Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Motricitatea fina.


ela_04

Recommended Posts

 "daca nu imi dai X atunci o sa fac asta (un lucru rau)" deci asa a invatat de la mine ca trebuie sa se impuna

 

Rasarit asta nu e negociere... e conditionare. E naspa ... mai ales pe termen lung...

Bineinteles ca de la noi li se trage! Ca doar nu creste copilul la vecini...

Si asta mic al meu cred ca asta cu prostule a luato de la sot... pt el toti ceilalti participanti la trafic sunt niste prosti care mai bine ar sta acasa si mereu se exprima la volan in sensul asta. Eu stiu ca te mai eliberezi de tensiune cand mai tantesti cate una de-asta...dar sa o faca frate cand e singur la volan! 

Asta e... acum trebuie sa o dregem... i-am explicat ca e un cuvant urat iar acum il ignor ca de cate ori ii atrag atentia mai rau face...

 

A fost tare goala casa azi fara el... nu a mai stat peste noapte la maica-mea de anul trecut cred. 

Nu prea imi place dr asta... am ajuns eu la concluzia asta  [:)]

asta cu recompensa nu se potriveste cu stilul nostru de viata... eu nu dau nici o recompensa pt ca mananca sau face ceva ce ii foloseste si e normal sa o faca. Sa-i dau eu o bombonica nu imi pare prea normal...

O sa mergem in continuare la dr pt partea de logopedie si pt faptul ca imi mai spune ce ar trebui sa stie la varsta lui...ce sa mai lucram acasa...

V-am spus ca a desenat liniii?? 

Dap... orizontale si verticale. Cele orizontale sunt vesele si in picioare, cele verticale fac nani... super tare! Am desenat si noi acasa ... nu prea ii plac cele care fac nani [:)]

Ma uimeste faptul ca o asculta...cica sta cuminte la masuta lui toata ora... hmmm te cred si eu daca il pacaleste cu bombonica...

Oricum e bine ca ei se inteleg bine. baiatul o place si lucreaza cu ea. Asta e tot ce ma intereseaza la o adica... desi metodele ei lasa de dorit iar pe termen lung cred ca imi vor da de furca. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 358
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ela, recompensa asta nu este ceva ... pe viata [ups] , doar asa ptr inceput, sa-l impulsionezi putin. Crede-ma si eu am folosit metoda asta, cand ajunsesem la disperare cu Alex ca nu voia nici sa guste, mai apoi m-am facut ca uit si ii dadeam doar cand cerea si apoi i-am spus ca acum nu am si tot asa pana a iesit din obicei.

faza cu hainele si Alex o are; stai sa vezi ce scandal avem dimi cand merge la gradi. [batcap] Alegem hainele impreuna seara, da, e de acord, le vrea, dimi nu mai vrea, vrea alceva. Si eu nu pot sa fac nimic ptr ca la ora aceea eu sunt deja la serviciu si acasa e cu ta-su care e total pierdut si cedeaza instantaneu. Cand vin acasa si deschid dulapul ma ia cu lesin.

Asta este, incercam ce stim, facem ce putem si speram la mai bine. [flo2]

Citisem undeva ca nu degeaba se fac referinte la cei 7ani de-acasa, ptr ca 7ani dureaza. [fri] [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sta la masuta psiholoagei ptr ca este un om strain, are alta autoritate in fata lui. [fri] si Alex face la fel, la gradi sau prin alte parti este mai cuminte  [biz]  cand le spun ca acasa sta in picioare pe spatarul canapelei si de-acolo se uita la TV zic ca nu-i adevarat. [batcap]

Nu-l mai stresa cu masuta si desenatul, el inca nu are teme, lasa-l mai liber , daca vrea poate sa deseneze intins pe covor, in genunchi in fata canapelei, in curte, etc.

revin, ca incepe sedinta [fri]

 

Edit. deci, am revenit [:)]

Cum spuneam, nu-l mai stresa, urmareste-l doar asa ca linie generala, sa manance frumos si la masa, sa scrie/deseneze ceva/cand vrea/sa se joace frumos. Restul o sa vina cu timpul, la gradi intre copii si cu educatoare o sa fie altfel.

 

Acum nu vreau sa te stresez mai mult, dar am sa-ti spun totusi ca eu personal nu am incredere in gradinitele religioase. Calugaritele nu sunt educatoare de meserie si oricat de bine intentionate ar fi nu stiu meserie ca un educator. Prin jurul meu experienta cu institutiile astea a fost foarte proasta. Eu am inscris-o pe Alex la o gradi de stat si are 2educ in varsta de aprox 50ani (fiecare [:-)))] ), crede-ma se vede ca stiu ce fac. Varsta, experienta lucrului cu copiii si, nu in ultimul rand, cu copilul personal, se cunoaste. [:)] Eu doar iti spun ca sa stii, nu vreau sa te supar. [flo2]

[flor]

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, el de mancat mananca... si inca f bine...numai ca trebuie sa-i dau eu. Altfel nu vrea. El stie sa manance... dar habar nu am de ce nu vrea singur... poate unde ma vede ca ii dau la asta mica cu lingurita... dar nici inainte nu manca singur...

Nu -l stresez... oricum nu prea am cei face...eu ii spun... hai mami desenam ceva la masuta?...NU! bine... ce naiba sa mai zic... ca doar nu pot sa-l leg de masa  [:)]

 

La gradinita... am citit si eu pe ici pe colo ca nu sunt tocmai ok. Multe mamici sunt suparate cand ajung copiii la scoala si realizeaza ca multe lucruri trebuiau facute de la gradinita si nu au fost. 

Da` eu ma gandeam sa-l duc acolo pt linistea si calmul calugaritelor  [:)]  poate e o prostie dar el devine f agitat daca cineva tipa la el... si imi e teama ca la o gradinita de stat chestia asta reprezinta oarecum normalul zilelor noastre.

Adica cu atatia copii in jur ...o singura educatoare ... nu stiu ce sa zic...

Dar il inscriu si la stat  [:)]  asa ca mai am timp de gandire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma refeream la activitatile de la gradi religioase, ci tocmai la linistea si calmul calugaritelor = indiferenta. Mi s-a spus ca urlau pe-acolo copii in disperare si ele calme si relaxate [smulgpar] nici nu-i bagau in seama. Dar eu n-am fost, n-am vazut, deci nu mai comentez despre asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ela, stai sa-ti spun ce intelepciune din putul gandirii am inventat noi, ca sa nu fie recompensa

 

ii zice motivare pozitiva :d

 

si merge  asa

 

te lasam afara daca iti faci temele = recompensa

 

hai sa ne concentram la teme, le terminam,  ca sa ai timp sa  mergi si afara

 

aceeasi marie, alta palarie. poate te face sa te simti mai bine

 

dar acum realizez ce mici sunt la 3 ani si ce mari la 7... si stiu ca tu nu ai de unde sa stii asta ca nici eu nu stiam.

 

am avut si eu faza cu; el stie, el intelege, de ce nu vrea... he hei... pana la fapta calea e lunga.

 

stii ceva? schimbarea din tine trebuie sa vina. pana tu nu iti schimbi felul in care te raportezi la el, felul in care percepi relatia asta, o sa fii tot in momentul asta, plangand singura in baie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost de 2 ori... o data sa vad cum arata gradinita si o data cand sa-i fac fisa de inscriere. Ce zici tu ... nu prea e departe de adevar :D

Daca stau si ma gandesc... cam ai dreptate... la sfarsit cand a trebuit sa semnez actul de inscriere le-a spus copiilor... "hai acum toata lumea face ca pestisorul. cine face cel mai bine primeste... ghici ce? o bombonica!

Acum cand ai spus tu mi-am adus aminte si am si constientizat  [:D]

Cred ca o sa fac alergie la bombonelele astea... chiar toata lumea le foloseste? chiar nu exista alta metoda? 

 

Eu am fost un copil tare agitat si am facut numai tampeni...sotul meu la fel.. la 14 ani a furat cheile de la masina lui taica-su si a plecat cu ea la bucuresti (din ploiesti). 

Daca o sa-l invat pe baiatul meu cu recompense ...tare imi e teama de ce ma asteapta in viitor. Nu ma vad bine deloc. 

Eu cred ca educatia acestor 7 ani este esentiala pt un viitor adult. Ca se va razvrati...ca vor urma crizele adolescentei si a pubertatii...si ce o mai fi pe acolo...e una. Dar cand tu il inveti...si creezi un ritual pt asta, de ai oferii o recompensa pt fiecare lucru bun pe care il face... asta nu cred ca in timp se sterge din memorie cu buretele...

Plus ca la polul opus se poate afla... daca nu-mi dai o sa fac ceva rau... 

 

Hey! Te asteptam cu o idee Aqai...

Deci tu zici ca e vina mea ca nu sunt prea flexibila... si asta se poate... desi par destul de cool la prima vedere am si eu ca orice om cateva principii peste care nu pot sa trec. Asta cu bombonica trebuie sa fie una din ele ca prea mi s-a pus pata pe ea :D

 

 

stii ceva? schimbarea din tine trebuie sa vina. pana tu nu iti schimbi felul in care te raportezi la el, felul in care percepi relatia asta, o sa fii tot in momentul asta, plangand singura in baie.

 

As vrea sa mai detaliezi aici daca poti, ca pun pariu ca e o idee interesanta.

Relatia e una obisnuita... mama-fiu, prieteni dar si parinte...intr-o incercare cei drept haotica de a le imbina... ufff grea meserie, meseria de parinte 

[flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ela,  ia si tu ce spun eu cu un pic de rezerva si selecteaza ce ti se potriveste.

 

da-te cu un pas inapoi si incearca sa vezi lucrurile din afara si tu. esti stresata ca poate nu e chiar in norma copilul tau, vrei sa faca anumite lucruri, ai asteptari de la el... pare ca ai asa un pic de fixatie.

 

chiar trebuie, acum la varsta asta? sai ai asteptari? nu stiu cum sa explic asta in cuvinte altfel decat am spus-o. da-te cu un pas inapoi. nu mai evalua si judeca copilul, fac asta altii destul. (asta e poza care se vede de la mine, dar eu am o perspectiva limitata)

 

uita-te la el cu atentie si afla ce-ti place cel mai mult la el. ce il bucura pe el cel mai mult. care sunt lucrurile care il fac sa se simta bine.

 

ii place sa dea cu pietre. ai mai povestit tu incidente. gaseste o balta si mergeti la aruncat cu pietre. poate sa le adune sa faca colectie.... stiu si eu?

 

da' ma incurc. nu stiu cum sa-ti spun sa gasesti cheia in tine, ca nu e reteta universala.  dar poate o conversatie la rece despre tine cu cineva te poate face sa te vezi altfel.

 

ce e clar e ca nu ai cum sa schimbi pe cineva mai ales un copil contrar vointei lui. poti sa schimbi ceva la tine si sa il atragi si pe el in schimbare.

 

e un principiu cu action follows action, inaction follows inaction

 

ce sa schimbi, nu pot sa-ti spun. tu trebuie sa afli.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai... asteptari ... eu cred ca am stat prea mult timp in confortul oferit de faptul ca nu vorbea si nu am avut nici un fel de asteptari [:)]

Dr asta imi vorbeste de parca as fi crescut copilul in jungla... mereu imi reproseaza ca nu lucrez cu el ... eu ce sa zic...ba da, ba da... nu zic nimic...o las sa creada ce vrea ca nu stau sa dau explicatii inutile. 

Nu il judec dar il evaluez... cred ca aici e prima data in viata cand o fac... de judecat ma judec pe mine. 

Cand arunca cu pietre... o face doar in propria ograda...e mai mult cand e suparat pe mine ca stie ca nu imi place. Nici lui nu ii plac pietrele in mod deosebit.

De asta si ma duc la consilierea aia pt parinti. Doar eu. Fara copil. Joi la 12. 

Probabil ca aici vom avea acea discutie la rece...

Nu vreau sa-l schimb... departe de mine gandul asta... vreau doar sa-l invat sa-si infraneze anumite impulsuri... 

Ce ii place cel mai mult? Sa fie in permanenta in centrul atentiei. Sa te joci cu el cu lego, cu masinutele si sa se joace cu alti copii. Si mai nou diversele jocuri de pe tel lui taica-su... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost iar la Dr... 

acum mi-a spus clar si raspicat in fatza: e vina d-vstra. nu stiti sa va impuneti!  [zid]

mi-au cazut toate caramizile astea in cap...

 

Habar nu am ce trebuie schimbat... cum sa ma impun... 

cu bata -exclus

cu amenintari -exclus

cu bombonica - asta nu e impunere

cu explicati - nu merge

daca dau un pas inapoi si imi i-au tonul impersonal de servici ...nici nu stiu daca il pot aplica acasa cu propriul copil... si nici nu vreau sa creada copilul ca am intrat in epoca de gheata. 

Ca eu sunt ori la un pol ori la altul... calea de mijloc intre cele 2 nu o cunosc. Adica nu pot sa fiu si dulce si constipata in acelasi timp.

 

Azi ne-a dat ca tema de studiu...

- animalele domestice si salbatice... sa-i arat poze, sa-i explic despre ele, sa-i pun filmulete etc

- cateva chesti de spatialitate... in fatza in spate, pe/sub, inalt/scund etc

Azi nu ne-a dat cuvinte de repetat decat bravo si animal. 

Acum astept joia sa ma duc si eu la psiholog... [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...