Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV-MAMA SUROGAT


Recommended Posts

Buna fetelor,

ma numesc Violeta as dori si eu sa ma impartasesc cu voi si povestea mea. La virsta de 20 de ani am fost insarcinata de prima data dar fiind necasatorita am fost nevoita sa fac avort si in urmatorii 5 ani am mai avut 3 sarcini cu avort. La virsta de 29 de ani mam casatorit si dupa 3 ani de casatorie am fost insarcinata, la 6 luni am nascut copilul mort, am mai fost insarcinata si la a 7 luna am nascut dar din pacate copilasul meu nu a supravetuit a trait numai 2 saptamini. Am mai fost insarcinata inca o data dar tot la 4 saptamina sa pierdut sarcina. La virsta de 38 de ani mia fost indepartata o mare parte din col (am avut cancer uterin). Dupa operatie 5 ani nu reuseam sa-mi revin, eram disperata si intelegeam ca nu voi mai fi mama nici odata. Si cu sotul din zi in zi ne certam mai mult din motive simple (dare u intelegeam motivul care ere, sotul mult dorea un copilas…dorea sa fie tata, dar eu din pacate nu puteam sa indeplinesc dorinta sotului). Totul mergea spre devort, si din pacate nimeni nu putea sa-mi dea un sfat. Toti imi spuneau ca din pacate nimeni si cu nimic nu ma poate ajuta. Tot timpul aveam numai ginduri ca viata sa terminat, si voi ramine pina la adinci batrinete singura. Dar din fericire pe la svirsitul anului trecut pe o pagina web am dat de un articol in care era scris de o vedeta care a apelat la o mama surogat care ia nascut doi bebelusi, dupa ce am citit articolul pina la sfirsit am inteles ca daca voi face un efort voi fi si eu cu sotul parinti fericiti! Am inceput ca caut o mama surogat in Romania, dar dupa ce am vazut 6 doamne care se ofereau ca mame purtatoare  am inteles ca nu mai doresc mama surogat de pe anunt (au fost si betive, si care de acu aveau mai mult de 5 copii), nu se semna cu dinsele nici contract si cine o sa supravegheze mama pina la nastere (adica nu se stia in ce conditii ea va locui) si pina la urma nu stiam daca nu va mai cere bani adaugatori cind se va naste copilul (si cereau intre 20 si 30 mii euro pentru serviciu). Dupa toate perepetiile am dat de o clinica la Kiev numita Biotexcom, am telefonat si mia raspuns un domn care s-a numit Oleg (cred ca de el si ati vorbit mai sus), intradevar este foarte omanos si profesionist, si cred ca este si un psiholog bun fiinca dupa ce am cominicat cu el parca am inceput o viata noua in care ma vedeam o mama fericita. Mam programat la prima vizita la svirsitul lui ianuarie, cind am venit am fost programata la medic (care din pacate mia spus vesti rele: rezerva de ovule nu mai aveam si maternitatea surogat va fi numai cu ovule donate). Am acceptat aceasta propunere (dar du pa ce sa facut analiza de sperma sa aflat ca calitatea este foarte rea, 9 procente de calitatea A), am fost iarasi stresata, dar Oleg impreuna cu embriologistul clinicii mi-au dat cuvintul ca totul va fi bine si principalul sa am incredere si totul se va primi. Si s-au tinut de cuvint, mama purtatoare este insarcinata la a 12 saptamina si pe data de 14 august plecam sa facem cunostinta cu mama surogat si sa vedem bebelusii nostri la ecografie (sint doi bebelusi minunati). Nu va inchipuiti cite emotii avem cu sotul, cit de fericiti suntem chiar gatim odaie pentru copilasii nostri si am procurat o multime de jucarii si hainute. Sun multumita lui Dumnezeu pentru tot ce face pentru noi, si va doresc si voua tuturor ca sa aveti si voi numai bucurii si sa deveniti  mame fericite. Va multumesc mult ca m-ati ascultat, sunteti primile cui am putut povesti viata mea cu dureri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 382
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor,

 

[hia]

 

Dany mersi mult de raspunsuri si sa aveti o sarcina usoara, usoara! [flo2]

 

Violeta [flo2] noi iti multumim ca ai avut puterea sa impartasesti cu noi si sa iti deschizi sufletul; impresionanata povestea ta; cred ca de asta scriem cele mai multe aici; pentru ca ne este greu sa ne deschidem sufletul si sa povestim suferintele prin care trecem pentru a deveni mamici! Cei mai multi oameni nu inteleg prin ce trecem.

Important este ca tu si Dany ati reusit si ca va veti vedea in curand copilasii!

Va felicit din toata inima atat pentru realizarea voastra dar si pt ca ati intrat aici sa ne in curajati pe noi.

 

Recunosc cel putin ca eu care am trecut deja si prin esecul de la biotexcom am nevoie sa aud de cazuri reusita si sa ma gandesc ca ce s-a intamplat la noi a fost ghinion, accident sau cum s-o numi si ca nu e o regula.

 

Tu ai vorbit direct cu embriologul sau embrioloaga de la biotexcom? sau prin Oleg?

Si noi am fost asigurati inainte de semnarea contractului ca embriologul lor scoate zer din piatra seaca; adica a obtinut embrioni fb si de la oamnei cu sperma ff proasta.

Si noi avem probleme la capitolul asta si tocmai de asta in ziua colectatrii spermei si punctiei am vrut neaparat sa stim cum e sperma;  la vreo 1 ora si jumatate de la colectarea spermei embriologul habar nu avea daca sperma sotului a fost  Ok. Cica asistentul lui se ocupa [fri] ceea ce pot intelege pt o situatie cu spermograma normala dar pentru o spermograma cu probleme mi s-a parut apropae de garantia esecului acelei proceduri si din paacte asa a fost; degeaba i-am zis coordonatoarei ca sperma sotului necesita o atentie si selectie speciala a spermatozoizilor ca se pare am vorbit in van;

Acum ma gandesc ca pt a doua procedura sa avem inainte de procedura o intalnire separata cu embriologul(si sper ca o sti un dram de engleza sa ne putem asigura ca va gface acel efort necesar pentru a selecta bine de tot spermatozizii; macar ochiometric ca tehnica de PICSI/ IMSI stiu ca nu au.

 

Va doresc o zi frumoasa tuturor, sarcini usoare tuturor celor care au reusit fie ca scriu fie ca nu si bafta multa celor care se duc in curand sau vor avea in curand procedura.

 

Va pup cu drag [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

Eu deocamdata imi pansez sufletul dupa experienta traita. Astept sa treaca cele 6 luni de la operatie si apoi trec la atac. sunt asa de nerabdatoare.... Sper sa fie bine si sa-mi reuseasca donarea de ovule.Acum sunt cam confuza, ca daca nu mai am menstruatie nu stiu cum sa-mi urmaresc ovulatia. Cred ca o sa-mi cumpar teste de ovulatie si o sa-mi fac in fiecare zi.Ovulatia mea avea loc prin ziua 10-11 si ciclul era de 28 zile, asa ca daca o sa-mi iasa 2 liniute, o sa calculez cu aproximatie si o sa-mi fac si analizele  de a doua zi TSH,LH, etc. AMH-ul stiu ca se poate face in orice zi. Mi-am pus sperante in medicii de la biotexcom. Ma gandesc ca s-au mai confruntat cu cazuri din astea cu histerectomie si o sa-mi spuna ce e de facut. Acum ma zbat sa fac credit la banca.La inceputul lui octombrie vreau sa plec si sa si semnam contractul, ca nu mai am rabdare.Abia astept sa-mi spuneti ca ati ajuns acasa cu bebelusii in brate ca in felul asta pot sa visez ca asa o sa mi se intample si mie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sandy iti multumesc mult de cuvintele calde ce mi le-ai spus, si cred ca si la tine in curind va fi totul bine, cred ca nu poate sa fie suta la suta numai rezultate pozitive din prima data, din acea cauza ei si ofera incercari nelimitate.

In privinta embriologistului: Oleg la chemat si la rugat sa ne spuna el care este situatia, adica emriologistul ne-a lamutit si Oleg mi-a tradus ce el a spus, dar dupa cum am inteles nu se face asa ceva adica cu embriologistul nu se fac intilniri (dar cred daca vei ruga vor face o intilnire). Cind am fost la ei la prima vizita am vazut niste minuni nelamurite (erau doua cupluri de italieni cu copii nou nascuti, dar cuplurile erau cu o virsta de peste 65 ani) am intrebat cum e posibil asa ceva si mi-a spus ca embriologistul a facut minunea, adica din sperma mosului de 65 de ani care era de o calitate extraordinar de proasta a extras niste spermatozoizi care au putut supravetui. Si tu Sandy vei fi o mama nu te intrista, asa este organismul omului si daca medicii fac tot posibilul, totusi si de Dumnezeu mult depinde. In orce caz cred ca totul se va primi, contractul in orce caz este cu incercari nelimitate, i tuturor doresc rabdare, totusi este o procedura foarte complicata.

Dalela cred ca va fi mai bine sa le scrii o scrisoare cu toate intrebarile care le ai, si sa-ti spuna ce analize e necesar sa faci si cind. In privinta asteptarii te inteleg, si eu am suportat foarte greu asteptarea, si tie iti doresc sa ai multa rabdare si success.

 

Si inca o data va multumes pe toate pentru atentia si spijinul acordat si va doresc success si rabdare in asteptarea minunii (nasterea copilasilor).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele [:)] [flo2]

 

Dalela [flo2]  poti sa iti faci si ecografie transvaginala sau abdominala la 10 zile interval si e imposibil sa nu surprinzi foliculasi si astfel sa stii cand ovulezi in functei de dmensiunea lor.

 

Analizele la fel iti pot spune cam in ce perioada a ciclului esti.

TSH-ul, T3, t4 poti sa il faci in orice eprioada a ciclului; in zi 2-3 e bine sa fcai estradiol, progesterin, FSH si LH.

Te pup si iti inteleg nerabdarea. Bafta multa si te mai asteptam sa ne spui cum esti!

 

Violeta, Dany daca aveti cumva un numar de telefon sau adresa de e-mail unde poate fi contactat Oleg poate nu ar fi rau daca la-am posta pe prima pagina.

Si inca ceva-ati fi de acord sa va trec pe prima pagina ca viitoare mamici cu reusite la Kiev? [flo2]

 

Va pup pe toate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele [:)] [flo2]

 

Dalela [flo2]  poti sa iti faci si ecografie transvaginala sau abdominala la 10 zile interval si e imposibil sa nu surprinzi foliculasi si astfel sa stii cand ovulezi in functei de dmensiunea lor.

 

Analizele la fel iti pot spune cam in ce perioada a ciclului esti.

TSH-ul, T3, t4 poti sa il faci in orice eprioada a ciclului; in zi 2-3 e bine sa fcai estradiol, progesterin, FSH si LH.

Te pup si iti inteleg nerabdarea. Bafta multa si te mai asteptam sa ne spui cum esti!

 

Violeta, Dany daca aveti cumva un numar de telefon sau adresa de e-mail unde poate fi contactat Oleg poate nu ar fi rau daca la-am posta pe prima pagina.

Si inca ceva-ati fi de acord sa va trec pe prima pagina ca viitoare mamici cu reusite la Kiev? [flo2]

 

Va pup pe toate.

Are doua numere de telefon:

+38(066) 608-11-45

+40 316 300-76-5

si casuta postala: biotexcomclinic_info@yahoo.com

Daca ar putea cineva sa-l convinga sa fie cu noi si pe forum ar fi foarte bine, nu cam cred ca ar fi el de acord fiindca este mereu ocupat (in scrisori se semneaza ca director comercial) dar daca sa-r primi cred ca ar putea raspunde la multe intrebari direct pe forum.

Desigur sunt de acord sa fiu pe prima pagina, si daca as mai putea fi cu ceva de folos celor care numai se gindesc sa plece voi ajuta neaparat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna gagici

 

Eu sunt ocupata, am o perioada mai incarcata la servici. Dar daca aveti ceva intrebari, nelamuriri, cand imi permite timpul va radpund. Pe vremea cand ma informam si ma interesam de kiev nu se stia nimic in ro, tot ce am gasit a fost pe forumurile italiene, engleze si americane . Pe ultimele 2 mai mult despre india, ca doar ke vorbeste bine limba. Eu prima data am optat ptr india ca sunt fosrte multe clinici dar aveam nevoue de viza care e valabila doar 90 de zile , si e mai complicat.

 

Aici este adresa lor de web in limba romana, tot aici se gaseste nr. De contact care este a lui Oleg. Daca si tu timp , copiaza nr de tel si adresa de mail. http://mamasurogat.net/

 

Noapte buna tuturor

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

Danylini ai dorit sa pleci in india pentru maternitate surogat? Nu inteleg cum ai putut sa accepti aceasta tara (am studiat o multime de articole privind maternitatea in india am vazut in ce conditii strasnice traiesc mamele surogat), nici intru-n caz nu plecati in india!!!! Va arat si un exemplu de articol care chiar acul l-am gasit

http://newseurope.info/?p=10996

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Violeta [:)] mersi mult de sustinere si de intelegere si de asemenea de suport.

Si as vrea sa fiu intradevar si eu mamica intr-o zi ca noi toate de pe aici de la forumul de FIV;

Referitor la analize desigur orice clinica iti da o baterie de analize, dar intrebarea Dalelei nu era legata de analizele cerute de clinica ci ea incearca sa isi depisteze momentul ovulatiei din cauza problemelor avute;

oricum pentru oricine doreste sa stie analizele cerute la biotexcom ele sunt pe site-ul clinicii care e pe prima pagina.

Sa stii ca mesajele tale apar cu o latenta de cateva ore pentru ca esti moderata. Scrie repede 10 mesaje ca sa apari in timp real. [flo2]

 

Dany [flo2] am verificat si nu stiu de ce nu mai pot edita prima pagina (cred ca de acnd cu formatul nou) dar am sa cer ajutor de la adminstrator, moderator si sper sa ma ajute sa o fac. Daca cele de pe prima pagina sunt numerul de tel si respectiv adresa de e-mail directe ale lui Oleg le voi trece si pe acelea ca sa le fie mai usor fetelor care vor sa ia contact cu el;

Sa nu pateasca asa ca mine in bajbaiala ca asa cum spuneai Dany nu exsita nimic in care sa gasesti date despre mai multe tari, clinici etc

Am cautat la inceputul anului info pe net de mi-au sarit capacele si asa am si decis sa fac acest topic in care sa adun cate de cat informatiile asa intr-un buchet.

 

Conteaza fiecare informatie utila cu plusuri sau minusuri ca toate pot ajuta alte fete care acum incearca sa isi gasesca drumul!

 

Va doresc weekend placut ca eu ma pregatesc de musafiri!

 

Sunt si eu mai happy azi! Se pare ca in maxim o luna vom avea din nou procedura! Si Doamne ajuta sa fie cu gravideala de data asta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Violeta sa stii ca si eu am ales cand m-am gandit la mama surogat intre SUA, Grecia, India si Ukraina; asa ca o inteleg perfect pe Dany ca cautat peste tot

SUA mi-a parut cea mai buna varianta dar mult prea scumpa.

India un pic complicat datorita vizei, distantei; dar era avantajul limbii engleze si a pretului; dar am inteles si eu ca e o adevarata loterie privind clinica;

Grecia mi-ar fi placut foarte mult pentru ca eu iubesc Grecia enorm, dar trbuia sa devenim rezidenti Greci, ceea ce era putin complicat pt afaceri.

Ukraina avea referinte destul de bune; si era la pret mediu intre cele 2 si uite asa am ajuns eu la Biotexcom, care sper eu din suflet sa ma ajute sa devin mamica asa ca tine si Dany [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...