Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb!(71)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salutare fetelor,

roxy dureri de spate hmmm mergi la o eco, eu doar oboseam si ma durea spatele putin , mai amorteam nimic spectaculos, dar cresteau chisturile ca'n basme, iar marimea e corecta , nu am scris gresit cu toate ca as fi vrut eu sa fie in milimetri sau macar fara 1 in fata....

didi ce putin mai este ...faci un tauras su gemenasi?

va pup pe toate si sarbatori frumoase si linistite

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

xdidi, tauras  [:)] . O sa fie cezariana si nu apuc 40 de saptamani, nici 39. Pe langa faptul ca mai am o cezariana la activ, ma mai si confrunt de cateva luni bune cu o infectie urinara asimptomatica dar care nu cedeaza la nimic  [batcap] . Sper sa nu se ajunga sa mi se deschida colul inainte de ceza, sa nu fie bebele expus la ce balarii mai sunt pe acolo...

 

 

Paste fericit va doresc si eu tuturor!  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

            Buna tuturor!

  Ma alatur si eu voua...mda, endometrioza! Sa va spun cate ceva despre mine pentru inceput, nu? Am aproape 25 de ani, si acest diagnostic urat. Imi doresc tare mult un bebe... de fapt, ne dorim ! Asa ca sper sa mai primesc cate un sfat de la voi.

  Maine se face o saptamana de cand m am operat, doctorul la care am ales sa merg este dl. Suciu, de la Polizu. Aveam ambele ovare afectate, mai ales stangul.Si se pare ca nu era de ajuns asta, ceva urcase si pe trompa. Va scriu mai bine ceea ce scrie pe fisa de externare, poate unele din voi stiti mai multe decat mine despre aceste lucruri, si ma mai ajutati.

 Se intervine chirurgical laparoscopic si se practica Chistectomie ovariana bilaterala. Ignipunctura ovariana dreapta. Cromotubatie trompa stanga (pozitiva).

     Va multumesc ... si sa ne auzim cu bine ! [flo2] [flo2] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andreea, n-as fi vrut sa-ti urez bine ai venit aici, dar cu ce te putem ajuta te ajutam si sper eu asa in capul meu sa redenumim o data capitolul asta in endometrioase mamici...mai e pana acolo , dar sa stii ca nu mult...

deci operatia ta sa inteleg ca a fost laparoscopica, ceea ce e bine, eviti riscul de sindrom aderential pelvin,  si ti-a facut punctie pe ovarul drept ma rog cine stie dc, si ai o trompa buna iei astea sunt vesti bune, insa ma intreb cealalta trompa cum este? s-a intervenit pe ea chirurgical?

sincer de suciu am auzit numai dude, dar ca si chirurg e ok, putin infatuat si orgolios, si necomunicativ, asta de la 2 prietene care s-au dus la el una cu nasterea si alta cu infertilitate...daca nu iti da tratament, adik diphe poti cere inca o parere si aici il recomand pe albu, inca imi place despre el....

de mine probabil ca ai citit in paginile trecute, si cu toate ca sunt putin la pamant cu "pisicu" tot te incurajez ca o sa fie bine si cu cat accepti boala mai repede cu atat treci mai repede de neplacerile ei....acum cu bebe , o sa vina asa cum trebuie si cand trebuie si de unde trebuie, eu asta am invata dupa 6 ani de lupta cu boala asta...

te pup si iti doresc recuperare usoara si poti sa intrebi orice iti trece prin cap, iar noi o sa-ti raspundem cat putem de bine sau de repede pupicu again

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc ca mi ai raspuns atat de repede! Si da, nici eu nu as fi vrut sa primesc un bun venit aici... dar asta este, mergem inainte [alcool] ... de cealalta trompa nu mi a spus nimic. bine... ceea ce mi a zis de trompe oricum a fost la scurt timp dupa operatie, si cu toate stim ca anestezia te tampeste :)) asa ca nu mai stiu exact ce mi a spus. stiu doar ca a venit la mine cu un aer ... de fericire ca sa zic asa, mi a zis ce a avut de zis apoi , mi a spus zambind : "stai linistita ca te am trecut deja si pe lista la sala de nasteri !" . Asta am luat o ca pe un lucru bun, gandind ca un medic nu ar spune asa ceva doar de dragul de a o spune. Am intrebat de tratamentul cu diphe, si mi a spus ca la mine nu este cazul de asa ceva. In schimb, sa iau in continuare AC, o perioada, pentru a da un ragaz organelor sa si revina dupa interventie. Si da, operatia a fost laparoscopica. Cred insa ca a fost destul de grea, dat fiind ca in loc de o ora, la cat se asteptau cu totii sa dureze, a durat 4 ore... si am pierdut si mult sange. Maine trebuie sa merg la control, sa imi scoata si firele, si probabil tot maine imi va da si rezultatul la testul care se face lichidului scos de acolo. Si eu am auzit destule de dansul... si pro, si contra. A fost insa singurul care mi a pus un diagnostic corect si care nu m a speriat aiurea si a inceput sa ma indoape cu tot felul de medicamente. Pana la el am mai fost la 4 medici... si am avut 4 diagnostice diferite:  chisturi dermoide, ovare polichistice, suspecta de cancer!!! [batcap] [batcap] [batcap] [batcap]  si altul mi a spus ca nu am nimic. Plus tratamente, bineinteles.. toate fara niciun rost.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare lalitica, as vrea eu sa nu mai fie endometrioase, fetele nu mai sunt asa de active pentru ca majoritatea sunt mamici de pitici care le manaca tot timplul liber...

eu nu sunt asa de bine, azi am fost la doc , s-a micsorat fff putin chistul si nah am tot felul de reactii adverse, ma doare ficatul, am tot felul de torsiuni si probleme la munca normal ca trebuia sa fie si altceva...acum sunt in cautare de medical, profu a zis ca imi da de la regina maria , dar tre sa merg si acolo...las asta dupa sarbatori...

bafta cu diphe si eu ma gandesc cu groaza ca mai am una saptamana viitoare si ultima in mai....eu ammavut bufeuri imediat dupa injectare, dar dr la care merg acum mi-a dat si niste estrogeni ca sa ma mai scuteasca de efectele suparatoare, nu stiu daca a procedat bine insa e singurul in care mai am incredere....asa ca urmez tratamentul intocmai...

ai reusit sa-l iei compensat diphe, nu?

va puuup pe toate o zi frumoasa

xdidi imi pare rau ca te confrunti si cu probleme la ficat. Sper ca esti mai bine.

Nu stiu cum ai reusit tu sa iei compensat dar mie doctorul mi-a spus ca nu imi poate da compensat, la fel ca si acum 5 ani, ci trebuie sa depun un dosar la casa de asigurari si sa mi-l aprobe ei si abia apoi imi poate da compensat. Cum eu trebuia sa fac injectia in urmatoarele zile si cum imi era groaza de toata birocratia asta, am asat-o balta si mi-am luat injectia de la Sensiblu cu 402 ron. asta e.Asta sa fie paguba cea mai mare.

Eu am o saptamana de la injectie si nu am nici o reactie adversa. Sper sa apara cat mai tarziu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andreeacalciuu14...ce sa zic...welcome to the club. Imi pare rau ca te confrunti si tu cu boala asta parsiva dar vestea buna este ca multe femei cu endometrioza au ajuns sa fie fericite mamici. Dureaza mai mult pana ne atingem telul, muncim mai mult dar toate vom ajunge la un moment dat sa ne strngem puiul in brate. Si eu zic ca doctorul ar fi trebuit sa iti dea tratament cu diphereline, dar na...nu sunt medic...o fi avand el o logica in capul lui de ti-a dat AC. Perioada imediat dupa laparo este foarte buna pentru o posibila sarcina. Sotul tau si-a facut spermograma, in privinta asta nu aveti probleme?

Dupa ce te refaci, da-i bataie si prestati o data la doua zile, ca sa fiti acoperiti.Te asteptam cu vesti bune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Ce sa mai zic si eu.probleme si necazuri.am avut o perioada cumplita,didi tu stii si nu mai scriu sa nu va incarc acum de sarbatori.sincer nu mai duc si nu mai sunt nici puternica si in nici un fel.

Dar dupa...am avut o sangerare si nu se mai opreste,tot orgametril iau dar cu pauza de 5 zile acum cica sunt in pauza dar cum socotesc ca am sangerat non stop din 9.04 m-am programat in mai in viena dar parca e mult pana atunci dar asta e..dureri nu stiu daca am ca ma doare capul si bag algocalmin la greu asa ca nu-mi dau seama.traim si vedem.va pup!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 Ca sa fie treaba treaba, aseara am uitat sa iau si pastila, dar am luat o la trezire. Nu si a facut spermograma... si asta pentru ca stiam clar ca problema este la mine, de asta nu am trecut si la faza aceea de investigari. Astazi merg la dl. dr sa imi scoata firele si sper sa pot vorbi mai mult cu el, pentru ca de obicei este ocupat pana peste cap, paciente cu duiumul la cabinet si altele care il suna. Vroiam sa va mai intreb.. voi cat timp a trebuit sa intrerupeti viata sexuala dupa laparoscopie? Mie mi a spus 6 saptamani  [batcap]

   Va pup si ... la cat mai multe vesti bune !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...