Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb!(71)


Recommended Posts

Roxypuy  ai un noroc bestial ca ai ramas insarcinata cu chist endo, super tare !!!

Eu ma tot gandeam sa las pastilele in momentu asta si sa incerc natural, doar ca mi-e frica sa nu mi se faca mai multe chisturi. Daca n-as avea trei operatii la activ si rezerva ovariana scazuta, sincer m-as risca. Mi-e frica de FIV ca de dracu...numa cand ma gandesc imi vine a plange [fri] [fri] [fri] [fri] .

Am inceput deja sa pregatesc analizele,ma tot gandesc daca sa fac sau nu si alea de trombofilie [smulgpar] [smulgpar] .Anu trecut am facut Fact V Leiden si Protrombina ,la initiativa mea,care is ok....nici nu stiu ca medicii nu -ti zic sa le faci.... [alcool] .

Didi 81 iti doresc sa se prinda natural si sa ne dai vesti bune cat de rpd !

 

va pusi pe toate !! sanatate !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

umbra frica e normala insa cateodata e bine sa mai faci si asa cum simti, eu una negociez tratamentul cu dr de fiecare data cand se ajunge la el, si eu nu mai am sanse de bebe si nici operatie numai vreau....roxy seamana mult cu tine si uite ca a riscat , daca vei citi din urma in perioada cand a ramas insarcinata ai spune ca este imposibil sa ramana si o femeie sanatoasa, cat stres si cata presiune pusesera dr pe ea...

eu sunt de parere ca starea noastra

influenteaza mult aparitia endo si dezvoltarea chisturilor, iar ca exemplu mie mi-a disparut chist endo de 4 cm pe care se mai dezvoltasera inca 2 seroase de 2cm, in cateva luni, fara niciun  tratament , fara nimic....cei drept a fost perioada postului pastelui si atunci am slabit cateva kg bune care s-au pus la loc, chistul insa nu [:I] , dar l-am ignorat total...i-am zis la propiu ca nu fac nimic sa scap de el si ar fi bine sa gaseasca o solutie sa se elimine, stiu ca suna a psihiatrie dar asa am facut [vraji]

iar pe mine experientele astea m-au dat putin peste cap si n-am mai vazut atat de stiintifica treaba asta cu endometrioza si am luat asa cum este, fara sa-mi pun problema ca am sau nu o boala , sa ma iubesc asa cum sunt si sa ma accept, iar partea a doua cu bebe, ce sa mai zic , toti copii sunt minuni daca stai sa urmaresti toate aspectele momentului conceptiei, asa ca asta nu tine doar de doctori sau de tine ...trebuie sa-ti pui speranta undeva mai sus....si eu nu vorbesc asa ca m-am vazut cu sacii in caruta , dar chiar cred ca trebuie sa avem speranta si sa nu ne mai stresam la fiecare consult si sa ne cramponam de fiecare dr...daca tu vrei fiv si simti ca asa ai o sansa , cauta un dr care e dispus sa-ti faca procedura si cu chist, atata timp cat tu esti ok si impacata ca faci ce trebuie, e bine

hai ca m-am lungit , eu una mi-am descoperit un nou hobby cu ocazia motului finutei mele, i-am facut un tort cu fondant a  carui poza o puteti vedea in albul meu...sper sa va placa

va puuup si sa auzim de linute duble cat de curand [barza1]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

umbra, cred ca ar fi o idee buna sa iti faci din analizele de trombofilie, daca esti ok financiar. Uite, eu am ramas insarcinata natural anul trecut, desi aveam chist endometriozic de 7 cm pe ovarul drept si de 3 cm pe ovarul stang! Nici nu stiam ca le am, pur si simplu mi-am propus sa raman si la scurt timp s-a intamplat, apoi cand am fost la ecografie de sarcina le-am descoperit. Din pacate sarcina s-a oprit in evolutie la 7s, probabil din cauza trombofiliei, pt ca am aflat dupa aceea ca mai am si 3 mutatii de trombofilei pe deasupra  [batcap] . Deci, zic eu, daca reusesti sa ramai natural, macar sa faci tot posibilul sa nu mai apara si alte obstacole, sau sa sti de  ele ca sa poti actiona...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

XDIDI frumso spus, dar mai greu poate de pus in practica....nici io nu ma stiu ce vreau si cum vreau, sotul bate in retragere de la FIV...asa dintr-o data [smulgpar] ...o sa incerc sa mai vorbesc cu el .(ca prea ma chinui, ca-s multi bani, ca sanse nu prea sunt ...si multe cacturi de astea ....si ca mai bine infiem si de banii aia crestem un copil ..dar asta e alta poveste la care eu nu m-am prea gandit ...in fine )

Am programare la Budapesta pe 16 sept pt un consult prealabil + eco si vedem ce mai zice doctoru cand si daca incep FIV.

Didi Dr mi-a zis ca daca-s pe AC nu e indicat sa fac analizele de trombofilie, el oricum nu e prea de acord cu analizele astea..dar m-am cam confuzat...tb sa o sun pe dr Avram ,hematolog, sa va ce zice [smulgpar]

 

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

umbra stiu cat de greu este...avem si noi cativa ani si 2 interventii la activ...sincer daca ar fi sa iau de la acpat nu stiu cum as face acum, insa trebuie sa ai planul 2 ca daca nu o iei pe 7 carari, eu zic ca fiecare trebuie sa aiba safe place-ul sau si sa stie ca daca planul initial pica faci altceva...mai ales ca nu tine de tine aceasta alegere

cat depre ac-uri eu raman la parerea mea, ca nu mai iau cat traiesc....mie una mi-e rau de la ele si acum fie vorba intre noi de unde stii tu daca poti ramane  natural atata timp cat esti pe ac-uri?

iar sotul e speriat , se teme de esec e normal sa fie asa, e forte greu si pt ei, mai ales ca nu pricep sentimentul ala de gol in burta pe care il ai in fiecare luna cand vezi ca ti-a venit, si aici ma refere la altfel de gol decat cel fiziologic....dar ei sunt partea noastra rationala cand hormonii ne cacapareaza si cine stie ce iesiri de mame nebune in devenire avem... [soricel]  si pentru o familie e nevoie de 2 asa ca va recomand un concediu linitit , fara ac-uri si fara stres  si o cafea buna si o discutie sincera si linistita despre cum vede fiecare subiectul aparitiei unu copil la voi in familie. pentru ca daca va doriti un copil el va venii cumva...

tema adoptiei la noi a fost planul b de la inceputuri si am zis din start ca nu cred ca as face fiv...am facut tot ce am putut pt neuron si se pare ca mai am de incercat adoptia, la anu poate, cine stie, nu imi mai fac planuri de mult ....iar eu una am acceptat ideea de adoptie dupa ce am discutat cu mine putin si m-am intrebat ceva putin cam sadic si ceva ce nu ar trebui sa fie despartit...adik ce vreau, sa fiu mama, sau gravida? si dupa lungi ganduri si nopti grele , am ajuns la concluzia ca vreau sa fiu mama unui copil , asa m-am hotarat...

sper sa ai liniste sa poti lua o decizie impreuna cu sotul tau si aia sa fie una care sa va implineasca pe amndoi....te puuup si susces [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

xdidi, tin pumnii sa nu iti mai apara chisturi  [pup] . Cand ai facut eco ultima data?

 

Eu sunt in a 4-a luna de incercari pt bb. De ovulat se pare ca ovulez, acum sa vedem... Doar ce am fost sapt trecuta la eco, am avut f mari emotii, dar s-a dovedit a fi inca totul ok pe acolo, fara chisturi, ovarul arata minunat  [:)] . Luna viitoare se implineste 1 an de la operatie.

 

umbra, tu cum mai esti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ciao fete,

 

eu luni merg in Ungaria la un ecograf si la o discutie cu medicul pt FIV. Vedem ce decidem. Am fost sapt trecuta aici la Cj de mi-am facut PAP si chlamydia, mi-a facut si un eco si chistul e tot acolo pe ovarul stang, a mai scazut un pic, acuma o sa vad ce zice dr din Ungaria si decid apoi cand si cum e indicat sa incep FIV.Din pacate e singura mea sansa si tb sa profit de ea, sper sa fie totul bine.Mi-e groaza si frica....si nu va pot spune ce sentimente ma incearca.....endometrioza asta e de jaaaaleeeee [fri] [fri] [alcool] [alcool] .

 

Va doresc numai bine si sanatate !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...