Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ADHD, Asperger, autism, SD - la scoala (3)


Recommended Posts

Azi am fost la comisie la evaluare. Totul a fost super, mai ales ca ei stiau de la prof de sprijin ca fata are achizitii chiar conforme cu curricula normala de clasa 1.

Scrisoarea pe care au trimis-o doamnele s-a intors impotriva lor, pt ca, comisia v-a sesiza inspectorul scolar care se ocupa cu situatia copiilor cu curricula adaptata  si vor trimite o comisie si citez: "vedem ce masuri se pot lua ca sa fortam aceasta scoala sa-si schimbe atitudinea"

Bineinteles ca le-am povestit si eu cum ca acea curricula adaptata nu a fost luata in considerare si toate cele pe care mi le-a facut anul acesta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Scrisoarea pe care au trimis-o doamnele s-a intors impotriva lor, pt ca, comisia v-a sesiza inspectorul scolar care se ocupa cu situatia copiilor cu curricula adaptata  si vor trimite o comisie si citez: "vedem ce masuri se pot lua ca sa fortam aceasta scoala sa-si schimbe atitudinea"

 Ce doamne au trimis scrisoarea si unde? Cred ca am pierdut din sirul intamplarilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu mai stiu ce naiba mai scriu si ce nu. Acum vreo 2-3 sapt. au trimis catre comisia de evaluare o adresa prin care cereau sa fie lasata repetenta fata si prin care dadeau si in prof de sprijin zicand ca nu face nimic. Cei de la comisie ziceau ca s-a folosit un limbaj foarte dur, ceea ce nu era cazul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor cu copilasi cu probleme de sanatate, va sfatuiesc sa ascultati aceasta prelegere daca stiti engleza.

acest doctor si-a vindecat copilul de autism prin dieta si alte chestii naturale. nu e scam, vraci sau alta dracie, daca ascultati macar primele 20 min va lamuriti cum pot aparea aceste probleme.

[flo2]

 

are legatura cu dereglarile digestive care pot aparea la nastere sau prin antibiotice, etc..

cineva pomenea ca fetita e prea slaba si ca nu asimileaza din mincare. da! corect! din aceasta cauza...

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu am citit ca exista legatura clara intre ADHD, Autism si alte afectiuni din spectru, si, respectiv problemele digestive, in special disbioza. Exista o lista mai lunga de alimente care afecteaza absorbtia intestinala, fiind alergene, pe primul loc sunt GLUTENUL, lactatele (cazeina), dar si alte alimente comune, care pot fi alergene - ouale, vinetele, rosiile, citricele, soia, etc. Si este o alta serie de nutrienti care trebuie suplimentati in cazul acestor afectiuni - diferiti aminoacizi si acizi grasi, magneziu, vit B6, zinc, vit C, probiotice puternice.

Legat de crestere in greutate, va pot spune doar ca baiatul meu cel mic nu crestea bine deloc si avea scaunele proaste, adica pluteau deasupra si de multe ori erau imprastiate. Era extrem de slab. Dupa ce i-am scos glutenul, cam la 5-6 luni a inceput sa puna pe el in sfarsit.

 

Consultati cartea lui Patrick Holford - Gandesti asa cum mananci (scrisa in urma experientelor clinice de zeci de ani ale doctorului Abraham Hoffer, fost director al Departamentului de cercetare psihiatrica din Saskatchewan, Canada)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana ma bucur tare mult ca lucrurile stau bine si sper ca acele doamne sa primeasca o lectie, sa nu mai fie si alti copii abuzati (eu cred ca asta au facut cu fetita ta).

Din experienta cred ca ar fi mai bine sa nu participe la serbare. Pentru al meu serbarile de sfarsit de an din primara au fost frustrante.

In cazul vostru invatatoarea va avea grija sa o evidentieze negativ si mai tare pe fetita ta.

Sa nu ai nici un regret.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...