Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Motricitatea fina.


ela_04

Recommended Posts

Prietenii nostri nu prea se agita cu ai lor copii. Au zis ca pe la 4, 5 ani cursuri de inot ca acum arunca banii aiurea...

Asa ca suntem singurii din gasca care mergem la inot. Tot de 2/ sapt si noi. Pt urmatoarea serie nici nu am intrebat cum va fi. 

Imi pare rau ca trebuie sa il duc eu ca era ora mea cu asta mica cat erau ei plecati  [:)]

dar deh... asta e. 

Acum ma uit la ei afara fi-miu ii face freza cu scuipat la asta mica  [fal]  de unde ii vin Sf sisoe ideiile astea???? Ce sa mai zic ca faptul e consumat, ma duc sa-i explic ... ca nu are suficient par pentru asta Alexandra...  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 358
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Se fac aproape 2 luni de cand nu am mai scris aici...

Am lasat timp... pt mine sa invat din ce am gresit, pt baiat sa se relaxeze departe de teme si exercitii. 

Fluturatul mainilor a disparut de tot. Cam la 2-3 sapt dupa ce nu ne-am mai dus. I-am explicat sa numai faca asa ca unii copii se sperie de vreo 2 ori apoi l-am lasat in pace. 

De azi intr-o saptamana incepem gradinita. Am niste emoti... am intrat in fribrilatie...

bine ...la sfarsitul saptamani adica sambata trebuie sa i-au si turta fetei asa ca sunt destul de multe de facut. 

Vorbeste infernal de mult... si cand il aud de afara sau din alta camera ca zice...mami trebuie sa vorbim ceva...nu stiu daca sa fug de acasa sau sa-l pup. [:)]

Il mai aud in statia fetei cum numara 1,2,3,4 pe 5 cred ca il uita mereu. Nu am mai numarat cu el... ce mai cantam in masina cantecul ala cu 1 elefant se legana....

A tinut minte cum ne cheama si cum il cheama si pe el...si o spune la toata lumea.  [:)]

La inot nu am mai fost de luna trecuta... nu a invatat sa inoate. Antrenorului i-a fost teama sa-l lase fara colac pt ca nu prea il asculta. Nu-i bai. Are atata timp pt asta...

Tot nu mananca singur... supa. Am aflat ca nu ii place pt ca ii curge pe el. Sper ca la gradi sa manance totusi ceva supa. Restul mananca singur. 

Tot asa de agitat si mereu pus pe ceva treaba e si acum... nici o schimbare majora...

aaa cu sora-sa a inceput sa se inteleaga mai bine. 

Nici eu nu am mai sarit de cate ori ea facea wow ...intr-o zi faceam mancare dimineata si ei erau in camera lor (de obicei fac seara ca sa stau cu ei dar se mai intampla) si i-a smuls o jucarie din mana. Cea mica a inceput sa urle dupa mine, numai ca eu nu am putut sa vin fuga si il auzeam pe baiat cu ii faccea shhh gata, uite iti dau alta. Asta mica nimic...tot urla suparata. Atunci a inceput sa-i cante... de n-am ras! singura prin bucatarie!

Acum ma duc la geam sa vad mai intai ce fac ei...daca cea mica nu s-a lovit si e ok nu ma mai duc la ei. Ii las in pace sa se descurce singuri.

Problema e acum ca asta mica a inceput sa sara sa-l traga de par  [:D]  la mine ca la nebuni... sare pe el si mi-e teama ca el se scutura sau o impinge de o loveste. Asa ca tot timpul sunt dupa fundul lor. 

Acum cateva zile m-a facut batrana reao!  [:)]

Nu am mai vrut sa dau drumul la tv... el nu prea se uita, ca merge tv-ul ca radioul pt el, dar asta mica sta ca hipnotizata. Asa ca numai are tv decat cand doarme ea. 

Dar asocierea e facuta de la mine cred.... mereu ii spun ca numai pot sa-l i-au in brate ca acum el e mare si eu sunt batrana...numai pot! Ce perla a putut scoate de aici! 

Cam asta e cu baiatul meu. 

La gradi ne-au dat un pomelnic de chesti de cumparat...cica e gratis...ha!

Toata lumea imi spune "stai sa vezi ce se schimba dupa ce merge la gradi.."

Astept minunea ce sa zic... [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Dar concret, ce schimbari astepti de la el?

 

 

Ma tot gandeam la intrebarea asta... ma astept la o ponderare a agitatiei asteia care mi-a scos peri albi, banuiesc. 

Bine... si mai astept si o confirmare de la gradi ca totul e ok... pt ca la o adica aici se va vede clar.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

[:)]  pot sa fiu sincera?

Da. Mi-a adus linistea care imi lipsea cel mai mult. Acasa!  [:)]

Dupa prima zi cand am fost sa-l iau doamna ed imi spune "wow cat poate sa vorbeasca!"  [:D]   (no shit!)

Dupa o saptamana toata lumea stie cum il cheama, copiii il asculta...intr-o zi ii aseza pe fiecare pe scaunelul lui si le explica el ceva acolo (nu reuseam sa aud prin usa.) Si tot intreaba ...da teme cand facem  [:-)))]

Le necajeste pe fetite... asta stiam. Are un stil foarte dubios cand ii place cineva... vrea atat de mult sa se bage in seama ca de multe ori derajeaza. Asta se intampla mai mereu cu fetele.

 Inca nu stiu cum sa-i explic chestia asta... nici nu stiu daca o sa inteleaga. I-am spus ca fetele sunt mai sensibile si nu trebuie bruscate sau impinse...plang mai repede si nu e frumos sa le necajeasca. Trebuie sa se joace mai incet si mai frumos cu ele. Atat m-am priceput.

Desi educatoarea mi-a spus ca doarme acolo el vine inca f obosit acasa. Banuiesc ca nu prea se odihneste bine. Nici nu mananca cine stie ce...

Un baietel l-a impins intr-o zi si s-a dus repede la d-na sa-i spuna  [:)]  asta e el. Nu riposteaza. Nu stiu daca am facut bine tot spunandu-i ca nu are voie sa loveasca pe nimeni... sper ca fiind inca mic sa nu vina cu ochii vineti acasa  [:)]

Acasa pare mai agitat parca decat de obicei. Dar fiind timpul mai scurt pana la culcare il gestionez mai bine. 

 Saptamana trecuta intr-o zi l-am dus la maica-mea pt 3 ore ca am avut ceva urgent de rezolvat. A doua zi copilul in masina, in drum spre gradi m-a intrebat daca il duc la gradinita sa scap de el. Nu stiu unde e zidul dar m-as lovi de cateva ori... 

Cand i-am spus maica-mi, a zis ca "debiteaza copilul". eu nu cred...

Ma oftic f tare pt ca ne afecteaza la capitolul incredere in mine unde eu lucrez cel mai mult cu el.

Si a inceput iar sa se scape pe el noaptea... nu stiu de ce dar in seara asta i-am pus pampers si i-am zis ca e secretul nostru asta. Poate ma considerati o tip[a comoda...ei bine nu sunt. Dar azi am spalat 6 lenjeri, 2 pilote si 2 perne! Azi noapte a mai varsat si fata. Care ma tine in forma cu dintii ei...cand pe gura cand pe fund! 

 Na ca am dat tot din casa!  Acum ca m-am racorit ma duc la culcare ca maine o i-au de la cap! 

[flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigura ce e de la dinti la cea mica? Face de mai mult de 4 ori pe zi caca moale?

 

Nu. Nu sunt sigura. Mai ales ca sambata am avut turta si toti la care a stat in brate si-au luato! 

Dar deja e a 4 a zi. Am fost la medicul pediatru si a zis ca e de la dinti... [smulgpar]

Mai astept 2-3 zile sa vedem dac a se ingheaga daca nu mergem la spital. 

Azi a facut doar o data dimineata...ceea ce e semn bun, numai ca nu prea mai mananca... s-a saturat si ea mititica de orez si branza calcica. Nu mai zic de ceaiul de menta pe care oricum nu-l suporta.  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...