Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb!(71)


Recommended Posts

fetelor, eu nu am mai intrat de mult pe aici, poate fetele mai vechi isi mai amintesc de mine...

vroiam sa va incurajez (sper!)cu povestea mea, desi eu am o forma destul de usoara de endo...

 

pe scurt: acum 2ani jumate ne-am apucat optimisti de lucru la bebe. dupa 6 luni, doctora care ma urmarea mi-a zis ca am un chist endometriozic (2cm) sa mai incercam 6 luni si daca nu iese chistul trebuie operat laparoscopic. dupa 1 an (de urmarit ovulatie, temperatura alergat sotul prin casa :) etc), ne-am dat seama ca e serioasa treaba (nu am avut niciodata dureri...singurul semn fiind infertilitatea) si am mai fost pe la inca 3 doctori care mi-au vazut, fiecare, 2 sau 3 (dupa imaginatie :)) chisturi endo (toate de aprox 2 cm): unul propunea laparo si incercat natural imediat, unul laparo plus inducere menopauza 6 luni, unul -la care am si ramas- mi-a confirmat ca endo poate este un motiv pt esecul implantarii, dar ca problema mai grava i se pare prezenta unui hidrosalpinx (care e clar motiv de nereusita, si pt natural si pt fertilizare). mi-a propus sa lasam ovarele in pace pt ca orice interventie asupra lor poate insemna afectarea ovarelor si a rezervei ovariene (cel mai de pret 'bun' pt o femeie care isi doreste sa fie mamica). am ales sa merg pe mana lui, fiind un dr specialiazat pe infertilitate (zicea o fata de aici, ca a cautat tocmai contrariul, sa nu se opereze la un dr specializat pe fertilizare....) pt ca eu am mers de la bun inceput ca eu vreau un bebe cat mai repede, ca problema mea e infertilitatea si nu ma interesa prin ce metode pacalesc aceasta endometrioza...

am facut laparo pt hidrosalpinx, m-am ales cu o trompa clipsata,...am mai incercat 3 luni natural (cu sanse minime evident) si apoi am inceput tratament de IA (planul era 2 IA max -cu sanse destul de mici, apoi Fiv, in ideea ca endo, in stadiul actual e ok, nu pune mari probleme la fertilizare, insa ar putea avansa rapid si atunci se schimba lucrurile...) - totul s-a intamplat f repede apoi: pt ca am raspuns f bine la stimularea de IA, dr ne-a propus sa schimbam in Fiv. am fost de acord, si iata-ne acum asteptand un baietel, multumind in fiecare zi domnului si doctorului! (poate exista riscul ca endo sa avanseze si mai taziu sa reajung la operatie, se prea poate...insa stiu sigur ca prioritatea mea acum a fost si este alta!)

 

va doresc multa sanatate si sa dea doamne-doamne sa vi se indeplineasca si voua dorinta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salutare fetelor,

am fost la doc si surpriza n-am nimic , in afara de acel hidrosalpinx care se vede inca ,nimic....

am endoemtru de 8,9mm intr-o zi 8 presuspusa de cand am avut sangerrari abundente si asmenatoare cu menstra...apoi nu e trilaminar asta cica inseamna ca n-am ovulatie...iar marimea lui zice am estrogeni suficienti cat sa nu intru la menopauza...am primit tratament cu arefam din z15 timp de 10 zile si nimic altceva....

sunt tare in butoi , acum din initiativa propie ma duc la endocrinolog si daca si tiroida e ok , o sa mai cer o parere.....deci dupa aporoape o luna de sangerari , am endometru cat casa....

va puuuup si sper sa mai scrieti [mata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fete dragi,

 

XDidi...cum zice si Didi 81....sa gasesti o solutie si sa vezi ce si cum, nici nu stiu ce sa zic  [flo2] .

Cumintzica, doamne ajuta ! Ma bucur ca ai reusit, intr-adevar stadiul tau de endo e unul mic, fata de al meu cel putin, care e stadiu 3B [alcool] [alcool] [alcool]

Iti doresc ca baietelul sa stea cuminte pana la termen si apoi sa va bucure viata si sa fiti sanatosi impreuna si....sa scapi pt totdeauna de endometrioza ! [:)]

 

Eu....fara veste buna, adica mi-a venit ciclul, din nou, cu doua zile mai repede,acum astept sa imi mai treaca si sa merg sa vad chistu ala ce e cu el daca mai e sau nu [fri] .

Nu mi-am pus eu mari sperante ca se va prinde vreo sarcina,toate le-am facut mecanic, hop top, mai cu stres ,nervi ca nu ne potriveam cu programul cand era momentu si uite-asa ...dar sincer vorbind am sperat pana in ultima clipa ,dar n-a fost sa fie .... [alcool] .

 

pupici si sanatate la toate [flo2] [flo2] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut fete,

 

am fost de dimi la eco, is in a 4-a zi de menstra si surpriza neplacuta ,desigur, chistul a crescut ,este de 34/29 mm [smulgpar] [ups] [bang] .

medicul insista ca nu e endometriozic,dar eu n-as fi atata de sigura. M-a pus pe pastile, pe Yasmine, asadar adio bebe natural ! [bang]  A zis sa iau fara pauza 2 folii ca sa nu-mi vina ciclu si apoi sa merg sa ma vada iar.

El zice ca daca e chist normal se retrage ,daca nu se retrage el zice ca putin probabil sa creasca. Plus de asta incepe si perioada mirifica a concediilor....asa ca sunt praf ,confuza total si dezamagita [alcool] [alcool] [alcool] .

 

va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

umbra dr la care merg acum a mers la niste conferinte prin afara unde oamenii nu mai dau ac-uri pt chisturi functionale ca cica le reabsoarbe organismul cand vrea el...deci ea nu recomanda ac-uri decat pt contraceptie si reglarea menstrelor...

asa ca eu zic sa mai intrebi pe cineva inainte de ac-uri plus ca au si estragen care face chisturi endo, si acum personal eu am luat yasmine tot asa la indicatia dr care m-a operat si am zis ca mor de greturi , nu puteam manca nimic...

despre mine ce sa va zic am niste dureri care se duc pe picior in dreapta si stanga si spate si am teste de ovulatie aporape pozitive.... [batcap] la eco nu se vedea nimic...sunt bulversata rau...macar nu mai am sangerari...

va puuup weekend placut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

nu stiu ce se intampla cu forumul asta ca nu mi-au mai aparut notificari despre capitolul asta .... [fal]

Eu m-am uitat pe prospect si nu scrie estrogen la Yasmine, iar medicul din Ungaria de la Kaali Budapesta cu care ma mai conversez prin email a zis sa le iau ...apai oi vedea eu .

Mi-a zis sa fac un eco la inceput de august sa vad dimensiunile sau daca s-a retras ,dar el crede ca va trebui sa fac FIV in cele din urma [batcap] [batcap] [batcap] .

 

La Cluj sincer nici nu stiu la cine sa ma mai duc sa ma vada ca ma dispera cand ii aud cum isi dau cu parerea si sunt care nici nu recunosc chistul endo fata de cel functional ! Nu stiu ce l-a apucat si pe dr asta la care merg ca nu mi- o putut zice sigur daca e endo sau nu. [smulgpar]

 

Acum ma bate gandul sa incerc produse de Aloe Vera ....ati incercat careva ?

 

 

Pupici si multa sanatate !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...