Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Motricitatea fina.


ela_04

Recommended Posts

  • Răspunsuri 358
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Tot incerc sa-mi amintesc ce facea fiu-meu la 3 ani. Sigur nu desena in contur..asta a venit mult mai tarziu..7-8 ani. Nu stia literele, nu  stia cifrele, nu numara pana la 5. Stiu sigur ca stia marci de masini, adica asocia sigla unei masini cu numele ei.

Imi amintesc ca imi spuneam atunci ca pentru el cifrele sunt niste forme, chiar daca ar fi stiut ca 4 e "patru"...n-ar fi insemnat nimic ..era doar o recunoastere de forme, nu asocia cu numaratul.

Fetita prietenilor nostri, tot 3 ani..stia si cifre si litere, colora in contur,manuia foarfeca...uite ca 9 ani mai tarziu nu-i unul mai genial decat altul..sunt la fel de normali, stiu sa citeasca, calculeaza..etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io o inteleg pe ela si ea cred ca stie asta. Si eu am crescut cu un copil mai ...altfel. Il simti, nu face frumos, nu se integreaza bine, e challenging pana la cer si-napoi, pare genial in raspunsuri si nu are alte idei de joaca decat sa- l chinuie pe frac-su pentru ca.... Nu are idei

 

Lucreaza 10 ore sa faca o nava lego ultracomplicata intr-o zi, in cealalta zi nu-i in stare sa-si lege sireturile.

 

In grup e ori cumplit de sensibil, ori batos si agresiv. In particular, de la instructori la babysitter toti sunt vrajiti de cat e de atent, gentil, politicos. Acelasi copil care acasa ne scoate peri albi uneori cu raunsurile.

 

Abia acum la 7 ani coloreaza in contur. Perfect. La nivel de detaliu de te crucesti. S-a intamplat peste noapte. Pana acum nu era in stare sa nimereasca conturul ala nici pe 100 $ iar desenul era pedeapsa. Acum in pauzele de scoala daca are vreun print abstract si migalos, isi duce culorile afara si lucreaza.

 

Poezii n-a spus in viata lui la serbari. Cantece nu canta in grup. De fapt, mai nimic nu face in grup corect si dupa reguli.

 

Nu asculta comenzi, ideea din mintea lui e mai puternica decat vocea mea. Dar daca ai rabdare sa afli ce-i in mintea lui, ei da, de acolo,poti lucra si construi. Pana cand face shut down... Si atunci nu-i alta sansa decat sa respiti adanc

 

Cat m-am chinuit si perpelit.... Pana m-a lovit in final intelepciunea. Ca felul in care e el nu are nevoie de un nume. E doar diferit. Si in mod surprinzator, la fel ca mine cand eram copil, corectat cu factorul baietosenie.

 

N-o sa fie niciodata un individ de grup, dar pana va invata astava suferi fiindca nu pricepe si nu stapaneste dinamica grupurilor. Va avea intotdeauna viziune si abordarea lui, de bine de rau. Va conduce sau va sta in afara, va starni intotdeauna o reactie puternica pozitiva sau negativa. Nu stiu cum va fi ca adult, dar sigur un loc pt el exista in lumea asta, in ciuda parerii " comunitatii " despre el. Si stiu sigur ca e ceva special in el chiar daca asta se va vedea public sau nu. Nu- i nici geek, nici frat boy, nici macho, nici follower... E el

 

 

Ela, iti tot repet. Capul sus. Rabdare multa. Va fi bine.

 

Retard mintal? Eu cred ca ti-ai fidat tu seama, nu pari genul de femeie sa se minta singura

 

Curaj!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici vorba de retard! Si nici Adhd.

O tipa tare draguta s-a ocupat de noi, s-a jucat cu baiatul dupa care am vorbit.

A spus ca intradevar are probleme de pronuntie dar la varsta asta nu e singurul. Face propoziti, recunoaste pronumele,,, nu sunt probleme majore.

Au facut constructii logice, s-au jucat iar al meu baiat a si trisat  [:)] , recunoaste timpul trecut, prezent si viitor a zis ca nici nu se pune problema de retard. Dar daca vreau ceva sigur cel mai indicat e un psihiatru.

Despre adhd a zic ca "acest copil care se joaca aici eu nu il pot diagnostica cu adhd."

Sunt probleme comportamentale dar sunt la baza permisivitati dv-stra. Sau ceva de genul asta. 

A mai spus ca nici nu crede ca a avut vreodata copilul adhd pt ca acesta nu se trateaza in cateva luni.

Evaluarea propriu zisa o sa o trimita pe mail.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca NU recomand nimanui Asociatia Romana de terapii in autism si adhd! 

Nu mergeti aici http://www.artadhd.baboom.ro

 ca nu face altceva decat sa profite de toate temerile voastre pt a va lua bani! Nu e decat o sarlatanie!

Mama ei de viata! Sper ca tipa aia are toate actele ok pt ca prevad f curand un control financiar mai de detaliu asa...tinand cont ca nu mi-a dat niciodata vreo chitanta! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A venit si evaluarea.

 

Raportul de evaluare a fost realizat pe baza chestionarului Carolina Curriculum pentru copiii cu nevoie speciale.

           Informatiile din raport au fost obtinute pe baza testarii directe, a observatiei si a interviului realizat cu parintii.

Florin este deja inclus intr-un program de terapie, o zi pe saptamana la un alt centru de terapie. Principalele ingrijorari ale mamei expuse la evaluare sunt un presuspus retard si ADHD. Aceste diagnostice nu au fost date de un psihiatru, ci sugerate de persoana care face terapie cu el. Insa in urma evaluarii reiese ca Florin este DEZVOLTAT CONFORM VARSTEI pe fiecare arie de dezvoltare.

Singurele aspecte deficitare sunt pronuntia neclara si cateva greseli de gramatica. Insa Florin este cooperant in corectarea acestora. Astfel ca se recomanda logopedie si corectarea constanta a pronuntiei si a gramaticii. Deasemenea se recomanda inscrierea lui la gradinita, fiind pregatit pentru acest lucru.

 

 

                                  Psiholog,

                                Iulia Stoian

 

 

Cam asta e oameni buni... nici nu stiu ce sa mai zic. 

Acum ce fac?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici centrele de logopedie din Bucuresti:

 

http://www.logopedics.info/centre-logopedice-interscolare-bucuresti.php

 

Din cate stiu eu sunt gratuite, dar nu stiu daca primesc copii care nu sunt inca la gradinita.

 

Gradinita va avea efecte spectaculoase, ai sa vezi.

 

Imi pare bine ca te-ai mai linistit si ca tot este bine. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam asta e oameni buni... nici nu stiu ce sa mai zic. 

Acum ce fac?

 

Eu zic sa lasi copilul in pace cu lectii, numarat, desenat in contur...nici nu mai pomeni de ele. Este una din ultimile veri din viata lui... multa vreme de acum incolo... cand nu va fi inregimentat intr-o forma de scolarizare.

 

 

La toamna du-l la gradinita si tot atunci abordeaza si logopedia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...