Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august (24)


Recommended Posts

Ada, m-ai molipsit si pe mine cu Suleyman...

 

Noi am mancat, Eric o combinatie: cereale-dovlecel-curcan-fructe (da, numai cu fructe a vrut sa manance), eu un ardei umplut.

 

Ana, mi-a placut cu cata naturalete l-ai luat pe Vlad in pijama. Imi amintesc la dr.pediatra odata se plimba un baietel de vreun an si ceva in pijama si bocanci si tatal lui i-a spus asistentei: today is a pyjama day[:)].

Avocado incearca sa il lasi fara hartie la temp. camerei, cu alte fructe in cos. Eu il cumpar tot necopt si in 2-3 zile max. se face moale si copt. Daca il zdrobesti cu furculita devine pasta.

 

Noapte linistita!

 

**************************

Mama lui Eric Ioan (21 iunie 2012)

 

Cine-ti saruta genele-n somn,

Si cine-i acolo cand ingerii dorm?

Toate zanele bune sa te ocroteasca,

Toate florile campului sa te infloreasca!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui clayhanger
mcoca, eu nu stiu discutia respectiva, dar google m-a trimis la pagina asta din odisee.Ada, nu facem kineto, la noi e si destul de simplu ce are, si ne-a zis ca parintele e cel mai bun kinetoterapeut.Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)
align="right" id="quote2">Merci mult de tot! [flo] Mie la cautare mi-a dat numai discutia de acum 5 ani [:I], care in linii mari e aceeasi, dar doream si ceva proaspat.____________________________id="blue">Vicky, Printzesone and BB (26+)id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita
cred ca de postarea asta vb?Oki acum sa va zic cite ceva de celule stem si de ce eu nici nu ma gindesc la asa ceva.conceptia populara ar fi cred ca aceste celule te-ar ajuta cumva in viitor sa vindeci cancere sau leucemii. ori asta e de fapt incorect. un copil care de pilda se imbolnaveste de leucemie nu poate beneficia de propriile celule stem, pt ca acestea sunt evident purtatoarele aceluiasi bagaj genetic si boala cu siguranta va recidiva. in tumori solide nu exista nici un beneficiu din transplant de celule stem.mai ramin anumite anemii din cauze genetice, gen talasemii severe sau sickle cell disease(la populatia africana, deci romanii oricum ies din discutie) unde se pot folosi cu oarecare rezultate, insa iarasi, nu la copilul/persoana donatoare de celule.se poate pune problema ca le folosesti pt un alt membru al familiei, desigur. ei bine, nu ai nevoie in cazul asta de celule stem cind se poate obtine maduva osoasa direct de la donator, in plus cantitatea de celule stem e oricum putin probabil sa fie suficienta. nu vad logica de a recolta si astepta doar doar se imbolnaveste vreunul din familie (repet, nu donatorul) si sa mai si presupun ca acest copil donator de cel stem dispare de pe fata pamintului pina la vremea respectiva si asa mai departe. e o logica morbida.singurul caz in care ar avea cit de cit un sens ar fi sa zicem cind deja exista cineva in familie cu o boala deja diagnosticata, cu probabilitatea relativ mare de a necesita un transplant de maduva osoasa intr-un viitor apropiat. in cazul asta se presupune ca ar putea exista compatibilitate si merita recoltate si testate.in occident se mai practica donarea catre banci publice, in ideea ca cineva ar putea fi compatibil si beneficia de transplant. problema cea mai mare in cazurile astea e chiar cantitatea insuficienta de celule pt un copil cam de peste 4 ani. plus statisticile sunt extrem de dezamagitoare in cazurile in care s-au folosit, cu supravieturi la 2 ani de sub 20% in leucemii.cam asta. insa inca odata, nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, asta e literatura medicala de specialitate la ora asta, restul ce zice reclama bancilor clar nu are nici o relevanta stiintifica, e doar o reclama.id="blue">
align="right" id="quote2">Da Porumbita, asta e! Merci mult! [flo]____________________________id="blue">Vicky, Printzesone and BB (26+)id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lore, nici noua nu ne-au iesit bacterii la coprocultura pana nu am facut analiza la Synevo care ia in seama si bacteriile specifice tractului digestiv daca astea sunt in proportii neobisnuite. De-aia ne-a iesit klebsiella. EU te sfatuiesc ca in cazul de fata sa nu ii dai nici un antibiotic pt ca daca nu ti-a iesit nimic la copro si fata a avut scaun cu sange, e posibil ca leucocitele sa fie acolo tocmai din cauza asta si sa aiba de fapt alergie la proteina din laptele de vaca ca inteleg ca i-ai dat LP. SI atunci antibioticul nu-si are sensul. Sau daca are si ea Klebsiella, mai rau faci cu un antibiotic dat asa...

 

Ada, who the hell is Suleyman? ca m-ati innebunit cu el...

 

Achizitii - de vreo 3 zile zicem "bebe"cand suntem suparata

 

Am fost la Kineto si se pare ca evolueaza f bine cu Vojta. Azi am tinut-o mult pe burta si a inceput sa rameze [:D]

 

 

Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2

 

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va las cafea la pra asta. Nu stiu ce am dar nu pot sa dorm. Muraturica, uite te-am luat cu cafeaua in dimineata asta. Ana, daca e usor poti clar sa-l faci si singura. Fleur , ce tare e Ericutul cu bunatatile pe care le-a mancat. Fleur, da avocado i-l dai efectiv asa? Nu am stiut niciodata cum se prepara. Eeee , imi place filmul. ioana, las ca-i bine. Sa vezi ce repede apar progresele. Eeee, Ioana.,.., Sulleyman e tare. Va pup

 

Ada ,mama de Nectarel

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.

Ada, mersi de cafea si sper sa nu ne-o mai servesti la ore din astea imposibile, adica sa ai somn pe viitor. [pup]

Eu va citesc constiincioasa la datorie dar sunt putin auirita si nu prea pot sa raspund punctual. Aurora peste zi e deosebit de solicitanta si nu mai adoarme nici macar cu mine. Rezultatul e ca vreo 3/4 din zi plange de suprastimulare. Sunt cam zombie si de asta si din alte motive si imi e greu sa ma concentrez.

Fleur, nu gressesti cu nimic cu somnul. Cand Aurora dormea singura eu efectiv nu am facut nimic in privinta asta. O puneam jos si ea adormea. Nici acum nu fac ceva deosebit, dar nu mai adoarme. Nici singura, nici cu mine. Abia abia mai functioneaza sa ii deschid geamul, dar nu mereu. Cateodata se agita asa tare incat trebuie sa il inchid la loc ca nu o mai pot tine cu ceva mai gros pe ea, plus ca plange si trage aer rece direct pe gurita.

Lore, sper sa fie bine piersicuta.

Ioana, roxy, felicitari pt bebeii vorbitori. A mea e la stadiu de iaaaaadaaaaaaaaaaaaaadaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. Ne stiu vecinii.

Ioana, Suleyman e un serial turcesc pe kanal D. Eu nu ma pot uita ca de la 8 de obicei avem program artistic cu Aurora, dar am inteles ca e tare. Poate il gasesc pe net.[:D]

In discutii despre kineto si autodiversificare nu ma bag. De kineto nu am avut nevoie si autodiversificare....bine zicea cineva (clay parca?) ca nu e pt mamicile stresate ca mine.[:D]Eu nu m-as putea controla sa nu ma sperii cand baga vrreo bucatica in gura. Oricum, dupa ce incepem cu piureuri o sa incerc si eu safe feeder si poate cu timpul ma relaxez si ii dau si bucatele de tinut in mana.

Va pup pe toate si va doresc o zi usoara.

 

 

Mamica Aurorei - 20.08.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!S-a dat cafeluta.Am dat un pe fb,da am zis sa intru rapid sa dau si aici [flo] [cafea]

La noi nimic nou,o zi buna,alta rea [alcool]

Am zis ca nu ma mai plang si nici n-o mai laud,ca de cate ori am laudat-o m-a facut harcea-parcea [:D]

 

Ma duc s-o schimb ca nu-i place pisolcoasa.Mare diva!Cu kk urla din secunda 2,doamne fereste sa fiu plecata cand face [alcool]

 

___________________________________id="green">

 

Mamica mandra de Timea(28.06.2008) si Emma(25.07.2012)

 

Povestea noastraid="Century Gothic">id="green">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, eu va citesc la un capuccino, las unul si doritoarelor,

 

Balanta ne rugam alaturi de tine si am incredere ca Eric este un invingator.

 

Zizou bine ca nu ati patit nimic.

 

Fleur poate se anunta un alt dintisor. Eu scot copii cand ninge.

 

Silvi e marait are gingia umflata si moale , probabil vine zana maseluta si pe la el.

 

Ina chiar ne intrebam ce faci?

 

Mami de doi leuti - Ana si Silviu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...