Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Motricitatea fina.


ela_04

Recommended Posts

Din mai multe motive Dana.... 

In primul rand ma deranjeaza insistenta cu care se face aceasta recomandare. Exagerarea doamne educatoare. "Azi Florin a batut toti copiii!"  [fal]  am luato raina!

Pai si tu unde ai fost?

Pai pe la spatele meu!

Pe toti?! 

Da. Veniti copii si ridicati mana sus toti pe care Florin v-a batut azi.

3 copii ridica mana.

Pe mine m-a impins. Pe mine m-a luat de mana. pe mine m-a luat in brate. 

Incep sa imi mai revin. Iar ea incepe iar sa insiste cu aceasta consiliere. 

 

Apoi in general la noi lucrurile merg cam in felul asta. Vine d-na consilier si constata ca baiatul are niste probleme si ca trebuie sa facem terapie. De la 1 ora la gradinita pana la "veniti la cabinetul meu particular"  ca e mai bine pt copil e numai o chestiune de timp. 

Am mai patito si e extrem de dureros emotional pt mine. Am fost o data manipulata si copilul meu ma intreba de fiecare data daca e bolnav si ce e rau cu el de mergem la dr pt un pumn de bani. Acum suflu si in iaurt.

 

Daca femeia asta va mai insista o sa-l mut. 

Ea ca femeie ma deranjeaza extrem de mult. De la inceput a exagerat aiurea. Ba ca nu aude, ba ca face pipi cu sange... numai aberatii de ma bagat in sperieti de am fugit si de la munca. Si la mine la munca asta nu se poate decat in cazuri extrem extrem de grave, cum ar fi decesul unei rude de gradul 1.

Ma deranjeaza ca la dresat sa o imbratiseze inainte sa plece acasa! O face stingher si  se vede ca nu-i place.

Sunt multe care ma deranjeaza personal.

Copilul nu o place dar o asculta. Cred ca ii e frica de ea.

 

Cand am spus ca ma simt hartuita de ea cu consilierea ei chiar asa m-am simtit.

Am primit recomandarea. Poate eu vreau sa lucrez cu el in sistem privat. Nu e treaba ta! Sa-mi spui acelasi lucru zilnic si cu asa o insistenta.

 

Nu prea ai ce colabora cu sistemul de stat educational din roman ia decat daca ai de dat spaga! Iar eu acum chiar nu am. Mai bine ii platesc lui fi-miou cursuri de dans decat sa-i dau ei bani! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 358
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • 2 weeks later...

Ela, aceeasi problema de necomunicare (din partea noastra, mai ales) cu doamnele educatoare am patit-o si noi la gradi de stat. Chit ca Dragos avea o singura problema: refuza mancarea de la gradi (dar noi stiam de pb asta). Ni s-a oferit si noua consilierea, dar am refuzat ajutorul ca dobitocii (una dintre educatoare este psihoterapeuta  cu studii specializate in lucrul cu copiii, cu doctorat in psihologie, tanara, mama si ea la randul ei). Acum, dupa mutarea la gradi privata, suntem prietene pe FB :)))

 

Partea buna: la gradi privata am intalnit-o pe zana-educatoarelor! Jur ca eu nu am vazut asa femeie cu atata rabdare, tanara, super prietenoasa. Insa o vom pierde in curand, caci va naste. Si mi-am data seama ca buba nu este la copil, ci la noi, parintii. Ca suntem prosti si orgoliosi si credem ca detinem adevarul suprem in ceea ce priveste copilul propriu, dar nu este asa. Nu mereu.

 

Eu spun ca este in interesul vostru sa colaborati cu educatorea!

 

Ignor comentariile tale legate de spagi si atentii, sunt malitioase si din pura rautate. Eu in 3 ani de gradinita nu am dat nimic nimanui de "nevoie". Nici la stat, nici la privat. Chit ca am fost scarboasa intentionat, m-am bagat peste tot sa vad toaletele si locul unde se gateste, absolut peste tot, sa verific curatenia, igiena, ce fel de activitati se fac, unde se doarme. iar copilul meu s-a simtit fantastic in ambele gradinite, a fost si pedepsit, mi s-au mai plans si mie educatoarele de el (ca-i neatent, ca rade de ceilalti copii mai mici sau cand mai scotea o vorba aiurea). Dar am incercat sa vad cu copilul acasa de ce a gresit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ignor comentariile tale legate de spagi si atentii, sunt malitioase si din pura rautate. Eu in 3 ani de gradinita nu am dat nimic nimanui de "nevoie". Nici la stat, nici la privat. Chit ca am fost scarboasa intentionat, m-am bagat peste tot sa vad toaletele si locul unde se gateste, absolut peste tot, sa verific curatenia, igiena, ce fel de activitati se fac, unde se doarme. iar copilul meu s-a simtit fantastic in ambele gradinite, a fost si pedepsit, mi s-au mai plans si mie educatoarele de el (ca-i neatent, ca rade de ceilalti copii mai mici sau cand mai scotea o vorba aiurea). Dar am incercat sa vad cu copilul acasa de ce a gresit.

 

Ai dreptate :) am fost malitioasa! Si rea... poate. :) 
Nici eu nu am dat nimic si nici nu mi sa cerut. 
 
Dar vreau sa-l las in pace Blackgirl, vreau sa se bucure de gradinita lui, de copilaria lui. 
De la 2 ani mergem pe la doctori! Are 5 ani acum si constientizeaza. Ma intreaba de ce vrea doamna educatoare ca el sa mearga la doctor, ce e rau cu el... 
Si adevarul e ca sa schimbat enorm. Doamne are o memorie fantastica! Face adunari pana la 10 din cap... habar nu aveam ca poate face asa ceva!
Cred ca acum stie mai multe rugaciuni decat mine! Sunt vreo 5sau 7 care mi le turuie zilnic. 
Logica lui, modul in care imi explica ca triunghiul are 3 unghiuri... 
in conditile in care eu cu el acasa nici nu am lucrat deloc! 
Am zis ca oricum nu colabora f bine cu mine si nu are rost sa ne chinuim amandoi pt o afurisita de poezie sau altceva. 
Dar acum se pune la masa, cere el sa lucram cu cifrele sau cu litere... m-a pus sa-i cumpar caiete...
Nu vreau acum sa stric echilibrul asta pe care il am cu el. 
E tare greu de explicat motivele din mintea mea. Le-am pus in balanta de multe ori si am decis sa mai astept cu terapia.
Pt ca oricum pt el gasesc eu bani sa mergem sa facem terapie daca vad ca nu e ok. 
Problema e ca parca cu fiecare zi ce trece e mai bine si nu vreau sa stric treaba asta cu nimic.
Am fost la doctori... am facut consiliere, l-au evaluat si in sistem privat si public. Toti au spus ca e ok. 
Ultima data cand am fost cu el la budimex pt o astfel de evaluare am hotarat dupa ce am iesit din cabinetul doctorei ca am sa-l las in pace ceva timp sa vad cum evolueaza. Si asa o sa fie. 
 

Si acasa a avut parte de multe schimbari care l-au cam dat peste cap. Mutari, problemele sotului cu serviciu, apoi schimbari date de problemele financiare... au fost si inca sunt multe.... inca lucrurile nu s-au asezat. Sotul meu e intro depresie iar eu ma ingrop in munca,,, ca strutul pana am picat si eu. 

E normal in conditiile astea zic eu ca baiatul sa simta tensiunea din mediul familial si sa apara derapaje. 

Astept ca lucrurile sa se linisteasca in primul rand la noi parintii ca sa pot sa-mi dau seama daca e intradevar o problema reala sau nu. Si apoi daca e cazul pun copilul pe drumuri ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Si acasa a avut parte de multe schimbari care l-au cam dat peste cap. Mutari, problemele sotului cu serviciu, apoi schimbari date de problemele financiare... au fost si inca sunt multe.... inca lucrurile nu s-au asezat. Sotul meu e intro depresie iar eu ma ingrop in munca,,, ca strutul pana am picat si eu. 

E normal in conditiile astea zic eu ca baiatul sa simta tensiunea din mediul familial si sa apara derapaje. 

Astept ca lucrurile sa se linisteasca in primul rand la noi parintii ca sa pot sa-mi dau seama daca e intradevar o problema reala sau nu. Si apoi daca e cazul pun copilul pe drumuri ...

 

 

Si noi am experimentat asta: depresia sotului legata de job, eu plecata mai mult pe la munci decat acasa. Insa depinde de voi sa nu se simta atmosfera incarcata.

 

Copilul ne-a dat putere si tot ce-am facut am simtit ca mergem inainte, ca nu regresam. Face fantastic la moral! Iar sotului sa-i dai mereu, mereu, mereu cate-un proiect nou, cate-o ocupatie pe placul lui. Pt mine, acesta a fost marele secret ca sa ne intelegem bine. Acum 2 ani si-a schimbat masina, anul trecut si-a amenajat biroul acasa cum a vrut, anul acesta este preocupat cu camera baiatului, caci mergem la scoala :))) La anul, iar masina...

 

Orice sa-l tina fericit si sa uite de necazuri. Iar eu tac, caci asta am invatat sa fac in 10 ani de casnicie: sa tac si sa vorbesc doar cand vad ca este bine dispus si fericit. Am mai multe sanse sa obtin ce vreau de la el. 

 

Legat de copil: atmofera calma, calma in familie, in special fata de el/ei. Multe pupicuri, tinut in brate, alintaturi, timp petrecut impreuna.  [il]

 

Si va fi bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi nu e asa Blackgirl, el se agata de mine acum sa-l duc la mal. Daca eu tac inseamna ca ceva nu e ok  [:)]  ma intreaba daca vreau sa il las, sa divortez. Cand eu tac la noi nu e de bine. 

El nu are rabufniri nervoase. Nu tipa la mine.. nici la copii. F rar se mai rasteste la baiat cand sare calul. In schimb se consuma mult in el. A slabit mai bine de 20 kg. A avut o perioada cand manca si voma tot. Plange... aceste lucruri care ma sperie mai tare decat daca urla la mine. 

Iar eu nu stiu cum sa-l ajut!!! Se uita la mine si ma intreaba "acum ce fac?" iar eu raspund deja automat "o sa fie bine, o sa vezi" dar deja simt ca problema ma depaseste..

Ar trebui sa deschid un subiect separat pt asta...

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off topic: Ela, am mai vb si eu pe la alte subiecte acum 2 ani legat de sot (plansete, amenintari ca sta acasa, ca se sinucide). Si m-am speriat, caci tatal lui s-a sinucis. In urma unei depresii pricinuite de pierderea locului de munca....

 

Ca tac, ca sa nu reprosez. Sa nu comentez. Sa nu judec. Ca altfel, vb vrute-si-nevrute, prostii zilnice legate de mancare, vreme si copil. 

 

Si da, chiar va fi bine! Oricum, ai un sot tare descurcaret! Sunt chiar sigura ca sunteti o familie ok!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Descurcaret pe naiba! I sa urcat succesul la cap si a crezut in kkt-urile mancate de unii si alti ca un naiv! 

Sunt suparata pe el ca nu m-a ascultat si a lasat orgoliu sa dicteze ratiunii si sa ne puna intr-o asa situatie!

Si comentez, si ii scot ochii, ca tot ce face el ne afecteaza pe toti. Numai e singur de mult!

Nu exista pe piata muncii echivalentul a ceea ce facea el! Si era bun! Acum conduce un taxi! Ca acasa sa stea nu ne permitem. De fapt nici sa murim nu ne mai permitem! Am bagat in casa toate fondurile noastre inclusiv pe cele de "in caz de". Norocul meu ca mie imi plateste statul o afurisita de pensie de urmas. Dar el???

Sunt haotica si prea suparata... inca nu pot sa vb despre asta decent asa ca mai bine tac  [:)]

 

 

Aqai mi-a adus aminte la subiectul ala cu papa &, de o faza draguta pe care as vrea sa o povestesc aici, ca sa mi-o pot reaminti poate intr-o zi...

O sa va povestesc cum au fost prima zi de teme la noi. 

Ne asezam amandoi la masa sa-l facem pe "G" ca a lipsit copilul in dec. si d-na ne-a pasat sarcina asta noua. Parca am vb despre asta un pic si aici.

El cu o foaie in fatza eu cu nimic.

Uite asa se face mami, incearca si tu... hai ca e grozav! uite vezi ca poti...

 

Intre timp scena se desfasura astfel... ma ridicam sa mai duc o farfurie, ma asezam iar, luam carpa sa sterg un pic praful de pe cuptorul cu micro, intre timp el se ridica mai se stramba nitel, iar se aseza, iar se ridica isi mai aducea aminte de o jucarie, iar se aseza. 

Aveam la un moment dat o stare de agitatie dar nu intelegeam de ce.

Asa ca zic hai sa luam o pauza. Copilul nuuuu ca se supara d-na. 

Mami chiar numai poate, cred ca sunt obosita... nu stiu ce am. Copilul de la raceala mami.

Da mami. Luam o pauza si revenim apoi.

Intre timp ma tot gandeam unde gresesc si de unde starea aia de agitatie... pana am vazut imaginea de ansamblu a mai durat un pic.

Acum imi iau o carpa in mana si tot sterg masa :D dar nici ca ma ridic!

Si cu el am facut intelegerea... daca se ridica de la masa inseamna ca vrea o pauza si numai lucram. 

Si uite asa nu se mai ridica baiatul de la masa... nici ma-sa.  [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Nu am mai scris de mult aici si de cateva zile cautand ceva informatii mi-am adus aminte de acest jurnal. Ma bucur ca nu a sters nimeni subiectul.

 

Baiatul meu are acum 7 ani. Ii va implinii in martie. E la scoala, clasa pregatitoare.

Acum stiu sigur, fara sa imi mai spuna nimeni si fara nici un diagnostic ca are ADHD.

Este hiperactiv dar este si extrem de inteligent. Si de asemeni foarte sensibil.

Citeste, scrie - de tipar dar poate scrie propozitii. I-a scris deja scrisoarea pt mosu... :)

De mai bine de 1 an ... poate 2, numai stiu, face karate. Am mai incercat si dans, inot, dar o data vroia o data nu, asa ca am renuntat pana la urma.

Am inceput si cursuri de engleza suplimentar fatza de ce fac la scoala. E ok. Copilul isi da silinta asa cum poate el.

Acum 2-3 saptamani d-na invatatoare mi-a recomandat sa i-au legatura cu psihologul scolii :) ma asteptam. 

De asemeni din vara au inceput sa apara niste blocaje... fractiuni de secunda, secunde, in care parea ca vorbesti singur, in care dupa ce treceau parea usor dezorientat. Nu le-a vazut nimeni pt ca el fiind asa agitat tot timpul si nu sustine privirea... in fine eu le-am vazut. Desi la inceput mi s-a parut ca doar ma ignora, ca poate am tipat eu mai tare si sa blocat copilul ... ei bine nu.

Luna trecuta a fost pus diagnosticul clar fara nici o indoiala. Epilepsie. 

De o luna luam tratamentul. Crizele (absente cum le-a numit dr) au disparut incetul cu incetul insa dr a spus ca tratamentul va fi de lunga durata.

 

Acum nu stiu ce sa fac la scoala. Sa merg pe mana psihologului scolii sau sa merg in privat la psiholog cu el? Pt ca sunt momente in care clar noi suntem depasiti de situatie.

Daca aveti vreo recomandare pt un psiholog bun pt adhd pt ca chiar nu stiu incotro sa o iau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...