Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Motricitatea fina.


ela_04

Recommended Posts

Parpalak...nu vreau sa faca ce vreau eu... nu asta e problema mea. Poate sa faca ce vrea el ca nu ma deranjeaza.... cat timp nu se raneste sau altceva...

Problema sunt crizele de nervi... impulsivitatea, lipsa concentrarii, nevoia de atentie in permanenta, miscarea asta continua care ne epuizeaza efectiv!

Daca nu am de facut mancare ne culcam toti la 22,00. Sotul uneori adoarme inaintea lui pe canapea. Suntem epuizati fizic si psihic... 

Fac mancare noaptea ca ziua sa pot sta dupa el.... tot timpul trebuie sa raspund la o intrebare...sa ma joc cu el...indiferent ce incerc sa fac ziua... e inutil  [:)]  dar eu tot mai incerc...sa mai fac cate ceva.

Azi in timp ce se juca cu taica-su au inceput sa numere pana la 5... numarau politisti de la lego... cand termina taica-su de numarat il intreba ...si acum cu ce incepem... uitase deja ca incepi nr cu 1! [:(]  pana la urma taica-su "suparat" ii spune ca strange lego daca nu e atent... a inceput sa planga ca nu vrea sa straga lego... dar nu a putut sa spuna cu ce nr incepem numaratoarea...

Era ceva de genul... asta e politistul 1, asta 2, asta 3 etc... pur si simplu nu a reusit sa retina... de ce? chiar nu inteleg unde naiba gresim!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 358
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ela, uite, schimbarea de care vorbeam... nu te mai chinui atta cu intrebari neproductive de genu "de ce?" si "unde gresim?" 

 

fa un pas mai la stanga sau dreapta, acceptati ca asa e copilul si energia pe care o folositi macinandu-va cu intrebari mai bine o folositi pentru a aborda provocarile reltiei voastre cu calm, umor, rabdare...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey... cred ca ai dreptate... uneori ma gandesc si eu ca i-am dat prea multa libertate pt varsta lui... 

Atunci de ce nu se poate concentra? Ii cer chiar asa de mult la varsta lui sa numere pana la 5??

Fara de ce  [:)]  greu se schimba la batranete obiceiuri vechi... da` nu degeaba se spune ca omul cat traieste invata.

[flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am mai gandit si m-am sucit :D

Nu cred ca i-am dat "prea multa" libertate ... ce inseamna prea mult...

Mie imi place cum e :D cand se revolta si negociaza cu mine... cel putin incearca  [:)]  e un copil tare dulce... 

Bineinteles ca e in firea omului sa vrea mai mult si sa i se cuvina totul mai ales la varsta asta... nu m-ar deranja daca crizele lui ar fi pe aspectul asta...

Azi a avut o criza... a venit tati cu 2 inghetate. Una pt el si una pt baiat... baiatul a spus ca nu vrea sa mi-o dea mie. Eu, desi nu mananc de obicei ...de asta nici nu a cumparat sotul, am mancato  [:)]  ba chiar pe la jumatate a venit la bucatarie si l-am intrebat daca e sigur ca nu vrea. Da.

Dupa 4 ore vine si ma intreaba unde e inghetata lui... pai in burtica lui mami! Nu iti amintesti ca am mancato eu? ha ha... si dai si urla si dai din picioare ca el vrea inghetata lui. I-am spus sa se duca in camera lui sa urle ca ma doare capul... mai rau urla si nici o miscare... am iesit in curte iar el s-a dus urland dupa taica-su care era la dus iar usa inchisa la baie... a inceput sa se tavaleasca pe jos... sa de-a in usa cu picioarele ...pana la urma a iesit taica-su cu spuma in barba si nu numai  si a inceput sa se ratoiasca la el... ce ai mai tata... de ce bati asa in usa...unde ai vazut tu asa ceva etc etc copilul urla de nici nu intelegea sotul ce vrea :)

Pana la urma i-a spus sotul ca daca se linisteste ii da telefonul sa se joace (iphone 5 [bang] ) 

Eu nu ii dadeam telefonul... nici nu sunt de acord sa-i dea genul asta de jucarii unui copil atat de mic! 

Eu as fi stat acolo pana se linistea sau plecam in alta camera... problema e ca eu iesisem deja iar sotul stia ca daca da sa plece copilul e taras dupa el.

Seara acum la culcare cat pe ce sa aibe alta criza ca ii luam telefonul  [bang]  ca el nu se culca el se joaca. Numai ca de data asta i=am spus ca daca nu imi da telefonul imediat maine numai il mai dau deloc... si stie ca eu am mai ascuns afurisitul asta de telefon o data  [:D]  asa ca stiind ca vb f serios mi-a dat tel sa-l pun sus la locul lui. 

Daca il lasam pe taica-su il mai pacalea copilul si mai statea 1 ora!

Cam astea sunt crizele noastre... uneori i se nazare asa din senin...

 

Si imi mai place ca indiferent cate crize face... poate sa vb orice cu mine. Stie ca eu nu il mint si nici nu il pacalesc. Daca am spus ceva asa e si numai e loc de intors.

 

Sambata l-am lasat la maica-mea... iar luni seara la culcare m-a intrebat de ce l-am dus la mamaie si l-am lasat acolo. I-am spus pt ca eram amandoi suparati si nervosi si m-am gandit ca e bine pt noi sa luam o pauza... tu ce crezi a fost bine asa? a zis Da. 

Nu vreau sa ma schimb si sa incep sa-l momesc cu dulciuri si prosti... mi-ar place ca eu sa reprezint stabilitatea emotionala de care are nevoie (nu stiu daca cineva intelege dar asa simt eu).

Sigur ca are dreptul de a alege si va avea mereu. E un pui de om...

Tot ce pot sa sper e ca aceste crize chiar daca sunt facute impotriva unor reguli (atunci cand nu ne este permis sa alegem) cu timpul si le va insusi si va intelege iar crizele vor disparea. 

Si nu cred ca cea mai mare problema a noastra sunt aceste crize... e adevarat ca sunt mai volubile si mai deranjante pt mine ca adult si din cauza faptului ca nu stiu cum sa le gestionez de fiecare data. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai atatia oameni in jurul tau care sunt si de specialitate, noi userii pe aici aruncam cu parerea..uite, ce nu trebuie sa vada copilul e ca voi aveti pareri diferite..ce zice unul trebuie sa zica si celalalt..Si daca vrei cu adevarat sa vezi niste oameni dusi [:D] te invit la noi acasa. 

De la celalalt subiect imi place tare relatia cu cea mica, pupa mama ciocu ei de fata scumpa desi nu e igienic [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)] Iti multumesc pt invitatie dar balamucul din propria ograda imi ajunge  [:)]

Da... aia mica e ... o ciudata in familia noastra. Si sotul ma intreaba uneori ...esti sigura ca ti-au dat copilul care trebuie de la maternitate?  [:D]  daca nu ar semana asa bine cu el m-as indoii si eu!

Cred ca daca ar fi fost ea prima nascuta mai faceam 5 copii!

 

Ei...bineinteles ca ne dam cu parerea... ca doar nu e nimeni de specialitate aici si chiar daca ar fi pana nu vezi copilul ...pe noi parintii...relationarea dintre noi, e greu sa ai o imagine cat mai clara. Pt ca nici eu nu pot sa scriu toate reactiile mele, ale lui, ale sotului sau ce se intampla intr-o zi intreaga pt a avea o imagine de ansamblu.

Asa ca ne dam si noi cu parerea si mai schimbam pareri... mai invat si eu de la voi ...mai prind idei care poate merg si la fiul meu pt a ne face viata mai usoara...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La faza cu inghetata ii zic "cand o sa iesim afara, mergem la magazin sa luam o inghetata", tot la fel ca la tine..stie ca atunci cand zic ceva si fac lucrul ala, se linisteste si spune "bine, cand o sa mergem la magazin imi iei o inghetata"

 

Ai vazut si in cartea Anei Savin tehnica oglinzii, ai incercat-o?

 

Cu celalalte lucruri pe care le avea de invat cum a mers? 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rasarit... pe unele le retine pe altele nu... le mai repetamdin cand si cand...

nu lucrez cu el la masuta inca, si nici nu e ceva serios... e o joaca. Nu stiam de carte.

 

Ieri am fost la centrul de consiliere pt parinti cu tot cu  copii.  [:D]  Un circ mai mare nici c-am vazut in toata viata mea!

Una din masini e in service asa ca am mers cu a mea care are AC stricat... de la inceput trebuie sa spun ca sotul meu nu vroia sa mearga...ca e prea cald afara... Asa ca in masina m-a tot cicalit ca e cald si chinui copiii...sa inchid geamul ca ii trage curentul  [bang]  nu se mai termina de la un momendat i-am spus sa opreasca masina si sa luam un taxi cu AC. 

Ajungem acolo... plini de nervi amandoi... vine nenea cu pricina, mergem intr-una din sali... a mutat baiatul meu toate scaunele...i-a daramat plansa de lucru... s-a colorat pe el..a urlat, a vb in continuu...

Pe acest fond nenea se facea ca nu il vede pe baiat in timp ce tot vb cu noi ajunge la chestionarele pe care mi le daduse sa le completez...

Discutam despre nivelul meu de stres... si ajungem la "sunteti fericita?" de la 1 la 10 am ales 6... Sotul meu f socat a inceput sa ma intrebe de ce nu sunt fericita...cum adica nu sunt fericita... pai nu sunt... sunt multumita!

Cum naiba sa fiu fericita cand eu locuiesc aproape numai in bucatarie, daca ies din bucatarie e doar sa fac smotru sau sa strang dupa ei, arat ca draqu dupa nastere, nu am mai iesit la un restaurant de 8 luni (ba am fost la botezul fetei), stau toata ziua acasa cu 2 copii mici, sexul e din an in Paste ca suntem terminati amandoi, concediu doar in vise in ultimii ani... si tot asa...

Asa ca ne-am mai si ciondanit pe acolo! In timp ce baiatul facea ca toate visele iar nenea ne urmarea nepasator... [bang]

A ramas pe martea viitoare la 19 ...poate reusesc sa las baiatul la mami cateva ore ca sa si intelegem ce zice nenea ca altfel mergem degeaba. 

Eu cel putin nu am inteles nimic de data asta...abia asteptam sa plec de acolo....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu cred c-a fost o idee prea buna centrul de consiliere in cazul acesta, ha ha.

Eu n-am ajuns chiar pana acolo, desi eram cu nervii in batista cu fi-miu. Exact acelasi tipar. Imi reamintesc cu ocazia asta drumurile cu masina, cand eu stateam in spate cu fi-miu sa-l "distrez". Eram obosita psihic, crede-ma, nu stiam ce sa mai inventez ca sa-l tin ocupat. 

Cred ca in anii aceia fericirea mea se indrepta vertiginos spre zero.

 

Nu poti sa incerci pentru baiat macar o gradi cu program redus, 4 ore ? Ti-ar fi si tie mai usor si el ar avea alte activitati (mai interesante pentru el).

 

 

Ingrid si Cristi 10 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...