Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ADHD, Asperger, autism, SD - la scoala (3)


Recommended Posts

Ca sa fac haz de necaz, sa va spun ca doamna si-a gasit o persoana pe care sa o chinuie mai rau decat pe mine. Domnisoara de sprijin a intrat acum in colimator, de era saraca mai avea putin si plangea cand a plecat de la scoala. A zis ca asa persoana nu a intalnit in viata ei. Domnisoara i-a spus doamnei ca ar fi mai bine sa mutam copilul la alta scoala si doamna bineinteles a luat foc, si de aici un balci intreg.

Chuny, mult succes la ceea ce faci! Sigur intr-o zi o sa rasara soarele si pe strada noastra. Eu il inca mai astept.

Anna tu ce mai faci?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Citat:
citat din mesajul lui Chuny
Baiatul meu are o boala genetica rara si statistica spune ca in cadrul acestei boli epilepsia apare in jurul vârstei de 6 ani, deci in orice clipa ne putem astepta de acum la asta. De asta spun ca pâna nu apare putem sa spunem ca suntem bine, ca dup-aia va fi alta poveste ...
align="right" id="quote2">Esti atat de puternica te admir sincer si imi dai forta.ANNA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chuny, iubita, nu cred ca e bine sa stai ingijorata de ce va fi. Exista 250 tipuri diferite de epilepsie. Nu e neaparta nevoie sa fie cea mai rea forma.

Fiul meu s-a nascut normal,a avut Apgar 10 si nicio problema de sanatate pana la 4 ani. La 4 ani a inceput sa dezvolte mioclonii (bineinteles pe fond epileptic). Concluzia tuturor neurologilor care l-au vazut a fost ca toate se datoreaza unei traume prin care am trecut amandoi cand el era f mic.

L-au pus imediat pe tratament, la inceput experimental, apoi am vazut la ce doze se opresc miocloniile si a mers. Are 6 ani de cand face tratament la fiecare 8 ore. Acum suntem la micsorarea dozelor si inca e ok.

Epilepsia peste toate celelate pb. ale lui a fost picatura care a umplut paharul. Dar uite ca se poate trai si cu asta.

Luam fiecare zi asa cum este si traim cu speranta de mai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si am uitat sa zic ca toti cunoscutii care aud de epilepsie sunt ingroziti la ideea ca se tavaleste pe jos si face crize.

Dar uite ca nu e asa, iar baietelul meu are o alta forma de epilepsie, fara crize de genul asta. Si am invatat sa traiesc si cu asta gandindu-ma ca sunt alti copii care sufera mult mai rau decat noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ra_mi_ella, multumesc pt mesajele astea. Ma bucur mult sa aud ca sunteti bine, am impresia ca am mai vorbit noi pe pm despre asta, dar nu retinusem exact ce vi se intâmpla. Bine ca e bine! [flo] Nu pot sa zic ca stau cu frica în sân, ci doar ca ramân cu picioarele pe pamânt. Din câte am inteles, in cadrul acestei boli epilepsia se manifesta sub forma de grand mal si destul de violent. Dar deocamdata nu suntem acolo si ne bucuram pentru unde suntem acum. Tocmai am intrat in vacanta si am primit fisele copilului, numai B (bine) peste tot, e plictisitor [:D] Ma bucut mult pt el ca intelege ceea ce se face in clasa, ca nu avem teme multe sau concursuri si ca e apreciat de invatator pt eforturile pe care le depune. A invatat sa citeasca si nu-mi vine sa cred, având in vedere faptul ca in 2010 trei doctori ma asigurau ca nu va învata nimic niciodata si nici nu merita sa încercam. Om avea noi un drum scurt, dar macar e cum vrem noi.

 

Anuscha, tu întrebai parca de tabla înmultirii? Am gasit o poza faina care iti poate servi de model pt explicatii. Inca o data spun ca nu sunt deloc de acord cu memoratul, copilul trebuie sa inteleaga ceea ce invata si restul va veni de la sine.

 

Va pup pe toate fara discriminare! [:D]

post-7189-0-72544200-1366971389-1361725801_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chuny merci pentru poza cu tabla inmultirii e faina, o sa incerc sa ma iau dupa model.

 

Sambata seara fetei mele i-au aparut niste bubite si ieri deja avea mau multe in locuri destul de ciudate: axilar, inghinal, in jurul sanilor, dupa ureche.

Parca sunt intr-un film pe care l-am mai vazut, de cate ori avem o perioada mai grea din punct de vedere financiar se intoarce si alergia asta ca o gheunoaie.

Cand am divortat in 2009 a avut o dermatita atopica care s-a transformat in eczema atopica de am stat cu lunilie prin toate spitalele de dermatologie din BUCURESTI. Sunt ingrozita numai la acest gand ca s ar putea intoarce problema.

Faza e ca ea are un fomd alergic nedepistat, nu se stie exact de la ce face dermatite d astea asa de puternice.

 

Adevarul e ca de cand cu problemele astea financiare ale mele, nu prea am mai supravegheat-o si a mancat cam multa ciocolata (ceva de genul o tableta mare odata) Ma gandesc ca de la asta, sau s-ar putea sa fi facut de la faptul ca i-am marit doza de encephabol? I-am dat cate 5 ml de doua ori pe zi.

 

Acum i am scos toata ciocolata, inclusiv cerealele cu cacao, cips-uri si alte prostii, ii dau Aerius si un gel local, sper sa i treaca sa nu mai apucam iar calea dermatologiei si a ginecologiei infantile, caci am sa mor.

 

ANNA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...