Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (9)


Recommended Posts

Ce nebuneala, nenica... Am cotrobait ceva pana sa dau de voi. Eu tot asteptam postari in vechea ograda. Acum, ca ne-am mutat la vila, sa va povestesc...

Yanis e inscris la o scoala din apropiere. Are program prelungit, cu pedagog si tot ce trebuie. Nu e incantat neam de scoala. Ideea de teme si responsabilitati nu ii surade. Nu stiu cum ne vom descurca, fara scandal si discutii interminabile. Nu vrea decat desene si buseli, ca e copil si asta fac toti copiii... Vedem noi la momentul X...

Fabian e un sensibilicos. Raceste imediat  la plamani. Yanis o aduce de la gradi si in doua zile nu mai are nimic, iar Fabian ajunge inevitabil in spital cu insuficienta respiratorie. Nu stiu ce sa-i mai fac, sa-i cresca imunitatea. In rest, e un dulcic. Foarte istet si deschis. Il iubeste pe Yanis mai mult decat pe oricine si se inteleg excelent, pana nu face o nefacuta cel mare.

Yanis e mai aiurel, la capitolul asta. Nu constientizeaza pericolul. Face niste chestii de-ti sta ceasul, fara sa se gandeasca la ce s-ar putea intampla. Ieri l-a aruncat pe Fabi de pe tobogan direct in cap, ca vroia sa se dea el primul. Noroc ca toboganul era foarte jos si a picat pe mocheta, dar tot i-a invinetit un ochi... Si am nenumarate exemple de chestii din astea pe care le face Yanis. Asa sunt toti papanashii sau numai al meu??? Pur si simplu nu se gandeste cat rau ar putea face sau la ce tragedii ar putea duce actiunile lui nesabuite...

Culmea e ca este un copil foarte inteligent. Daca se concentreaza, ii merge mintea brici. Imi spunea si educatoarea ca e pacat de desteptaciunea lui, ca o strica prin comportamentul asta salbatic. El tot timpul trebuie sa tipe, sa izbeasca, sa se arunce pe peste tot, sa impinga, sa distruga. La gradi, i-a facut praf pe toti. Nu stiu daca a ramas unul nepocnit, nemuscat, neimpins sau facut in fel si chip....

Tot sper ca va mai creste si se va potoli. Cat poate sa o tina asa? Si-o da seama, la un moment dat, ca e altfel decat toata lumea, ca el mereu e oaia si poate i s-o aprinde un beculet la palarie... Zic si eu... Sper!

Macar stam bine la capitolul look. A avut panza de Spider sculptata-n freza. Acum e ras pe parti si are creasta punk. Ii place sa poarte palarii, sepci, tot felul de ochelari, culori, chestii. Ochelarii de vedere nu au rezolvat nimic cu strabismul. Deci nu scapam de operatie. Stiu ca au mai facut pici de aici operatia asta. E naspa? E riscanta?

Fabian nu a mostenit asta, slava Domnului! E si el tare-n moda. Sa-l vedeti ce se mai faleste. Cand stie el ca e imbracat misto, sta numai cu nasul pe sus. Nici nu ne mai baga-n seama. Toata lumea crede ca e fetita, de frumu ce e. Are un par carliontat si niste ochi maaaari verde-albastrui (inca nu se stie)... E belea!

In concluzie, am doi baieti frumosi foc, dar fiecare cu cate o pasarica. Nu ca as avea eu mai multe... Hihihihi...

Eu sunt ok. Nu m-am mai cautat pe nicaieri ca m-am saturat. Imi gasisera ceva pe la inima. Am facut trei luni de tratament si gata. Nu m-am mai dus la verificat, ca m-am saturat. Medicii astia iti gasesc vesnic cate ceva. Sa treaca vara, concediul si mai vedem. Momentan vreau sa fiu fara de griji. Ne-am luat doua saptamani la mare si as vrea sa dau o tura prin tara, prin Ardeal (la salina din Turda, la zoo si ce o mai fi de vizitat). Apoi M pleaca din tara cu jobul si se mai intoarce anul aviator. O sa cant la doua piane, dar ma descurc eu, nu-i bai.

Va pupic si va doresc distractiune maxima vara aceasta!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si eu mai greu cu platforma noua dar ma bucur cu ocazia asta ca a postat si luy.

 

Crishtina ma bucur pt rezultatele voastre. Mai faceti ocluzie, purtati ochelari?

Si noi am fost la control cu Darius. El a colaborat pe jumatate ca sa zic asa, dar suntem multumiti de rezultate, e mult mai bine cu strabismul avem sanse sa scapam de operatie. si a inceput sa poarte si ochelarii mai mult.

 

Annisia si Elisa e f salbatica pt o fetita hi hi nu chiar ca Yanis dar daca era baietel cam asa cred ca se manifesta.  Si Elisa a stat mai mult acasa anul asta tot din cauza lui Darius. Ea are doua zile muci iar la Dari se traduce prin tuse . Eu credeam ca la el e din cauza prematuritatii(si poate asa e) si sper sa treaca cu timpul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

V-am gasit, vrajitoarelor!

Ha-ha!

Cam greu, nu imi mergea parola desi eu am avut una si bune de la inceput, pe forumul asta nou nu ma mai lasa sa ma loghez, asa ca am schimbat-o!

Sunteti bine, sanatoase?

Hai ca va las, fug inapoi la fisierul meu!

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...