Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Vreau sa-mi fie mila!


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui rrox3 Indiferent cum ii spui (mila, compasiune, etc) daca motivatia ta e sa-ti mentii echilibrul interior, sa iesi Ok in bilantul propriu intern, sa fii bun la urma urmei si defapt celalalt - obiectul milei tale - e irelevant, nu e important cine e el defapt, exista doar ca problema pe care o are, e o oportunitate pentru tine de a te arata milos, atunci mila ta jigneste. Sigur, e nevoie de ceva introspectie serioasa sa ajungi la motivatiile reale. Dar celalat le va simti instant. Pe de alta parte, daca problema celui aflat in dificultate nu-ti strica echilibrul interior, daca esti disponibil emotional pentru persoana respectiva, atunci ceea ce simti e despre celalalt cu adevarat. Si el va simti asta. Va simti ca esti in mod autentic interesat de el si disponibil.
Rox a explicat foarte bine aici.[flo] De fapt aceasta autenticitate e cheia. Eu vreau sa stiu legat de intrebarea mea de mai sus... e cineva care a fost receptorul milei cuiva care a ajuns la acest sentiment pentru a da bine la bilantul cu el si s-a simtit extraordinar si confortabil? Cornelia
Natura nu se dezminte. Chiar si pe drum drept, sarpele tot numai în serpentina merge. (L. Blaga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 274
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Citat:
citat din mesajul lui andacos eu chiar am simtzit ca persoanele respective rezoneaza cu durerea mea,ca suntem pe aceasi lungime de unda,ca stiu foarte bine ce si cum ma simt. Dana
Ce descrii tu e empatie pura si disponibilitate catre tine. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
De ce nu mila? Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca atator explicatii, care mai de care mai alambicate, li se potriveste urmatoarea metafora : Sunt intr-o situatie trista, dar nu am nevoie sa fiu ajutata din mila, ci din adanca voastra consideratie, fata de conditia mea de om. Sunt egalul vostru. Este absurd. allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Citat:
citat din mesajul lui andacos eu chiar am simtzit ca persoanele respective rezoneaza cu durerea mea,ca suntem pe aceasi lungime de unda,ca stiu foarte bine ce si cum ma simt. Dana
Ce descrii tu e empatie pura si disponibilitate catre tine. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
De ce nu mila? Dana
Mila nu implica ce spui tu acolo. Poate sa-ti fie mila de cineva fara sa stii atat de bine ce si cum se simte el. Mila nu implica o atat de buna cunostere si intelegere, rezonarea de care spui tu. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui allinta
Cred ca atator explicatii, care mai de care mai alambicate, li se potriveste urmatoarea metafora : Sunt intr-o situatie trista, dar nu am nevoie sa fiu ajutata din mila, ci din adanca voastra consideratie, fata de conditia mea de om. Sunt egalul vostru. Este absurd. allinta
Ce anume ti se pare absurd? Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Citat:
citat din mesajul lui andacos
Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Citat:
citat din mesajul lui andacos eu chiar am simtzit ca persoanele respective rezoneaza cu durerea mea,ca suntem pe aceasi lungime de unda,ca stiu foarte bine ce si cum ma simt. Dana
Ce descrii tu e empatie pura si disponibilitate catre tine. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
De ce nu mila? Dana
Mila nu implica ce spui tu acolo. Poate sa-ti fie mila de cineva fara sa stii atat de bine ce si cum se simte el. Mila nu implica o atat de buna cunostere si intelegere, rezonarea de care spui tu. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
pentru mine sentimentul de mila intruneste tot ce spui tu. Da...cred ca ne legam prea tare de cuvinte.(iar eu repet simt o iritzie enorma in zilele astea vis a vis de cuvintul-repet cuvintul empatie) Pe vremea cind am fost eu obiectul milei,inca nu se inventase in dictzionarul usual empatia.Deci ramin la mila,dar...eu nu sunt vanitoasa.[:)] Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Citat:
citat din mesajul lui allinta
Cred ca atator explicatii, care mai de care mai alambicate, li se potriveste urmatoarea metafora : Sunt intr-o situatie trista, dar nu am nevoie sa fiu ajutata din mila, ci din adanca voastra consideratie, fata de conditia mea de om. Sunt egalul vostru. Este absurd. allinta
Ce anume ti se pare absurd? Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Asta, spre exemplu : " Mila nu implica ce spui tu acolo. Poate sa-ti fie mila de cineva fara sa stii atat de bine ce si cum se simte el. Mila nu implica o atat de buna cunostere si intelegere, rezonarea de care spui tu. " allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui allinta
Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Citat:
citat din mesajul lui allinta
Cred ca atator explicatii, care mai de care mai alambicate, li se potriveste urmatoarea metafora : Sunt intr-o situatie trista, dar nu am nevoie sa fiu ajutata din mila, ci din adanca voastra consideratie, fata de conditia mea de om. Sunt egalul vostru. Este absurd. allinta
Ce anume ti se pare absurd? Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Asta, spre exemplu : " Mila nu implica ce spui tu acolo. Poate sa-ti fie mila de cineva fara sa stii atat de bine ce si cum se simte el. Mila nu implica o atat de buna cunostere si intelegere, rezonarea de care spui tu. " allinta
Si cum anume ti se pare absurd? Poti sa explici? Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...