Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Extraplat (59)


Recommended Posts

Pai nu am zis ca am candidoza sistemica in sensul clasic, caci aia e deja destul de grav. Candidoza are mai multe stadii. Eu zic ca la mine e mai mult digestiv. Normal ca sunt si alti factori, cred ca stresul si somnul insuficient sunt factori agravanti, dar alimentatia e esentiala. Pt ca pe fondul unui organism obosit si stresat, daca mananci si mancare acida si zahar, ai sanse mari sa inmultesti candida mai mult decat ar trebui. Normal ca cel mai bine ar fi sa fii echilibrat, sa dormi suficient, sa nu te stresezi, sa faci sport, astea sunt obiectivele logice, dar pe termen scurt o dieta din asta te ajuta sa inlaturi mai rapid efectele inmultirii excesive. Daca intrati pe vreun forum cu oameni care au suferit de pe urma candidozei, veti vedea ca din punct de vedere medical aceasta nu prea e consierata o afectiune serioasa (atata vreme cat nu e la un nivel care ameninta viata si nu e asociata cu alte afectiuni grave). Sunt persoane care s-au chinuit multa vreme cu tot felul de simptome suparatoare fara sa stie de la ce, sau cu doctori care nici nu luau in serios o asemenea afectiune (cazurile erau din afara tarii.

 

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

 

Alaptatul - Help Line

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 246
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

salutare, de astazi promit sa revin cu forte noi in materie de alimentatie si sport ca am lungit-o suficient. Drept prima masura ne-am achizitionat o banda de alergat pe care doar am incercat-o in wk ca in rest am alergat afara. Cu mancatul am mai luat-o pe aratura la genul ca am mancat sosul de ciuperci de la friptura de vita :), niste spring rolls vegetale si extraordinare la un chef si tot asa mici abateri dar tot abateri se cheama. In wk am executat si abdomenele de la insanity si desi mi-am jurat ca ma scol dimineatza sa alerg tot nu m-am putut da jos din pat :( Imi iau revansa diseara

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum ziceam, de cand nu mai consum deloc gluten, am luat-o pe aratura cu dulciurile, asa ca trebuie sa fac ceva! Azi incepe postul si sotul meu il tine pe tot, asa ca macar asta pot face si eu: sa elimin dulciurile. Si pt ca tot a venit (sau ma rog, vine ea pana la urma) primavara, ma straduiesc sa mananc cat mai vegetal si verde cu putinta[:D]

 

In plus, tocmai citesc The China Study si mai invat si de acolo cate ceva.

 

Asa ca azi dimineata am inceput cu un mare smoothie ce contine suc de: ananas, mar, tulpina de telina, broccoli, baby spinach pe care l-am blenduit cu 1/3 avocado, 1/2 mar golden, seminte chia, wheatgrass si psyllium. Delicios si hranitor.

 

Pentru pranz am facut o supa crema de multe verzituri, inclusiv niste alge, pe seara am in plan o mare salata mixta cu seminte si dressing de avocado sau o salata de fasole verde cu usturoi, inca nu-s convinsa care dintre ele...

 

Seara asta merg la Pilates, abia astept ca vin dupa CM plus o saptamana de deplasari si n-am mai facut sport de multisor. Am facut doar stretching.

 

Caro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare, eu raportez ca ieri am fost fata silitoare asa ca am executat o ora de banda si vreo 20 min de sauna plus un masaj corespunzator :)

Astazi am inceput cu un cocktail de portocale, gref si mere dar mi-a fost lene sa pun si legume si acum cam ma roade foamea. Ii dau cu niste apa pana la pranz. Am jurat sa nu mai mananc intre mese.

 

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina, de cate ori n-am jurat si eu la fel... Cred ca scuza mea e ca gustarile dintre mese sunt toate f sanatoase: nuts crude/fructe/legume/iaurt facut in casa din lapte nepasteurizat.

 

Azi de ex am inceput cu un minunat suc de ananas, mar, morcov, castravete, salata romana, spanac, dovlecel, mandarina - cam 600 ml in total. L-am baut in 2 transe - la 9 si la 11. Acum mi-e o foame de mor, desi am ros deja si niste alune de padure[:I]. Stiu ca peste vreo ora mananc pranzul: somon (de captura) cu broccoli, dar tot am mancat alunele...

 

Ieri am fost la Pilates si a fost crunt! A facut un program f dur, cred ca tipa asta s-a saturat de participantele care vin 1 data la 2-3 saptamani si vrea sa mai trieze din ele... Am rezistat cap-coada cu strans din dinti, prietena cu care a fost a zis ca ea n-a facut nici jumatate[:D]

 

Azi fac yoga - programul sugerat de Allure[flo].

 

Allure, te-ai apucat de Body Combat?

 

Restul - sport?

 

 

 

 

Caro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolina dar de ce nu mananci fructul? de ce arunci fibra?

 

Eu dupa micul dejun merg afara cu bicicleta zilnic cam 10km, cu greutatile de picioare si centura legata peste mijloc. Daca nu as manca mai consistent cred ca as lesina pe bicicleta. Am zone unde urc,nu gluma; ma trec toate apele :)))

 

As vrea sa merg la o clasa de Zumba. Intre timp ma distrez cu cercul meu si cu greutatile. Am ajuns de la 89 la talie la 83 [:)] Ma pregatesc de Romania, nu ma pot prezenta grasunica ;)

 

Corina

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, evident ca mananc si fructe si legume cu totul. Sucul este o metoda de a consuma o cantitate mai mare de substante nutritive din fructe/legume la o singura masa si anume cea de dimineata[:)].

 

E fain ca faci sport in aer liber! Si mie-mi place la nebunie, da' nu mai vine odata primavara asta!

 

Ti-ai subtiat bine talia[flo] Cand vii in Romania? Cat timp mai ai de subtiat?[:D]

 

Caro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...