Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb!(71)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

xdidi, ma bucur ca ai trecut si de hopul asta si ca ti-ai revenit. Sa inteleg ca faci un FIV acum? Sunt convinsa ca sansele ar fi mai mari, parca asa stiu ca primele 6 luni dupa laparoscopie sunt sanse bune de a ramane insarcinata (natural sau FIV).

 

Eu am o saptamana de la ultima injectie, asa ca mai am de astepta vreo 2 luni pana ne reapucam de proiectul bebe. Fata de data trecuta cand am tinut tratamentul, acum am avut doar bufeuri. Bine ca se vor sfarsi in curand ca nu stiu cum faceam fata pe caldurile astea ca si asa cateodata curg apele pe mine si ma ia cu niste calduri de nu mai stiu de mine.

 

Sanatate multa tuturor si sa auzim numai de bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor,

merci pt urari, sunt chiar intr-o forma de zile mari, prin casa n-am stare si tot fac cete ceva , iar pe afara abia azi am iesit singura cu metroul si ma resimt , cam obosesc in schimb ma simt foarte bine si eliberata...cat despre fiv...nu cred ca facdin mai multe motive, in principal si cele de la inceput si acum sotul e ferm convins pe adoptie, medicul de familie(cu care am o relatie foarte apropiata)nu ma sfatuieste si mi-a dat un tratament naturist(face si fitoterapie) si zice ca tratamentul asta il are descris ca studiu de caz pe o pacienta cu endometrioza.

Acum sincer sunt cam bulversata, dar fiv nu cred ca voi face. Si chiar daca as vrea n-am avea cum material, deci sunt la maxim pe cardurile de credit si credit cred ca nu ne mai da nicio banca ...si nici nu sunt dispusa , nici psihic nu stau bine, m-a zapacit dipherelinul asta...sper sa mai scap de buferuri,  parca sunt la ore exacte, seara pe la 10 ma apuca si dimineata si la pranz am reprize...

sa nu uit tratamentul este extracte de muguri de coacaz negru si mladite de mur , cate 4ml pe zi in doua prize dimineata si seara timp de 2 luni , apoi trecem la altele ...asta era tratamentul descris intr-un studiu medical, tipa era operata de endometrioza in stadiu avansat si avea 31 de ani...si nu a mai avut recidiva, ceea ce mi-as dori si eu...

va pup ca sunt putin in butoi si nu vreau sa va bag si pe voi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut , am zis ca o sa va zic poveste si din pacate e a mea si cat se poate de adevarata...sper sa nu va plictisesc ffff tare....pe 01.04.2014 a murit mama - adica bunica mea ( mama a murit cand aveam 7 ani).era singura mea mama ....dupa inmormantare am avut o sangerare naspa...nu mai stiu ce si cum am facut in perioada aceea.dar intr-o seara am avut multe pete maro pe mana si nu am mai luat orgametril...am facut analize de sange pentru ficat ,vitamina D... Si binenteles un CA.CA-ul 3 si un pic nici dupa operatie nu am avut asa valoare mica....cm nu am mai avut.... pe 28.05 aveam programare in Viena.ma duc si surpriza zice ca e sarcina - 5 saptamani.ne-am socat,bucurat ,mirat....Victor tot zicea ca mami are in burta bebe ....dar noi radeam...eu nu cred in minuni dar acum am crezut...faceam deja planuri ,ziceam ca e fetita....am plecat din cabinet cu ecografia care ziceam ca-i prima poza de album..cu cerculetul facut cu pixul de dr.

dr zicea ca luni sa fac beta....din Germania ca acola am fost si in drum ne-am dus prin Viena ne oprim la Prisplop sa multumim pentru minunea noastra!!!! luni fac beta la bioclinica - soc NEGATIVA!!! apucasem sa dau mesaje ,sa spun la cei mai apropiati....

sun in Viena ,ca nu-si explica si sa ma stau si sa iau progesteron...am avut niste mici pete inchise la culoare dar nu cm.

ma duc luni 16.06 si la noi la dr ....la control ,ca niciodata sa pic de durere in timpul controlului ...zice ca-i extinsa endo si sa incep la primul cm Visanne ( el tot timpul a recomandat Visanne)...

cm nu am ,burta mea e umflata si creste de la zi la zi ,si saniiiiii sunt grei.

dr de aici zice ca e hormonal...

acum astept sa-mi vina cm.

nu mai stiu ce-i cu mine...chiar nebuna nu sunt dar deja e prea mult...si nu stiu ce a vazut dr din Viena .nu mai inteleg nimic dar sincer m-am saturat.

Va pup pe toate! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

off draguta mea, eu stiam povestea pana la un punct, nu stiu ce se intampla dar nici mie nu-mi mai vine cm , tot astept nici dupa operatie nimic, n-am sangerat deloc, la mine cred ca e efectul de la diphe si pt ca n-am mai luat estrogenii s-a instalat menopauza...nush ce sa zic la tine mai cere o parere, daca vrei sa vi la buc te astept cu mare drag, ma gandesc ca albu ar putea avea o parere mai concreta, el face si eco morfoligice , deci la eco macar te lamureste...te imbratisez cu drag si mai vb pe fb

va pup pe toate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uof mai fetelor, ce citesc eu pe aici :( misspii, am ramas masca la povestea ta :( condoleante pt bunica! Cred k ti-a fost tare greu cu atatea evenimente in ultima perioada si cu asemenea incarcatura...se spune ca Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce dar uneori sincer, cred k pierde masura :(

 

Nu inteleg totuai ce naiba au vazut aia la Viena? Ai avea pretentii k sunt profesionisti si nu confunda o sarcina cu o formatiune chistica...plus k normal mi s-ar fi parut sa-ti faca ei un beta, nu sa te trimita in alta parte...o fi vreo extrauterina? Trebuie neaparat sa mergi la un control k lumea k sa clarifici lucrurile. Si eu iti recomand sa incerci o programre la Albu, nu strica sa ai opinia lui. Doamne, biata de tine, pot doar sa imi imaginez prin ce ai trecut...fii tare si ai incredere ca o sa fie bine pana la urma! Tu parca mai aveai embrioni conservati, nu? Poate dupa ce we clarifica lucrurile, mai faci un FIV daca iti mai doresti o surioara pt V :)

 

Xdidi, ma bucur k te-ai recuperat si k a avut success operatia. A fost tot clasica, nu? Pana la urma aveau dimensiunilea alea monstruoase balaurii? Acum mai iei ceva in afara de tincturi? Mai faci tratam cu hormoni dp aia? Coacaz si mur? Nu am mai auzit de combinatia asta...stiam de coacaz si zmeur si am repetat si eu 3 luni. Chiar ma gandeam k poate a avut efect de mi-a disparut un chist. Daca nu va simtiti preg pt FIV nu are rost sa va complicati, maimales dk deja v-ati setat pe adoptie. Imp e sa fiti sanatosi si sa le rezolvati pemtoate cum va simtiti voi confortabil. Da-mi si mie un PM cu Fbk-ul tau :) akolo vbim mai des. Cred k te-am ghicit eu pe grupul de endo dar nunsunt sigura ;) pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare roxy,

nu a fost calsica operatia, tot laparoscopica ce sa zic profu e un profesionit si stie sa opereze, de asta merg la el

cat despre tratament asta cu mur si coacaz il am de la med de fam , iar alt tratament o il primesc la controlul de o luna de la profu sa vedem ce imi da ca sincer hormoni eu nu prea as vrea...dar discutam si negociem

pe grupul de endo eu nu sunt dar iti trimit fb-ul meu pe pm

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete irilac31

Buna fetelor...n-am mai scris la subiectul asta de o vesnicie...cred ca sunt mai bine de 4 ani. Din pacate a trebuit sa ma orientez spre alte subiecte de interes cum ar fi...inseminare/ fiv...

Revin la voi cu sufletul tare greu...unele dintre voi nu ma cunosc...nici eu nu va mai stiu, doar pe xdidi o mai tin minte... Am sa va spun povestea mea pe scurt si poate ma puteti sfatui ce ar trebui sa fac. Am fost descoperita cu endo prin 2007 cand m-am si operat clasic, curatat tot dar bineinteles ca nenorocita de boala a revenit. Dupa luuuungi lupte, tratamente, inseminari, fiv-uri facute timp de 5 ani am reusit intr-un final sa raman insarcinata iar acum am un baietel de 1 an si jumatate. Toti doctorii la care am fost mi-au spus sa fac tot posibilul sa raman insarcinata ca asa voi scapa de endo. Ei bine....nu a fost asa. La jumatate de an dupa nastere am avut primele dureri de burta. De atunci traiesc un calvar. Luna de luna la menstruatie am niste dureri groaznice care ma tin efectiv la pat 2-3 zile. Am fost la dr, am facut rmn...concluzia...endometrioza a recidivat. Simt ca a pus stapanire pe viata mea boala asta, nu pot face mai nimic, nu ma pot bucura de copil, nu pot avea grija de el pt ca mai nou am dureri saptamanal. Saptamana asta chiar am ajuns la urgente la spital cu dureri ce nu le pot descrie.

Ce as putea lua, ce as putea sa fac sa scap...simt ca nu mai pot. Mai am 2 embrioni care ma asteapta sa-i iau, vroiam sa merg in sept sa mai fac un ET dar in conditiile astea nu cred ca le dau nici o sansa... Am auzit de tratamentul asta cu diphereline...cum e? Trateaza sau amelioreaza? Nu stiu incotro s-o iau...imi trebuie un plan ca altfel umblu ca o curca beata si nu rezolv nimic.

 

Un wk frumoas sa aveti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

misspii, nu mai tin minte exact dar inima lui bebe nu se aude devreme la eco? Cate saptamani ar trebui sa ai? Eu cred ca as mai merge la un consult.

 

Xdidi, "trompe ok, ovare ramase la locul lor (stangul) -> sanse naturale 0 ??? "

 

roxypui, aceeasi scurgere o am si eu dupa ce am nascut, parca sa intensificat de la ciclu la ciclu, am facut pap, analize...nu prea ar trebui sa am scurgerea asta, sigur de la endo este.

 

Guest_irilac31 si eu am nasut de 2 ani durerile au inceput si la mine dupa un an jumate, am fost la control si dr. mi-a propus sa intrerupem ciclu, sa am doar doua pe an, adica iau antic si la 6 luni las un ciclu.
De 2 luni iau anticonceptionale neintrerupt si nu mai am dureri deloc.

Insa am ceva efect advers al lor, am tot avut spotting si dupa al doilea blister mi-a venit ciclu, cred.....ca e rosu si tine mult, dar dureri nu am deloc.
Pe prospect scrie ca pot aparea sangerari in primele trei luni ...

 

Pe grupul de pe fb sunt si eu, din pacate si acolo sunt multe fete suferinde ...

 

Va pup si mai povestim

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus fetelor,

Am avut o sangerare de 2 zile ,rosu aprins dupa efort.da ,evident am mai mers la un control....

La un medic la care nu am mai fost niciodata,cica bun!!

Am mers ca deja sunt atat de balonata ca am ajuns sa ma gandesc cu ce sa ma imbrac sa ascund burta si deja aduc intrebari...si e naspa...

I-am aratat si eco din viena si a zis ca se vede clar ca-i sarcina.la control a zis ca am uterul marit si dimensiunile sunt marite mult decat normalul...aveam tot dosarul la mine si s-a tot uitat si comparat dimensiunile uterului care este evident mare dar sarcina nu vede...mai zicea de cicatrici pe uter....dar a zis ca sa astept sa revina uterul la normal si sa ma duc la recontrol.

Controlul a durat fff mult ,cauta,masura....dar degeaba.concluzia ?!

Zicea ca daca pui eco la rand nu zici ca sunt de la aceiasi persoana..

Asa ca nu am facut. Ma programez la Sibiu.

O iau razna.

Va pup! Duminica faina!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...