Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #2#


Recommended Posts

tnicoleta, nu suna foarte incurajator :))

ary, am incercat si cum zici tu. Am incercat si sa-i vorbim, si sa-i cantam, si sa-i punem cantece pentru copii, si sa-i punem muzica de lounge, sa dam lumina mai incet, mai tare, sa-i punem mai multa apa in cadita, sau mai putina, s-o facem mai calda sau mai rece, sa facem in baie mai cald sau mai rece, am incercat tot ce mi-a trecut prin cap. Momentan ne-am oprit tinut pe burtica in putina apa si spalat asa. Si o intorc invers doar cand trebuie s-o spal pe par si atunci incepe circul. Plange saracuta de zici ca vrei s-o tai. E disperata, ii curg lacrimile pe obraji si mi se rupe sufletul.[q]

 

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cellena din ce povestesti cred ca ii e teama, se simte mai expusa cu fata in sus, ai cadita cu suport sau normala? Te intreb pt ca aia cu suport nu prea a mers la mine in primele luni. Eu as mai insista cu varianta cu infasatul imediat ce o bagi sa nu aiba timp sa o apuce frica sa ii pui pe manute pana la umeri si apoi restul.

 

O sa treaca, apoi o sa planga cadn o scoti din apa...[:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cellena, fiul meu tot asa urla si urla la baie. Solutia moasei a fost sa fac baie cu el si sa il tin pe burtica mea. Asa s-a obisnuit treptat treptat, dar a trecut mult timp pina cind a inceput sa ii placa (de ex in cada il deranja ca aluneca, deci am luat un covoras din ala de plastic pt cazi). Inca mai urla cind il spal pe cap si nici dusul nu ii place desi are doi ani jumatate...

 

Poate la voi v-a merge mai repede, in orice caz rabdare! [pup]

 

 

------------------

Still looking for pieces of heaven...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Cellena
Fetelor, intrebare intrebatoare:Are cineva Tummy Tub?(https://www.google.ro/search?q=tummy+tub&hl=ro&tbo=d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=LuQHUayUD8fAtAa3hoHACQ&ved=0CAcQ_AUoAA&biw=1024&bih=642)Eu inca nu am reusit s-o fac pe Ema sa-i placa baita. Nu mai urla ca la inceput, mai ales daca o tin in genunchi si pe burtica in apa, dar daca o intorc invers, nu-i place de nicio culoare. Si nu mai vreau s-o chinui asa, dar nici nespalata nu pot s-o tin, evident. Asa ca ma gandeam sa-i iau o cadita ca asta, dar sunt nehotarata.Mami de strumf Ema (14.12.12)
align="right" id="quote2">Si Gabriel plange daca e putina apa. Se simt "descoperiti", vulnerabili fara hainute si din cauza asta plang. Incearca sa ii pui mai multa apa poate merge. Tummytub nu am folosit dar cred ca trebuie sa poata sta in fundulet inainte din ce am vazut.[mamica] de [bonjovi] perfect - Gabriel15-12-2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mena, din pacate face si mai urat daca e apa multa.

Iar pentru tummy tub nu trebuie sa stea in fund. In maternitatile de prin alte tari am citit ca se foloseste mai ales pentru prematuri. Am vazut ca ei plutesc in apa si e suficient sa le tii putin de cap.

Ce nu-mi e clar e cum poti sa speli un copil care nu-si tine capsorul inca... Ufff, sunt in dubii

 

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cellena nu stiu daca investitia in tummy tub se merita pentru ca mult timp nu o sa incapa sa-i faci baie acolo. Eu as incerca varianta Aschiutzei.

Stiu ca Tummy tub se poate folosi de la nastere dar cum isi tine bebe capul nu am idee.

Legat de lapte, pentru ca ma preocupa si pe mine, am citit pe pagini germane ca la nevoie se poate incalzi pana la maxim 40 de grade. Deci daca il pui in apa calda ar fi deajuns. E totusi preferabil lasat la temperatura camerei.

 

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si Nadia (16 decembrie 2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Back de la dr! Mai are chegulete la caput dar s-au mai retras , arata mai bn acum. Revin la control la 3 luni de viata a lui bb.La burtica e super. La inimioara are o gaurica in curs de inchidere si nu ma stresez. Revin la 6 luni de viata la echo. Se putea mai bine de atat dar sunt multumita ca avem o evolutie favorabila.

 

P.S: a zis DR. Anca ca are ochi frumosi si privire inteligenta[olala][olala][olala][olala]

 

[mamica] de [bonjovi] perfect - Gabriel

 

15-12-2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MENA felicitari pentru rezultate. vezi ca e bien Gabriel, e un luptator.[pup]

 

CELLENA si fiica mea plangea de mama focului...si am dedus ca ii era prea foame ca toata lumea imi zicea ca sa-i fac baita inainte de masa...acum m-am invatat,ii dau sa manance pe la 7,7.30(depinde...de mesele anterioare) si apoi la cel mult o ora de la masa ii fac baie.nu ma mai intereseaza sa fie exact intre 8-8.30 seara.si nu zice nimic.....mai si zambeste... incearca si tu.

 

 

mamica de fetita-Irina Andreea 30.11.12

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MENA felicitari pentru rezultate. vezi ca e bien Gabriel, e un luptator.[pup]

 

CELLENA si fiica mea plangea de mama focului...si am dedus ca ii era prea foame ca toata lumea imi zicea ca sa-i fac baita inainte de masa...acum m-am invatat,ii dau sa manance pe la 7,7.30(depinde...de mesele anterioare) si apoi la cel mult o ora de la masa ii fac baie.nu ma mai intereseaza sa fie exact intre 8-8.30 seara.si nu zice nimic.....mai si zambeste... incearca si tu.

 

 

mamica de fetita-Irina Andreea 30.11.12

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...