Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Febra mare


ela_04

Recommended Posts

Nu sunt in panica dar e destul de urgent. Aseara am facut febra peste 39, am luat un paracetamol si m-am culcat. Peste noapte fata s-a trezit pt alaptat de 2 ori iar eu i-am dat sa suga. Nu a mancat cine stie ce dar a mancat. Ma uitam pe diverse site-uri si scria ca peste 38 sa numai alaptezi si m-am speriat. Pot sa alaptez in conditii de febra? Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am avut de-a lungul anilor cateva episoade cu febra mare, ba de la raceli, ba de la mastite si nu am intrerupt alaptatul niciodata. Nu te panica, nu tine febra o saptamana, ia ceva antitermice, paracetamol nu e nociv, ca si copiilor li se administreaza, iar in laptele supt ajunge oricum o cantitate infima de medicament. Nu cumva sa intrerupi alaptatul, ca asa febrila cum esti, numai chef si putere de muls nu ai, iar daca nu te mulgi, poate faci o mastita de toata frumusetea si pici din lac in put. Multa sanatate iti doresc! [pup] "You only live once, but if you live right, once is enough."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, eu am alaptat si cu mastita si cu febra. Nu am citit sa fie daunator. Chiar peste tot scrie ca nu se intrupe alaptarea in caz de mastita. Bun, exceptand cartile f vechi gen Capraru. Ia paracetamol pt febra, poti lua cate 2 pastile de 500 odata. NU LUA nurofen ( sau altceva pe baza de ibuprofen) sau aspirina sau alte antiinflamatoare nesteroidiene pentru ca scad lactatia. Dar paracetamolul poti sa-l iei linistita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt f putine situatiile in care nu ai voie sa alaptezi:o boala infectioasa,hepatita B,C,A,etc. nu e cazul.si eu am alaptat cuf erba mare, am alaptat si dupa anestezia primita pentru operatia la dantura, si strumf nu a patit nimic. puneti o masca si ia niste remedii naturiste:ceaiuri,usturoi,salat ade ceapa, lamaie(s-ar putea ca lamaia sa dea colici.cel putin strumf facea) http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
Multumesc tuturor! [flo] Am continuat sa o alaptez. Nu s-a stricat la stomac, nu a avut nici o problema, ba chiar e singura din casa care nu a luat raceala [:)] Multumesc. Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]
Bravo, Ela, decizia corecta![flo] Asta e o "legenda urbana" fara nicio temelie, am auzit-o si eu, iti dai seama ce prostie ilogica, de parca ce s-ar intampla cu laptele, ar fierbe, s-ar branzi, s-ar face Camembert?[:-)))][:-)))][:-)))] Nu numai ca nu e interzis sa alaptezi cand ai febra mare dar e CHIAR RECOMANDAT, este cel mai benefic fapt pentru copil caci febra mare la mama inseamna ca organismul sau produce anticorpi la greu si se tranmit copilului prin alaptare. De ce crezi ca n-a racit copila[:)] Sa treci copilul pe lapte praf cand esti tu racita e calea cea mai sigura sa-l imbolnavesti, abia atunci se va molipsi de la mama[bang] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...