Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb!(71)


Recommended Posts

lali clasic cu siguranta se pot opera , dar prima operatie am facut-o clasic si in urma ei am facut sindrom aderential pelvin, deci nu vreau sa repet episodul, plus ca m-am recuperat ffff greu...am vb azi cu medicul de familie si cica vineri sa ma duc sa-mi dea reteta pt diphe ca cica intra la compensate fara protocol special, sper sa fie asa...s-or mai fi desteptat si astia de la casa...

de defect nu stiu ce sa zic, insa posibil s-au referit la formele anormale pe care le ia aparatul genital in urma chisturilor si leziunilor, eu am ovarul stang adus dupa uter cu o trompa curbata , dar care a iesit perfect la analiza de cromoperturbatie, deci trompe ok acum nu stiu daca sunt si functionale, asta nici un dr nu poate sa-ti zica sigur...faptul ca lichidul curge prin ele si nu sunt obturate , nu inseamna ca au si capacitatea de a preluat ovulul si a duce povestea  mai departe pana la implantare...dar la tine a mers o data cine stie...

fetelor imi amorteste piciorul drept si mi-e o frica sa nu se sparga "gemenii" de numai...acum nah sunt si in ziua 22 si se apropie perioada vesela...deci in curand runda 2 de menopauza si incep drumul spre a 3-a operatie...

va pup noapte buna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Xdidi ar fi super daca ar merge asa usor cu compensarea dipherelinului. Chiar te rog sa imi spui ce iti zice dr tau de familie ca sa stiu si eu cum sa il iau pe al meu atunci cand o sa merg pentru reteta compensata.

 

Eu ma gandesc ca acel defect se refera la faptul ca exista o gaura in peretele peritoneal sau o fi tesutul altfel pentru ca mie in iesirea din spital imi spune ca totul arata bine:uter, ovare, trompe, toate au forma care trebuie, nu au existat aderente sau chisturi. In fine, maine voi vedea ca m-am hotarat pana la urma sa merg maine la cibinet sa vorbesc cu dr. Daca tot trebuie sa astept sa imi vina mestruatia ca sa incep tratamentul si daca tot se apropie perioada de ovulatie, am sa incerc luna asta o monitorizare si odata cu monitorizarea voi vorbi cu doctorul si despre tratament si ce o mai fi de vorbit.

 

Sanatate multa si sa citim numai de bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf...Didi!

As trage o injuratura dar nu-i frumos...dar uneori chiar ca ai face-o.si eu am ovarul drept cica dus spre uter si aproape lipit de peretele uterului..dar ce mai conteaza!

De Visanne ce stiti? A luat cineva? Am intrebat la dona,sensi,help net si nu au.....as vrea sa incerc si visanne ....ca oricum nu stiu ce as mai putea sa incerc!

Inca nu am dat raspuns la sibiu.sunt cu capu'dar nu pot sa dau un raspuns ,inca!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor,

am reusit am luat diphe compensat de la medicul de familie, si de la sensiblu inca 10% cu cardul, am dat pe el pana in 200 ron...l-am si facut , ce doare nenorocirea...

si am avut si primele efecte adverse la o jumatate de ora dupa injectie, bufeuri si usoare ameteli...si toata seara m-a luat cu calduri, iar eu de la depo-provera n-am avut nimic...deci cred ca e altfel

mie mi-a dat profu si cicloproginova sa iau concomitent, care e plin de estrogeni si contraindicat in endo, dar el stiind fff bine istoricul meu , mi l-a dat...o sa incep si cu ala ,iar de la el cred ca o sa-mi fie raut...

mispii stiu ca o lady nu injura, dar ce a fost in gandul meu la eco, nu cred ca pot reproduce [mai]

cu sibiul e atat de , fara cuvinte ca nu pot sa-ti dau un sfat , dar poate ar fi ok sa mai amani o decizie  si sa vb cu ei pentru asta, nu mai poti plati inca un an? cine stie ce se intampla in timp si ce te poate influenta intr-o decizie. Vb cu ei si lasa-ti timpul necesar , trebuie sa fi si constienta ca in boala noastra e greu sa obtii embrioni buni de congelat, deci cei de la sibiu au facut o treaba buna si tu ai raspuns foarte bine...mai vb noi pe fb [balo]

in rest n-am ce sa va zic decat ca astept , va pup pe toate si weekend fain [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of mai Xdidi...cate induri si tu! Sa iti dea Dumnezeu putere sa treci cu bine!

 

Nu am mai intrat caci si eu sunt destul de demoralizata...Aceasta endo ne termina mai fetelor, nu se lasa deloc.Si parca toti bat pasul pe loc si nu gasesc alinare...ramane in continuare o enigma.

 

Eu nici naturiste nu mai iau, am continuat numai cu tratamentul homeopat.Vad ca dureri mari nu am mai avut, dar nu am scos inca steriletul...sa vezi atunci!!!

 

Vreau ca acum la inceputul lunii aprilie sa il scot, sa vad cum fac dupa...Deja am chist care se alimenteaza...Nu stiu, am atatea temeri, dar simt ca trebuie sa incerc si asta.

 

A incercat cineva sucul de Noni pentru endo?

Am citi de el intr-una rticol, si as incerca o cura, poate mai amelioreaza simptomele.

 

Va pup si va imbratisez!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare fetelor, am si eu o nelamurire am dureri destul de mari si am vrut sa-mi reduc la munca din obligatii, faza e ca eu n-am program si pana azi eu credeam ca una din activitatiile mele este benevola, ei bine nu este si nu vor sa ma ajute pana la operatie...

voi ati avut concediu medical pentru endometrioza? si cate zile ati putut lua?

dr meu de familie a zis ca nu poate sa-mi dea medical pt endo si imi trebuie un dr in contract cu casa si nu mai stiu ce intelegere pe concedii medicale...dr care ma v-a opera n-are contract cu casa...o sa mai vb cu el, n-am insistat ca nu credeam ca o sa am prb la munca, dar nah...astia-s oamenii

va puuuup weeekend fain!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am facut si eu prima injectie de diphereline. Nu mai tin minte de data trecuta, dupa cat timp incep sa apara efectele adverse> Stiu ca prima data cand am tinut tratamentul am avut bufeuri, crampe musculare, insomnii, uscaciune vaginala...destule, dar nu mai tin minte daca au inceput de la prima injectie sau abia la a doua injectie. Sper ca tura asta sa treaca usor. Imi e groaza de bufeuri, mai ales ca incepe sa se incalzeasca afara. prima data a fost mai usor cu bufeurile pentru ca am inceput pe 31 decembrie, deci era iarna si numai bine mi-a picat.

 

Tu cum mai esti xdidi?

 

Vad ca acest subiect nu prea mai este activ, nu se mai scrie ca acum ceva ani, asta inseamna ca suntem mai putine endometrioase sper.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare lalitica, as vrea eu sa nu mai fie endometrioase, fetele nu mai sunt asa de active pentru ca majoritatea sunt mamici de pitici care le manaca tot timplul liber...

eu nu sunt asa de bine, azi am fost la doc , s-a micsorat fff putin chistul si nah am tot felul de reactii adverse, ma doare ficatul, am tot felul de torsiuni si probleme la munca normal ca trebuia sa fie si altceva...acum sunt in cautare de medical, profu a zis ca imi da de la regina maria , dar tre sa merg si acolo...las asta dupa sarbatori...

bafta cu diphe si eu ma gandesc cu groaza ca mai am una saptamana viitoare si ultima in mai....eu ammavut bufeuri imediat dupa injectare, dar dr la care merg acum mi-a dat si niste estrogeni ca sa ma mai scuteasca de efectele suparatoare, nu stiu daca a procedat bine insa e singurul in care mai am incredere....asa ca urmez tratamentul intocmai...

ai reusit sa-l iei compensat diphe, nu?

va puuup pe toate o zi frumoasa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hola fetele! Mai bag si eu un cap pe aici k sa nu ma uitati :) din pacate am inceput sa am dureri uneori pe parcursul lunii, stari de balonare, scaune cu sange...deci nu e de bine :( de vreo 2 sapt ma doare si mijlocul, nu stiundaca o fi de pe la rinichi, oi fi fortat ceva pe la sala (daa, am inceput iar sa merg la sala k nu se mai putea cu kg !!!) Sau or fi ceva aderente...nici nu vreau sa ma gandesc :( momentan sunt la a treia luna de zmeur+coacaz, am luat si un complex de multivitamine si minerale k nu mai faceam fatza cu oboseala si cu starea de nervozitate, iau 10 zile pe luna din prima zi de cm calciu+mg+zn...si ma gandesc cu groaza la controlul anual din vara...cine stie ce dimensiuni or mai fi atins balaurii mei. Oricum cand am citit de ai tai xdidi...m-am ingrozit! Am sperat sa fie o greseala de tastare...nici nu ma gandeam la ditamai chistuloii :( bafta multa sa mai dea inapoi! Ciudat k ti-a dat dr estrogeni...

 

 

Eu la ambele oper am avut dr cu contract, deci nu stiu ce sa-ti spun...dar chiar dk n-are dr gineco, oricum te poti duce cu biletul de externare la dr fam si iti da el. Eu am avut o parte de CM dat de spital (cateva zile) si apoi mi l-a prelungit dr fam.

 

 

Tare k ati reusit sa compensati diphe! Pe vremea cand l-am facut eu era intre 750 si 1000 ron doza si nu se compensa k deh e consideratmedicam pt infertilitate si in tara asta minunata nu e considerata boala, ci moft...dar am avut mare noroc k m-au inclus intr-un program de studiu al spitalului si l-am luat gratuit ;)

 

In rest, sunt ok, s-au mai linistit apele si la job, minunica mea creste pe zi ce trece ai ne uimeste cu progresele ei :) ahhaa, mi-am amintit sa va zic k am mai aflat de o fosta colega care are endo, a fost operata si acum urmeaza sa nasca un baietel! Totul natural, deci minunile se inmultesc!!! Am mai citit niate cazuri si pe grupul de Facebook, sunt o gramada de chestii interesante si pe akolo - articole, tratamente, sfaturi.

 

Am reusit sa ma curat si de buboaiele nesuferite de pe fatza :) am ajuns la dermato pana la urma k nu se mai putea. Mi-a dat o mixtura de preparat, am continuat cu produsele denla Avene, dar efectul minune a venit dp vacanta din Caraibe din ianuarie :) dupa ce akolo am facut o mega iritatie pe fata, piept si brate (poate de la soare...desi am avut protectie), ei bine, dupa ce am venit aks...curatenie totala! Acum mai iese cate un cosuletz inainte de cm, dar am scapat de galmoaiele alea nesuferite! Cred k tb sa ma mut in Caraibe k sa scap de tt problemele :)) aaa, sa nu mai zik k disparusera si vesnicele descuamari din cap si urechi de la dermatita seboreica.

 

Apropos de vacante - am observat k de fiecare data cand zbor cu avionul ma balonez ingrozitor si incep sa am dureri...voua vi s-a intamplat? Am observat asta dupa prima operatie si acum mi se intampla de fiec data...o acea vreo leg cu endo?

 

Didi, mai ai un pik si vine bb!! Nastere usoara!

 

Umbra ce mai faci? Hai mai da-ne un semn sa stim de tine :*

 

Misspii, ai luat vreo decizie?

 

Ellyshor, tu ce mai faci, draga mea? Akus akus face piticul 2 ani :)

 

Va pupicesc pe toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...