Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cat ati asteptat?


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 271
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna seara, tuturor!

Alessandra, bine ai venit!  Ai primit vizita celor de la directie? La noi au venit dupa aprox. o luna din momentul depunerii dosarului, si asa cum spuneam intr-o alta postare, au fost doua doamne foarte dragute, care au aruncat un ochi prin casa, s-au convins ca avem toate cele necesare cresterii unui copil, ne-au mai pus cateva intrebari si apoi au plecat.

Nu ii face griji in privinta asta, va fi totul ok. Daca nu au venit inca poti sa suni la directie si sa vorbesti direct cu asistentii sociali. Oricum, in cursul celor 120 zile alocate anchetei veti parcurge toti pasii prevazuti in program, inclusiv cursurile.

 

Noi asteptam sa primim atestatul la inceputul lunii iunie. Abia dupa aceea va incepe asteptarea adevarata.

 

Va imbratisez cu drag pe toate si va doresc ca urmatorul apel pe care il veti primi sa fie cel multasteptat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru intrebare Floren-

Am fost deja la primul curs.....urmeaza deja al doilea curs. Am inteles ca in acest timp vor fi si ancheta sociala si testul psihologic cu cei de la directie. Ma intreb! Este oare posibil sa acorde atestatul mai repede decat 120 zile? Sau sper eu asta ptr. ca-mi doresc foaaarte mult????!!!!!!!!!!!!

Am inteles ca in ceea ce priveste ancheta sociala....scopul este de fapt sa afle care sunt relatiile noastre cu familia extinsa? Asa este?

Tu Floren...mai ai putin ....foarte putin si primesti atestatul. Felicitari! Cred ca esti foarte fericita! Care este grupa de varsta la care ai optat? Eu....4-5 ani! Indiferent/ fata sau baiat.

Succes si asteptare usoara tuturor! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alessandra, din cate stiu eu, sunt foarte mici sansele sa obtinem atestatul inainte de cele 120 zile, dar poate veti fi voi mai norocosi. 

Cu privire la ancheta sociala si vizita la domiciliu, intr-adevar, cele mai multe intrebari primite de la asistentii sociali faceau referire la relatiile noastre cu familia si prietenii, dar nu a mai fost intevievat nimeni inafara de noi doi, nici chiar persoanele care ne-au oferit recomandari. Deci, nu iti face griji, va fi totul bine.

 

Da, noi mai avem putin si primim atestatul! Suntem amandoi tare nerabdatori si speram sa ne intalnim copilasul cat mai curand. Nici noi nu avem preferinte de sex sau etnie, iar grupa de varsta pentru care am optat este 0-4 ani, cu extensie spre 5.  Desi asistentii sociali ne-au spus ca ete foarte posibil sa se gaseasca foarte curand  copilul potrivit pentru noi, dupa cum am aflat de la alte familii atestate deja, procedura este greoaie si necesita mult timp. Incercam sa ne inarmam cu rabdare...

Speram sa se adopte cat mai repede acea lege cu privire la simplificarea procedurii de adoptie  dar vad ca nu se mi aude nimic despre ea. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu exact cum se va proceda. Cei deja atestati vor beneficia de beneficiile noului proiect?Conteaza momentul in care apare proiectul? Inainte de momentul aparitiei unei hotarari judecatoresti?Pe mine ma intereseaza foarte mult sa beneficiez de acel concediul de acomodare a copilului, care din punctul meu de vedere e esential!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...