Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cat ati asteptat?


Recommended Posts

Va multumesc din suflet pentru urari!  [pup] 

Suntem fericiti si emotionati! Am fost si ne-am vazut fetita - o minune de 3 anisori si jumatate, satena, cu ochi mari, caprui, inteligenta si indemanatica. Am stat cu ea 3 ore, ne-am jucat cu jucariile pe care i le-am dus ( am gatit si am hranit papusa) am mancat impreuna (este adorabila cand rupe mamaliga cu mana si apoi o infige in furculita), ne-am jucat in curte, mi-a probat toate bijuteriile, mai putin cerceii cu surub care au intepat-o in degetel si m-a controlat de 10 ori sa vada daca mie nu mi-au facut buba.  Este un copil extraordinar! Este inteligenta si indemanatica dar un pic prea serioasa pentru o fetita asa de mica. Are niste ochi mari si o privire patrunzatoare de om mare. Pare mai mare de 3 ani jumate.  Desi vorbeste foarte stalcit si cu greu inteleg ce spune, reuseste totusi sa sefaca inteleasa. Este minunata si abia asteptam sa o vedem din nou saptamana asta. Din pacate locuim departe, copilul fiind din alt judet, si ne este greu cu drumul si invoirile de la servici, dar vedem noi cum facem.

Somebody, ma intrebai dac am avut emotii. Daca stau sa ma gandesc, e ciudat... In ziua in care am fost anuntati prin telefon ca am intrat in potrivire am fost luati cumva pe nepregatite, noi fiind convinsi ca va mai dura mult si bine pana ne va veni randul. Am plecat imediat cu sotul la Directie sa consultam fisa copilului. Am citit, ne-am bucurat ca nu am gasit nimic ingrijorator acolo, am vazut si doua poze nereusite le fetitei cu ochi mari ca ai sotului meu si am decis imediat ca mergem sa o cunoastem. Nu am simtit nimic special atunci, parca eram amortita... dar noaptea urmatoare nu am putut sa inchid un ochi. Ma gandeam tot timpul cum sa facem sa sa mergem cat mai repede la ea. Din noaptea aceea si pana in momentul de fata port in stomac un ghem de emotii care nu-mi dau pace nici o clipa, iar in toate gandurile mele este ea, fetita mea cu ochi mari si privire serioasa. 

Mi-e dor de ea de nu mai pot si abia astept sa o revad!

Voi reveni cu alte detalii dupa cea de a 2-a vizita.

 

Pentru cei care asteapta de mult timp: de ce nu insistati sa va fie prezentati si copii din alt judet? Noi am depus o cerere in sensul asta. Stiu cat este de greu cu vizitele dar exista mereu solutii si merita tot efortul.

 

Va imbratisez cu drag pe toate si va doresc din suflet sa va intalniti cat mai curand  copilasul mult dorit!  [pup] 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 271
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Va multumesc din suflet pentru urari!  [pup] 

Suntem fericiti si emotionati! Am fost si ne-am vazut fetita - o minune de 3 anisori si jumatate, satena, cu ochi mari, caprui, inteligenta si indemanatica. Am stat cu ea 3 ore, ne-am jucat cu jucariile pe care i le-am dus ( am gatit si am hranit papusa) am mancat impreuna (este adorabila cand rupe mamaliga cu mana si apoi o infige in furculita), ne-am jucat in curte, mi-a probat toate bijuteriile, mai putin cerceii cu surub care au intepat-o in degetel si m-a controlat de 10 ori sa vada daca mie nu mi-au facut buba.  Este un copil extraordinar! Este inteligenta si indemanatica dar un pic prea serioasa pentru o fetita asa de mica. Are niste ochi mari si o privire patrunzatoare de om mare. Pare mai mare de 3 ani jumate.  Desi vorbeste foarte stalcit si cu greu inteleg ce spune, reuseste totusi sa sefaca inteleasa. Este minunata si abia asteptam sa o vedem din nou saptamana asta. Din pacate locuim departe, copilul fiind din alt judet, si ne este greu cu drumul si invoirile de la servici, dar vedem noi cum facem.

Somebody, ma intrebai dac am avut emotii. Daca stau sa ma gandesc, e ciudat... In ziua in care am fost anuntati prin telefon ca am intrat in potrivire am fost luati cumva pe nepregatite, noi fiind convinsi ca va mai dura mult si bine pana ne va veni randul. Am plecat imediat cu sotul la Directie sa consultam fisa copilului. Am citit, ne-am bucurat ca nu am gasit nimic ingrijorator acolo, am vazut si doua poze nereusite le fetitei cu ochi mari ca ai sotului meu si am decis imediat ca mergem sa o cunoastem. Nu am simtit nimic special atunci, parca eram amortita... dar noaptea urmatoare nu am putut sa inchid un ochi. Ma gandeam tot timpul cum sa facem sa sa mergem cat mai repede la ea. Din noaptea aceea si pana in momentul de fata port in stomac un ghem de emotii care nu-mi dau pace nici o clipa, iar in toate gandurile mele este ea, fetita mea cu ochi mari si privire serioasa. 

Mi-e dor de ea de nu mai pot si abia astept sa o revad!

Voi reveni cu alte detalii dupa cea de a 2-a vizita.

 

Pentru cei care asteapta de mult timp: de ce nu insistati sa va fie prezentati si copii din alt judet? Noi am depus o cerere in sensul asta. Stiu cat este de greu cu vizitele dar exista mereu solutii si merita tot efortul.

 

Va imbratisez cu drag pe toate si va doresc din suflet sa va intalniti cat mai curand  copilasul mult dorit!  [pup] 

 

Mi-au dat lacrimile. Instant! Cât de frumos!  [:)]  Mă bucur din suflet că Dumnezeu a adus în calea voastră copilul care vă este destinat! Să vă ajute DD să meargă repede toate procedurile, să vină fetiţa voastră acasă, cât mai repede (cum o cheamă?), să vă acomodaţi uşor, repede şi bine. Să fie sănătoasă! norocoasă este deja.

 

Referitor la cererea de a vedea copii (şi) din alte judeţe.(eu sunt din Bucureşti)...de 1 an şi jumătate (deja) de când am depus actele pentru adoptie, ne-am exprimat în mod clar, dorinţa de a fi potriviţi (şi) cu copii din alte judeţe. Cei de la DGASPC ne-au spus că nu e cazul să facem cerere, în scris, pentru că "sistemul" (faimosul sistem) "ştie" şi ne potriveşte el şi cu copii din alte judeţe..dacă ei sunt refuzaţi de toţi cei din judeţul respectiv. Acum, în reatestare..la fel am spus..că vrem să fim potriviţi şi cu copii din alte judeţe. DIn nou, am primit acelaşi răspuns şi faptul că nu este nevoie să facem o cerere în scris.

Te rog frumos, spune-mi cum ai procedat tu. Cam cum trebuie să sune cererea. Că azi o fac şi, vor nu vor, trebuie să mi-o primească. Chiar mâine mă duc să o las..numai să ştiu cam cum trebuie să sune.

Mulţumesc mult!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, Floren! Ma bucur ca v-ati gasit fetita! Si iti multumesc din suflet pt toate informatiile pe care ni le dai! Povestile acestea ne ajuta sa trecem mai usor peste asteptare si ne pregatesc pt ceea ce urmeaza.

Ca si Somebody as vrea sa stiu si eu mai multe info despre cererea de a fi potriviti cu copii din alte județe. Eu sunt din Ilfov si ni s-a spus ca si lui Somebody ca sistemul ne va potrivi automat. Dar vreau sa fac si cerere.

Multumim si multa bafta in continuare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floren, felicitari si multumim ca impartasetsi cu noi povestea voastra. E ca o raza de speranta  pe aici . In timp ce descriai mi-o si imaginam pe micuta :) . Imi pot doar imagina ce este in sufletul vostru si ce sentimente traiti :)

In ceea ce priveste potrivirea cu copii din alte judete, a mai zis cineva pe aici ca trebuie facuta o cerere, asa ca atunci cand am fost pentru reatestare am intrebat-o pe asistenta de caz. Mi-a spus ca nu exista asa ceva, ca la acei copii  au prioritate cei din judetul respectiv, iar daca nu se gasesc parinti in judetul respectiv, se cauta mai departe, asa ca este foarte putin probabil sa ajunga la noi....

 

Stiu si eu pe cineva care a infiat o fetita de curand de undeva foarte, foarte  departe de Bucuresti. O fetita mica, perfect sanatoasa . Din pacate nu o pot intreba mai multe, dar ma intreb oare cum a ajuns in potrivire cu acea fetita atat de departe. Si eu as fi dispusa sa merg oriunde in tara, nu conteaza, dar cum din moment ce ni se spune ca nu se procedeaza asa?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va mulțumesc tuturor pentru gandurile bune!  [pup]

 

In legatura cu cererea, nu stiu ce prevede legea si nici cum funcționează sistemul,  dar pot sa va spun cum am procedat noi.  La sfatul unei cunoștințe am scris cererea si am depus-o in ziua in care am ridicat atestatul. Si noua ne-au spus ca nu este necesara dar am insistat sa o primeasca. Nu stiu daca au pus-o in dosar sau nu, nu stiu daca datorita ei am ajuns la fetita noastra sau daca "minunatul" sistem si-a facut treaba, dar noi am scris, semnat, datat si depus aceasta cerere. 

Am scris-o de mana, scurt si concis, si suna cam asa:

"Subsemnatii ... persoane ( familie) apte sa adopte, confirmati cu atestat nr.... eliberat in data de..., dorim sa cunoastem copii si din alte judete decat ... pentru etapa de potrivire in vederea adoptiei. " - cam asa ceva. 

Nu stiu ce sa spun... nu cred ca strica sa incercati si o abordare cu cererea in mana, cum am facut noi. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna seara, tuturor!  [pup]

In sfarsit, iata ca am gasit timp sa intru si pe forum! Am avut o perioada foarte incarcata, cu vizitele obligatorii perioadei de potrivire (minim 4), drumuri lungi si obositoare pana in Vrancea, invoiri de la servici si recuperari dupa... dar toate eforturile noastre par sa fie o nimica toata cand ne gandim la minunea noastra mica care ne asteapta acolo, departe.

Denisa se numeste fetita noastra si este o mogaldeata frumoasa, isteata, curajoasa, ingaduitoare si mai nou, usor rasfatata (mai ales de tati).

A fost foarte greu sa organizam vizitele din cauza distantei mari, dar din fericire am avut norocul sa gasim la DGASPC Vrancea niste asistenti sociali extraordinari, oameni cooperanti si amabili care ne-au ajutat foarte mult.  Am luat fetita cu noi la pensiunea la care ne-am cazat si am reust sa petrecem mai multe zile cu ea. Ne-a fost teama  ca nu vom sti sa gestionam micile crize de plans (pe care noi le credeam iminente) provocate de despartirea de asist. maternal, dar spre marea noastra uimire si usurare, copilul nostru s-a comportat extraordinar de bine.  Nu a plans deloc, a pomenit doar de vreo 3 ori de mama (as. maternal), a mancat bine, s-a jucat cu copiii adunati la locul de joaca, am facut impreuna desene cu creioanele colorate, am facut iepurasi din plastilina, si a invatat foarte repede sa faca un puzzle cu pui de lei.

Ii place foarte mult sa faca dus, sa se uite la desene animate, sa fie tinuta de manuta oriunde ar merge (asta e ceva nou, pentru ca la inceput nu ne dadea mana), ii place sa faca singura multe lucruri (mananca, se imbraca, se incalta) si doar cand vede ca nu reuseste accepta sa fie ajutata. In ultima zi petrecuta impreuna isi dorea tot mai mult sa fie tinuta in brate, si daca nu reactionam asa cum isi dorea spunea: "doae butica" . Cum o luam in brate durerea de burtica disparea ca prin farmec. :))

 Fata mea este fascinata de copii (ii studiaza cu interes minute intregi) si de fustite - ramanea cu ochii lipiti de fustitele tuturor fetitelor pe care le intalneam (poate pentru ca ea nu a purtat niciodata fustita, dar nu-i nimic, ca i-a cumparat mami doua fustite si doua rochite minunate! )

Ce sa va mai spun? A dormit cu noi doua nopti, cuminte, linistita, cu degetelul mare in gurita... parea atat de mica!! si mirosea a bebelus de-ti venea sa o mananci! In cele doua nopti nu stiu daca am dormit 4 ore... ma trezeam sa vad ce face si ramaneam minute intregi in contemplare.

Imi e atat de dor de ea!!! Vorbim la telefon cat putem de des (adica noi vorbim si ea ne aproba), dar acum gata, mai avem putin si ne aducem fata acasa. Pe 13 iunie suntem citati de tribunalul  Vrancea pentru incredintare in vederea adoptiei. De saptamana viitoare voi dormi din nou cu fetita mea! Abia astept! 

Voi reveni sa va povestesc cum decurge acomodarea si sa citesc (sper din tot sufletul) povestile voastre cel putin la fel de frumoase ca a noastra.

Va imbratisez si va doresc sa va traiti cat mai curand visul cel mai drag! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...