Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb!(71)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna dimi ..imediat la amiaz,fetelor [flo2]

multumesc de gandurile bune !

 

Am o intrebare : care beta tb sa-l fac ? ca am vz ca sunt doua betaHCG si beta HCG total parca ...si sunt putin nedumerita. E vreo diferenta intre ele sau oricum indica amandoua daca e sarcina sau nu ? tb sa fac si progesteronul ,nu ? 

 

 

 Lelu important e ca pana la urma e bine ! [flo2]

Cumintzica mai ai un pic [flo2]

Didi81 [flo2]

 Xdidi  [flo2] 

Misspii [flo2]

Roxypuy [flo2]

Alina [flo2]

myrynys [flo2]

 

sper ca n-am uitat pe vreuna...iertare daca nu v-am scris [il]

 

va pup !

Grijiti de voi ! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

umbra...habar n-am care beta [batcap]  ca eu ducandu-ma sa fac analiza chiar la clinica in care am facut fiv (medlife) stiau deja asistentele ce analiza trebuie facuta...dar ma gandesc ca oriunde te-ai duce, asistenta care-ti recolteaza ar trebui sa stie care 'beta'trebuie facuta sa vezi daca e sarcina, dar stiu ca am avut o singura valoare, nu doua. si doar beta, progesteronul nu.

dar de la clinica ta nu ai primit instructiuni ce si cum? mie dupa ET mi-au dat o fisa cu exact ziua in care sa fac beta si tratamentul de urmat pana, sa-i anunt valoarea beta in caz de nu o fac la ei; altfel, m-au sunat ei imediat ce s-a afisat valoarea (tocmai o vazusem si eu pe net si tremuram), m-au felicitat si mi-au spus ce sa fac mai departe.

hai curaj [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mersi Cumintzica [:)] , nu mi-au zis,au zis doar beta si sa o fac la 12 zile dupa ET,mi-au dat tratamentul de sustinere si mi-a zis dr sa-i scriu mail cu rezultatul.

Din cate am vazut beta total indica valori fff mari ,am vz la o fata peste 800 primul beta, iar alta avea 70 ...vad eu acolo,numa sa fie bine.

Cu curajul...vorba aia ,,curaj gaina ca te tai,, [fri] ...nu pot sa nu ma gandesc...va fi soc si daca e pozitiv si daca e negativ.....doar ca vor fi altfel de socuri ...unul frumos...altu naspa rau . Chiar as amana la nesfarsit testul asta ...mi-e o groaza de Doamne feri ! [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

te inteleg...si eu parca as fi amanat momentul analizei, ca-mi era frica ca-mi va spulbera visul  [fri] si nici nu m-am atins de vreun test de pipi (nici macar dupa ce am stiut ca trebuia sa iasa pozitiv) ...insa la odiseea de fiv vad ca majoritatea nu au rabdare si fac beta mai devreme (si chiar daca e pozitiva valoarea, trebuie sa o repete apoi ca sa li se confirme cresterea valorii) sau numeroase teste de pipi (care oricum nu sunt relevante atat de devreme).

eu am facut la 14z dupa ET si am avut 241, dar sa stii ca valorile difera f mult, important e sa fie peste valoarea care indica sarcina; am auzit si de valori mai mari de 800 (mai ales la gemenasi, dar nu numai) si valori f micute, fara ca asta sa aiba o relevanta f mare (dar daca e cam prea mica cred ca e indicat sa o repeti ptca trebuie sa fie in crestere, de aia valoarea difera oricum si daca e facut in z12, 14 sau mai tarziu...)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei fetele!

 

Cumintzik - ce putin mai ai! Cele mai lungi zile....imi amintesc cu emotie si acum de perioada asta :) pitica mea a facut 1 an si 4 luni pe 20 acum si nici nu-mi vine sa cred k a trecut atata vreme...chiar ma gndeam zilele trecute k acum 2 ani pe 29 nov vedeam 2 liniutze, visul mult asteptat :) Doamne ce clipe minunate! Eu chiar ma simteam insarcinata si ma cam purtam ca atare in mod inconstient, chiar ma gandeam k o iau pe campii...conteaza f mult, apropos de ci ziceau si fetele, sa te crezi insarcinata si sa te porti ca atare atunci cand stii k esti fff aproape de marele vis :) bafta multa si te asteptam cu impresii legate de marea intalnire!

 

Umbra - chill si gandeste pozitiv! Asa cum am zis mai sus e f important psihicul si starea ta asa k simte-te gravi :) o sa fie bine, ai sa vezi! In luna in care il praznuim pe Sf Nectarie se intampla f multe minuni. Sa stii k la fixare sunt cam aceleasi simptome k la inceput de cm - dureri de spate, de burta etc asa k don't panic! Ia no spa dk te doare. Mie mi- a dat no spa si uscosin pt dureri/contractii, duphaston pt fixare, acid folic si elevit. Doamne ajuta si tin pumnii sa fie bine!

 

Si ca sa va mai incurajez un pik - una din colegele mele de odisee care este si ea pacienta dr Albu, endomumoasa si ea plus ceva alte probleme, a facut FIV la el si asa l-a avut pe baietel in 2012, iar acum cateva luni a ramas gravi natural cu bb2 :)) mare surpriza k nu se astepta si nici nu era pregatita dar nah :) deci se confirma ce ne-a spus si mie si ei dr k la primul iese dopul si dupa aia vin bebeii unul dp altul :))

 

Va pupacesc pe toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxypuy [flo2]  ce frumos si comic  ai spus : ,,....la primul iese dopul si dupa aia vin bebeii unul dp altul :)) '' [il] [il] [il] [:)] . macar de-ar fi asa la toate cu endo....

Eu is pozitiva si ma relaxez cat pot...am lenevit sapt asta maxim,am mancat ca o purcica ...mai ales ciocolata cred ca n-am mancat atata cioco in 6 luni [batcap] , dar ce-a fi a fi...mai e un pic si e aci si ziua de marti [alcool] .

 

pups [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://vibratiavindecarii.blogspot.ro/2012/07/endometrioza-boala-neiubirii-si.html?spref=fb

 

Fetele, am gasit pe grupul de endo de pe Fbk un articol cu un tratam naturist. Nu mai stiu daca era schema asta si la noi pe prima pagina, dar am zis k poate mai incercam ceva. Eu am luat o tura de coacaz si zmeur acum vreo 2 ani, inainte sa raman gravi...parca as incerca si schema asta sa vdm...

 

Tipa are o abordare ciudata cu chakrele ei, dar partea asta cu naturistele eu zic k merita incercata. Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...