="green">Nid="orange"> Aid="purple">Did="blue">Rid="brown">Iid="teal">Aid="red">Nid="navy"> id="red">id="size3"> (25.08.2012)

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madaid="red"> mai zi-ne despre voi, ce mai faceti? Dupa ce ai spus tu si mi-am dat seama si eu ca agitatia a survenit dupa vaccin.

 

Corinaid="red"> ce faceti voi, v-ati mai linistit? Hai zi-ne ceva despre voi.

 

Fetelor, chiar daca e agitat in ultima perioada dar se vede clar ca a evoluat mult, noi clar ca am trecut/inca mai trecem printr-un salt cerebral. Sta in fund chiar bine, daca-l las sta si fara sustinere, se ridica in picioare, deodata nu mai e bb mic si totusi e nascut prematur... David la 7 luni nu statea inca bine in fund, se clatina si coloana era molcuta. Aseara i-am facut baie in fundic sustinut, nu mai incape in cadita, era asa incantat, a dat din maini, se prindea de picioare. E super simpatic si l-am spalat mai bine asa.

 

Partea rea e ca tot tuseste cam urat dimineata, sper sa treaca de la prospanul asta, ceva imbunatatiri de vad ca-i fluidifica secretiile. id="purple">id="Comic Sans MS">

 

*****************************************id="red">
Mirabelaid="red">id="size3">, mamik de Did="red">Aid="navy">Vid="blue">Iid="green">Did="orange"> Sid="purple">Tid="blue">Eid="brown">Fid="teal">Aid="red">Nid="navy">id="size3">id="red"> (21.09.2006)

si Cid="red">Aid="navy">Lid="blue">Iid="green">Nid="orange"> Aid="purple">Did="blue">Rid="brown">Iid="teal">Aid="red">Nid="navy"> id="red">id="size3"> (25.08.2012)

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre vaccinuri, va citez din prospectul de la Infanrix penta (noi l-am cumparat acum la 4 luni, gratuit se face PEntaxim)

 

Foarte frecvente (afecteaza mai mult de 1 din 10 copii vaccinati)

 

· pierdere a poftei de mancare

 

· temperatura 38oC sau mai mare

 

· umflare, durere sau inrosire la locul injectarii

 

· plans neobisnuit

 

· agitatie

 

· nervozitate

 

· somnolenta

 

Frecvente (afecteaza mai putin de 1 din 10 copii vaccinati)

 

· diaree sau greata (varsaturi)

 

· nodul la locul injectarii

 

· umflare la locul injectarii

 

Mai putin frecvente (afecteaza mai putin de 1 din 100 de copii vaccinati)

 

· umflare a glandelor din gat, axila sau de la nivel inghinal (limfadenopatie)

 

· infectii ale tractului respirator superior cum sunt raceala, amigdalita sau laringita

 

· tuse sau infectie a plamanilor (bronsita), secretii nazale

 

· eruptii trecatoare pe piele, eruptie cu pustule (urticarie)

 

· umflatura la nivelul membrului injectat si uneori la articulatia apropiata

 

· oboseala

 

· temperatura crescuta de 39,5oC sau mai mult

 

 

Rare (afecteaza mai putin de 1 din 1000 de copii vaccinati)

 

· eruptie pe piele

 

· mancarime

 

Foarte rare (afecteaza mai putin de 1 din 10000 de copii vaccinati)

 

· la prematuri, nascuti la mai putin de 28 de saptamani de sarcina pot aparea la 2-3 zile dupa vaccinare pauze mai mari decat in mod normal intre respiratii

 

· opriri temporare in respiratie (apnee)

 

· scaderea numarului de celule responsabile de coagularea sangelui (trombocitopenie)

 

· umflare a intregului membru injectat

 

· pustule la locul injectarii

 

 

 

 

Asta este prospectul oficial al vaccinului, de pe siteul GSK.Deci anumite simptome sunt considerate normale si frecvente..cum este cel de agitatie.Nu inseamna nimic rau (in sensul de 'de durata') si nu trebuie sa ne gandim la ce balauri gasim pe internet....

 

 

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)id="size2">id="navy">

 

 

 

Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot am inceput monologul[:D], sa continui, cel mai frumos si mult, fara sa se enerveze se joaca cu batiste/carpe dintr-ale lui care le folosesc la guritza, sunt frumos colorate si i le dau in maini, nici nu le scapa ca le gaseste pe piept, le roade cu placere si il si scarpina la gingii. Jucariile il enerveaza ca le scapa sau nu le poate baga in gura cum vrea el.id="purple">id="Comic Sans MS">

 

*****************************************id="red">
Mirabelaid="red">id="size3">, mamik de Did="red">Aid="navy">Vid="blue">Iid="green">Did="orange"> Sid="purple">Tid="blue">Eid="brown">Fid="teal">Aid="red">Nid="navy">id="size3">id="red"> (21.09.2006)

si Cid="red">Aid="navy">Lid="blue">Iid="green">Nid="orange"> Aid="purple">Did="blue">Rid="brown">Iid="teal">Aid="red">Nid="navy"> id="red">id="size3"> (25.08.2012)

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim Oanaid="red"> despre detaliile vaccinului. Medicii astia is culmea, am tot intrebat ba dr ba asistenta la ce sa ma astept dupa vaccin si tare zgarciti la vorba mai erau... chiar s-au contrazis unul pe altul, unu a zis sa-i pun supozitor, altul nu... si cand am intrebat ce firma si ce contine vaccinul s-a uitat urat la mine ca si cum ei sunt aglomerati si eu ii bat la cap... m-am saturat de sistemul asta de 2 bani... pe D l-am operat la privat de polipi si aveam o groaza de intrebari la internare iar cand am ajuns in salon era o hartie pe masa in care am gasit toate raspunsurile la intrebarile mele, cand a venit asistenta sa ma intrebe ceva, n-am mai avut ce sa intreb... e asa de greu sa dea o copiutza la toate mamicile cu ce reactii pot aparea? sau sa le dea sa citeasca prospectul macar... ca nu toate stau pe net sa citeasca...id="purple">id="Comic Sans MS">

 

*****************************************id="red">
Mirabelaid="red">id="size3">, mamik de Did="red">Aid="navy">Vid="blue">Iid="green">Did="orange"> Sid="purple">Tid="blue">Eid="brown">Fid="teal">Aid="red">Nid="navy">id="size3">id="red"> (21.09.2006)

si Cid="red">Aid="navy">Lid="blue">Iid="green">Nid="orange"> Aid="purple">Did="blue">Rid="brown">Iid="teal">Aid="red">Nid="navy"> id="red">id="size3"> (25.08.2012)

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...