Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV-MAMA SUROGAT


Recommended Posts

a mai postat la un mom dat o fata (sasu parca) la Albu care incercase si ea si facuse si cu mama surogat, dar la alta clinica din tara . Ii reusise cu surogata. Se poate si in Romania, numai ca nu e reglementat asa ca e mai dificil de trecut copilul pe numele tau. chiar a fost un caz anul asta cand o femeie a castigat in instanta dreptul de a fi numita mama copilului ei biologic pe care il nascuse sora ei (sper ca imi aduc bine aminte cazul)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 382
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor!

Vreau sa felicit pe toti cu sarbatorile de iarna….La toti a venit Mos Nicolae?)))

Maria, am primit mesajul tau. Imi cer scuze pentru raspuns intarziat. N-am intrat demult pe forum.  La noi totul este bine. Avem un baietel adorabil de 2,5 luni, care ne bucura pe zi ce trece. Cum si ne-au promis managerii clinicii, n-am avut probleme cu perfectarea actelor si  intoarcerea acasa cu bebe-ul.  Am stat la Kiev 9 zile pana ce am obtinut certificatul de nastere transcris si titlul de calatorie la Consulatul Romaniei. Acum avem certificatul de nastere si ucrainean, si romanesc. De aceea nu trebuie sa facem transcrierea certificatului de nastere la noi acasa. La Consulatul d-nul Consul si functionarii au fost foarte amabili, nu  trebuia sa ascundem faptul nasterii  copilului de mama purtatoare.La inceput ne-am simtit cam jenati, dar acest sentiment a trecut repede.Le- am primit actele pentru copil chiar in ziua depunerii documentelor si a doua zi am plecat acasa.  Am  fost la consultatie  la pediatrul nostru. Am facut si ecografie de sold. Bebe-ul este sanatos. Cateodata mai are colici  si plange noapte. Foarte repede creste  odorasul nostru...Suntem foarte fericiti!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am intrat sa va doresc Sarbatori fericite si un 2015 care sa va indeplinesca visele!

 

Esperanza feloicitari si ma bucur enorm pentru voi! Sa fiti sanatosi si sunt sigura povestea voastra va da incredere si altor viitoare mamici fericiote de aici.

 

Va pup si imbratisez cu drag pe toate cele greu incercate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Dragele mele...din pacate pentru mine ma alatur si eu voua...am 36 de ani...de ani multi umblu prin doctori...am avut o sarcina naturala oprita in evolutie la 4 saptamani...apoi au inceput tratamentele...multe inseminari fara rezultat...apoi 4 FIV...3 cu rezultat negativ, la al 3-lea am avut sarcina biochimica obtinuta la FET 2 oprita din evolutie la 4 sapt, iar la al 4-lea am facut PGD in urma caruia au rezultat 2 embrioni sanatosi genetic din 6 (ceea ce am inteles ca e normal) si am prins sarcina care s-a oprit la 9 saptamani. Am trombofilie pentru care am avut tratament pe FIV si rh negativ. Acum sunt in perioada de refacere si am decis sa luam in considerare si varianta cu mama surogat. Daca nu se intampla nimic neprevazut in vara am vrea sa mergem acolo la un control.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!  Bine ai venit, Kriss…E trista povestea ta.  Dar totul va fi bine…O sa devii si tu mamica fericita intr-o zi…))))))

Vad,  ca Floareamaria nu prea are incredere in clinica din Ucraina. Ce  detalii  te intereseaza? Poate ca eu voi fi de folos. Pe youtube  am gasiti niste postari video  - interviuri cu pacientii clinicii. Mi-a placut un interviu… https://www.youtube.com/watch?v=QkGcu3cBcq8  dar este in engleza. Cine are timpul poate sa -l vizioneze...

Va urez tuturor numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 10 months later...

Salutare tuturor participantelor acestui forum!

Vroiam sa mai adaug niste referinte despre clinica Biotexcom...Ne –au sfatuit prietenii care au devenit parinti anul trecut.  Au apelat la servicii de mama surogat. Am mers cu masina. Drumul  a fost groaznic. Era sa ne ratacim. Am ajuns la 12 noapte la hotel. Era liniste...Dimineata trebuia sa fim la clinica. Sincer...am ramas socati. Era plin de  ucrainence, cupluri de italieni, spanioli, nemti. Parca “Europa de Vest” s-a mutat in Ucraina.))) Clinica parca a fost evadata de italieni. Mi-am adus aminte de vacanta petrecuta la Roma))). Dupa completarea  chestionarului si a fisei medicale am asteptat mult sa ne vina randul la consultatia. Multi stateau in picioare. Oamenii nu avea unde sa se aseze. Cum ne-a povestit  coordonatoarea de un an  lucrurile merg foarte bine in comparatie cu anii precedenti. Cum am inteles, cuplurile din Italia si Germania mai mult apeleaza la tratamentele FIV cu ovocite donate. Iar noi am semnat contracul Rezultat garantat cu efectuarea PGD-ului de 39900 de euro. Acum asteptam cu nerabdare prima procedura de FIV cu mama surogat. Dupa nenumarate fertilizari in vitro esuate, sper, ca de data aceasta o sa se implineasca visul nostru...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...