Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb!(71)


Recommended Posts

Buna, fetelor!

Ma numesc Alina, am 35 ani si sunt noua pe acest forum. Din pacate, si eu ma confrunt cu problema endometriozei si implicit a infertilitatii. Am un endometriom pe ovarul drept, descoperit anul trecut. Anul acesta, la control, mi s-a mai descoperit un chist si pe ovarul stang, care difera ca aspect echografic de endometriom. Mi s-a recomandat laparoscopia operatorie si apoi menopauza indusa cu diphereline pt minim 3 luni. Operatia as vrea sa o fac, dar nu ma incanta treaba cu menopauza indusa, pentru ca mi-e teama de efectele adverse ale tratamentului.

Medicul la care am fost eu este dr. Stanca Razvan din Constanta. Ce stiti despre acest medic? S-a mai operat cineva la dumnealui?

 

Va multumesc mult si va doresc multa sanatate si succes in tot ceea ce faceti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salutare fetelor !

nu am mai scris de ceva vreme la acest subiect,dar bineinteles ca va urmaresc postarile !

 

alinatanase sincer as fi vrut sa nu fii printre noi cu aceasta boala,intelegi ce vreau sa-ti zic . In ceea ce priveste frica ta pt efectele secundare ale tratamentului eu ti-as zice din experienta mea cu 11 injectii de Zoladex ( egal cu Dephereline) la activ dupa toate cele 3 operatii de endo sa nu-ti faci probleme : le vei suporta. Intr-adevar poti avea bufeuri de caldura,transpiratii, mai multi nervi ca de obicei,stari in care parca ai sparge tot in jurul tau,dar nu sunt majore,trec repede si crede-ma ca daca operatia e facuta cum trebuie si va curata tot ce e de curatat de acolo, vei avea de facut zic eu maxim 3,poate 4 injectii,acuma depinde si de medic ce decide. Nu te speria si fa tratamentul.  E cam scump,dar din pacate la noi e cam singura injectie care ajuta la endo. Ciclul ti se opreste dupa prima injectie,dar nu te astepta ca in secunda doi sa nu-ti mai vina, nu-ti va mai veni din luna urmatoare. Apoi dupa ultima injectie ciclul iti va reveni cam in doua luni sau mai mult. Eu ti le spun toate astea din experienta mea nu prea frumoasa. La mine endo a recidivat de fiecare data,chiar daca ultima operatie a fost facuta asa cum trebuie cu rabdare.Iti doresc multa bafta si noroc !

 

In alta ordine de idei eu am facut FIV la Budapesta.Am fost pe muchie de cutit cu toate,raspuns lent la tratament,folicoli putini,eram pe punctul de a renunta,dar dr m-a zis ca daca endometrioza nu ma ajuta,ma ajuta varsta si are incredere ca voi avea ovocite de calitate chiar daca nu vor fi multe. Asa a si fost,am avut 3 ovocite ,s-au fertilizat toate trei,asadar trei embrionasi frumosi ma asteptau.Am transferat joi 21 nov. 2 embrioni de calitate buna si f buna, al treilea nu a mai avut evolutie de la o zi la alta si a zis ca n-are rost sa-l pastrez. Ma gandeam ca nu voi ajunge sa am ce transfera la ce productie putina am avut, sunt fete care produc peste 10-12 ovocite si au poate tot atatia embrioni sau mai putini. Mi-ar fi placut si mie sa am ceva la pastrat ...dar asta e, sper ca astia sa se prinda si sa fie bine. Mai am de asteptat pana la testul beta, trece foarte greu,dar sper ca va fi bine. Experienta n-a fost una grea din pdv fizic, e greu psihic,mult stres,nervi.....a fost floare la ureche pe langa operatiile pe care le-am avut.

 

M-am cam intins un pic....va pup si va doresc toate cele bune !

Pupici de la Cluuuj :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor  [flo2]

 

umbra, tin pumnii sa se lase cu II  [pup]  Chiar ma intrebam ce mai faci, cum merge cu FIV-ul.

 

alinatanase, stiu ca e o decizie grea cu tratamentul pt endo... Am trecut si eu prin asta anul trecut, m-am operat si apoi am facut 3 luni Diphereline. Reactiile adverse depinde de la caz la caz daca apar sau nu, eu am decis sa fac injectiile alea pt ca e singurul tratament care scade destul de mult riscul de recidiva (desigur, poate sa recidiveze si asa din pacate...); am preferat sa stiu ca am facut tot posibilul sa scap de asta, sa se curete totul acolo. Chiar daca doctorul curata cat de bine poate, la nivel microscopic tot poate sa mai ramana ceva. Eu nu am avut nici o reactie adversa, am mers mult la sala in perioada aia (mergeam oricum, dar atunci am profitat de lipsa menstruatiei si am mers si mai mult), nu m-am ingrasat deloc. Mi-a revenit ciclul la fix 70 de zile de la ultima injectie, si in a 4-a luna dupa aia am ramas insarcinata  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi81 [flor] Doamne ajuta ! tu cum esti cu sarcina ? [il] cum te simti ? vaiii cred ca e minunaaaat !  [:)]  sanatate va doresc !

 

 

pusi la toate !

 

Sunt bine, par sa ma mai fi lasat greturile. Sapt trecuta am facut dublu test si a iesit f bine.  [:)]

Si multumesc pentru urari, iti doresc sa treci cat mai curand si tu prin asta!  [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru incurajari. Pentru operatie, decizia e luata, o voi face, dar inca ma mai gandesc cu tratamentul de dupa. Voi, care ati facut tratamentul hormonal, v-a monitorizat medicul in vreun fel nivelele hormonale inainte si dupa tratament? Eu nici nu am facut vreodata analize hormonale si d-aia nici nu stiu mare lucru in privinta asta.

Va pup, succes in toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor,

umbra sper sa ne dai vestea cea mare [flo2]

fetelor eu sunt ok acum am avut in weekened un junghi intercostal de pe stanga nici acum nu pot dormii, azi merg la eco de tiroida si sa vad ce imi zice nenea endocrinologu de sani mei plini de noduli ca ma dor inca si sunt inflamati ...nu cred ca am mai ovulat luna asta [zirea] , era prea de vis sa functionez si eu normal, nu?

deja imi fac mii de ganduri ca mi-a iesit fsh-ul asa mic pt ca eram deja in faza luteala , ca am ovulat la ciclu, ma rog eram in z 4 deci cand sa fi ovulat...deci tot felul de griji

alina menopauza pare ceva greu de suportat insa nu e chiar asa, mie operatia deschisa mi s-a parut nasoala ca mi-am revenit greu si faptul ca nu imi mai venea ciclu eu am stat 1 an si 3 luni fara ciclu, dar era mai mult frustrare...asa ca si apoi stai sa vezi fiv-uri si injectii si apoi sarcina are puls nu are , misca nu misca, apoi nasti , apoi papa nu papa si tot asa ...asta e un drum fara intoarcere, o data ce vrei sa devii parinte...eu m-am cam impotmolit la mijloc ,dar trec eu cumva si de parte aasta...

va puuup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alina acum am vazut raspunsul tau, te mai  intreb ceva tu ai incercat asa cu endometrioza asta sa ramai gravi?

de ce te intreb eu cand am ajuns la dr.albu mi-a zis ca in cazurile cu endometrioza bilateral operata e mai greu cu rezerva ovariana si de asta am si analizele varza, insa eu n-am incercat sa raman gravi inainte , mi-au zis doc ca n-am cum , e imposibil si ca trebuie operatie si ca sunt tanara , raman usor dupa....ce sa zic aveam 23 de ani atunci, insa planul nu a mers ...asa ca eu daca as da timpul inapoi as incerca sa raman cu toata endometrioza pe care o aveam si cu toate durerile, dar nah fiecare are decizia lui...spor in toate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...