Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Motricitatea fina.


ela_04

Recommended Posts

Prima a fost la Asociatia romana de terapii in autism si adhd. adica aici

 

http://www.artadhd.baboom.ro/cp/468/1735/Asociatia-Romana-de-Terapii-in-AUTISM-si-ADHD

 

Si a doua pt retard la ATCA. Adica aici.

 

http://asociatiatca.ro/

 

Insa indiferent unde vei merge am un singur sfat. Sa ceri doar o evaluare si sa le spui ca momentan nu dispui de bani pt terapie dar vei lua in considerare sfatul lor.

 

Adica ceva de genul ... nu imi permit/nu vreau sa fac terapie la voi.. ca e prea departe de casa insa apreciez opinia doctorilor care lucreaza aici.

 

Daca cu cei de la artadhd le-am dat o groaza de informatii in timpul interviului care se desfasoara cu parintii. Unele inutile, sau spaime de-ale mele, la ATCA mi-au cam scos cuvintele cu clestele.

Le-am spus clar de la inceput ca nu am venit pt terapie ci doar pt evaluare, si in rest strict ce m-au intrebat. 

Pt retard evaluarea s-a desfasurat cu un dr psiholog si toata treaba a durat vreo 3 ore incluzand aici si chestionarul complectat de mine in timpul asta.

 

Pt Adhd evaluarea s-a facut in timp de 3 zile cate o ora sau poate mai mult nici numai retin bine. 

 

Ca pret au cam fost la fel in jur de 400 lei. 

 

Eu am scris pe aici pana la urma unde am fost si la ce dr exact ,:D eram cam necajita ce sa zic....

 

Eu am fost si la o consiliere pt parinti. Adica nu e nici o rusine sa spun ca ajunsesem la un moment dat cand credeam ca voi claca, ca e vina mea, ca nu stiu eu sa ma comport cu un copil... inclusiv cu al meu. Nu intelegeam de ce nimic nu mergea si daca greseam eu, unde o faceam. 

Adica eu am avut mereu in cap ideea ca orice copil este o proiectie a educatiei primite.  [:)]  Asa ca daca el avea tot felul de iesiri si crize sigur trebuia sa fie vina mea. 

Ce e cel mai rau e ca dupa toata consilierea si toate discutiiile cu dr psihologi ... eu o tin tot pe a mea. 

Sigur gresesc eu pe undeva dar nu imi dau seama unde...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 358
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu pot sa fac o diferenta intre cele 2 pt ca nu au fost pe aceasi problema.

Raportul pe care l-ai vazut aici e facut la prima, adica aici 

http://www.artadhd.b...-AUTISM-si-ADHD

 

Nu o recomand dar nici nu mai arunc cu pietre cum o faceam candva. 

Mie mi sa parut ca multe le-a luat si le-a scris din ce i-am povestit eu. Poate trebuia sa fiu mai moderata, cu o mai mare stapanire de sine... asta e . Omul din greseli invata.

 

La interviul cu parintii trebuie sa fie prezenti ambi parinti. Si tu si sotul.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim Oana, a fel si voua si mai ales sper sa gasiti raspunsuri la intrebarile voastre.

Nu mai tin minte daca Justin merge la gradi?

Si ma gandesc ca daca tu spuneai ca nu prea te-ai ocupat de el (la un alt subiect) sa nu fie un pic prea devreme pt o evaluare.

Tu sti cel mai bine, eu doar m-am dat cu parerea. 

 

Azi am avut o zi grea dar nu cu baiatul care parca a inceput sa se mai obisnuiasca cu mutarea. Cu fata. Cred ca ii mai ies ceva dinti(inca nu ii avem pe toti) si a fost toata o jale si tare irascibila.

A invatat si ea destul de repede sa se de-a cu fundul de pamant (a avut profesor bun) si cum nu ii convine ceva se arunca pe burta  [:)]

Ea insa ma lasa sa o i-au in brate si sa o alin. 

Si daca tot l-a vazut pe baiat ca isi da cu palmele in cap cand e suparat s-a gandit sa o faca si ea. Numai ca la ea... e atat de diferit!

Isi pune palmele pe frunte si zici ca e o bocitoare de la tara. S=au vreo taranca de la piata careia i-au ridicat astia marfa  [:-)))]

Daca vede ca eu am treaba si nu pot sa raspund la ce vrea ea se opreste si isi gaseste altceva de facut.  [:)]  e tare dulce.

Iar fratele ei mai mare e zeus [smulgpar]

 

Cei de la consilierea pt parinti mi-au spus ca la un moment dat fata il va copia pe baiat. Mai devreme sau mai tarziu, si au zis ca e un proces normal. 

Astfel ca ma gandesc cu groaza la anii ce vor urma....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a_alinta, postarea ta a fost raportata la moderator si trebuie sa recunosc ca nici eu nu-i vad rostul; sunt sigur ca mai toti avem cate o parere legata de cei cu care discutam...dar nu intotdeauna trebuie spusa, mai ales cand nu ne cere nimeni asta. Nu esti nici singura, nici prima si nici probabil ultima, imi fac doar datoria sa te atentionez. Iti multumesc pentru intelegere.

iti multumesc si eu pentru intelegere si in acelasi timp imi cer scuze .

eu asa vorbesc cu prietenii mei sau cu oamenii pe care vreau sa ii ajut in vreun fel,  dar trebuie sa recunosc ca am putini prieteni care ma accepta asa directa si ma gandesc ca ar fi cazul sa inteleg ca nu toti vor sa auda ce nu vor. [flo2]

 

oana,  imi cer scuze!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu stiu Ela unde ai gresit, stiu doar unde am gresit eu..am fost prea dura cu ea..(fix ca in exemplul tau cu trasul pe dreapta pana isi pune centura si cu intorsul acasa..) desi de obicei ii explic, ii argumentez, orice numai sa nu o pacalesc si are cam aceleasi blocaje ca baietelul tau..am incercat pana si  sa ii si definesc starile si sa o ajut in orice fel sa le controleze...acum spune dupa un minut: "mama, nu mai vreau sa mai tip" si  cateodata chiar  se opreste

 

 

Scria un psiholog despre gelozia dintre frati, sa incercam sa ne imaginam ca sotul vine intr-o zi acasa cu o femeie si ne spune "Uite draga ea e cealalta sotie a mea, v-a sta in casa cu noi de acum incolo dar sa sti ca va iubesc pe amandoua la fel de mult!" Minunat te-ai simti, nu?  [:D]    Minunat a fost si este la noi [:D]  cand zicea  cea mare "asta e patul meu , nu are voie aici bebe, asta e patura mea, asta e orice al meu!" si apoi momentele de regresie..cand aflata in leaganul pentru bebelusi ia si baga degetul in gura doar pentru ca asa a vazut ca se poarta un bebe, ea ca bebe nu a facut niciodata gestul asta (bine ca dureaza doar cateva secunde gestul [:)] si in timp ce il face zice "uite mama, sunt bebe").. 

Si Mica e ca Mica ta..un lipici de copil ca o raza de soare.. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mare dreptate ai Larasarit...

Acum cateva zile... urla si dadea din maini, din picioare dar fara lacrimi, fara un motiv concret...

M-am asezat jos si l-am intrebat ce s-a intamplat mami? de ce faci asa, ca ma si speri....

Mi-a spus: fac si eu ca Alexandra...

Am ramas blocata.

I-am explicat ca el e mare acum ca noi oamenii mari ne exprimam altfel... cum ar fi sa fac si eu ca asta mica... tot ce mi-a trecut si mie prin cap.

 Uneori ma uit la el si imi spun ca nu ii ofer suficient timp, suficienta dragoste, alteori insa stiu ca la fel de mult l-am tinut si pe el in brate, l-am mangaiat, l-am alintat si i-am oferit tot ce a vrut, poate si mai mult decat a cerut uneori.

Poate am fost prea dura cu el. E posibil si asta...

Insa stiu ca il iubesc si ca e sufletelul meu.

 

Tot acum cateva zile i-am luat fetei o masinuta... astea gen care se imping cu picioarele... aproape numai el e pe ea desi are genunchi peste volan si pica mereu ca e prea mare.

Am refuzat sa-i cumpar si lui, e adevarat. I-am spus sa-si aleaga o bicicleta normala, de varsta lui, si indiferent pe care o va alege o voi cumpara. Nu a vrut. El vrea o masinuta fara pedale pt bebelusi!

Iar mie mi se rupe sufletul pt ca eu o vad doar ca un pas inapoi in evolutia lui. 

Am un baiat de 4 ani care refuza sa creasca si se comporta ca un bebelus de 1 an!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, comportamentul baietelului tau e absolut normal :). Exact asa e si la noi, si diferenta de varsta e de 5 ani :).

Copilul mic a primit un tel de jucarie, copilul mare a vrut sa se joace si el cu tel de jucarie (l(a luat si la gradi etc), desi are acces la tel noastre ...

Avem si noi masina din aia, se plimba amandoua :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...