Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb!(71)


Recommended Posts

Didi81 felicitari!!! I-ti doresc o sarcina frumoasa, usoara  si  [bib] sanatoas!

 

umbra Doamne ajuta sa fie norocos, multa bafta si mult calm pe toata perioada tratamentului, incredere si gandire pozitiva.

 

Eu am ales Sibiul pentru FIV dar cealalta obtiune era Budapesta, din cate am citit aveau destul de multe reusite la pacientele cu endometrioza, (ca si cei din Sibiu) e foarte important si acest aspect pentru ca stiu din experienta ce schema sa aleaga.

 

Eu sunt fericita unei reusite prin FIV, detinatoare de ENDO gr.IV fara interventie chirurgicala de curatare a endo (asta pentru ca nu sa putut face ceva, am fff multe aderente) Am 2 laparo, una pentru depistarea endo si a doua pentru clisparea trompelor, la ambele sa incercat si cratarea dar fara rezultate vizibile.

 

Acum sunt la 1,7 luni dupa nastere si menstruatiile mele sunt ciudate, nu prea am dureri (in prima zi am crampe dar trec cu ketonal) sangerarea tine aprox 3 zile, dar apoi am o scurgere maro timp de aproape 2 saptamani, asta e ciudat, nu stiu ce e si tot aman vizita la doctor.

Tin si un tratament homeopat, dr. zice ca poate fi de la tratament, se curata endo :D ar fi bine ce sa zic dar totusi....

 

Pupici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor, a-ti mai "studiat" medicamentul Visane? 

Eu intru pe facekook pe pagina Endometriosos Team si acolo a fost un subiect in legatura cu aceste pastilute, daca aveti cont pe FB va pun un link sa cititi si voi

 

 https://www.facebook.com/home.php#!/photo.php?fbid=642618412435398&set=a.534005446630029.122820.533069770056930&type=1&theater

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fete [:)]

va multumesc tuturor pt urari si ganduri bune, o sa incerc sa-mi pastrez calmul ( eu sunt o fire nervoasa de felul meu ,iar problemele de sanatate si tratamentele din ultima perioada nu m-au ajutat deloc la nervii mei...dar o sa incerc sa fiu mai linistita [smulgpar] ).

Lelu ,ma bucur ca ai reusit cu FIV , baietelul din poza de profil e minunat, sa-ti traiasca si sa va bucurati impreuna.

Si a mea e endo gr III sau cel putin asa era in febr in urma operatiei .

Cu cat se apropie momentu FIV-ului cu atat imi e mai groaza de tot ce va fi . L-am mai amanat un pic,adica va fi in noiembrie.

 

Myrynys multa bafta!Mie mi-ar fi placut, probabil si fetelor, sa ne impartasesti din experienta ta cu FIV in Europa, unde-o  fi el .Nu se stie niciodata, o experienta in plus povestita poate ajuta pe cineva .

 

Doamne ajuta tututor ! Multa sanatate si numai bine !

 

V-am pupat [flo2] [flo2] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lelu felicitari pentru micut sa creasca mare si sa va aduca numai bucurii,

imi dai sperante cand vad ca ai reusit cu endo stadiu avansat

mie mi-a explicat doc. ca e pierdere de vreme sa operezi endometrioza in stadiu avansat

ca tot ce taie se reface la loc si ca adinceste ranile ca conform studiilor pe care le-au facut 

asupra mai multor paciente au ajuns la concluzia ca e mai bine direct FIV

eu am ales sa merg pe mana lui vom vedea  [fri]

 

scurgerile alea maro le am si eu tot cam 2 saptamani pe luna pina la ovulatie  la mine,

de obicei se opreste daca beau ceai de cretisoara macar o cana la 2 zile

la secretie nu mi-a iesit nici o balarie decat mediu acid dar asta e obisnuit la endometrioza

[:-@]

umbra pai cam asta e experienta mea pina acuma ce am povestit in primele mesaje

urmeaza sa fac transferul tot prin noiembrie ,poate ne testam deodata si ne inscriem la aceiasi odiseee [:D]

a si am ales sa fac FIV in europa pt ca merg pe principiul ca au laboratoare mai bune si medici mai experimentati ,dar asta e alegerea fiecaruia binenteles

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ma mai tineti minte, am mai scris eu pe aici dar acum cativa ani. Am avut si eu endometrioza gr 4 care s-a curatat la laparoscopie. Acum am intrat sa va spun sa nu pierdeti speranta chiar si cu endo avansat. Eu am doua fetite si acum asteptam pe bebe 3 in aprilie. Se poate, nu va pierdeti speranta niciodata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

monica, sa-ti traiasca fetitele si sarcina usoara cu bebe 3 [flo2]   au fost sarcini naturale?
myrynys, si mie 3 doctori mi-au recomandat laparo pt curatarea chisturilor...nu si dr care mi-a facut fiv (aici in romania [:)] ), asa ca am facut fiv peste endometrioza  (nu avansata, e drept) -laparo a fost pt altceva, nu s-a atins de chisturi.
sa fie fivul reusit, si tie si umbrei va doresc!
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetellor, maine merg la eco azi am dus sumarul de urina sper sa gasesc cauza durerilor si a febrei...

monica felicitari pt bb 3 ce tare din cate stiu eu din trecut fetele sunt facute natural asa-i?nastere usoara si bebic papacios

fetelor asta cu curatatul si necuratatul ovarelor depinde de dr , si endo nu creste iar la loc, adik dupa o curatare si o menopauza ai cat de cat o perioada linistit, asta nu inseamna ca si fertila...insa la fiecare este in functie de organism si de noroc si de Dumnezeu pana la rma ca asa e de ciudata boala asta ca nu pot crede ca bebei mamelor cu endo nu vin altfel decat prin minuni(defapta cred ca toti vin asa), si mai cred ca fetele cu endo raman atunci cand nu mai cred ca raman, sau cand sunt preocupate de altele...la multe a reusit reteta asta la mine se pare ca undeva in adancul meu(pe care nu-l constientizez) sunt la fel de stresata....cu toate ca nu ma mai simt demult [batcap]

sunt tare bulversat zilele astea, va puuuup pe toate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...