Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb!(71)


Recommended Posts

buna fetele,

Catarrina draga, nu te speria, pe langa faptul ca esti cu endometrioza crede-ma ca nu trebuie sa-ti mai faci griji si pt aceste efecte adverse ale injectiilor. Eu am la activ 11 injectii cu Zoladex( acelasi lucru ca si Depheriline) facute dupa operatiile avute ( 3 operatii de endo la activ ).

La prima tura de tratament ,dupa prina injectie din lungul sir, am avut timp de o luna ciclu,apoi mi s-a oprit cand am facut a doua injectie si nu mi-a mai venit nimic nimic, poate asa raslet ceva pete maronii, in rest nici o pata de sange ,iar la doua luni dupa ultima injectie mi-a revenit menstruatia.

La a doua tura de tratament,dupa a doua operatie, am facut prima injectie pe ciclu si apoi pauza totala .

La a treia tura de injectii,cea mai recenta, mi-a venit ciclu cu cheaguri,la doua saptamani dupa ce am facut prima injectie.

Deci ,astea cu stoparea ciclului depind la fiecare organism in parte.

Am avut bufeuri de caldura, dar mi-au prins bine mai ales ca prima tura de injectii am facut-o pe timpul iernii 2011/2012 si nu mi-a fost frig deloc, toara lumea era infofolita, doar eu eram relax fara guler ridicat pana in ochi, fara fular infasurat de 10 ori pe langa gat [:)] . Ma mai apucau caldurile la lucru, simteam ca iau foc, ma tinea asa vreo 5 minute si gata, imi reveneam.

In rest am avut partea nervoasa fff sensibila, eu sunt o fire nervoasa de felul meu, iti dai seama ca injectiile astea mi-au dat apa la moara :))) imi sarea tandara din orice.

Se mai intampla ca noaptea sa ma trezesc asa dintr-o data si sa nu mai am somn, dar apoi cumva cumva adormeam eu.

 

Te rog mult, ti-o spun din proprie experienta, nu-ti face griji pt efectele adverse, trebuie  sa le suporti cu brio ! Trebuie sa-si faca efectul si sa scapi de endo !

 

Sper ca ti-am fost de folos, Te pup cu drag, [flo2]

 

Va pusi pe toate cu drag [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neata. Multumesc mult umbra01. Mi-ai fost de mare ajutor, si orice femeie care trece prin acelasi lucru ca si noi si iti impartaseste din experienta ei este de mare ajutor. Eu de cand sunt pe forumul asta si am vazut ca din pacate suntem atat de multe cu boala asta, nu ma mai simt singura, am gasit multe informatii pe care nu mi le-au dat nici medicii si simt ca o sa fie bine cand vad cate mamici sunt cu aceasta boala. Am facut injectia sambata dim, pana acum am avut doar de doua ori chestia cu bufeurile, dar am o ameteala continua. nu stiu daca este de la ele, sau de la incalzirea asta berusca  avremii. Ma mai doare locul injectiei, este un pic cam dur, si cam atat. Va pup pe toate cu drag si astept vesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut,

Catarrina ,da, din pacate suntem multe cu problema asta al naibii de urata .

Eu Zoladexul il faceam in burta, Dephirilinul parca se face intra muscular, nu? La mine era ok dupa injectie, poate un usor disconfort in ziua respectiva .

Poti lua Calciu +Vit D , e indicat sa iei, injectiile iti cam mananca din calciu. Eu abia acum la al treilea trataement am inceput sa iau, nimeni nu mi-a zis, iar acum m-am plans eu medicului ca ma cam dor picioarele si mi-a dat cea mai mare doza de Calciu +vit D.

Mananc si multe legume si fructe, incearca si mese sanatoase, pe cat posibil.

 

va pup pe toate

sa auzim de bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare fetelor,

sper sa ne mai regasim pe noua platforma mie mi-a luat ceva sa-mi intru in mana , plus ca am probleme cu tehnica...

cum ati sarbatorit pastele?

eu sunt cu prb cu ciclu , ama avut o sangerare in z17 de cateva zile a trebuit sa-mi pun tampon si n-am chef de doctor, sper sa fie ok....

va puuup pe toate [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare didi,

dap e liniste , probabil fetele nu au aflat de noua platforma sau le e mai greu sa intre. mie una mi-a fost putin....ce sa zic nu stiu daca sunt bine, astept sa-mi vina menstra de la sangerarea cu pricina astazi sunt 28 zile si nu prea sunt semne, dureri am tot avut insa de venit nici vorba pana acum....acum n-am timp sa merg la doc si nici chef...sunt putin pe langa situatia cu ciclu si ma deprima , dar o rezolv eu cumva...

va puuup si sper sa auzim numai de bine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vi s-a intamplat dupa terminarea tratamentului cu Diphereline si inainte sa vina cm, sa apara chist ovarian? Am fost azi la eco si surpriza: chist de 6 cm, dar a zis ca nu arata a chist endometriozic ci a chist obisnuit, si oricum nu ar fi avut cum sa apara asa de repede dupa tratament.

Doctorul a zis ca e posibil sa apara chist cand reincepe activitatea ovariana, ovarul e bombardat cu hormoni, etc... si ca s-ar putea sa se rezolve de la sine cand vine cm... Ati patit asa ceva???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...