Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilul meu destept, frumos, bun si competitiv


Oaspete anja

Recommended Posts

  • Răspunsuri 109
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Citat:
citat din mesajul lui andacos
Tilia,adica asta e tot ce ai intzeles tu din mesajul meu?Dana
align="right" id="quote2">Nu, cu mesajul in general sunt de acord, doar ca mi se pare ca in cazul cu chitara era putin altfel. Nu era un copil timid, dar bine pregatit care trebuie incurajat, ci un copil la inceput de drum intr-un anumit domeniu. De-asta am zis ca nu mi se pare benefic sa fie incurajat sa show off, cand e atat de putin efort in spate.
align="right" id="quote2">aa...am intzeles!Eu nu m-am referit in special la un caz anume,ci la incurajarea in general a copiilor,indiferent ca le reuseste sau nu de fiecare data.As vrea sa stiu totusi ce ai /avetzi impotriva mediocritatzii?Cred ca mediocrii sunt majoritari,virfurile sunt foarte putzine,la fel ca si cei sub limita/nivel.deci de ce vedetzi mediocritatea ca pe o rusine/povara?Ce vetzi face daca... copii vostri vor fi mediocri,ii datzi afara pe scara?Ma intereseaza tare discutzia despre mediocritate si cum refuzam sa vedem de fapt mediocritatea copiilor nostri,atribuindu-le doar calitazi de genii.Bine personal cred ca aceste calitazi le atribuim cind sunt inca mici si foarte mici,insa nu vom ajunge sa recunoastem ca de fapt sunt mediocri la virsta adolescentzei.Dana
align="right" id="quote2">Eu tratez mediocritatea ... mediocru, daca ma-ntelegi. Nu e nici de ridicat in slavi, nici de reprosat drept mare defect. Tu ai dreptata, majoritatea covarsitoare a oamenilor e mediocra si pana si aia care nu sunt, sunt de fapt, per total, tot mediocri, au numai o caracteristica sau un set de caracteristici care-i diferentiaza de restul. Eu nu cred ca ne nastem asa, cred ca devenim. Ne nastem genii, intr-adevar, dar si un copil normal, prin munca si efort poate deveni putin mai sus de mediocru. Se pare ca mai putin de 1% din populatia lumii are doctorat. Asta nu mi se pare un tel imposibil de atins pentru niciun copil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu intzeleg.

 

Deci tratezi mediocru mediocritatea,insa pe aia cu doctorat(ca tot i-ai dat exemplu de virfuri)cum ii tratezi?

 

Am mai spus si la generale,ma sperie unele mesaje ale tale,chiar nu-mi dau seama daca e doar problema de comunicare pe forum(personal nu cred pentru ca ai studii in domeniu)sau tu chiar asa gindesti.

 

Te-as ruga sa n-o iei personal,chiar incerc sa intzeleg cum gindesti tu ,cum vezi tu lucrurile de ajungi la asemenea mesaje...insa nu-mi reuseste decit negativ in cazul tau.

 

Eu am simtzit o mare desconsiderare in mesajul tau tau pentru mediocri(adica majoritarii[:D]),de cei sub limita mediocritazii...la tine nici nu exista sau n-ar trebui sa existe,cei ce pot fi luatzi in consideratzie (de catre tine)sunt doar virfurile.

 

Iar mie mi s epare extrem de periculoasa o asemenea gindire.Extrem!!!!!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, Andacos, o iei prea in negru. N-am nimic impotriva mediocritatii, mai ales ca ma consider o persoana absolut mediocra si banala, oricat de mult mi-as dori eu sa nu fie asa [:D]. Ce am incercat eu sa exprim e ca mediocritatea nu ar trebui sa fie primita cu bratele deschise din primul moment al vietii. Cred ca fiecare dintre noi se poate ridica macar un milimetru deasupra stadiului actual, ca putem ridica nitelus nivelul a ce e perceput drept mediocru.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tilia asa e, orice persoana, fie ea copil sau adult, se poate ridica macar un milimetru desupra statutului actual, dar in mod paradoxal, nu o va face decat daca e primit cu bratele deschise exact asa cum e, adicalea neridicat [:)] El ca persoana, nu ceea ce poate face.

 

Ceea ce deruteaza uneori in mesajele tale cred ca e nediferentierea intre persoana si capacitatile/ performantele ei.

 

 

 

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am gasit "]un material interesant care cred ca se potriveste acestui topic

 

personal, sunt candidatul relaxat la mediocritate / prefer tactica strutului..nu i-as spune ignorantza, daca aceasta ma poate scuti de neplaceri

...atat in ceea ce ma priveste cat si aspiratiile vis a vis de copiii mei cei mai destepti, frumosi si competitivi [:-@]

 

 

 

Alinukid="red">[copil]

si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

 

Secret Bunny!!

id="purple">id="size1">...................................................

Nimic nu-i intamplator!id="size1">

............................................................................

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Sincer nu intzeleg.Deci tratezi mediocru mediocritatea,insa pe aia cu doctorat(ca tot i-ai dat exemplu de virfuri)cum ii tratezi?Am mai spus si la generale,ma sperie unele mesaje ale tale,chiar nu-mi dau seama daca e doar problema de comunicare pe forum(personal nu cred pentru ca ai studii in domeniu)sau tu chiar asa gindesti.Te-as ruga sa n-o iei personal,chiar incerc sa intzeleg cum gindesti tu ,cum vezi tu lucrurile de ajungi la asemenea mesaje...insa nu-mi reuseste decit negativ in cazul tau.Eu am simtzit o mare desconsiderare in mesajul tau tau pentru mediocri(adica majoritarii[:D]),de cei sub limita mediocritazii...la tine nici nu exista sau n-ar trebui sa existe,cei ce pot fi luatzi in consideratzie (de catre tine)sunt doar virfurile.Iar mie mi s epare extrem de periculoasa o asemenea gindire.Extrem!!!!!Dana
align="right" id="quote2"> ai doctorat mergi in fata, nu ai stai la coada....oare regula se aplica si plagiatorilor...ups se pare ca da (indifirent de culoarea politica) sunt toti in frunte...ca pa...pardon bretonulNina,mami de, [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja,

 

Nu am avut rabdarea sa citesc toate postarile.

Fiecare din noi este unic, fiecare are trairile lui, sentimentele lui si felul lui de a se manifesta. Copiii nu pot gandi ca noi pentru ca sunt fiinte distincte. Baietelul tau A nu trebuie comparat cu fratele lui B, pentru simplu motiv ca sunt doua persoane, chiar gemeni daca sunt pot fi doua caractere distincte, sunt in definitiv doua entitati nu una singura.

Anja, de ce e important sa fii pe locul I ? Fiecare are locul lui.

Stii ce-mi doresc eu pentru copilul meu? Sa fie un copil normal.

Sa fie sanatos, sa-si traiasca copilaria, adolescenta si tot ce va trai ca un copil normal.

Ambitiile de multe ori apartin parintilor, ei nu stiu ce inseamna "a iesi in fata", astea sunt probleme de oameni mari, noi cream ierarhii, noi cream clasificari d tot felul.

Bucura-te de ei asa cum sunt, fiecare isi va gasi drumul lui in viata si trebuie sa fie drumul LUI nu al TAU.

Sigur ca vrei sa-l ajuti, insa tine cont de ceea ce este el, nu de ce ai vrea tu sa fie.

Si mai presus de toate iubeste-l.

Iubeste-l asa cum o face orice mama: NECONDITIONAT.

Si multumeste-i celui de sus ca e sanatos, cred ca e mult mai important decat orice.

 

 

 

 

 

 

"Un animal care poate suferi pentru ceea ce nu este, acesta este omul."

"Femeile sunt niste nulitati simpatice,cu cat te gandesti mai mult la ele,cu atat le intelegi mai putin" - Emil Cioran

[poze]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Fania
Anja,Nu am avut rabdarea sa citesc toate postarile.Fiecare din noi este unic, fiecare are trairile lui, sentimentele lui si felul lui de a se manifesta. Copiii nu pot gandi ca noi pentru ca sunt fiinte distincte. Baietelul tau A nu trebuie comparat cu fratele lui B, pentru simplu motiv ca sunt doua persoane, chiar gemeni daca sunt pot fi doua caractere distincte, sunt in definitiv doua entitati nu una singura.Anja, de ce e important sa fii pe locul I ? Fiecare are locul lui.Stii ce-mi doresc eu pentru copilul meu? Sa fie un copil normal.Sa fie sanatos, sa-si traiasca copilaria, adolescenta si tot ce va trai ca un copil normal. Ambitiile de multe ori apartin parintilor, ei nu stiu ce inseamna "a iesi in fata", astea sunt probleme de oameni mari, noi cream ierarhii, noi cream clasificari d tot felul.Bucura-te de ei asa cum sunt, fiecare isi va gasi drumul lui in viata si trebuie sa fie drumul LUI nu al TAU.Sigur ca vrei sa-l ajuti, insa tine cont de ceea ce este el, nu de ce ai vrea tu sa fie.Si mai presus de toate iubeste-l.Iubeste-l asa cum o face orice mama: NECONDITIONAT.Si multumeste-i celui de sus ca e sanatos, cred ca e mult mai important decat orice."Un animal care poate suferi pentru ceea ce nu este, acesta este omul.""Femeile sunt niste nulitati simpatice,cu cat te gandesti mai mult la ele,cu atat le intelegi mai putin" - Emil Cioran[poze]
align="right" id="quote2">Fania, exact asa gandesc si eu. [flo][flo][flo]Cel mai important lucru este sa ai un copil sanatos. Din pacate cei care nu au avut probleme de sanatate cu copiii (nu ma refer la raceli), cei care nu au alergat prin spitale cu ei si care nu l-au implorat pe Dumnezeu sa le faca bine copilul au tendinta de a crede ca probleme de genul "al meu nu e suficient de indraznet, si uite X care nu este asa destept i-o ia inainte numai pentru ca are tupeu", sunt foarte importante. Daca vreti sa ma injurati nu-mi pasa, dar va zic un lucru: viata e asa de fragila si tot ceea ce avem si avem impresia uneori ca nu e suficient, ni se poate lua intr-o fractiune de secunda. Bucurati-va de copiii vostrii daca sunt sanatosi si multumiti-i lui Dumnezeu pentru asta. Fiecare are locul lui in lume si este practic imposibil sa fie toti pe locul 1. Fiecare copil trebuie sa-si gaseasca singur locul, altefl va face toata viata ceea ce au vrut parintii si sigur nu vor fi fericiti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...