Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cat ati asteptat?


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 271
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna ziua, tuturor!

Da, patiadi, asa cum spuneam in mesajul precedent, am primit vizita la domiciliu a celor de la directie ( psiholog si asistent social) pe 24 martie. A fost totul in regula, doamnele au fost foarte dragute si amabile, au aruncat o privire prin fiecare camera, ne-au pus din nou o multime de intrebari despre preferintele si asteptarile noastre, despre familie, prieteni si relatia noastra cu ei, iar in final au concluzionat ca vom fi in curand doi parinti minunati pentru copilasul pe care il vom adopta ( noi avem deja o fetita de 9 ani, fetita sotului din casatoria anterioara, care locuieste cu noi mare parte din timp). 

Acum nu ne ramane decat sa asteptam, mai intai raportul anchetei psiho-sociale, apoi atestarea si in cele din urma... marea intalnire. E tare grea asteptarea, si cine stie cat va dura... dar mai devreme sau mai tarziu va veni si ziua aceea, o simt! 

Acum sunt intr-o stare de surescitare care ma face sa trec zambind si peste cele mai dificile zile. Gandul ca puiul meu exista, ma asteapta, si ca in curand il voi intalni, face ca orice problema sa para mai putin importanta. 

Desi mi-as dori tare mult un bebelus, sunt constienta ca sansele pentru un copil de varsta foarte mica sunt extrem de reduse, de aceea sunt pregatita sufleteste sa intampin un copilas mai maricel.  Am inceput deja sa ma interesez prin magazine si pe net de preturi pentru triciclete, trotinete, hainute pentru copii de 3-4 ani. 

 

Am o intrebare pe care nu am adresat-o inca asistentului social, dar pe care o voi pune imediat ce vom primi atestatul: ne putem adresa si altor directii din alte judete sau trebuie sa asteptam solutionarea cererii doar din partea directiei orasului de care apartinem? Am auzit cazuri de parinti care au colindat orfelinatele din toata tara s si-au gasit singuri copiii. Aveti vreo idee despre treaba asta?

 

Patypat, din septembrie si pana acum, nimeni de la directie nu a mai luat legatura cu voi?

 

LIV, ce mai faci, ai noutati?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am noutati,astept,cred ca pe la inceputul verii sau cel tarziu in vara voi fi pe liste.In 2011 cred legea s-a schimbat si totul s-a centralizat la Bucuresti.Daca un copil este declarat adoptabil,cei din judete trebuie sa anunte la Bucuresti,si ei decid care sunt familiile/persoanele care intra pe lista la copilul respectiv.Deci,nu,nu putem sa ne cautam copilul,trebuie sa fim pe liste de la centru.

Binenteles,ca sunt multi cu bani si notorietate,care pot ocoli sistemul,si fac ce vor.Au intrat intr-un orfelinat,vad un copil,chiar daca e adoptabil sau nu,cu pile il iau in plasament si abia apoi isi depun dosarul pe familie adoptatoare....In paralel se lucreaza ca in cel mai suct timp acel copil sa devina adoptabil.E un caz cunoscut,nu s-au ferit,au aparut la Maruta,au spus povestea...cine nu stie procesul de adoptie,nu isi da seama ca ceva nu se leaga.

Nu ma pot duce oriunde sa iau un copil acasa,si apoi sa-mi depun actele pt atestat..Legea e alta,dar legea e numai pt noi,pt cei faimosi,exista flexibilitate.

Noua ni s-a spus clar,asteptam sa aparem pe liste.Listele sunt facute la BUC,aparem in ordinea atestatului si a cerintelor.

O sa avem de asteptat,poate ca vom vedea mai multi copii,dar daca cel destinat exista,va fi totul bine.

Eu sunt la al treilea atestat,am facut o pauza mare dupa primele doua,am renuntat...Atunci am vazut doi copii cu grave probleme de sanatate.Am zis ca nu are rost sa mai continui,ca poate copilul meu nu exista.Anul trecut am zis sa mai incerc macar odata.Este frustrant sa astepti atatia ani,si cand in final vezi un copil, sa ti dai seama ca acel copil nu e pt tine.Sunt familii care nu au trecut prin asta,si si-au gasit copilul din prima.Sunt mai norocosi.Si sunt familii care au vazut multi copii pana au gasit comoara pt ei.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am aflat ca proiectul de lege privind simplificarea adoptiei a fost finalizat.

Iata ce prevede:

http://www.adorcopiii.ro/stiri-si-evenimente/comunicate-de-presa/proiectul-de-lege-pentru-simplificarea-adoptiei-a-fost-finalizat

 

Ma intreb insa cat va dura pana cand va fi supus discutiei in parlament, votat si pus in aplicare?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am pus linkurile si la topicul despre legislatie.Stiu ca va sta 20 de zile in discutii publice,apoi...chiar nu stiu cat le ia sa-l trimita la votat.Dar sper anul asta sa-l rezolve sa intram si noi  la doi ani de atestat,chiar daca a fost eliberat inainte de promulgare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

numele meu este alesandra si....am depus si eu dosarul ptr. adoptie copil - varsta - 4-5 ani; nu am optat pentru baiat sau fata....las pe Cel de sus sa aleaga. Eu mai am un baiat, al nostru de aproape 9 ani, care este f.f.f.f.f. nerabdator sa aiba un fratior sau o ''fratioara''. Merg pe premiza ca Dumnezeu le aseaza pe toate asa cum trebuie si cand trebuie. Mi s-a luat o piatra de pe inima in momentul in care am depus dosarul, am inregistrat cererea de adoptie. Acum....astept ancheta sociala...parca e prima pe lista, nu-i asa? Apoi am inteles ca urmeaza testul psihologic si cursurile organizate de cei de la DC.

Recunosc ca mi-ar placea ca totul sa se intample muuuult mai repede, dar.....

In scenariile mele optimiste....de Craciun voi avea si cel de-al doilea copil acasa!

Va citesc cat pot de mult si am invatat o gramada din postarile voastre!

Inainte de a va citi acum ultimele postari.......chiar ma intrebam cand urmeaza sa vina ptr. ancheta sociala. Imi puteti da mai multe detalii in acest sens? La ce sunt atenti? Ce conteaza ptr. ei? Multumesc mult! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...