Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (11)


Recommended Posts

Buna fetelor ...

Multumesc Tzitziri, acum vad ca ceea ce facem eu, punand copilul in premergator asa devreme, nu faceam bine...filmuletete si imaginile sunt foarte explicite. Merci mult [pup][flo]

 

********************************************

Mamik super-fericita de papusica scumpa Irina Gabriela (09.09.2012).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor, mi-a fost dor de voi[pup] Sper sa fie ultima revizie tehnica de pe anul acesta!

 

Kytanutzid="purple">, stii de cand ma tin sa te intreb daca acuma, dupa ce te-ai tuns, iti mai cade parul asa tare? Ca eu las la smoace de paaar in baie, iar in dormitor aspir o data la doua zile si adun o gramada de par de pe covor.

 

Alina si Gabi,id="purple"> inca n-am apucat sa va zic bine ati venit![flo] Ma bucur ca boboceii nostri inca se inmultesc.

 

Gabiid="purple">, din cate vad, Stefan si Matei se aseamana bine de tot la cum mananca. Pana acum ma tot plangeam fetelor ca Matei papa des, la 1.5-2 h (rar), tot numai san, si cum zici tu, la o masa serveste doar un san aprox 5 min. Dupa, da capul pe spate si rade la mine, chiar daca inainte de masa se miorlaia de mama - mama! Si nu mai vrea, nici eu nu pot sa-l fortez. La somn iarasi ne asemanam, doar ca noi am trecut printr-un puseu, iar Matei a dormit foarte prost, adica treziri din ora in ora sau maxim doua ore. Acum vad ca ne revenim si dormim mai legat.

 

Si sa va zic noutatile despre brotac. [:D]A stat ieri 4 ore si 10 min treaz, record maxim pt el, iar cand l-am pus la san mi-a adormit acolo, fara sa ma mai ridic si sa-l legan.. ahh, ca-n vremurile bune![olala]

 

De dormit noaptea, azi-noapte, a avut 4 treziri, deci, ceva mai bine, iar in urma a avut doua nopti foarte bune. Cel mai fain a fost cu trezire la 1 noaptea si apoi 6.30, nu-mi venea sa cred ce mult a dormit.

 

Gingiile tot ne enerveaza. Ma oftic ca el isi baga pumnii in gura, baleste, dar se si enerveaza ulterior, pumnii nu-l consoleaza... nici suzetele. Gelul de dinti sa stiti ca-l mai calmeaza, adica tot baga pumnii in gurita, dar nu se mai oftica, nu mai plange agitat.[:)]

 

Si avem si cateva realizari de ordin fizic. Acum, cand stam pe burtica, ne miscam singurei manutele, dar inca nu ne intoarcem. Si cand stam la mami in poala, in sezut, avem reflexul de incordare a abdominalilor, ca sa stam singuri in fundic, nesustinuti. Dar eu il tin, of course[:)]

 

Marikakiid="purple">, sunt curioasa de voinicelul tau, ca avem cam aceeasi greutate, cum sta la capitolul fizic? Matei, la cele 9 kg are lui, nu-i foarte activ, nu face inca intoarceri.

 

Cam atat despre noi[:D]

 

Mirabela, id="purple">e bun pontul cu baveticile, ca i-am pus lui Matei si o mai roade asa, il mai calmeaza[flo] Calin ce face? Mai tuseste? Si Matei a cam tusit azi, dar nu stiu sigur daca are ceva, ca-i mereu cu pumnii in gura si poate isi provoaca singur tusea. Tot din cauza asta a si varsat azi o gramada, lapte digerat, fara jet.

 

Kytanutz,id="purple"> mi-a strafulgerat prin minte ca intrebai tu mai demult, cum fac sa-l trezesc pe Matei pt baita sau sa-l tin treaz seara, sa doarma si el noaptea... Ideea e ca daca vad ca scanceste il las in pace sa faca [nani]. El doarme pe la 6 seara, ca si acum, dar se trezeste asa din juma in juma de ora si se cere la san, apoi adoarme imediat. La o trezire d-asta mai merge asa sa-l alint, sa-i zambesc si se trezeste uneori de-a binelea fara scanceala. Asta o fac doar cand vad ca doarme brotacul de la 5 dupa-amiaza, pt ca nu o sa mai doarma noaptea. Apoi, cand e vorba de baita de la 8.30-9 lui ii place si chiar daca scanceste, cum il pun pe masa de infasat se calmeaza, iar in cadita zambeste fericit. Apoi papa si din nou somn. Pacat ca dupa 12 noaptea incepe cu trezirile dese. :(

 

Mami fericita de brotacel Matei (14.09.2012)

 

Intimitate de cuplu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin si eu dupa ceva timp...

Alina bine ai venit in casuta boboceilor ;))!

 

Carinablanca si noi am plans de la vaccinul de 4 luni f tare.Bebe Ioan e f cumintel, se culca la 22 si doarme pana la 10 dimineata.M-am gandit ca a fost o reactie adversa de la vaccin...Mi-a plans ingrozitor, cum nu l-am mai auzit niciodata de la 21 pana la 3.30.Nu reuseam sa-l potolesc, m-am plimbat cu el numai in brate...M-am cam speriat, dar a trecut.

 

Mirabela, insanatosire grabnica micutului David, e f greu cand se imbolnavesc!

 

StelA. felicitari lui Matei pt progrese!Cred ca am mai spus ca intoarcerile au ca limita luna a 6.E adevarat ca multi copii le fac mai devreme, insa fetita mea, care desi era slabuta si fff energica, s-a intors pe burtica abia al 5 luni si 3 sapt.Bebe Ioan abia, s-a intors zilele astea de cateva ori pe laterale si nu e gras...

 

Fetelor vroiam sa va intreb daca bebeii vostri isi analizeaza manutele.Eu l-am surprins asa fugitiv pe Ioan ca le privea, dar acum nu-l mai vad sa faca asta, desi scrie in cartea pe care o am ca le privesc minute in sir...

 

Eu fetelor, am un bebe extrem de serios, atunci cand il port in brate.Fetita era f sociabila, un suras daca vedea pe fata unui strain imediat suradea si ea.El zambeste si rade, abia dupa ce initiezi conversatia cu el, si trebuie sa ai si tu gura pana la urechi...Iar daca Nectaria, in fiecare poza zambea, el zambeste pana vede aparatul si apoi se uita f analitic la el...ca urmare am doar doua poze cu el zambind, din zecile pe care i le-am facut.Ma intreb, oare o sa am un bebe, mai putin sociabil?!

 

In rest noi la 4 luni avem 7.100 kg, dormim de la 22 la 10 cu doua mese in acest interval, iar ziua mananca cam la 4 ore cate 150ml-210 de lapte.

 

Uitram...am vazut ca se vorbea de premergator, eu am sa-l pun incepand cu 6 luni, daca o sa stea bine in fundulet...Pe fetita nu am pus-o decat f tarziu pe la 9 luni, desi ea la 5 luni statea in fundulet fara sprijin, dearece avea tendinta sa paseasca pe varfuri, iar pediatrami-a spus ca daca o sa folosim si premergatorul se va accentua...oricum pasitul pe varfuri a fost tranzitoriu, ca pe la 9 luni calca cu toata talpa...Bebe Ioan vad ca pune toata talpa cand ne jucam de-a mersul ;))

 

Va pup pe toate si sper sa nu se mai imbolaveasca niciun copilas!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inca e devreme la voi, dar va dau o cafea, in caz ca e vreun bebe matinal.

 

Stella, da, parca seamana la programul meselor. Totusi Stefan de regula papa la 2h, uneori cere mai devreme... tot pe-acolo :) Aseara si Stefan s-a trezit f des, ma cam frustasem, da' mi-a trecut repede [:D] . Sper si eu sa doarma cu mai putine treziri macar peste cateva luni.

 

Anda, si Stef e f serios in poze; eu cred ca sunt atrasi de aparatul foto, de lumina, si analizeaza, atata tot. Greu reusesc sa am o poza cu el zambind. In schimb cand vb lumea cu el, zambeste.

 

s-aveti o zi buna!

Gabi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Multu de cafea Papelusca, o iau ca e nevoie, am avut o noapte tare fragmentata. L-a durut burtica parca mai rau decat in perioada colicilor [bang], la un mom am crezut ca nu voi mai avea nevoie de Sab SImplex si Espumisan dar vad ca nu e asa. Ce ma streseaza cel mai tare e ca uneori cand mananca aud cum ii curge laptele in stomacel ca si cum ar curge dintr-o sticla. E asa ciudat sa aud toate zgomotele alea. Cand ne-a internat i-a facut eco si a zis ca e OK, e adevarat ca se uitatu dupa o afectiune anume (invaginatie). Farmacista cand i-am luat antibioticul ne-a dat si LINEX, dr pediatra ne-a spus ca daca a facut injectabil nu e nevoie de probiotice. Oli, stiu ca tu i-ai dat Mayei, cum mai e cu scaunul? Ca si aici am o problema, face destul de des dar putin cantitativ si consistenta cand cum, astazi a fost mai apos,dar culoarea OK si doar putin, nu sa umple scutecul sau sa iasa din el. Asa dat peste cap e dupa episodul de enterocolita [bang], el dormea asa de bine inainte. Colac peste pupaza pe miercuri ne-a chemat si la vaccin[q].

Intru sa citesc putin mai tarziu, ma ocup de el acum.

Va pup.

 

 

carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) & Paul (24.09.2012)

Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatzaa si de la noi![flo]

 

Gabi, esti tare matinala, multumesc de cafea[:D] Pe Matei nu stiu daca sa-l incadrez la matinali sau la insomniaci :))

 

Sa va zic de trezirile de azi-noapte, asa cum le mai tin minte. Ne-am culcat la 21.30... asta a devenit ora fixa de somn dupa baie[:)]. Prima trezire 23.00, apoi 00.15, 1.30, 3.00, 4.20, 5.40, 6.15, 7.15 trezire finala....[q] De fiecare data incepea sa scanceasca prin somn cu mainile pe fata. Ce sa fac, nu pot sa stau de veghe, sa-i prind mainile sa nu si le dea pe fata. Mi se pare cam tarziu sa incep cu infasatul acum[alcool] Deci, brotacul are o obsesie sa-si frece fata in timpul somnului pana se trezeste. Saracul, miorlaia si se oftica, se vedea pe el ca e rupt de somn. De vreo doua ori i-am dat ceai baby calm in loc de san pt ca mi se pare aiurea pt stomacul lui sa-i dau asa des san noaptea. Stomacul lui n-are niciun pic de repaos. In dimineata asta a varsat de vreo 4 ori, cred ca din cauza noptii agitate. Si i-am dat Ca si vigantol, si nu cred ca le-a asimilat, la cat a varsat.

 

Degeaba l-am luat cu mine in pat azi-noapte, tot putin dormea si la fel se trezea scancind. Ufff, chiar ma intreb cand o sa dormim si noi mai bine. Gabi, sper sa nu mai fie cateva luni. Observ ca tu esti cu moralul mai sus decat mine... Ziua cum doarme Stefan? Eu ziua nu dorm, ca Matei nu doarme mai mult de 30 min.

 

Anda, bine ai revenit[flo] Asa e, ai zis de intoarceri, nici eu nu ma stresez prea tare, cred ca mai degraba sunt nerabdatoare sa-l vad cum face tumbe, ca la mami in burtica :)) Sa stii ca si Matei devine mai serios in fata aparatului, chiar daca cu cateva secunde inainte zambea de mama focului.[:)]

 

Restul mamicilor ce faceti? Sper ca dormiti alaturi de bobocei[pup]

 

Mami fericita de brotacel Matei (14.09.2012)

 

Intimitate de cuplu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata!

off stelutz ce nopti ai...cand incepe sa maraie si da semne ca vrea sa se trezeasca nu merge sa-i dai suzeta? sau sa-l pui pe burtica? la noi mai functioneaza si mai doarme un pic asa..

carmen si eu aud cum "cade" lapticul in stomac..am intrebat pediatrul si mi-a zis ca se aude in general la bebeii cu reflux..eu aveam impresia ca tot timpul ii e foame si stomacul gol..

noi avem azi a doua zi fara kk :((...e tare agitat..am fost dimineata la farmacie si i-am luat un sirop de patlagina pentru tuse, tuseste tot mai tare si stodalul n-are nici un efect..de asemenea am citit asta:

Totusi, in ceea ce priveste simptomele, medicii stomatologi au intocmit o lista care te va ajuta sa-ti dai seama daca celui mic incep sa-i iasa dintii. Printre acestea se numara:

 

I. Iritabilitatea: Pe masura ce dintele se dezvolta, gingia se poate inflama, creandu-i copilului tau disconfort. De obicei, cel mic resimte o durere mai puternica atunci cand ii ies primii dinti, ea diminuandu-se in cazul eruptiei molarilor. Din aceasta cauza, copilul tau poate deveni agitat si lesne iritabil de fiecare data cand ii iese un dinte.

 

II. Salivarea excesiva: In jurul varstei de 3 luni, cel mic poate incepe sa saliveze mai mult decat de obicei, semn ca dantura i se dezvolta, ceea ce stimuleaza producerea de saliva.

 

III. Tusea: Datorita excesului de saliva provocat de eruptia dentara, copilul poate incepe sa tuseasca mai des.

 

IV. Iritatia pe barbie: Daca cel mic saliveaza foarte mult, contactul constant dintre saliva si barbia lui poate da nastere unor iritatii in zona respectiva. Pentru a preveni aparitia unor astfel de iritatii, sterge-i gura si barbia in mod regulat de-a lungul zilei.

 

V. Febra usoara: Atunci cand ii ies dintii, copilul tau poate face febra usoara. Totusi, aceasta nu este intotdeauna un semn al eruptiei dentare, asa ca daca febra nu scade in 2 zile, este recomandat sa te prezinti cu cel mic la doctor.

 

VI. Somnul nelinistit: Daca durerea pe care o resimte in pragul eruptiei dentare persista si in timpul noptii, copilul se poate trezi de mai multe ori din cauza disconfortului.

 

Totodata, inainte de eruptia dentara, vei observa ca cel mic are tendinta de a roade tot ce-i pica in mana, deoarece contra-presiunea exercitata de actul de a musca ajuta la calmarea durerii.

De asemenea, atunci cand ii ies dintii din spate, copilul poate incepe sa-si maseze obrajii sau sa se traga de ureche, pentru ca durerea din gingii iradiaza uneori catre aceste doua zone.

 

asa c-am luat una bucata calgel si l-am dat, are gingiile foarte tari...

azi-noapte a dormit cu tati de la 10,30 la 3,30 cand l-am schimbat eu ...din pacate n-am prea dormit..m-am uitat la un film, apoi m-a ocolit somnul...

pupici

 

*************************

Mami de David Gabriel 18.09.2012

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...