Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV-MAMA SUROGAT


Recommended Posts

Buna!

Fetelor este prima data cand scriu pe acest topic... Sa ma prezint un pic...am 30 ani si o sarcina pierduta. Am descoperit ulterior cateva mutatii genetice..

Adelynna, poate daca vei ramane insarcinata poate cu clexane vei reusi sa duci sarcina totusi la capat.. Multe fete au reusit sa aiba o sarcina pana la termen cu ajutorul clexanelor, femei cu mutatii genetice ma refer.(inteleg ca tu nu ai facut niciodata clexane in niciuna din sarcini).

Sa faci tu un FIV (fara mama surogat) te-ai gandit?

Sandy, tu ai descoperit de ce ai pierdut sarcinile? Erau sub tratament cu clexane?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 382
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor [flo2]

 

Iulya bine ai venit dar sper ca tu sa fii aici doar in vizita (se poate zilnic [:)]  vizita) pentru ca inteleg ca ai o sarcina pierduta si 30 ani asa ca eu cred ca tu vei reusi la urmatoarea incercare mai ales daca te cauti amanuntit si tu si sotul. Am inteles ca ai ceva mutatii: ele sunt de trombofilie sau de cariotip? ca daca sunt de trombofilie asa cum spuneai situatia se poate rezolva cu heparina cu greutate moleculara mica +- Aspenter.

Daca sunt probleme genetice nerezolvabile exista la cehi la Brno la Reprofit si varianta embriadoptiei de embrioni criogenati. Se face FET si costa in jur de 1600Euro adoptia a 2 embrioni. Sunt fete la topicul de donate care au reusit astfel si acum sunt mamicute fericite.

Daca probleme genetice sunt doar la tine se poate si varianta FIV cu ovocite donate. Asa ca eu cred ca inca nu e cazul sa te gandesti la surogata. [flo2] [flo2]

 

Indiferent de varianta eu iti doresc sa tii cat mai curand in brate un bebelas.

 

Adelyna [flo2]  problema ta la tiroida nu te va impiedica sa ai copilas. Am avut in facultate o prietena buna cu aceasta boala si are o fetita minunata. Dar e important sa cauti toate posibilele cauze care te-ar duce la sarcini pierdute si sa tratezi inainte sau in timpul procedurii cat mai multe dintre ele. Oricum pana ajungi la Kiev si apoi cat mai dureaza asteptarea surogatei ai timpul necesar sa te evaluezi din cap pana in picioare.

Uite la link-ul de mai jos am gasit la o clinica din SUA cauze posibile, analizele  si tratamentele aferente pentru cazurile de SOE repetate.

 

Eu am inceput sa caut asta acum dupa primul esec cu surogata la care recunosc nu ma prea asteptam; sau cel putin ma asteptam sa obtina o sarcina; eu macar am obtinut anul trecut 2 sarcini prin FIV cu ovo mele si donate. Daca reuseam stateam linistita dar...

 

....acum mi-am facut urmatoarele analize:

Imunofenotipare NK de baza

Imunofenotipare pt autoimunitate

Imunograma(Imunoglobuline A, E, G, M)

Citokine tot ce se putea face la Synevo si anume TNF alfa, IL1, IL8, IL10, si IL6.

 

Am refacut si analizele pentru sindrom antifosfolipidic ca Dr Avram mi-a zis astea trebuie refacute periodic deoarece nu sunt genetice; pot aparea in timp chiar daca nu le-ai avut la o analizare anterioara.

 

In functie de ce imi iese la toate aceste analize si de posibilitatile de tratament  voi decide daca voi mai incerca totusi o data eu la cehi sau greci o procedura FIV cu donate.

Ce se mai face dar nu in RO insa se face in Grecia este HLA-DQ care arata compatibilitatea dintre tine si sot; daca e o compatibilitatea prea mare exista sanse mari ca organismul tau sa lupte impotriva sarcinii si astfel sa se opreasca in evolutie. Si aceatsa situatie este insa rezolvabila in 85% din cazuri.

 

Doamne ajuta-ne si pe noi toate sa avem un copilas.

 

Va pup cu drag,

 

 

http://www.rialab.com/miscarriages_prevented.php

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sandy, nu, nu ma gandesc la surogate. Am o sarcina pierduta ca foarte multe fete din pacate si cateva probleme din cauza carora se ramane mai greu insarcinata(ovare micropolichistice, o trompa blocata) dar stiu ca se poate totusi sa am un bebe sper eu chiar natural, totul stiti si voi ca depinde de Dumnezeu.

Ma impresioaneaza povestile voastre, am intrat mai mult de curiozitate, stiu ce inseamna sa iti doresti din tot sufletul un bebe si sa nu vina....sunt alaturi de voi cu sufletul si sper sa reusiti sa va indepliniti visul!

Mutatiile mele sunt de trombofilie.

Habar nu aveam ca exista mutatii de cariotip care nu te pot lasa sa pastrezi o sarcina(???) Afara de sindromul Turner si stadiul rezervei ovariane, nu ma gandeam sa existe vreo boala care sa te impiedice sa ai un copil al tau sau sa-l porti in pantec pana la termen. 

Mult mult mult noroc va doresc si sa vina bebe cat mai repede, indiferent cum, caci sunt sigura ca va aduce foarte multa fericire!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulya atunci iti multumesc cu drag [:)]  [flo2]  pentru sustinere

 

 

Acum am vazut la semnatura salba de mutatii pe care le ai; cel putin se pot rezolva cu acid folic(metafolin)+ clexane sau innohep sau fragmin + aspenter. probabil ca la toate astea ti ve recomanda si prednisone daca te vei duce la un hematolog bun.

 

Da exista mutatii cromozomiale care te lasa sa ramai gravida dar bebele nu e compatibil cu supravietuirea avand malformatii grave si atunci sarcina se opreste in evolutie. De regula asta se intampla in primele 7-8 saptamani de sarcina.

 

Spui ca ai si ovare micropolichistice...astea sunt de multe ori conectate cu probleme de tiroida. Incearca sa iti verifici si tiroida inainte de a ramane din nou graviduta.

Ce ar fi bine sa faci ar fi o ecografie tiroidiana si un TSH, T3, T4 si anticorpii ATPO, antitireoglobulina si inca unii dar nu mi-i aduc acum aminte. Revin [:)]

 

Iti doresc o seara frumoasa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci preturile la cehi sunt asa:

 

FIV simplu in jur de 2500EURO +medicatia care nu intra in acest pret

FIV cu ovocite donate 4500EURO+ medicatia (ciclu proaspat)

FIV cu ovocite donate congelate 4000EURO+medicatia

FET cu embryoadoptie :1 embrion adoptat 1200EURO si 2 embrioni adoptati 1600Euro

 

deci ai inteles corect 1600Euro [:)] [:)] [flo2] [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu drag si poti sa ma intrebi oricand si daca stiu si pot iti raspund. [flo2]

 

Da se efectueaza cariotipul si acela poate spune daca exista mutatii cromozomiale care sa duca la SOE.

 

Apropo de mutatiile de trombofilie am vazut ca americanii dau cel putin de la inceputul CM prednison si aspenter iar din ziua ovulatiei de ex clexane. si merg asa fie pana la batai de inimioara fie pana la 12 saptamani iar Clexanele daca exita si sindrom antifosfolipid pana la nastere.

Acidul folic stii ca trebuie sa il iei cu o luna inainte de conceptie cel putin [:)] 

 

Adelyna ref la intrebarea ta eu cred ca tu ai avea sanse cu  tratament corespunzator pentru trombofilie, care sa inceapa cum am zis mai sus cel putin din prima zi de CM.

Ai consultat un hematolog de exemplu Dr. Uscatescu sau Dr. Avram?

 

Pupici

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sandy, da, iau asa: femibion 1/zi, acifol 5mg 1/zi, aspenter 1/zi.

Foarte interesant ce spui tu de americani cu clexane de la ovulatie...si eu ma gandeam sa incerc varianta asta..

Prednisonul ce beneficii aduce? Pt ce este? Am citit ca se foloseste in reumatologie...ce legatura are oare cu trombofilia?  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulya prednisonul poate ajuta organismul sa nu respinga sarcina;

se foloseste mai ales atunci cand exista si sindrom antifosfolipidic sau NK-urile marite dar sunt clinici care dau din ziua 1 de CM la orice FIV fac mai ales daca exista sarcina(i) pierdute deja.

Exista si situatii cu reusita pe natural, fara FIV din ziua 1 de CM, sau chiar cu 10-15 zile inainte de CM.

Prednisonul are multe roluri dar aici se da ca antiinflamator, antialergic, obisnuit doze mici 5-10mg, fata de bolile reumatice unde se dau peste 15-20mg/zi

Dar sunt si cazuri de infertilitate cand se merge pe doze mai mari.

[pup] [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...