Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilul meu destept, frumos, bun si competitiv


Oaspete anja

Recommended Posts

Sorana dinspre mine se vede ca in familia voastra excelenta e o valoare. Probabil pentru voi, adultii, nu e ceva ce conditioneaza, doar ceva ce apreciati, dar cumva s-a transmis in familie conditionarea "fii perfect". Nu cred ca ai un copil timid. La o explorare mai atenta probabil ai gasi un copil care crede ca are nevoie sa fie perfect ca sa se exprime (altfel temandu-se ca va fi criticat, ridiculizat sau respins). I-ar fi de folos o reasezare a valorilor, in sensul ca imperfectiunea e OK, eliminerea criticii, ideea ca toti oamenii sunt importanti indiferent de ce performante au. Cum operationaliezi asta e o discutie mai lunga si tine de contextul familial. In general vorbind, asa zisa "timiditate" poate insemna multe lucruri. Poate fi vorba de o fire introverta, poate fi vorba de lipsa de incredere in sine, poate fi vorba de standarde foarte inalte, poate fi vorba de anxietate (sau de toate astea impreuna). Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 109
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Apropos de perfectionism, aseara am vazut "Black swan"... Io nu inteleg de ce ar trebui sa urce copilul pe scena doar cind a muncit suficient pentru asta ? Nu zic ca nu ar trebui sa incurajam munca, dar de ce sa o facem in legatura directa cu rezultatele ei ? "Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian) Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Citat:
citat din mesajul lui andacos
Tilia,adica asta e tot ce ai intzeles tu din mesajul meu? Dana
Nu, cu mesajul in general sunt de acord, doar ca mi se pare ca in cazul cu chitara era putin altfel. Nu era un copil timid, dar bine pregatit care trebuie incurajat, ci un copil la inceput de drum intr-un anumit domeniu. De-asta am zis ca nu mi se pare benefic sa fie incurajat sa show off, cand e atat de putin efort in spate.
aa...am intzeles! Eu nu m-am referit in special la un caz anume,ci la incurajarea in general a copiilor,indiferent ca le reuseste sau nu de fiecare data. As vrea sa stiu totusi ce ai /avetzi impotriva mediocritatzii? Cred ca mediocrii sunt majoritari,virfurile sunt foarte putzine,la fel ca si cei sub limita/nivel. deci de ce vedetzi mediocritatea ca pe o rusine/povara? Ce vetzi face daca... copii vostri vor fi mediocri,ii datzi afara pe scara? Ma intereseaza tare discutzia despre mediocritate si cum refuzam sa vedem de fapt mediocritatea copiilor nostri,atribuindu-le doar calitazi de genii.Bine personal cred ca aceste calitazi le atribuim cind sunt inca mici si foarte mici,insa nu vom ajunge sa recunoastem ca de fapt sunt mediocri la virsta adolescentzei. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, si pustoaica Vivianei a avut parte de o experienta minunata de viata. A putut sa mai afle cite ceva despre ea... Poate ca a invatat ca, pentru a te descurca pe scena e nevoie de ceva mai multa trasnpiratie, poate altceva...La fel de minunat ar fi fost daca ar fi fost cu adevarat "tupeista" si in loc sa se sperie de greseala s-ar fi descurcat cu o gluma si ar fi cistigat publicul de partea ei. Foarte bine ca proful a laudat-o !!! Cel mai rau din toata experienta asta ar fi fost daca ea ar fi pus insuccesul pe seama incapacitatii ei si ar fi renuntat sa mai urce vreodata pe scena. "Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian) Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, mi-ai luat intrebarile din gura. Mie mi se pare ca multi oameni, din generatia mea cel putin, traiesc apasati permanent de rusinea de-a nu fi devenit exceptionali, in reprosurile mute ale parintilor. Eu cred ca munca trebuie felicitata, in general, incercarea, cresterea oricat de mica e importanta. J si Carla (05.02.2006) [url="http://www.prin-casa.ro/"]Culinare[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai mediocru poti sa fii numai daca te compari cu ceilalti. JG presupun ca tu scrii despre o crestere in raport cu tine insuti, nu ? Aici iar ar fi de discutat, pentru ca, nefiind uni-dimensionali, putem fi simultan in crestere si descrestere. Mie mi se pare ca nu-i deloc simplu a stabili ce-i de felicitat. Pina la urma, cred ca importanta e discutia cu copilul, despre ceea ce isi propune sa faca si cum isi propune sa faca, despre ceea ce simte el pe drumul lui. Daca drumul asta exista clar conturat in sufletul copilului, cred ca parintele poate sa fie si el impacat. Nu stiu cum sa explic clar cum vad drumul asta. Ca in nici un caz nu-l vad ca pe ceva care musai trebuie sa duca undeva. Il vad asa, ca umblatul ala greu pe un munte care te umple de bucurie, cei care au experienta muntelui cred ca inteleg mai bine ce vreau eu sa spun. "Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian) Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Agnes foarte frumos ce zici tu, insa eu zic ca-i utopie curata sa credem ca nu ne comparam cu nimeni, in special in copilarie. Comparatia e unealta a invatarii, exista in noi, ma indoiesc ca putem trai in afara ei. [:)] Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O, ba da, ba da, ne comparam, din pacate nu numai in copilarie. Comparatia cu ceilalti este o tema de baza in dezvoltarea copilului, nu ? Are rolul ei in individualizare. Doar ca aici era vorba despre parinti si de ceea ce arata ei copilului ca este important. Noi traim intr-o societate care ne-mpinge de la spate sa ne comparam, avem tot timpul nevoie de rezultate pentru a ne simti bine. PS: de ce-i zici tu unealta invatarii ? Edit: te referi la mecanismele de asimilare/ acomodatie descrise de Piaget ? "Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian) Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Eu cred ca munca trebuie felicitata, in general, incercarea, cresterea oricat de mica e importanta.
Exact. Si mai cred ca trebuie incurajata si invatata bucuria trairii unei experiente noi. "The greatest discovery of my generation is that a human being can alter his life by altering his attitudes of mind." - William James
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...