Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Motricitatea fina.


ela_04

Recommended Posts

Mie nu mi se pare acelasi lucru: mai multi copii intr-o familie cu mai multe sotii/soti..

Era vorba de Adrian Nuta, psihologia cuplului, a familiei ceva de genul  [:)] are asa un stil..usor si plin de zambarici, vorba vine.

Hai sa si citez..

"Copilul va face fata geloziei si o va elabora daca in loc de a i se spune "trebuie sa-l iubesti pe fratele tau!"(emotional ii este imposibil, cel mult poate pretinde asta), sentimentele de gelozie ii vor fi confirmate si acceptate ("inteleg ca esti gelos pe fratele tau, ca te simti iubit mai putin de cand s-a nascut")

Asta am gasit acum, nu am rabdare sa caut comparatia de mai sus. [:)]

 

Al treilea Edit(e-book-ul): http://ebookbrowsee.net/adrian-nuta-psihologia-relatiei-de-cuplu-si-a-familiei-pdf-d179761289

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 358
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ela, comportamentul baietelului tau e absolut normal :). Exact asa e si la noi, si diferenta de varsta e de 5 ani :).

Copilul mic a primit un tel de jucarie, copilul mare a vrut sa se joace si el cu tel de jucarie (l(a luat si la gradi etc), desi are acces la tel noastre ...

Avem si noi masina din aia, se plimba amandoua :)))

Mcoca, postarea ta ma mai linisteste. Adevarul e ca peste problemele lui astfel de iesiri ma nelinistesc teribil. Probabil ca prea stau si eu incordata cu el. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Larasarit, eu una nu i-am cerut niciodata sa o iubeasca pe surioara lui! Nu trebuie nici macar sa o placa! 

Insa niciodata el nu s-a aratat gelos. Fatis. Chiar daca nu ii da vreo jucarie fetei, asta mica sare pe el sa-l muste sau il mai pocneste. El nu face nimic. Sta jos si tipa la mine : mama Alex ma bate!

Mereu vb despre fata cand suntem undeva ca fiind bebelusul nostru... Cineva chiar l-a intrebat o data daca o da pe sora-sa ei. Raspunsul lui a fost: Nu! E surioara mea!

 

Insa de cand cu asta mica a devenit si el mai altfel. De exp ne pupa. F rar din proprie initiativa dar daca il intreb "primesc si eu un pup?" vine cu bratele deschise.

Seara la culcare ne spune mami/tati te iubesc mult. - asta e de vreo luna cred. 

Toate astea fara ca eu sa-l invat sau sa-i cer.

Pt el cand era mic cand vroiam sa-l i-au in brate si sa dorm cu el asa incepea sa urle! Ziua la fel. Daca il pupam fugea ca scapat de bombe..

Si nu am vrut sa ma bag cu picioarele in sufletelul lui micut... am zis sa-l iau incet ca zice el tot  [:)]  cum e vb.

 

El si-a dorit f mult o surioara. Mereu ne spunea. Nu pot sa spun ca am facut fata pt el. Insa ne-am bucurat toti f mult cand am aflat ca e fetita.

Iar Alexandra este numele ales de baiat pt surioara lui. 

 

Probabil ca gelozia asta e undeva in subconstient...nu am cei face decat sa o consider o etapa ca oricare alta...

Chiar daca fata e f mamoasa si lipicioasa eu nu stau toata ziua cu ea in brate... ii las sa se joace in singura camera pe care o avem acum  [:-)))]

Statul la garsonieraare si beneficii... sunt in permanenta cu ochii pe ei ... si ei pe mine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul meu si-a spart capul ieri. :(

In ziua de Pasti eram la maica-mea si a dat cu mingea in lustra de pe hol (un glob greu de sticla cum era pe vremuri) si ia cazut in cap.

Am fost la spitalul 9 cu el ca era cel mai aproape. Ia facut o radiografie sa nu fi ramas cioburi, l-a cusut si acum trebuie sa ma duc iar maine cu el la control si pe urma cand ne cheama la scos fire.

Cand ne-am intors dupa fata a mai spart si frati-miu niste prosti de bibelouri... am plecat acasa ca deja nu ma mai tinea sistemul nervos. Cand am ajuns acasa a spart cu bolul in care i=am pus mancare. Tot baiatul. Asa ca la 8 ne-am bagat toti in pat ca deja eram terminata. [:)]

Nu e adanca rau taietura dar pt ca a fost chiar pe cap a curs la sange...

sperietura a fost mare. Mai mult pt noi care vedeam cum se umplu prosoapele de sange pana am ajuns la spital. Sper sa nu se umfle locul si sa-i treaca repede...

In rest... un Paste fericit tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puiul meu drag e pedepsit! Nu mai are voie nici un duce si desene deloc! O saptamana.

Cred ca asta este prima lui pedeapsa daca reusesc sa ma tin de ea.  [:)]

 

Sambata am fost cu toti in parcul IOR. Ne-am distrat cand eu am vrut sa ma duc sa-mi cumpar o apa. Cand sa platesc asta mic a rupto la fuga si fugea... mama mama! Eu mai intai am zis ca se intoarce dar cand am vazut ca nici nu mai intoarce capul am intrat intr-o panica... de numai eu stiu! Era aleea aia plina de oameni, cu role, biciclete si toate cele!

In fine i-am spus a mia oara ce se poate intampla si ca m-am speriat etc a zis ca a gresit sa-l iert. Ok.

Cand ajungem acasa el a vrut sa mai ramana un pic si in parcul de langa bloc. Mie imi era frig asa ca eu si fata am plecat acasa, taica-su a ramas cu el in parc. 

Pregateam cina cand am auzit de la etj 5 niste urlete si nu vreau! Nu vreau! 

Ma uit inutil ca stiam ca al meu e! Urla in urma lui taica-su, veneau acasa.

 

La usa intra sotul nervos nevoie mare, iar el imi zice ca el nu vrea in casa, ca mai vrea in parc. Pai mancam si poate mai mergi cu tati... 

nu ca tati e suparat ca si-a dat chilotii jos in parc!

Mai mama de ce Doamne iarta-ma ai facut asta? 

Pai era o fetita care nu stia cum arata o putulica!  [batcap]

Bine, hai intra in casa sa discutam. Nuuuuuuu si a rupto la fuga pe holul blocului in balconul cu ghena! 

L-am luat de acolo dar asa aveam un chef sa-i dau un sut in fund!!! 

 

Acasa sotul nici numai putea sa vb de indignare. Cica dupa ce au plecat din parc in timp ce el ii explica ca nu se face asa ceva, Baiatul si-a dat iar pantalonii jos in plina strada! Si radea de taica-su!

[:)]  Nici nu imi imaginez ce era in sufletul sotului, el care nu suporta nici macar sa ridici vocea pe strada!

 

Asa ca ne-am pus pe discutii iar concluzia a fost ca e pedepsit o saptamana. 

Nu are voie nimic dulce si nici la tv, jocuri sau lego. Ii raman doar masinutele si papusile cu care de obicei se joaca sora-sa ca ea nu are nici o vina. 

De fapt cu papusile nu se juca nimeni... in fine cam asta e.

 

E prima lui pedeapsa serioasa.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, ma face sa zambesc postul tau, dar te inteleg :). Cred ca la varsta lui, o saptamana e cam mult ... va uita de ce a fost pedepsit.

 

Acum cateva zile m-am gandit la tine. Am adus din beci jucariile pt 12+. Cine a inceput sa se joace prima cu ele, ia ghici? :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, ma face sa zambesc postul tau, dar te inteleg :). Cred ca la varsta lui, o saptamana e cam mult ... va uita de ce a fost pedepsit.

 

Acum cateva zile m-am gandit la tine. Am adus din beci jucariile pt 12+. Cine a inceput sa se joace prima cu ele, ia ghici? :)

[:-)))] 

La multi ani Evei!Sa fie sanatoasa, fericita si iubita de toti!

Ai doua floricele superbe acolo! Le-am admirat si eu de pe ghetar!  [flo2]

 

Probabil dupa cateva zile o sa uit si eu :))

chiar ieri m-am lasat convinsa de rugaminti pt un biscuite cu fructe :)

In primu rand de asta urasc eu pedepsele cel mai mult. si sa fiu suparata! Ca uit si nu sunt consecventa [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...