Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Motricitatea fina.


ela_04

Recommended Posts

  • Răspunsuri 358
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Imi pare rau ca ti s-a intamplat asa! [flo2]  Este foarte neplacut, enervant si obositor pe moment, cand esti in mijlocul acestor scene. Asta e varsta, astea-s crizele....trec...

 

Spun si eu ca o saptamana pedeapsa este mult la varsta asta. 

Pana la urma mai bine o pedeapsa pe termen scurt (cateva ore - 1 zi), dar ferma, decat o saptamana, dar fara consecventa. Si dincolo de asta, discutii cu copilul cand este linistit, spus, repetat de multe ori (in decursul timpului, normal, nu in aceeasi zi)

 

Stii,... acum sunt crizele ca vrea sa mai stea in parc, pe urma creste copilul si te muti pe subiectul vrea tableta/telefon [:-)))] Asta ca s-o mai dam si pe gluma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata! Am terminat cu pedeapsa. Cea mai grea sapt de mult timp. La gradi a fost un cosmar iar acasa la fel.

L-am dus iar la inot iar dupa prima sedinta a zis ca el numai vrea ca e rece apa.

E drept ca nu am mai fost la spa fitze, ci l-am dus la lia manoliu la bazinele sportivilor.

O ora a stat numai in apa, a tot facut ture, l-au alergat astia.

Dupa o ora de balaceala, cat am vb eu cu profesorul el a mai dat si o tura pe pista de atletism!

De unde are copilul asta atTa energie?

Dar azi nu a mai vrut pe motiv ca e rece apa! am fost asa suparAta.

Cat a fost pedepsit nu a protestat nimic referitor la pedeapsa.

A fost mai greu pt noi ca a trebuit in timpul alocat desenelor sa-i gasim alta treaba.

Cu dulcele am mai negociat pt ca la noi fructele sunt la desert si chiar nu puteam sa-i spun ca nu/i dau o portocala sau o banana. Ca trebuia atunci sa nu-i dau nici fetei si nu cred ca era cinstit ca ea nu a facut nimic!

Daca am invatat ceva din asta?

Sper. Ca randul viitor sa fiu mai rabdatoare ca m/am aruncat aiureA cu pedeapsa.

Si pt ceva ce acum o vad ca pe o prostie. Adevarul e ca noi, si sotul, am reactionat aiurea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg intrebarea... e una ironica... adica cum "ce ar putea sa faca in plus?"

ti se pare sotul meu asuprit cumva?  [:)]

 

Sau te referi la faptul cum ar fi putut reactiona sa evite confictul?

 

In general la varsta asta... pana aprope de pubertate, astfel de conflicte si de chesti exibitioniste ca nici nu stiu cum sa le spun, de atragere a atentiei, mor in fasa prin ignorare. Explicat copilului cand se calmeaza unde nu a procedat corect, normele societati samd.

La pubertate a ignora inseamna al provoca :) 

 

Noi ne-am enervat si noi, copilul era agitat si asa a fost un joc de care e mai mare si mai tare. Ceea ce nu a fost cinstit din partea noastra. Fatza de copil. 

Insa nici noi nu ne-am enervat chiar degeaba, ca baiatul a mai avut cateva iesiri de genul asta cu chilotii in vine, la care noi i-am explicat si para explicat si se pare ca inca nu a inteles. 

Acum s-a vrut ceva de genul... intelegi nu intelegi trebuie sa aplici pt ca altfel vei fi sanctionat. 

In fine... asa cum spuneam nu prea am inteles intrebarea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

O data cu inceperea noului an sotul meu a cerut mutarea baiatului la alta grupa din aceasi gradinita. La o alta educatoare. 

 

Motivele au fost numeroase... nu se ocupa de copii, ii lasa singuri in sala, sau ii ignora total, avea cativa copii carora le mai arata cate ceva dar in rest nimeni nu invatase nimic dupa 1 an de gradinita. Noi l-am invatat acasa zilele saptamanii, anotimpurile sau alte de genul. Plus conflictul cu un alt baietel care deja luase amploare pt ca uneori se trezea noaptea si plangea ca il bate David. 

Exasperat pana la urma sotul meu ia spus baiatului ca daca il mai bate acest copil sa-i dea si el una. A doua zi m-a chemat educatoarea ca ia spart buza lui David si baiatul meu spune ca asa la invatat tati. 

 

Acesta a fost momentul cand am fost de acord cu mutarea. Pana atunci ma impotriveam gandindu-ma ca au fost multe schimbari in viata noastra iar una in plus nu va face decat sa-l agite mai rau.

 

Acum noua educatoare e un fel de Hitler mai in varsta si ceva mai bisericoasa. 

Din punct de vedere educational sunt super multumita. A facut progrese remarcabile.

Acum cateva zile la 6 dimineata imi spunea ca azi e ziua unui mort.  [fal] eu incercam sa-i explic ca mortul nu se mai serbeaza [:)]  pana la urma m-a lamurit el ca e vorba de Eminescu si ca pe el il serbam in fiecare an. M-a surprins placut.

Tot acum cateva zile d-na a venit la sotul meu f revoltata ca nu vrea sa-l faca pe "G". Pana la urma am aflat ca baiatul a lipsit in decembrie si ca el de fapt nu l-a facut pe g. 

Deci lucreaza si pe litere. A invatat cateva poezii, sa numere [:)] si mananca singur de vreo 2-3 luni. Nu mai zic ca la fiecare masa se ridica inainte sa inceapa sa manance si se inchina dupa care zice Crezul [pk]  eu spre rusinea mea nu-l stiu nici acum.

Apoi dupa ce manance zice: Multumim Doamne pt masa! Si se inchina iar [:)]

Popa il fac!

In general o asculta desi pare cam inspaimantat de ea. Dar niciodata baiatul nu s-a plans ca-l bate dar a mai fost pedepsit. 

 

Insa aceasta doamna a inceput sa imi tot spuna de cate ori ma duc la gradinita ca ar fi bine sa vorbesc cu consilierul gradinitei ca ea e de parere ca baiatul e cam agitat si are unele probleme.

Eu am evitat o perioada sa ma duc eu, l-am trimis insa pe sotul care nu sta la discutii de genul asta. 

Acum 2 zile cand am aparut iar a venit cu o fisa ... cred, in care scria ca baiatul desi e f inteligent are probleme de concentrare, este agitat scria si de un posibil ADHD... nici numai stiu ce scria ca jur ca nu am mai reusit sa citesc nimic! Am vazut rosu in fata ochilor. I-am spus ca isi depaseste competentele si ca ma simt hartuita de ea. Iar in loc de a scrie ca am luat la cunostinta am scris ca nu sunt de acord cu nimic din ce a scris ea acolo. Ca eu am fost cu copilul la psiholog si am evaluare facuta de acesta care spune ca baiatul nu are nimic.

 

Acum ... nu stiu ce sa fac.... nu stiu daca ce scrie ea acolo ramane la ea sau va merge la scoala. Sa ma duc la directoare sa vb cu ea? Sa las totul asa?

Educatoarea mi-a spus cand i-am spus ca ma simt hartuita de ea, ca nu va mai deschide subiectul.... dar ce scrie ea? Are vreo valoare? Poate influenta cu ceva viitorul copilul;ui meu?

Nu stiu ce sa fac... am ajuns exact acolo unde imi era cel mai teama!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela,eu cred ca indiferent daca scrie sau nu,un cadru didactic cu ceva experienta,isi va da seama imediat ca exista ceva probleme.(eu ca parinte nu m-as simti lezat daca un cadru didactic ar face niste observatii pertinente la adresa copilului mei,onservatii care intmplator sua nu corespund cu temerile mele)

 

Imi dau seama ca pe tine te doare,insa ai confirmarea a ceea ce ai banuit tu,iar asta nu poate decit sa fie in ajutorul tau.Important e ce drum alegi sa-ti ajuti copilul...sa-i fie lui usor si bine,macar pina la visrta la cer va putea gestiona singur situatia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...