Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #2#


Recommended Posts

Gata, am pus pozele.[:)] Cellena, este f f importanta umiditatea in camera la bebe, altfel saracutului i se usuca nasul, face cojite, respira greu, doarme agitat..nu e bine pt el.Incearca sa iei un umidificator, e f bun de avut, mai ales ca nu e pe perioade, iti trebuie mereu..trebuie sa ai intre 40-60 umiditatea in camera, ia un termometru care o masoara. Cu plansul, verifica sa nu ii fie prea cald, sa nu aiba un body care are ceva aspru pe pielicica ei, sau eticheta care o gadila/zgarie, daca nu ii e prea cald sau prea frig (sa nu aiba nasucul rece), daca nu cumva nu ii place pozitia, daca nu cumva pampersul e prea strans, daca lumina nu e prea puternica...Ei au o mie de motive de plans, dar de regula bebeii plang doar daca au ceva de reclamat, ceva ce nu le place.. te pup, va doresc o zi mai usoara la amandoua[pup] !Deja mamica de Nicholas!(14.11.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am dormit si noi mai binisor,primul somn de vreo 4 ore. Cu diversificarea nu stiu cum sa fac,eu ma intorc la serv pe 1iunie,cand bebe va avea 6luni si nu as vrea sa inceapa mama sa ii dea papica.As prefera sa fiu eu...Nu stiu cum o sa fac cu alaptatul,daca e posibil sa ii dau dimineata si seara,eventual noaptea.Eu la birou sunt f ocupata,exclus sa am timp sa ma mulg sau sa plec dupa 6 ore. O sa vedem cum se comporta pana atunci. Bubu am vazut pozele,sunt superbe cruciulitele si marturiile. Si eu trebuie sa le comand,astept sa apara invitatiile,zilele astea si apoi comand ce a mai ramas. Imi puteti recomanda vreo firma de baloane? As vrea ceva simplu,sala e destul de eleganta si nu merge sa fie impopotanata. Profit ca iar a adormit sa pap si eu ceva. Va pup mamici si bebici Dana, mami fericita de minune Sebastian 03.12.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Noi avem avem o zi plina. Am de mers in o gramada de locuri, sa vedem cum ne descurcam cu alaptatul in oras. Legat de diversificare eu stiu asa: se incepe la 6 luni pentru cei alaptati exclusiv si la 4 luni la cei care primesc lapte praf. Nu va grabiti pentru ca diversificarea aduce numai batai de cap, cel putin asta a fost experienta mea. Noi vom incepe la 6 luni pentru ca e alaptata cu piure de morcov probabil. Asa am inceput si la V. De data asta cred ca voi incepe cu borcanele, nu vad rostul sa ma chinui sa le fierb in abur si pasez pentru ca apoi sa nu manance. Doar carnita ( cand vom ajunge si la ea) i-o voi pregati eu pentru ca cea de la borcanel e scarboasa, incepand cu consistenta si terminand cu gustul. Un lucru ma preocupa insa: nu o sa fie diversificata complet pana o sa inceapa cresa (7 luni jumate). Sper sa nu faca vreo alergie si sa nu stiu la ce... angelique aici cojitele din cap sunt vazute ca un lucru normal si nu trebuiesc tratate. Cand era V mic si am fost cu el la control si mai era un bebe cu capul plin de cojite, f f multe, nu vazusem niciodata asa ceva. Si tot asa, pediatrul i-a zis ca vor trece la la sine. Ce poti sa faci daca sunt foarte multe e sa-i masezi capusorul cu ulei de masline, sa-i pui o caciulita si sa lasi asa cateva ore apoi sa-l speli. Daca pe bebe nu-l deranjeaza doar din considerente estetice nu are rost sa te stresezi, or sa treaca. Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si Nadia (16 decembrie 2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Si eu tot asa stiu: copiii alaptati diversificati la 6 luni si cei ce papa lapte praf la 4 luni. Numai ca in ultima vreme (de cand laptele praf are adaugate vitamine si altele) parca si bebeii nealaptati tot la 6 luni incep diversificarea. Eu o sa incep tot la 6 luni, tot pt ca mi se pare mai pregatit sa pape cand sta in fundulet. De data asta ma gandesc sa ii dau bucatele si nu pasat, mai vedem daca am curaj. I-am dat si eu ieri sab simplex si toata ziua a vomitat. Am observat ca rar mai vomita lapte nemodificat, chiar si daca a papat recent vomita branzica, La alaptat ne chinuim in continuare, in cele mai ciudate pozitii, am sanii praf, dar macar nu se mai ineaca asa des. Eu dupa alaptat ma dau cu apa termala si se atenueaza durerea. Mananca f des si e agitata si a mea, miercuri face 6 saptamani, cred din cauza asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubule si eu imi admir fetele de mor si ma holbez la ele si le pupacesc de le iau tot luciul, de o sa urasca sa le mai pupe cineva vreodata...dar le iubesc prea mult si nu ma pot abtine [olala][:D] Nu inteleg de ce e ok sa se inceapa diversificarea pt cei hraniti cu lp la 4 luni si nu si pt cei alaptati la san. Adica primii au stomacelul mai strong or what? Eu cu Andreea tot asa devreme am inceput si nu am avut deloc probleme cu stomacelul, dar am procedat asa: prima data o lingurita de suc de morcov, asteptat 2-3 zile sa vedem efectul, apoi dat o lingurita suc de mar, asteptat 2-3 zile, apoi crescut treptat cantitatea, de la 6 luni abia ajungea sa pape piure de mar/morcov etc. Deci chiar daca am inceput mai devreme am luat-o foarte incet. Plec ca s-a trezit![pup] Gina - mami de bebe Sofia Maria si de Andreea Luana 2 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e de cat de rezistent e stomacelul. Medicii spun ca ideal ar fi ca alimentatia tutror bebeilor sa se inceapa cat mai tarziu, dar pentru ca se p[resupune ca laptele praf nu acopera toatenecesitatile bebilor se face o exceptie si se incepe diversificarea mai devreme. Stiu ca diversificarea se incepe cat mai tarziu mai ales pentru a evita dezvoltarea alergiilor la diferite alimente.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ary, world health organization nu mai recomanda ca diversificarea bebelusilor hraniti cu formula sa inceapa de la 4 luni, ci tot de la 6 luni, la fel ca si la cei alaptati. (din pacate nu mai gasesc linkul cu recomandarea si nici nu prea am timp sa-l caut) Ai dreptate, unul dintre motivele impotriva diversificarii inainte de 6 luni il reprezinta posibilele alergii pe care le-ar putea dezvolta bebe. Alte motive sunt sistemul digestiv insuficient dezvoltat sau pericolul ca bebe sa devina obez (cam de pe la 3 ani, asa). Tot ei nu recomanda nici diversificarea mult mai tarziu de 6 luni, pe motiv ca bebe ar fi privat de nutrienti importanti si pentru ca este posibil ca bebe sa accepte mai greu noile gusturi si consistente. Am gasit niste informatii foarte interesante si in flyerul asta: http://www.unicef.org.uk/Documents/Baby_Friendly/Leaflets/3/introducing-solid-foods.pdf Mami de strumf Ema (14.12.12)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, multumesc de sfaturi. Chiar cred ca o sa iau un umidificator... Am cumparat atatea prostii inainte sa apara Ema, care nu-mi folosesc deloc si singurul lucru pe care l-am lasat sa-l luam DACA trebuie a fost umidificatorul. Si fix asta chiar e util [:D] O sa-l trimit pe tati la cumparaturi. Ieri a fost mult mai bine, nu a mai plans decat putin seara. In rest a fost cumintica. Vad ca si azi e la fel. Acum e montata in balansoar, protapita in varful mesei de la bucatarie si vad ca e multumita, ca se hlizeste la bec si la un perete cu tapet rosu care ii place ei mult. Iar ieri a avut si 2 mese la 2.5-3 ore, nu tot la 1.5-2 ore ca pana acum, deci poate ca abia acum trecem de puseul de crestere si poate din cauza asta o fi fost asa agitata si tafnoasa. Trecand prin puseurile astea de crestere pot sa inteleg cum unele mamici neinformate pot crede ca au ramas fara lapte, cu un bebe ciufut si flamand tot timpul. Si apropo de alaptat, am citit ca pentru un ml de lapte produs, mama consuma 0.86 calorii. [:D] Mami de strumf Ema (14.12.12)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pupam toata gasca,noi ieri am fost super cuminti...pana la 7 seara nu a facut altceva decat sa manance si sa doarma.cu vreo 20-30 de minute de joaca dupa masa ...[:D] i-am luat temperatura ca am crezut ca are ceva...si a dormit bine si azi noapte,cu 2 treziri,pt papa la 1 si la 5...are zile cand mananca de 10 ori in 24 de ore sau de 8 ca si ieri...cand mananca mai des mananca mai putin, 90,60 de ml, apoi o masa de 120...scriu ca sa imi dau seama cam cum stam, ce cantitate mananca.e undeva intre 800 si ceva si 900 si ceva de ml.a facut nicte bulane....ca mi-e drag de nu mai pot.si eu o tot pupacesc,ca acum e mica si ma lasa. mai incolo om vedea. si, da ma minunez ca e a mea. ce bine suna-fiica mea!!. azi dimineata era rosie tare pe spate,in partea de sus si avea niste bubite,asa de dese, ca parca era umflata pielea. si pe piept dar erau mai putine. pe fata are din nou. asa ca am plecat la asistenta sa ne vada.ca nu stau sa sun sa imi dea programare,ne primeste si asa...[:D] dermatita...atopica.asa ca continuam cu mustela stelatopia.am inteles ca o sa ii dispara si apoi o s aii apara iarasi..si eu am probleme cu pielea dar numai vara, din cauza caldurii. sunt foarte curioasa ce imi vor zice mie legat de diversificare...sa vedem ce sistem au aici... CELLENA iart-o pe Ema ca a fost mai agitata o zi...[flo] la cat e de cuminte poate sa isi faca de cap din cand in cand...[pup] A.C. un pupic la Irina ta de la Irina mea sa fie la fel de cuminte...sunt fete bune, asa-i¿ DANA nu suna rau ce propui tu...[:D] ma bucur ca a dormit mai bine Sebastian.[pup] BUBU cum au iesit suvitele¿ treaba cu coafeza e adevarata...de cate ori merg ma tunde altfel...si e aceeasi tipa. ma dispera... ANGIUTA, ARY [pup] ma uit imediat sa vad noile poze... mamica de fetita-Irina Andreea 30.11.12
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...