Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ADHD, Asperger, autism, SD - la scoala (3)


Recommended Posts

Of Anna, stii tu ca un necaz nu vine niciodata singur. Oricum nu ar trebui sa-i dai ciocolata pt ca asta agita si oricum nu sunt sanatoase. Eu cred ca daca era sa faca alergie la Encephabol facea mai demult nu numai la doza de 5 ml. Doza a crescut-o treptat mai mult ca sa nu-i dea stare de agitatie.

Chuny ca de obicei tu ai niste idei mai ceva ca montesori. Imi este groaza ca v-a venii vremea sa invatam si tabla inmultirii. Abia am inceput sa ne descurcam firav cu adunarea si scaderea. Ca sa nu mai zic ca nici nu au invatat numerele de la 30 la 100 si de azi au inceput sa faca socoteli cu ele.

Cat despre doamna noastra cred ca as putea scrie un roman dar deja cred ca devine plictisitor. Vestea buna este ca am stat de vorba cu profesoara de sprijin si mi-a spus sa nu-mi fac probleme pt ca copilul nu sta nici pe departe asa de rau cum zice doamna si ca pt afectiunea ei se descurca destul de bine. Si chiar s-ar fi descurcat mai bine daca ar fi avut sprijin si din partea doamnei pentru ca cognitiv sta destul de bine.

Mi-a mai ridicat moralul domnisoara de sprijin pt ca tare eram cazuta in butoiul cu melancolie [:D].

Anna cu proiectul tau ce mai faci? In vacanta de primavara s-ar putea sa vin pe acasa la Bucuresti cateva zile si poate iesim undeva cu fetele. Ce zici?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mirati-va lume! A inceput copila mea sa invete adunarea. E o saptamina de cand tema la matematica a inceput sa mearga. Minune mare! Nu credeam ca o sa reusim anul asta mai ales ca oboseala acestei programe ultra incarcate a inceput sa se simta.

Azi mergem la kineto. Maine o sa fie foarte obosita, dar asta e.

Doamne cu toata ploaia de afara parca a inceput sa se vada o raza de soare si pe strada noastra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ce faceti? Nimic nici un semn?

Hai sa va zic despre noi.

Tot semestrul asta am discutat cu doamna ce progrese incredibile a facut, ca a luat note mult mai bune decat se astepta, ca il va evalua altfel, ca a vazut ce cunostinte are, etc. Azi ni s-au pus notele.

S-la Lb. româna

S- la matematica

S- la optional (aici mi s-a motivat ca e suparata ca in ora de optional este luat de dna. psiholog si sa zic mersi ca i se pune S).

Eu ce pozitie ar trebui sa am? Nu mai inteleg nimic. La fiecare discutie cu ea nu se plange deloc de copilul meu, dar la notare e jale. Si chiar nu mi-as face probleme dar copilul de nu de S (5-6), e undeva pe la 8 la romana si la mate indraznesc sa spun ca e chiar mai bun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ra_mi_ella
Fetelor, ce faceti? Nimic nici un semn?Hai sa va zic despre noi. Tot semestrul asta am discutat cu doamna ce progrese incredibile a facut, ca a luat note mult mai bune decat se astepta, ca il va evalua altfel, ca a vazut ce cunostinte are, etc. Azi ni s-au pus notele.S-la Lb. românaS- la matematicaS- la optional (aici mi s-a motivat ca e suparata ca in ora de optional este luat de dna. psiholog si sa zic mersi ca i se pune S).Eu ce pozitie ar trebui sa am? Nu mai inteleg nimic. La fiecare discutie cu ea nu se plange deloc de copilul meu, dar la notare e jale. Si chiar nu mi-as face probleme dar copilul de nu de S (5-6), e undeva pe la 8 la romana si la mate indraznesc sa spun ca e chiar mai bun.
align="right" id="quote2">De ce nu ma mir? Parca am mai auzit asta la alta doamna!Nu conteaza notele chiar nu!ANNA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi incep sa se vada ceva semne de oboseala. Deocamdata apele sunt linistite, dar nu culc pe-o ureche, sigur asa de-o data si fara nici un avertisment o apuca pe doamna ceva.

Ra_mi_ella, nu te mai supara, important este ce stie copilul si o sa demonstreze dupa clasa a 5-a cand nu o sa mai fie doamna sa-i puna ea S la abilitati practice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite, Oana, sa iti dau un exemplu. Copilul meu e innebunit dupa animale, natura, studiaza cu microscopul tot ce ii trece prin minte si ce vede. Stie toate denumirile animalelor exotice din cartea aia cu colectia de animale de la Billa. Cat sunt eu la servici sta la bunici care stau la casa si chiar dac#259; sunt in oras au pisici, catei, purcel, caprite si este f implicat in tot ce tine de cresterea lor. Si doamna, desi mi-a spus ca are cel mai frumos caiet la Cunoasterea mediului, ii pune nota B ca sa ii incheie media B pentru ca nu concepe ea ca un copil care a avut atatea probleme de sanatate sa aiba FB. Nu e rautate? La materia asta chiar nu avea ce sa ii reproseze. Ii pune S la optional pt. ca vrea sa se razbune pe doamna psiholog ca aia o cam pune la punct si nu ii convine! Pai ce vina are copilul asta in razboiul dintre ele?

Am asa o mare sila si lehamite. Sincer eu nu mai trag de copil cum am tras 5 ani, sa munceasca suplimentar. Pai daca tu nu stii deloc sa apreciezi atata munca, cum sa nu se descurajeze copilul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...