Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb!(71)


Recommended Posts

myrynys asta cu nervii e cred ca la toate...sincer am cativa ascunsi bine si cand ies...noroc ca-s maritata cu om intelegator [soricel]

da s-a discutat de suplimentul cu seleniu pe forum mai acum vreo 4 ani daca nu ma insel...oricum daca e sa fie si cu seleniu si fara vine, iar eu am tot felul de teorii prezentate de catre medici cum ca vitaminele si suplimentele sintetice nu s-ar metaboliza si ca asa cum le luam le si eliminam, ma mai docmentez si va scriu daca e chiar pe bune...dar putem incerca prin alimentatie...

asa in alta ordine de idei am sumarul de urina excelent , deci nici urma de infectie urinara, insa cred ca am o candida cat mine de mare, care tot revine....maine nu plec fara tratament complet....

sper la eco sa nu fie chistoi.... [viki] ca nush ce-i fac

noapte buna va puuup [pup]

ps: fetelor la brasov a nins de s-a asezat asa de 1 oct ce facem pana in decembrie, eu am bagat si caloriferul electric....brrr [ninge]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

xdidi  [flo2]  asteptam vesti bune de la eco

Cel mai bogat aliment in seleniu sunt nucile braziliene (au aproape de 100 de ori mai mult decat alte alimente), o singura nuca asigura doza zilnica recomandata. Se gasesc prin unele piete in bucuresti, sau in supermarketuri, eu mai cumpar uneori.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor,

didi sunt foarte bune nucile eu pap tot timpul mai ales in posturi in loc de gustari

deci vestile nu sunt printre cele mai bune, am ovulat, de aici si temperatura si candida si durerile, insa la dureri se pare ca hidrosalpinxul s-a marit foarte mult il am de vreo 2 ani si a tot crescut, ba a scazut , dar acum din iunie pana acum de la  3 cm a ajuns la 6 si cica asta da dureri mari ca s-ar fi torsionat trompa si imi poate necroza tesut din trompa, deci interventia ar fi cea mai buna cale....cu eventula scoaterea trompelor....ceea ce eu nu-mi doresc deloc...asta e cica urgenta mare n-ar fi , dar mi-ar imbunatatii calitatea vietii cica asemenea crize pot fi insotite si de lesinuri si alte complicaciuni....

sunt putin jos cu moralul nu stiu ce vreau sa fac , dar voi gasi eu calea]

va puuuuup [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor,

didi sunt foarte bune nucile eu pap tot timpul mai ales in posturi in loc de gustari

deci vestile nu sunt printre cele mai bune, am ovulat, de aici si temperatura si candida si durerile, insa la dureri se pare ca hidrosalpinxul s-a marit foarte mult il am de vreo 2 ani si a tot crescut, ba a scazut , dar acum din iunie pana acum de la  3 cm a ajuns la 6 si cica asta da dureri mari ca s-ar fi torsionat trompa si imi poate necroza tesut din trompa, deci interventia ar fi cea mai buna cale....cu eventula scoaterea trompelor....ceea ce eu nu-mi doresc deloc...asta e cica urgenta mare n-ar fi , dar mi-ar imbunatatii calitatea vietii cica asemenea crize pot fi insotite si de lesinuri si alte complicaciuni....

sunt putin jos cu moralul nu stiu ce vreau sa fac , dar voi gasi eu calea]

va puuuuup [flo2]

 

offffff  [grup]  nasol cu endo ,e importanta si calitatea vietii eu nu as sta cu asa dureri, ai grija de tine 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da myry stiu ca nimeni n-ar sta cu asa dureri insa ar fi a 3 aoperatie doar pt endo....deci nu stiu , eu mai am o operatie din copilarie  si toate cu anestezie generala cu inturabare...deci da acum mi-e o frica de ma... pe mine de anestezie , caut o solutie mai usoara ...inca nu stiu daca functioneaza insa am auzit a se poate extrage lichidul si fara interventie , insa poate reaparea in timp destul de scurt ...tot caut solutii

am intrata si asa intr-un butoi ca durerile tot sunt si mi-e teama ca daca intru in operatie o sa ies fara trompe , cel putin fara cea dreapta sigur si mi-e ca asta poate afecta si mai mult la situatia mea actuala cu rezerva ovariana...sunt niste studii care arata ca scoaterea trompelor influenteaza multe chestii pe acolo, mai citesc si ma mai gandesc...acum sunt bulversata si refuz total operatia cel putin pana la sfarsitul anului...

va puuuuup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

xdidi, uf, nasol rau cu problemele astea si atatea operatii si anestezii... mai bine ca mai stai si cauti solutii. Pana la urma nu se poate face doar cu rahi anestezie? Oricum nici aia nu e floare la ureche si oricum interventia tot interventie chirurgicala...

Eu am la activ o cezariana cu rahi, si operatia pt endo (clasica, nu laparo) facuta cu anestezie generala. Si nu imi prea surade nici mie ideea de inca o cezariana dar asta e...

 

myrynys, am emotii mari cand ma duc la eco  [:)] . Oricum am doar 6 sapt, dar am facut o eco saptamana trecuta si ma mai duc maine iar pt ca am si un mic hematom si sa vad cum decurg lucrurile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

didi nu se poate face laparo cu rahie ca e o tehnica anume si trebuie anestezie generala si clasica daca ar fi cu rahie nu as vrea eu sa fac...am pierdut 900 ml de sange la prima operatie de endometrioza care a fost clasica, deci nu merci prefer inca un propofol si asta e...dar acum stau prost psihic si parca durerile nu ma lasa sunt vesnic obosita si frigul asta ma termina....oricum bafta cu cezariana , o sa ife putin mai aiurea acum ca s-au facut si aderente insa important e sa fie bebe bine si tu sanatoasa....si grija cu hematomul de la tampenia de trombofilie il ai nu ?offff ma rog sa treaca puuuuup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ce zici, in cazuri de-astea parca toate variantele sunt proaste  [:(]

Hematomul nu se stie sigur daca e de la tormbofilie, ca nu am mai avut pana acum. E posibil sa fie si din cauza aspenterului, ca la sarcina asta mi s-a recomandat aspenter, iar dr Uscatescu mi l-a redus de la 1 pe zi la 1 la 3 zile cand a auzit de hematom... Oricum, sper sa fie bine, deocamdata nu e mare si nu e nici aproape de embrion.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...