Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cat ati asteptat?


Recommended Posts

Buna fetelor!

Au trecut doua luni si jumatate de cand am primit si noi atestatul si, asa cum era de asteptat, nu avem inca nicio veste de la Directie. La sfarsitul lunii septembrie voi merge si eu sa ma interesez personal despre numarul familiilor atestate aflate inaintea noastra pe liste si poate imi fac o idee despre cat mai avem de asteptat.

 

M-a surprins cazul lui mykaya, careia i-au fost prezentati pana acum 10 copilasi! La prima vedere ai crede ca este o norocoasa, dar dupa deznodamantul prezentat se vede ca lucrurile nu stau chiar asa.

Nu inteleg cum e posibil ca unii sa astepte chiar si doi ani fara sa le fie prezentat macar un copil, iar altii, din acelasi oras, sa intre in potrivire cu 10 copii, atata vreme cat criteriile de selectie sunt aproape similare.   Caile adoptiei raman un mister pentru mine.

 

Noi ne-am inarmat cu rabdare si... asteptam. In ultima vreme am fost foarte stresata din pricina problemelor aparute le job si gandurile mi-au fost abatute de la adoptie, in timpul zilei, dar noaptea, aproape in fiecare noapte, visez copii care sunt ai mei, si ma trezesc oftand aproape in fiecare dimineata.

Ma rog in fiecare seara lui Dumnezeu sa aiba grija de copilasul meu, oriunde s-ar afla el, si sa-l aduca cat mai curand in bratele noastre.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 271
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

       Drăgă Floren,mă regăsesc total în gândurile tale aşa procedeam şi eu mă culcam şi mă trezeam  cu gândul la copilaşul meu !Dar iată că a ajutat bunul Dumnezeu să fim împreună!Din iunie ne-am atestat şi noi pentru fetiţă şi ne-am înarmat de asemenea cu răbdare!Doamne ,Doamne decide când ne întâlnim fiecare cu copilaşul nostru!

         Doamne ajută tuturor! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Floren nu e chiar asa

Nu sunt o norocoasa

Mi.au fost prezentati copii dar tot fara bebe sunt

Acum sunt la al 2 artestar asa ca drumul e lung

Nu am facut nimic special ca sa imi fie prezentati copii

Asa au fost potrivirile teoretice

De fapt cu cat avansezi ca si vechime in atestare cu atat ai intaietate

Cine nu a ajuns sa fie potrivit teoretic cu un copil nu stie ce inseamna

Psihic vorbind

E greu sa refuzi sa mergi mai depart

De cate ori eram sunata imi sarea inima din piepr

De abia asteptam sa ajung la directie si sa vad despre ce e vorba

In 1 an de atestat am sperat atat de mult si am fost dezamagita rau

Deja la al2 stiam la ce sa ma astept dar tot speram ai sper

E f greu sa citesti istorice sa vezi poze si apoi sa spui da sau nu

Daca spui da practic mergi la 1 vizita mai mult decat scrie in istoric nu poti afla pt ca dupa prima vizita tb sa te hotarasti daca vrei sa mergi mai departw. Adica dupa ce vezi copilul tb sa te hotarasti daca adopti say nu

Cam grea decizie nu crezi

Dar ma rog

Poate sunt eu pretentioasa dar asta e

Nu adopt pt a face un bine copilui sau mie

Adpot ca vreau sa fiu mama pt copilul care imi este dat

Punct

Nu ma intereseaza altceva

Va doresc sa fiti potrivite din prima cu copilul care va este scris 

Dar e f greu

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floren nu e chiar asa

Nu sunt o norocoasa

Mi.au fost prezentati copii dar tot fara bebe sunt

Acum sunt la al 2 artestar asa ca drumul e lung

Nu am facut nimic special ca sa imi fie prezentati copii

Asa au fost potrivirile teoretice

De fapt cu cat avansezi ca si vechime in atestare cu atat ai intaietate

Cine nu a ajuns sa fie potrivit teoretic cu un copil nu stie ce inseamna

Psihic vorbind

E greu sa refuzi sa mergi mai depart

De cate ori eram sunata imi sarea inima din piepr

De abia asteptam sa ajung la directie si sa vad despre ce e vorba

In 1 an de atestat am sperat atat de mult si am fost dezamagita rau

Deja la al2 stiam la ce sa ma astept dar tot speram ai sper

E f greu sa citesti istorice sa vezi poze si apoi sa spui da sau nu

Daca spui da practic mergi la 1 vizita mai mult decat scrie in istoric nu poti afla pt ca dupa prima vizita tb sa te hotarasti daca vrei sa mergi mai departw. Adica dupa ce vezi copilul tb sa te hotarasti daca adopti say nu

Cam grea decizie nu crezi

Dar ma rog

Poate sunt eu pretentioasa dar asta e

Nu adopt pt a face un bine copilui sau mie

Adpot ca vreau sa fiu mama pt copilul care imi este dat

Punct

Nu ma intereseaza altceva

Va doresc sa fiti potrivite din prima cu copilul care va este scris 

Dar e f greu

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floren nu e chiar asa

Nu sunt o norocoasa

Mi.au fost prezentati copii dar tot fara bebe sunt

Acum sunt la al 2 artestar asa ca drumul e lung

Nu am facut nimic special ca sa imi fie prezentati copii

Asa au fost potrivirile teoretice

De fapt cu cat avansezi ca si vechime in atestare cu atat ai intaietate

Cine nu a ajuns sa fie potrivit teoretic cu un copil nu stie ce inseamna

Psihic vorbind

E greu sa refuzi sa mergi mai depart

De cate ori eram sunata imi sarea inima din piepr

De abia asteptam sa ajung la directie si sa vad despre ce e vorba

In 1 an de atestat am sperat atat de mult si am fost dezamagita rau

Deja la al2 stiam la ce sa ma astept dar tot speram ai sper

E f greu sa citesti istorice sa vezi poze si apoi sa spui da sau nu

Daca spui da practic mergi la 1 vizita mai mult decat scrie in istoric nu poti afla pt ca dupa prima vizita tb sa te hotarasti daca vrei sa mergi mai departw. Adica dupa ce vezi copilul tb sa te hotarasti daca adopti say nu

Cam grea decizie nu crezi

Dar ma rog

Poate sunt eu pretentioasa dar asta e

Nu adopt pt a face un bine copilui sau mie

Adpot ca vreau sa fiu mama pt copilul care imi este dat

Punct

Nu ma intereseaza altceva

Va doresc sa fiti potrivite din prima cu copilul care va este scris 

Dar e f greu

 

Nu trebuie sa te hotarasti dupa prima vizita, adica da, spui ca vrei sa mergi mai departe in etapa urmatoare, etapa in care vei vizita copilul. Dar in acea etapa ai posibilitatea sa te mai gandesti si sa verifici unele lucruri din dosar (ma refer la lucrurile legate de sanatate). Evident trebuie sa o faci in asa fel incat sa nu sufere copilul, dar pentru un copil micut vizita unei "doamne" poate trece fara urmari asupra lui daca este gestionata cum trebuie atat de catre potentialii parinti adoptatori cat si de asistentii sociali.

 

Iar faptul ca ii faci niste investigatii medicale (in afara situatiei in care nu are deja la dosar investigatii facute, iar aici nu ma refer ca doctorul de familie sau psihologul de la directie au tras niste concluzii, ci analize, rezultate, etc) nu este neaparat un lucru rau deoarece chiar daca decizi ca nu iti poti asuma adoptia, copilul va avea un diagnostic clar si va primi tratamentul, de multe ori atat de necesar, pentru afectiunea de care sufera.

 

Am mai scris ca in dosar pot fi scrise multe si de catre multi si nu neaparat conforme cu realitatea.

 

Da, este greu sa vezi un dosar si sa zici da sau nu, nu mai zic daca ajungi sa vezi si copilul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, nu toti cei care depun dosarul de adoptie.....vor SI deveni parinti. Totul este decis de Cel de Sus, iar daca e sa nu fii parinte.....te gandesti si la drobul de sare si la orice altceva, care sa te faca sa renunti.

E usor sa judeci din afara....nici nu conteaza motivele....conteaza efectul......ca - in acest caz , cel putin pana acum, NU A FOST SA FIE!

Bafta la toate mamicile! Veniti si cu vesti bune.......ca avem nevoie toate cele care asteptam cu telefonul langa noi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Si in concediu....in zonele fara semnal...mi-era o teama sa nu pierd vreun apel!

 

Pupici la mamici de bebici! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit discutia de aici,nu sunt copii,si cei care sunt nu sunt asa cum i-am visat,au diferite probleme...E adevarat,in mare parte.

Credeti-ma pe cuvant ,copii sanatosi,frumosi,destepti, sunt.Dar nu pt noi,oamenii de rand,care asteptam cativa ani sa adoptam.

Uitati-va la vedete,va doua exemple: Oana Sarbu si Mihai Gruia.Cautati copii lor pe net.Sa nu mai zic ca Mihai a luat fata acasa,si apoi si-a depus actele pt atestat.A si spus la tv.Nimeni nu s-a prins la momentul respectiv ca nu stie multe lume cum sta treaba cu adoptiile.Cumva au luat-o in plasament,nu stiu cum.Si ce fetita..

In fine,ideea e: ai pile,bani etc,intri in fata si nu te doare capul.

Pt restul...situatia e alta.Stam,asteptam ani de zile,vedem copii bonlavi,unii chiar grav,copii pe care de obicei nu-i vrea nimeni.

Asa am facut si eu in trecut,am vazut copii cu retard,cu probleme grave de sanatate.Si pe langa mine, altii luau acasa copil sanatos,frumos de pica.Si eu ma intrebam,cum puii mei se intampla asta?Am aflat cum.

Cineva mi-a zis mai demult,eu nu=mi cumpar copilul! Nu e vorba de cumparat,e mai degraba vorba de "arata-mi copii sanatosi fara probleme". Cum foarte multe chestii se faceau in judete,s-au gandit sa centralizeze totul la Bucuresti sa nu se mai faca manarii.Nu se mai fac,dar se fac la ei,la un nivel mult mai mare.Eu le-am zis si in fata.Nu m-am ferit,nu-mi place sa fac pe proasta.Bucurestiul centralizeaza si face listele.Nu mai stati cu sufletul la gura ca aveti de asteptat.Si cand sunteti sunate,sa nu va bata inima prea tare.O sa vedeti destui copii.Mie mi s-a zis clar.Pana o sa-mi gasesc copilul,o sa vad destui.Realitatea e deprimanta.Imi pare rau pt copilasii bonlavi care nu au sanse,daca adoptiile intrenationale ar fi permise...strainii nu au probleme ca noi,ei adopta si copii bonlavi.Eu nu pot.Recunosc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LIV 88 - de cand astepti bebe?

Adevarul este ca si eu cand am fost la cursuri - era o doamna nemultumita de faptul ca i s-au prezentat pana la acea data doar copii bolnavi. Dar.....la medicul de familie am cunoscut un baietel senzational, pe care l-as fi luat pe loc acasa - Ciprian - de 1, 7 luni - care urma sa fie incredintat unei doamne singur de vreo 43 ani - am inteles - care era....contabila. Ma gandesc ca ce pile putea sa aiba totusi!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Stiu din experienta ca asteptarea este cea mai grea,dar nu va pierdeti speranta.

Nu va ganditi la pile si interventii pt ca atunci cand un copil devine adoptabil ,potrivirea se face la Bucuresti ,dupa criterii stabilite ,proximitete,vechime atestat,criterii date de voi -sex ,varsta,etnie...etc . Cam toti cei ce dorim sa adoptam avem aceleasai criterii - indiferent de sex,0-2 ani , sanatos clinic cu mici intarzieri...deci este fff greu sa aparem pe lista in alte judete...aproape imposibil. Aceste lucruri le stiti si voi,Nu cred in pile si pilute,nu cred in arajjamente cel putin pe legea de acum si va spun acest lucru din experienta.Am asteptat 1 an si jumatate pana mi-am cunoscut fetita,Da am fost norocosi.Am adoptat la cel de-al doilea atestat,am o prietena care a adoptat la cel cu nr 3( nu a renuntat si nu si-a piedut speranta)

Am intrat in potrivire si cu cativa copii de la sectorul de care apartin,doar in Bucuresti ,dar toti erau copii respinsi si cu probleme mai grave de sanatate. Nu este usor sa spui Nu ,dar nu suntem o familie foarte bogata astefel incat sa pot sa umblu din medic in medic ,lucrez si eu si sotul meu timpul nu ne prisoseste,,, Nu vreau sa mint sa va spun ca atunci cand mi-am vazut pt.prima data fetita am simtit cine stie ce magic...nu cred in asa ceva,sunt un om mai pragmatic ,dar mi-a placut ff mult  ,era mica ,plapanda,s-a jucat putin cu noi ,nu prea vorbea la cei 2 ani si 3 luni ,avea inca pampers  ...dar am vreut sa incercam , am sperat ca va veni si vremea noastra.A fost sa fie. FETITA NOASTA. Sfatul meu este sa  mergeti ,sa vedeti toti copii cu care sunteti potriviti.O fotografie nu poate spune totul despre un copil.Asistentele maternale nu sunt totdeauna sincere.(o spun din experienta mea),nu generalizez si nu vreau sa jignesc pe nimeni.Fiti deschise si perseverente si va veni si randul vostru.ASTEPTAREA este cea mai grea din tot procesul de ADOPTIE.SUCCES

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...