Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #2#


Recommended Posts

Salutare mamici! Ana, si noi am avut bubite si am dat cu mixtura. Insa pe langa mixtura am dat si cu o crema emolienta, Trixera de la Avene. Intr-o saptamana i-au trecut. Legat de sfracuri, am patit si eu la fel in primele saptamani si singura care m-a ajutat (si repede) a fost vitamina A. Poti sa incerci sa vezi daca da rezultate. Bioana, inca odata [pup] pt Irina ta ca e asa cumintica. Nici Eva mea nu sta linistita cand e pe burtica...ea crede ca e de facut flotari mereu! Onutz, zau ca am ras in hohote de..perlele soacrei tale!!! Doamne, ma intreb cum ne-or fi alimentat soacrele astea sotii cand erau bebelusi!?! Si noi tot pe la 6 luni vom incepe diversificarea. Cellena, si eu sunt disperata cu somnul Evei. Ce-i drept, noaptea doarme f bine. Se trezeste decat de 2 ori sa pape si adoarme repede cand o pun in patut. Dar ziua......ma dispera! Daca o las sa adoarma singura (cu greuuu) doarme decat o jum de ora si se trezeste. Mai nou, o adorm leganand-o pe picioare! Sunt mancata, stiu, dar e sg cale de a o face sa doarma o ora jumate-doua. Ea e cumintica asa de felul ei, plange doar cand ii e foame dar pe mine ma ingrijoreaza faptul ca nu doarme ziua. Am incercat sa o las si asa si seara are ochii vineti de obosita si nu ma lasa inima sa o vad in halul ala asa ca fac eu compromisul de a o legana pe picioare. Noi am facut BCG-ul in ziua a 5 a, atunci cand am iesit din spital. I s-a umflat, s-a inrosit si a facut un punctulet alb. Ieri a plans cam mult pe zi (eu credeam ca e de la colici), cred ca o durea manuta pt ca azi de dimineata am observat ca i s-a spart umflatura de la vaccin si i-a curs pe body. Acum s-a aplatizat si cred ca ar trebui sa se usuce si sa devina floricica, nu? Noi o cantarim si masuram in fiecare duminica seara, complet dezbracata. Duminica trecuta, la 6 sapt avea fix 5 kg si 64 cm. A inceput si ea sa gangureasca si sa fie toata un zambet cand vorbim cu ea si ma topesc de dragul ei. Gata, s-a trezit si fuge de pe pernuta. Va pup Lavinia, mamica de bebelina Eva Maria (06.12.12)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bioana, pupici si de la noi pt Irinuca ta ! [pup][pup][pup] Azi dimineata am facut si noi vaccinul de 2 luni.Nicio reactie adversa pana acum. Are 5,600 kg la 2 luni jumate. Nu stiam faza cu inceputul diversificarii la 6 luni pt a nu dezvolta posibile alergii la alimente.Multumesc pt info,Cellena ![pup] Alina mami de Delia-Amalia ( 6 ani) si Irina ( 7.11.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Legat de diversificare doctora ne-a spus sa ii dam suc de fructe incepand cu luna a 3 ca supliment intre mese dar cu siguranta am sa mai astept.Andrei are in continuoare colici dimineata si seara ii dau in continuare Infacol dar nu prea cred ca isi mai face efectul sper ce o sa scapam curan de ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Coca, si mie imi vine sa o bat pe doctora asta a ta! suc de fructe la trei luni! mai ales la un bebe cu colici! de ce, nu e destul de ..efervescent stomacelul lui, draguul de el si bietul de el?of, doamne, ar trebui ca dr astia nebuni sa fie transformati in bebelusi, hraniti si ingrijiti dupa propriile sfaturi si apoi adusi la forma initiala si intrebati cum a fost!hmmm Nu ii mai da infacol daca nu vezi nici o ameliorare.Eu am renuntat la toate, dupa ce am citit pe cateva site-uri ca cel mai bun medicament pentru colici e rabdarea.Si o inima puternica, as zice eu, ca se face praf acolo, cand il vad cum se zbate si se incovriga si cum nu poate nici manca, de multe ori... Cellena, bravo, ai sa vezi o mare schimbare cu umidificator.Noi pe timp de iarna folosim unul si pentru noi, nu doar in camera la bebe, altfel ni se usuca nasul, e neplacut.. Bioana, o cuminte de fetita ce ai tu acolo![flo] m-am angajat deja la Reb a lui Almy,altfel ma aruncam la petit la tine[:)][pup] Onutzule[pup], ti-am vazut pe Lu, motoras ca si al nostru[:)], deci m-am linistit, toti fac ca avioanele, eventual isi trag de zor catem una si dupa aia plang:)E un scump, un frumos si un ochios! eu zic ca seamana cu mami lui.Foarte dragalas, foaaaarte dragalas!sa-l mananci, nu alta! !Deja mamica de Nicholas!(14.11.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Cellena
Bubu, multumesc de sfaturi. Chiar cred ca o sa iau un umidificator... Am cumparat atatea prostii inainte sa apara Ema, care nu-mi folosesc deloc si singurul lucru pe care l-am lasat sa-l luam DACA trebuie a fost umidificatorul. Si fix asta chiar e util [:D] O sa-l trimit pe tati la cumparaturi. Ieri a fost mult mai bine, nu a mai plans decat putin seara. In rest a fost cumintica. Vad ca si azi e la fel. Acum e montata in balansoar, protapita in varful mesei de la bucatarie si vad ca e multumita, ca se hlizeste la bec si la un perete cu tapet rosu care ii place ei mult. Iar ieri a avut si 2 mese la 2.5-3 ore, nu tot la 1.5-2 ore ca pana acum, deci poate ca abia acum trecem de puseul de crestere si poate din cauza asta o fi fost asa agitata si tafnoasa. Trecand prin puseurile astea de crestere pot sa inteleg cum unele mamici neinformate pot crede ca au ramas fara lapte, cu un bebe ciufut si flamand tot timpul. Si apropo de alaptat, am citit ca pentru un ml de lapte produs, mama consuma 0.86 calorii. [:D] Mami de strumf Ema (14.12.12)
si noi ne-am luptat cu puseu de crestere tot in perioada asta; s-au intetit si colicii din cauza fierului pe care i-l dau ca e anemic si mai e un tip de "colic" acela psihologic, prin care se trece in perioada asta si dupa ce trece copilul dezvolta noi abilitati (al meu intinde mana sa apuce diverse) . [mamica] de [bonjovi] perfect - Gabriel 15-12-2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mena1906 si noi ne-am luptat cu puseu de crestere tot in perioada asta; s-au intetit si colicii din cauza fierului pe care i-l dau ca e anemic si mai e un tip de "colic" acela psihologic, prin care se trece in perioada asta si dupa ce trece copilul dezvolta noi abilitati (al meu intinde mana sa apuce diverse) . [mamica] de [bonjovi] perfect - Gabriel 15-12-2012
Deja apuca lucruri? Wow, stiam ca abia la 4-5 luni fac treaba asta. Noi abia am invatat sa zambim si sa vorbim cu animalutele de la carusel, desi la cat a durat puseul, cred ca ar trebui deja sa scrie si sa citeasca acum [:D] Felicitari pentru cele 4 kg! [flo] Mami de strumf Ema (14.12.12)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici, si Achim s-a umplut de bubite pe fata si observ ca ele se accentueaza ca si coloratie(sunt rosii) dupa ce mananca. Ii dau cu Stelatopia ca si tine Ioana, dar nu vad o ameliorare. Mai ziceti-mi si mie cu ce ati mai incercat. O sa il spal si cu apa termala sa vad daca e de vreun folos. In rest este foarte agitat chiar si in somn tresare si se misca mult zici ca e un iedut zanatic, abia astept botezul poate se mai linisteste. Va pup Mamica lui Achim Ioan, 21.11.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...